Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere
 

Viteze mari pe uTorrent

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
Bodotecuci

Bodotecuci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2007
Si eu am avut probleme...ajungea la 90% la memory usage!
Acum de cand a aparut uTorrent 1.7.7 nu mai am probleme...chiar merge mai bine ca pe xp  :rolleyes:

Attached Files



#74
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
depinde...cum il folosesti...daca ai la seed 15 torrente si la leech inca 15 e normal sa consume ;)

#75
Bodotecuci

Bodotecuci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2007

View Postcrysty2k5, on Jan 28 2008, 22:13, said:

depinde...cum il folosesti...daca ai la seed 15 torrente si la leech inca 15 e normal sa consume ;)
Ai perfecta dreptate...dar inainte cu versiuni mai vechi de uTorrent nu numai ca consuma foarte mult ram ci mergea si foarte greu calculatorul...CPU era la 100%! Consuma mult si la un singur torrent...

#76
BlueSky1806

BlueSky1806

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.05.2007
ma oamenilor.....nu va mai chinuiti cu uTorrent.......;) folositi FlashGet-ul e super tare.....merge si pe XP si pe VIsta ....f bine.

#77
nelutzui

nelutzui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.08.2007
Eu am o problema mai ciudata cu uTorrent. De cate ori il deschid, dupa cateva minute imi da restart la calculator. Calculatorul functioneaza perfect, navighez pe net fara probleme, pana deschid utorrent. Ma poate ajuta cineva cu vreo sugestie?

#78
Bartolomeu

Bartolomeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 20.03.2007
Foloseste BitComet sau alt program. ;)

#79
contact_vali

contact_vali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 09.07.2007
@nelutzui   Nu cred ca ai voie sa scrii adrese de tracker-e. Vezi sa nu iei worn de la un moderator.
On topic: tii asa de mult la utorrent? Daca zici ca alte programe in afara de uTorrent nu ti-au facut probleme, de ce nu schimbi clientul de torrent? Incearca cu un altul. De exemplu Azureus. E adevarat, consuma mai multe resurse decat utorrent, dar isi face treaba la fel de bine (daca nu chiar mai bine :D). Eu il folosesc de multa vreme si nu am avut pana acuma nici un fel de probleme cu el! Plus ca nu am vazut (eu personal cel putin) vreun tracker pe care sa fie Azureus banat (a.k.a. client interzis).

#80
craniu3000

craniu3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 22.09.2007

View Postmarincr, on Feb 23 2007, 10:32, said:

ce site de torent folosesti de tragi cu asa viteze? si eu sunt pe rds da pe modem si as vrea sa il testez thanks da un pm


no offence dar se poate modifica fff usor poza cu amaratul ala de paint, si acolo poti sa scrii viteze ametitoare  :P   <_<

#81
darius_monitor

darius_monitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 10.10.2007

View PostVam-pirelu, on Dec 8 2007, 20:05, said:

Man uite eu am Vista ... folosesc uTorrnet 1.75, am hdd numa de 80 gb pe IDE, ata 100, 1 gb ddram 2  la 800 mhz, lan de 1 gb, net de la rds, ce-l mai mic abonament ( 1mb/s), si cand prind un torrent care vine cu 2-4 mb (de pe reteaua RDS) mie nu imi creste ramu aproape deloc, creste memoria ocupata de uTorrent de la 3-4 mb la 15 ...

Tu ai cel mai mic abonament la RDS.De 9 USD?
Pai acelasi il am si eu si am viteza de dl de 250 kb/sec si uploadul de maxim 30 kb/sec.....pe uTorrent

#82
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,069
  • Înscris: 19.07.2005
Pana la urma s-a rezolvat faza cu ramu, pot sa ma intorc la vista sau trebuie sa astept si sa sper ca se va rezolva treaba odata cu Vista SP1?

Edited by vj_Heaven, 15 February 2008 - 02:28.


#83
siurian

siurian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.09.2006
si eu am aceeasi problema, dar pe care nu o aveam cand foloseam windows Xp de 32.
Pe 64 de biti se pare ca nu-i place ceva ca la fel memoria mi se duce in 99% pe cand la Xp32 biti statea in max 20%.
Am 4G de ram, proc amd 5000+ hard sata 2

A si inca ceva , si cand ard un DVD cu nero face cam la fel, iarasi ma repet pe windows xp de 32 de biti nu avea nimik

Deci inca folosesc windows xp64 si cand trag torrente astept sa se termine sarcina sa-si revina memoria.

Daca gasiti vreo solutie anuntati si aici pls

#84
ionutzarad

ionutzarad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMugabe, on Jan 28 2008, 12:07, said:

Am eu raspunsul, problema nu tine de sistemul de operare si se intampla doar cind se descarca fisier(e) mare (like img(s) de dvd5/dv9) si, de regula, doar o perioada la inceputul descarcarii. Daca se descarca un torrent mare dar care e arhivat pe volume nu se intampla.
explicatie:
Din momentul cind ii vine informatie, clientul de torrent merge pe hdd si aloca un spatiu pt fisier, spatiu in care va scrie bucatelele care se vor descarca. Aceasta alocare nu se face instantaneu.
Intrebare1 : unde se duce informatia care se descarca in durata de timp cit hdd face treaba aia?
Raspuns : intr-un cache al clientului de torrent, mai concret, in RAM
Intrebare 2 : si daca acel cache se umple si hdd tot nu a terminat, ce se intimpla?
Raspuns : ...mai nimic nu se mai intimpla, se ia o pauza  :death:  si se asteapta ca cea mai lenesa componenta sa termine odata  :worthy: ce are de facut
Am observat ca viteza cu care se aloca spatiul pt fisier seamana f bine cu viteza de scriere a hddului

Dar hai sa luam un exemplu concret:
se dau datele (corecte, cu o buna aproximare)
se descarca o imagine de dvd5, 4300 Mb
viteza de scriere a hdd 30-40 Mb/s
rezulta: ~120 secunde ii ia hddului sa faca alocarea
120 sec X 6.000 kb/s (viteza max de d/l la mine in Craiova) = 700 Mb (maxim)   :photo:

Setare utorrent:
preferences/advanced/disk cache
se bifeaza acolo (prima de sus) si se trece in casuta valoarea ramului liber din sistem (total ram minus ce e ocupat de win si alte progr).
Atentie! In momentul cand cache vrea sa ocupe mai mult ram decit cel existent si liber, atunci uTorrent va crash-ui
In cazul meu am 1600 la cache, avand total de 2560 Mb ram in sistem. Asta imi da o autonomie, care exprimata in dvd5-uri puse la descarcat este cam de 4 bucati. Deci dau sa se descarce un torrent pack de 4 x dvd5 si cachele face sa functioneze normal computu in timpul ocuparii a 16-17 giga pe hdd. Daca dau descarcare la un pack mai mare, atunci se va umple si la mine cachele si ajung in situatia descrisa de voi mai sus




Pai cea mai pertinenta explicatie si posibila solutie mi se pare cea data de Mugabe chiar sunt uimit ca nu a incercat-o nimeni sau cel putin nu inca.Eu am sa incerc sa o pun in aplicare sa vad daka da roade.Si eu patesc la fel,cand fac download cu 5-6 mb/s se duce ramul peste 90%,precizez ca folosesc vista ultimate pe 64 bits pe un quadcore cu 4gb ram
Am sa incerc si sa bifez in utorrent optiunea de pre-allocate all files.

#85
ionutzarad

ionutzarad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 23.04.2007

View Postionutzarad, on Mar 11 2008, 17:59, said:

Pai cea mai pertinenta explicatie si posibila solutie mi se pare cea data de Mugabe chiar sunt uimit ca nu a incercat-o nimeni sau cel putin nu inca.Eu am sa incerc sa o pun in aplicare sa vad daka da roade.Si eu patesc la fel,cand fac download cu 5-6 mb/s se duce ramul peste 90%,precizez ca folosesc vista ultimate pe 64 bits pe un quadcore cu 4gb ram
Am sa incerc si sa bifez in uTorrent optiunea de pre-allocate all files.




PS. Azi am m-ai gasit si asta:

     Pentru cei ce nu stiu inca utorrent 1.8 Beta are o optiune ce dezactiveaza cache'ul windows'ului atat pentru scriere cat si in cazul citirii de pe disk (utorrent are propriile cache'uri). Windows'ul incarca in memoria RAM ultimele fisiere accesate, intr-o zona numita cache. In cazul in care unul din acele fisiere trebuie re-accesat, va fi cautat mai intai in cache (adica in RAM) si apoi pe HDD. In cazul in care cautarea in RAM are succes, timpul de acces scade considerabil. (totul se bazeaza pe asa-numitele legi ale localitatii).

Problema apare insa cand accesam (in cazul nostru scriem pe disk) un numar mare de fisiere, intr-un timp scurt de timp. Windows'ul incearca sa stocheze cat mai multe fisiere in RAM ... proces in urma caruia calculatorul va deveni aproape inutilizabil. Daca download'ati sau faceti upload cu mai mult de 1.5 MB/s ... in mod sigur va intereseaza chestiunea. (1 MB = 8 Mb).

Exista solutii, insa nici una nu se compara cu cea propusa chiar de cei ce au scris utorrent: o optiune de a dezactiva cache'ul din Windows doar pentru utorrent.

Optiunea poate fi gasita activata in Options >> Preferences >> Advanced >> Disk Cache. (doar pentru utorrent 1.8 Beta +).

Attached Files



#86
adi0402

adi0402

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2008
Oamenilor, chiar daca risc sa-mi construiesc un monument de prostie, ajutati-ma, va rog. Pana ieri am avut XP garnisit cu uTorrent si o conexiune foarte buna. Viteza de download ajungea la 10MB/s fara probleme; nu halea ram, nu bloca HDD. Aseara m-a mancat, m-am scarpinat si am instalat vista ultimate. toate bune si frumoase pana la utorrent. Nu vrea sa mai treaca de 0.8MB sub nicio forma. recunosc ca nici n-am stat sa-l "bibilesc". Inca n-am pus antivirus (am auzit lucruri bune de defender-ul din vista) si zic eu ca sistemul ma ajuta (x2 5600, 3GB  ram, 2 x HDD 160 raid 0, HD2600XT) iar testele de conexiune dau rezultate mai mult decat ok. astept cu interes sugestii si suturi in fund, ca pana la urma tot inainte ajung  :P
multumiri anticipate

#87
adi0402

adi0402

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2008

View Postadi0402, on Mar 15 2008, 11:03, said:

Oamenilor, chiar daca risc sa-mi construiesc un monument de prostie, ajutati-ma, va rog. Pana ieri am avut XP garnisit cu uTorrent si o conexiune foarte buna. Viteza de download ajungea la 10MB/s fara probleme; nu halea ram, nu bloca HDD. Aseara m-a mancat, m-am scarpinat si am instalat vista ultimate. toate bune si frumoase pana la utorrent. Nu vrea sa mai treaca de 0.8MB sub nicio forma. recunosc ca nici n-am stat sa-l "bibilesc". Inca n-am pus antivirus (am auzit lucruri bune de defender-ul din vista) si zic eu ca sistemul ma ajuta (x2 5600, 3GB  ram, 2 x HDD 160 raid 0, HD2600XT) iar testele de conexiune dau rezultate mai mult decat ok. astept cu interes sugestii si suturi in fund, ca pana la urma tot inainte ajung  :P
multumiri anticipate

dupa cateva ore bune de forumuri am reusit sa ajung si in vista cu downloadul la 5MB/s, luand utorrent1.8beta si facand niste tweak-uri prin vista. desi cred ca in cele din urma voi ajunge din nou la 10MB/s, ma gandesc serios sa revin la xp...

Edited by adi0402, 15 March 2008 - 22:40.


#88
armmany

armmany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2008
salutare tuturor. am si eu o nelamurire. Nu stiu daca poostez aici bine dar poate ma ajuta cineva. Folosesc uTorrent 1.7.7 si    imi apare ca cerculetul verde cum ca as fi conectabil, insa pe pagina imi apare ca nu sunt. Mentionez ca pana acum era cerculetul rosu dar am vorbit cu ISP-ul meu sa imi spuna ce port e deschis(sunt pe o retea de cartier si am router in fata) si am pus acel port in utorrent si se pare ca ar merge , e verde , dar pe pagina nu. De viteza nu mai zic e f mica la download iar upload aproape inexistent. Daca ma poate ajuta si pe mine cineva sa pot face setarile corecte i-as fi foarte recunoscator. va multumesc mult.

#89
Raad

Raad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2004
Pt cei care nu cred faza cu viteza de 10 mb/s .... e adevarat.
Nici eu nu am crezut pana am vazut la un vecin din fata blocului meu cum prinde 10 mb/sec. Coboara dvd-ul in 15 min.
Sunt super suparat pe astia de la RDS pt ca am acelasi abonament ca vecinul meu ( 9$ ) dar eu nu prind decat max 460kb/sec acelasi torrent cu acelasi track-er. Trebuie sa sun neaparat la ei ..... practic stau in blocul de langa si am limitari la viteza cu care trag.

#90
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View PostRaad, on Apr 26 2008, 00:28, said:

Pt cei care nu cred faza cu viteza de 10 mb/s .... e adevarat.
Nici eu nu am crezut pana am vazut la un vecin din fata blocului meu cum prinde 10 mb/sec. Coboara dvd-ul in 15 min.
Sunt super suparat pe astia de la RDS pt ca am acelasi abonament ca vecinul meu ( 9$ ) dar eu nu prind decat max 460kb/sec acelasi torrent cu acelasi track-er. Trebuie sa sun neaparat la ei ..... practic stau in blocul de langa si am limitari la viteza cu care trag.

Din cate citesc pe aici mai toti care sunt pe RDS descarca cu 300k.
Ai grija sa nu iti dai vecinu "in gat" si sa ii scada si lui  viteza la 300k  :lol: :lol:

Edited by cristian0007, 26 April 2008 - 14:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate