Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#3799
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postgumball3000, on 25 ianuarie 2018 - 18:50, said:

Londra 208_resize.JPG e in Islington sau langa London Victoria station?
E la intersectia dintre Prince Consort Road si Kensington Gore,foarte aproape de Royal Albert Hall.

View Postgumball3000, on 25 ianuarie 2018 - 18:50, said:

Ai prins poza cu Royal Exchange, dar ai ratat Bank of England care era fix in stanga Posted Image
Uite-o!

Attached Files



#3800
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Metroul londonez
Din punctul meu de vedere,cel mai bun mijloc de transport in Londra."Acopera" bine orasul si,chiar daca pretul este ceva mai mare decat la transportul de suprafata,este mult mai eficient,in special la orele de varf,cand la suprafata autobuzele merg in ritm de melc.Foarte aglomerat la orele de varf,in unele cazuri(nu foarte multe,totusi) existand posibilitatea de a nu putea urca si de a fi nevoit sa astepti urmatoarea garnitura.Trenurile,un amestec de vechi si nou,cele de pe linia Piccadilly fiind cele mai "batrane",cu un look vintage,de anii '80,inguste si cu plafonul jos,un cosmar pentru cei mai inalti.Daca mai adaugi si aglomeratia...
Am folosit un 7 days Travelcard,incarcat pe un Oyster(pe care il aveam deja,de la un prieten).Incarcarea se poate face la automatele din statii.

Attached Files


Edited by zuv, 30 January 2018 - 18:35.


#3801
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.12.2015
Anul trecut am zburat de pe Stansted de cele mai multe ori. Si cand biletul de avion este sub £30 (multumesc Ryan Air Posted Image ) parca te doare inima sa dai pe transferul la/de la  aeroport la fel de mult.
De obicei ma duc direct pe site-ul National Express si-mi fac rezervarea la ei. Insa am descoperit ca Easy Bus are locuri in autocarele National Express si le vinde la preturi foarte mici.
Am atasat un print screen cu preturile spre Luton in 29 Aprilie.
Ce e mai interesant e ca soferii nu fac diferenta intre biletele luate direct si cele cumparate prin Easy Bus si te lasa sa te imbarci daca ai ajuns prea devreme sau ai pierdut autocarul la care ai rezervarea  (aici vorbesc din proprie experienta: am cumparat bilet exact la ora la care ateriza avionul si l-am luat pe urmatorul, jumatate de ora mai tarziu).

Attached Files


Edited by LHR, 06 March 2018 - 19:55.


#3802
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cam alea sunt preturile daca iti cumperi biletul din timp.
Pt national express nu mai platesti taxa aceea de rezervare onlne (o porcarie), daca iti cumperi prin looking4transfers.com
De asemenea, mai exista si aplicatii care ofera tichete de reducere, de exemplu pt bilet de 20 lire dai vreo 15 prin cuponul cumparat din aplicatia de reduceri, faza e ca am impresia ca functioneaza doar cu card inregistrat cu o adresa din UK.

#3803
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.12.2015
Merci gumball!
Am sa ma uit si pe looking4transfers desi acea lira in plus de la National Express nu ma deranjeaza foarte tare (poate fi evitata daca iti cumperi biletul la automatul din autogara)
Acum sunt super incantata ca pentru un dus la Luton si un retur din Stansted am platit  £3.98, mai putin decat platesc zilnic sa merg la serviciu :)

#3804
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
LHR, la aeroport nu sunt probleme legate de ora in ce priveste imbarcarea (si in conditiile scrise se vede ca sunt mai flexibili).
insa de la victoria, da, tin cont.   si tot din proprie experienta vorbesc.   o singura data a acceptat sa ma ia cu o jumatate de ora mai devreme, in conditiile in care autocarul daca era 1/3 plin, iar la aeroport a ajuns nici pe jumatate plin cu ce au mai urcat pe traseu. soferul a tinut insa sa-mi spuna ca imi face o favoare, dar ca data viitoare sa iau fix aurocarul pt care am facut rezervare. tot la victoria am asistat la imbarcare cand s-a strigat cursa si ora, mentionandu-se tare ca cei care nu au la ora respectiva nici sa nu incerce sa vina la imbarcare. si tot la victoria m-a trimis frumos sa astept pana la urmatoarea cursa, pt care aveam de fapt cumparat biletul.
intr-o singura situatie nu mi-am batut capul cu ora si m-am urcat cand mi-a convenit, fara comentarii  din partea soferului: cand am cumparat bilete prin ryanair (scuuump, dar aveam voucher si trebuia folosit).

#3805
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.12.2015
La Victoria mi s-a intamplat o singura data sa ajung prea devreme si nici nu am bagat de seama ca iau autobuzul cu 20 de minute mai devreme. De obicei transferurile spre aeroport cu autobuzul sunt la ore mici si prefer sa stau mai mult in pat :)
Folosesc destul de des National Express pentru day trips si daca ajung la autogara mai devreme intreb daca ma pot imbarca si niciodata nu m-au refuzat. Probabil depinde de toanele soferului.

#3806
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Incerc sa organizez prima noastra vizita la Londra. Am citit o parte din forum, acum am cateva intrebari punctuale daca stie cineva sa imi raspunda.
Plecam cu wizz-ul din Cluj pe 5 aprilie si ne intoarcem pe 9. Aterizarea pe Luton e la 7.05 si vreau sa fac rezervare pt transfer la National Express. Am mai multe variante ca si statie de coborare si nu stiu pe care sa o aleg. Am vrea sa ajungem in Centru undeva, pt cazare e prea devreme. Am de ales intre Paddington, Victoria, Marble Arch, Baker street, Finchley Road si Golders Green.
Bugetul e limitat, pt cazare as vrea sa rezerv la Holiday Inn Express London Stratford. Review- urile sunt foarte bune, pt o camera tripla cu MD e 74 de euro pe noapte. Singura problema ar fi distanta. Am incercat ceva simulare si imi arata cam o jumatate de ora pana in centru. Daca e doar atat nu e mult dar daca e o ora este mult. A stat cineva la acest hotel sau in zona si stie cam cat dureaza sa ajungi in zona centrala?

#3807
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
finchley, baker, marble si victoria sunt pe acelasi traseu, capat de linie victoria. in functie de ce veti doriti sa faceti in dimineata aia va alegeti unde sa coborati. daca cumperi biletul cu victoria capat de linie nu e nicio problema sa cobori la baker street. si invers. cand te sui in autocar ar fi bine insa sa te hotarastii, caci bagajele le pun pe caprarii, in funcie de statia la care ii spui ca o sa cobori. in principiu marble arch si victoria sunt cele mai centrale. de la victoria o puteti lua usor pe jos pana in st james's park. in jur de 11 e schimbarea garzii la palat (vezi orar si data!). oricum, mai devreme de 9 nu cred ca veti ajunge in centru, deci ar fi lejer ca timp.
despre hotel nu stiu nimic. bazeaza-te pe simulari daca nu iti spune nimeni din experienta proprie.

#3808
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postdariuscha, on 13 martie 2018 - 09:41, said:

finchley, baker, marble si victoria sunt pe acelasi traseu, capat de linie victoria. in functie de ce veti doriti sa faceti in dimineata aia va alegeti unde sa coborati. daca cumperi biletul cu victoria capat de linie nu e nicio problema sa cobori la baker street. si invers. cand te sui in autocar ar fi bine insa sa te hotarastii, caci bagajele le pun pe caprarii, in funcie de statia la care ii spui ca o sa cobori. in principiu marble arch si victoria sunt cele mai centrale. de la victoria o puteti lua usor pe jos pana in st james's park. in jur de 11 e schimbarea garzii la palat (vezi orar si data!). oricum, mai devreme de 9 nu cred ca veti ajunge in centru, deci ar fi lejer ca timp.
despre hotel nu stiu nimic. bazeaza-te pe simulari daca nu iti spune nimeni din experienta proprie.

Multumesc mult pt raspuns. Intre timp m-am dumirit un pic cum e cu statiile, vom cobori probabil la Victoria.

#3809
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.12.2015
De la hotel pana la metrou ai de mers cam 10 minute. Pana in centru faci in medie 30 de minute. 45 pana in Trafalgar Square, doar 15 pana in Liverpool Street cu trenul  nu cu metroul.
Descarca citymapper pentru simulari.

Attached Files



#3810
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Foarte buna aplicatia, multumesc :)

#3811
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Salut,
Am vacanta de 4 zile full la sfarsitul lui Mai si vreau sa petrec 2 zile in Londra  si 2 zile sa vizitez zona de sud-est. Voi avea o masina inchiriata, imi este mai comod decat cu mijloacele de transport in comun fiind cu copii mici.
As avea urmatoarele intrebari:
1. ce este de vazut interesant in jurul Londrei? Nu ma intereseaza spre Cornwall fiindca am fost deja, ma gandesc la sud-est. In functie de asta imi voi lua cazarile (la Premier Inn f. probabil).
2. cum este cu parcarile prin Londra? Complicat? Scump?
3. in ultima zi am pana la pranz de stat in Luton? Am ce sa fac pe acolo cateva ore?

Multumesc.

#3812
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.12.2015
@ das_d
1. Canterbury si zona Margate - Broadstairs sau, mai spre sud, Rye cu Camber Sands si Beachy Head intre Eastbourne si Newhaven. Depinde ce vrei sa faci si cat de mult merg copiii pe jos.
2. Cu parcarea nu-i complicat dar e scump... vezi aici in functie de unde vrei sa-ti lasi masina https://www.justpark.com/
3. Pentru ultima zi, poti sa faci un stop in St. Albans. Este la jumatatea drumului intre Londra si Luton.

#3813
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Multumesc pentru raspuns. Vreau sa vad zona englezeasca autentica, orasele, privelisti frumoase.
Vad ca Canterbury este un orasel, cathedral city si site Unesco, iar zona Margate - Broadstairs este zona de coasta cu plaje etc.
Este interesant.

Se poate pune problema de vreo baie in mare la sfarsitul lui Mai (ultima sapt)? Probabil ca nu. :)

#3814
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdas_d, on 22 martie 2018 - 11:36, said:

Salut,
Am vacanta de 4 zile full la sfarsitul lui Mai si vreau sa petrec 2 zile in Londra  si 2 zile sa vizitez zona de sud-est. Voi avea o masina inchiriata, imi este mai comod decat cu mijloacele de transport in comun fiind cu copii mici.
As avea urmatoarele intrebari:
1. ce este de vazut interesant in jurul Londrei? Nu ma intereseaza spre Cornwall fiindca am fost deja, ma gandesc la sud-est. In functie de asta imi voi lua cazarile (la Premier Inn f. probabil).
2. cum este cu parcarile prin Londra? Complicat? Scump?
3. in ultima zi am pana la pranz de stat in Luton? Am ce sa fac pe acolo cateva ore?

Multumesc.
Uita de masina in Londra, mai mult te enervezi. Daca iei copiii cu tine, inseamna ca pot sa mearga cu transportul in comun.
Oxford, Cambridge sunt destul de aproape si merita vizitate/
Pe Luton poti sa citesti  sau te te joci cu copii :D

#3815
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.12.2015

View Postdas_d, on 22 martie 2018 - 15:54, said:


Se poate pune problema de vreo baie in mare la sfarsitul lui Mai (ultima sapt)? Probabil ca nu. Posted Image

Asa pana la genunchi cred ca se poate dar apa e rece... Si trebuie sa ai grija si cu mareea. Cred ca Botany Bay e cel mai potrivit loc sa incerci. Daca nu intrati in apa, macar privelistea e frumoasa :)

#3816
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Legat de parcare, a lasat cineva masina in parcarea unui supermaket, cel mai apropiat de obiectiv?
Sau nu se justifica aceasta strategie in Londra ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate