Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video

Mai exista in tara canale de tip ...
 Huawei Freebuds 5i vs OPPO Enco A...

Recomandare dezumidificator silen...

Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...
 De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...
 

Totul despre Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
3541 replies to this topic

#199
adi_novac

adi_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.05.2004

burli, on Apr 7 2005, 12:50, said:

Buna ziua! doresc sa stiu si eu cind pot merge pe Transfagarasan in principiu de Paste ma intereseaza si daca pot sa ajung la Sibiu pe aceasta ruta atunci , mi-e teama sa nu fie inchis drumul si sa fiu nevoit sa ma intorc  sa o iau pe Valea Oltului

<{POST_SNAPBACK}>


Anul trecut am incercat sa merg pe Transfagarasan pe la sfarsitul lui mai si era inchis.Acum de Pasti este inchis 100 % , a cam nins iarna asta. :no:

#200
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,913
  • Înscris: 24.06.2002
Cam pe 30 iunie se dechide in general, dar de obicei daca s-a topit ghiata la varf, portile tuneleului sint deschise chiar si in mai. Daca exista indicator ca drumul este inchis, nu va aventurati pt ca, chiar daca ajungeti la varf  nu puteti trece spre Bilea Lac pt ca portile tunelului sint incuiate. So, cale intoarsa...

#201
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,913
  • Înscris: 24.06.2002

aztec, on May 13 2005, 22:37, said:

maine fac o urcare pe transfagarasan....
vreti poze? :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

Yes yes :worthy:  Vezi totusi ca nu cred ca ai sa poti trece tunelul spre Bilea Lac. It might be locked <_<

#202
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
am fost.. am urcat, pana la capra, de unde drumul e blocat de zapada, nu multa, dar cred ca cei de acolo au ceva suste cu aia' de dezapezesc sa fie cap de drum,pt ca daca aveam o lopata in jumate de ora treceam mai departe si cred ca se mai mergea catziva km buni..
drumul cam spart, cam la limita bunului simt, mult nisip-pietris pe drum..
de la  vidraru am urcat pe partea dreapta si la coborare pe stanga-cumpana( de fapt tot dreapta :P ) ... deci ambele maluri ale lacului...
pe la cumpana - dificil 21km fara asfalt, drum forestier aproape.. de evitat de cei care se grabesc sau au garda joasa..
za poze de maine ca azi e tarliu si sant cam obosit

#203
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
prima mare parte...

Attached Files



#204
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
ultima parte...
vizionare placuta...
impresii?

Attached Files



#205
adi_novac

adi_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.05.2004
Super!!! :punk:  Poza cu tunelul nu este spre Balea Lac, nu?

#206
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
nu.. din pacate..
este cel de la vidraru spre cumpana
daca ploua evitati varianta din stranga barajului

#207
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Am fost pe Transfagarasan ultima data (de fapt a doua data, prima data fiind acum multi ani cand eram mic) anul trecut (2004) prin iulie. Insa nu am putut vedea mare lucru deoarece: in ziua respectiva plecasem pe la ora 10 dimineata din Retezat, am vizitat Hunedoara, apoi am parcurs fara oprire drumul pana unde se bifurca Transfagarasanul din soseaua Sibiu - Brasov, cand mi-am dat seama ca e cam tarziu, era cam 7 seara. Am zis hai ca daca am ajuns pana aici nu ratez Transfagarasanul, am urcat, am ajuns la Balea Lac aproape de 9 seara (mi-a fiert motorul cand mai aveam 3 serpentine pana sus si am fost nevoit sa opresc si sa stau vreo 20 min). Am zis sa gasim cazare la cabana si de dimineata sa urcam ceva, insa cand am aflat scorurile de la cele 2 cabane...................eu am zis sa stam in cort, ca aveam cort la noi insa cei cu care eram au strambat din nas ca e frig si nu stau in cort, ei vor acasa (in Bucuresti). Intr-adevar era frig, inca multe zone cu zapada la data aia. Am facut poze cu un jaf de aparat, si nu au iesit, fiind si aproape intuneric afara. Imi pare extrem de rau pentru ele!
Astea fiind conditiile si cu toti pe capul meu sa mergem acasa (ce le pasa lor, aveau sofer, ei puteau dormi) am zis hai sa mergem. Si la 10 seara am luat-o prin tunel si am inceput coborarea. Cel mai tare drum pe care l-am facut vreodata! Bezna, faza lunga, serpentine! Vreo 80 km n-am intalnit nici o masina, nimic. Am ajuns in Buc pe la 3 dimineata mort de oboseala dupa vreo 14-15 ore de condus..........dar a meritat. Pe malul lacului Vidraru am comis un macel de broaste, erau unu langa alta pe sosea si n-aveam cum sa le evit. Cred ca merita facut macar o data Transfagarasanul noaptea. Bineinteles ca pierzi toata privelistea si frumusetea locurilor, dar merita. Felicitari Daciei mele din 1984 care a rezistat eroic unui astfel de drum!
Anul asta vreau sa merg din nou, dar sa pot sta macar o noapte pe acolo.

#208
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Andrey1, on May 20 2005, 10:20, said:

Anul asta vreau sa merg din nou, dar sa pot sta macar o noapte pe acolo.

<{POST_SNAPBACK}>

poti sa te opresti cu cativa kilometri mai la vale de "capra", la "piscul negru", e ieftin. de fapt nu chiar la piscul negru, pentru ca s-a degradat rau cabana aia. in schimb peste drum e un grup de vile noi la fel de ieftine dar cu conditii. undeva la 150-200.000 de persoana pe noapte.

#209
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
nu stiu daca am mai spus ,dar excursia mea s-a petrecut in felul urmator..
sambata a fost ziua prietenei mele, .. nu stia nimic.
vineri seara ma suna 2 colegi de servici ca vor sa plece la minte si daca mergem si noi.. eu aveam de gand spre transfagarasan, ei spre cheia... alegerea s-a vazut... :D
apoi o sun pe prietena mea si ii zic ca sambata dimineata mergem la carrefour...
nu banuia nimic...
coboara ea sambata dimineata imbracata la tol festiv... o trimit sa se schimbe mai sport si mergem spre hipermarket, de unde cumparam d-ale gurii.... si spre tranfagarasan..
surpriza a fost maxima, efect garantat, o zi minunata.

#210
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,913
  • Înscris: 24.06.2002

Zvastrici, on May 20 2005, 12:26, said:

@Andrey1 bine ai venit. Considera-te un mare norocos avand in vedere parcursul tau si sa nu mai practici niciodata asa ceva. NU conduceti noaptea pe Transfagarasani! Pericolele sunt mult mai aproape decat ziua oricat de mari ar fi farurile. Si mai ales cu o masina veche!
showtopic=43336]acesta[/url].

<{POST_SNAPBACK}>


Mare norocos, pt ca sint panouri care specifica clar ca soseaua si tuneleul sint inchise circulatiei intre orele 20-06. O curba ratata si nici nu vreau sa ma gindesc, mai ales ca nu prea sint nici parapeti de protectie. God forbid :nonobad:
Aztec mii de multumiri pt poze again.
Zahei, Transalpina ai incercat-o ?

Edited by Masterboy, 21 May 2005 - 05:22.


#211
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Multumesc de sfaturi, oricum n-am de gand sa mai fac asa ceva......nici atunci nu aveam de gand dar am fost obligat de imprejurari. Imi dau si eu seama ce risc mi-am asumat......mai ales ca eram si obosit. Dar am mers f. atent, eu oricum fiind prudent din fire. Si nu sunt chiar sofer incepator. Cel mai mare pericol mi se pare ca vine de la masina, mai ales de la una veche ca a mea, fie frana, fie directia si esti dus.......dar s-a terminat cu bine, spre norocul nostru. Am vazut indicatoarele cu circulatia interzisa intre orele 21 - 06 insa......
Anul asta daca mai merg poate ii imprumut Cielo lui taica-miu, ca rabla de Dacie nu cred ca mai rezista.
Mersi pentru informatiile despre cazare in zona, chiar vroiam sa mai intreb, cine mai stie, dar la preturi acceptabile? Sau zone de pus cort, nici foarte izolate dar nici f. "populare" sa fie toti fripturistii, manelistii?

#212
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Masterboy, on May 21 2005, 05:17, said:

Zahei, Transalpina ai incercat-o ?

<{POST_SNAPBACK}>

Am fost in copilarie, cu parintii. Poate mai am ocazia sa ajung pe acolo, dar cu masina. Cu motocicleta nici nu se pune problema daca nu e enduro. :ack:

#213
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
a fost cineva pe transfagarasan noaptea???

am fost eu pe la 2-3 noaptea...

urat rau de tot si inficosator  :huh:

ziua si pe vreme frumoasa, no comment  B)

#214
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Blade, on May 21 2005, 13:59, said:

a fost cineva pe transfagarasan noaptea???

am fost eu pe la 2-3 noaptea...

urat rau de tot si inficosator  :huh:

ziua si pe vreme frumoasa, no comment  B)

<{POST_SNAPBACK}>

asta e doar problema de obisnuinta cu locul, dupa ce faci drumul asta de cateva zeci de ori te asigur ca il cam cunosti si nu te mai sperie. eu am facut transfagarasanul inclusiv noaptea pe o ploaie groaznica, cu motocicleta. nu va grabiti sa ma acuzati ca sunt nebun. cunosc bine locurile si am mers suficient de incet.

#215
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
eu am si innoptat in seara aia. vroiam initial sa punem cortul, da ce naiba sa mai vezi la ora aia. pana la urma am dormit in masina. :)

am cateva poze facute pe al sfarsitul lui mai 2003.

am fost si anul trecut. teroare in tunelul de la vidraru. cred ca era gheata de un metru grosime.. abia mergea masina.. drept.. si e si 4x4 :)

Attached Files

  • Attached File  5a55.jpg   23.43K   481 downloads
  • Attached File  6363.jpg   21.18K   438 downloads
  • Attached File  daf9.jpg   26.58K   338 downloads


#216
Motz

Motz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 19.05.2005

zahei, on May 21 2005, 14:01, said:

asta e doar problema de obisnuinta cu locul, dupa ce faci drumul asta de cateva zeci de ori te asigur ca il cam cunosti si nu te mai sperie. eu am facut transfagarasanul inclusiv noaptea pe o ploaie groaznica, cu motocicleta. nu va grabiti sa ma acuzati ca sunt nebun. cunosc bine locurile si am mers suficient de incet.

<{POST_SNAPBACK}>


Are dreptate zahei. Acum 2-3 ani mergeam pe Transfagarasan o data la 3 saptamani. Plecam pe la 8 si ceva seara din Bucuresti si la 11 eram in zona Piscu Negru. Sunt portiuni in care se merge si cu 80 la ora fara frica. Am facut si revelioane pe acolo. Iarna e deschis si circulabil pana la Pisc. Septembrie e cea mai buna luna de mers acolo. Vara am avut de multe ori surpriza sa fie ploaie si frig. Iarna e superb, daca mai pui ca nu vezi prea mult popor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate