Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4184 replies to this topic

#3835
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009
Vazut, placut, recomand.

Ca si sugestii va recomand sa nu va cazati in zona N si NV, usor extrema, ati putea alege zona de S, o zona curata, moderna si apropiata de majoritatea obiectivelor turistice.
Din ce am vazut proopun sa nu ratati:
- Sky Garden, desi au fost multe recomandari nu am reusit sa intram, este cu rezervare, dar si gratuit de vizitat
- Muzeul de Istorie Naturala
- Tower Brigde
- Houses of Parliament & Big Ben - exterior
- British Museum - interior
- London Eye

Daca mai aveti timp luati in calcul si
- Camden Lock Market - desi este bazar nu as putea spune prin ce, dar e si atractiv.
- Galeria Națională si Piața Trafalgar
- Hyde Park
- Palatul Buckingham l-am vazut doar din exterior(intrarea)
- Muzeul de stiinte(as putea spune ca nu e un ''must see'')
- Trafalgar square
- Harrods

Cu siguranta exista si alte atractii, cele 6 zile nu mi-au permis sa parcurg mai mult
In ce priveste transportul, regret ca am incercat bus-ul am facut 2,5 ore(30' cu Metroul) pana la Hotel Ibis. Exista cardul de calatorii Oyster(nu Oyster turist) dar exista si un card la care atasez o poza de dimensiuni mici si ar fi solutia cea mai avantajoasa din cate am discutat la birou.
Transportul de la Aeroport Stansted costa 15 lire daca il iei in varianta Return. Daca circulati cu Rynair exista sanse sa se anuleze si zborul :(

#3836
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Pls help - am nevoie de un raspuns azi - maine!

Firma m-a chemat aseara sa fiu in Londra sapt viit pt munca si vroiam sa extind pt weekend - o camera singla curata intr-o zona safe si aproape de metrou - ideal central.

cel mai ieftin am gasit 4 zile la easy hotel cu vreo 300GBP fara MD. Idei ceva?
odata ce aleg avionul pt firma nu mai pot da inapoi asa ca trebuie sa gasesc ceva f rapid. Ms.

#3837
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postcastoras, on 05 iunie 2018 - 11:00, said:

Pls help - am nevoie de un raspuns azi - maine!

Firma m-a chemat aseara sa fiu in Londra sapt viit pt munca si vroiam sa extind pt weekend - o camera singla curata intr-o zona safe si aproape de metrou - ideal central.

cel mai ieftin am gasit 4 zile la easy hotel cu vreo 300GBP fara MD. Idei ceva?
odata ce aleg avionul pt firma nu mai pot da inapoi asa ca trebuie sa gasesc ceva f rapid. Ms.


Arunca un ochi si pe airbnb ;-) :-)

#3838
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,650
  • Înscris: 24.09.2006

View Postlls869, on 05 iunie 2018 - 19:48, said:



Arunca un ochi si pe airbnb ;-) :-)
pe aribnb, last minute mai gasesti doar cu indienii la preturi mici, ori cu ailalti de te roaga sa nu aduci in casa bacon

#3839
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Airbnb am cautat doar apartament intreg si e mai scump ca o camera single - eu fiind doar una :) Nu ma ajuta.

#3840
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,630
  • Înscris: 20.10.2006
Daca nu te deranjeaza ideea poti merge la hostel, e mult mai ieftin.

Edited by LunaCrystal, 07 June 2018 - 13:24.


#3841
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Saptamana viitoare voi fi in Londra . Voi ateriza pe aeroportul Heathrow la terminalul T4 . Cum pot ajunge la Heathrow Central Bus Station de unde sa iau autobuzul 140 ? Am nevoie sa cumpar  un singur bilet de autobuz , de unde il pot achizitiona si cat ma costa ?Trebuie sa ajung in zona South Harrow . Multumesc !

#3842
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,584
  • Înscris: 14.04.2008
https://www.heathrow...tween-terminals

sper ca asta sa te lamureasca pt transferul intre terminale. ideea e ca transferul e gratuit si iti trebuie un card contatless pt asta .  cu el poti plati si la bus (1,5), nu e problema.
daca nu ai, trebuie sa cumperi un oyster.

#3843
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.12.2015
@SDN
De ce nu mergi cu metroul? Dureaza mai putin decat cu autobuzul. Ia Piccadilly pana la Acton Town si apoi schimba spre South Harrow.
Cum spunea dariuscha, poti folosi un card contactless sau poti cumpara un oyster pe care sa il alimentezi cu cat ai nevoie.

Edited by LHR, 30 June 2018 - 20:13.


#3844
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Multumesc de informatii ! Vom  utiliza metroul! Suntem trei persoane din care unul nu are card contactless.Un card contactless poate fi utilizat de doua persoane ? Vom sta  11 zile in Londra , care ar fi cel mai economic card pentru transport ?

Edited by SDN, 01 July 2018 - 10:47.


#3845
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005
Oyster sau card bancar contacless au aceleasi tarife, cu daily cap.

https://tfl.gov.uk/f...avelcard-prices

Nu puteti folosi mai multe persoane acelasi card, fiecare cu cardul lui. Cardul se valideaza si la intrarea si la iesirea din metrou. Atentie daca aveti mai multe carduri contactless sau si card si Oyster in acelasi portofel si  incercati validarea apropiind portofelul de zona galbena, va treziti ca nu stiti de pe care va ia banii :D sau pur si simplu se blocheaza cititorul.
Daca aveti copii mai mari de 10 ani, lor li se fac carduri speciale, cu poza.
https://tfl.gov.uk/f...ster-photocards

#3846
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,584
  • Înscris: 14.04.2008
fiecare persoana are cardul ei. atentie la validare, atat la intrare cat si la iesire! la intrare ti se blocheaza suma maxima, cand iti citeste la iesire ti se incaseaza doar tariful pt distanta parcursa. la autobuz se valideaza o singura data, la urcare, iar tariful e fix, 1,5 , indiferent de distanta parcursa.
daca una din persoane e copil, are gratuitati sau tarif special.

#3847
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,887
  • Înscris: 10.12.2006
Suma maxima e pe la 8 lire, m-am uitat toata ziua pe youtube. Jumatate din clipuri zic ca nu merita oyster, cealalta jumatate ca merita.

Adevarul e ca au facut niste englezi un test si a iesit mai scump cu 2,5 lire decat pe contactless, dar pe cardurile noastre din Romania s-ar putea sa fie alte comisioane.

Eu cred ca voi lua totusi un oyster sa stau linistit. Ce nu consumi de pe el iti da inapoi.

In alta ordine de idei am cautat locuri de mancat si toata lumea filmeaza fara exceptie hamburgeri. Exact asta vreau sa mananc cand merg in alta tara, hamburgeri.

#3848
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,584
  • Înscris: 14.04.2008
atenti la traseul metroului, imi amintesc ca face o bucla. adica merge mai intai la T1-3, apoi la 5  , face bucla spre 4 si o ia spre oras. sper ca am retinut corect! daca e asa, va trebui sa coborati la prima statie si sa va intoarceti spre aeroport la T1-3.
trenul merge T4, 1-3, paddington .il puteti lua intre terminale.

#3849
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Am mai fost in Londra in 2015  si pentru 7 zile am avut un card valabil pentru toate mijloacele de transport, nu mai stiu exact pentru ce zone , dar cu siguranta era pentru zona 1-5. Nu mai stiu ce tip  de card era si cat a costat. Nu am fost eu implicat in achizitionarea lui , eu doar l-am utilizat.

Pe o aplicatie de telefon imi da ca trebuie sa merg astfel : plecare cu Piccadilly din T4,  schimb in T2&3,  apoi tot cu  Piccadilly - line Eastbound -  pana in ActonTown , din nou schimb aici , cu urcare in Piccadilly - line Westbound coborare in South Harrow . Total: 46 de minute , 18 statii si 2 schimburi de linii .

Edited by SDN, 01 July 2018 - 19:16.


#3850
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,584
  • Înscris: 14.04.2008
cred ca ai avut travelcard.
http://content.tfl.g...-fares-2018.pdf
nu prea iesi in avantaj la transport daca iei travelcard, insa ai alte beneficii, daca vizitezi.

Edited by dariuscha, 01 July 2018 - 19:45.


#3851
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.12.2015

View PostSDN, on 01 iulie 2018 - 19:11, said:

Am mai fost in Londra in 2015  si pentru 7 zile am avut un card valabil pentru toate mijloacele de transport, nu mai stiu exact pentru ce zone , dar cu siguranta era pentru zona 1-5. Nu mai stiu ce tip  de card era si cat a costat. Nu am fost eu implicat in achizitionarea lui , eu doar l-am utilizat.

Pe o aplicatie de telefon imi da ca trebuie sa merg astfel : plecare cu Piccadilly din T4,  schimb in T2&3,  apoi tot cu  Piccadilly - line Eastbound -  pana in ActonTown , din nou schimb aici , cu urcare in Piccadilly - line Westbound coborare in South Harrow . Total: 46 de minute , 18 statii si 2 schimburi de linii .

@SDN
nu cred ca e nevoie sa schimbi trenul cand ajungi la Heathrow T2/3. Asculta mesajele conductorului si daca zice ca merge la Cockfosters sau la Arnos Grove, stai in tren pt ca nu trebuie sa schimbi.

#3852
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,887
  • Înscris: 10.12.2006
Se poate cumpara de pe Luton bilet de autobus?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate