Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Totul despre Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
3541 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Am deschis acest thread cu intentia de a vorbi si a oferi informatii despre una dintre cele mai inalte, si cu cu siguranta cele mai frumoase soselele alpine de la noi si chiar din lume.
   Sint atit de multe de spus despre Transfagarasan incit ar trebui n posturi sa acoperim totul despre aceasta unica si controversata sosea. Astfel, ar fi grozav daca toti cei care au vizitat/auzit/citit acesta mirifica sosea ar posta impresiile, cabanele, traseele, tarifelele pt cei ce inca nu au avut ocazia pina acum sa-l parcurga.
       In curind se vor implini 30 de ani de cind Transfagarasanul a fost dat in folosinta. A fost construit la o altidudine maxima de 2034m(Bilea Lac) fiind a doua sosea ca inaltime din tara( stie cineva care-i prima :) ) . Soseaua strapunge Muntii Fagaras printr-un tunel de 845 m(care din pacate nu mai este iluminat in prezent :(  ).La capetele acestui tunel se intimpla un fenomen foarte ciudat: nivelele de temperatura de la cele doua capete ale tunelului sint foarte mari. Nu de multe ori se intimpla ca pe parte sudica a tunelului sa fie soare si 15-20  grade iar la iesirea din el, pe partea nordica temperatura sa fie sub 0 si sa ninga. Oare de ce?!?
    Uff, sint atit de multe de spus. Am sa va las pe voi sa ne impartasiti din experienta voastra cu Transfagarasanul. In urmatorul post am sa continui cu istoria acestei sosele, sacrificiile,
dar mai ales ce a determinat construirea uneia dintre cele "7 minuni" ale Romaniei. See you soon :cya:

Edited by Masterboy, 06 May 2006 - 19:20.


#2
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
In curind se vor implini 30 de ani de cind Transfagarasanul a fost dat in folosinta. A fost construit la o altidudine maxima de 2034m(Bilea Lac) fiind a doua sosea ca inaltime din tara( stie cineva care-i prima :) )  

Cea mai inalta sosea din Romania este DN67C, care face legatura intre localitatile Novaci si Sebes. Este cu aproximativ 100 de metri mai inalta decat Transfagarasanul si se numeste Transalpina. In poza atasata se vede Pasul Urdele, aflat la 2145m inaltime.

Attached Files



#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by BlindGirl
Cea mai inalta sosea din Romania este DN67C, care face legatura intre localitatile Novaci si Sebes. Este cu aproximativ 100 de metri mai inalta decat Transfagarasanul si se numeste Transalpina. In poza atasata se vede Pasul Urdele, aflat la 2145m inaltime.

daca-i spui sosea inseamna ca este si asfaltata.

din poza nu prea reiese acest lucru.
oricum cred ca este hnemaipomenit de frumos pe acolo.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
pai cabanele de pe transfagarasan ar fi (de la sud catre nord):
cumpana, piscul negru, capra, balea lac si balea cascada.
ultima (de fapt singura) data am fost acum 2 ani, este adevarata treaba cu schimbarea de "vreme" doar cand treci prin tunel la diferente de temperatura de 10-15 grade. explicatia ar fi ca piscurile Moldoveanu si Nehoiul ar pune piedica la nori si iar opri doar pe partea nordica.
soseaua oferta o "spectaculozitate" de neuitat iar daca ai norocul sa prinzi o zi senina se pot face poze nemaipomenite.

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Da, BlindGirl are dreptate cu Transalpina, care merita un thread separat
deorece este f putin cunoscuta si f izolata, dar ofera niste peisaje mirifice.

#6
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Sfat. Pe munte, luati o punga, puneti-va cutiile goale de conserve si alte resturi si carati-o cu voi pana la prima cabana.

#7
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
O harta facuta de un arhitect. Este veche.

Mi-am dat seama imediat cum am vazut-o. Noi am vost pe Varful Vanatoarea. (2506m) Se poate vedea in jpg.

Se observa de asemenea si Lacul Capra, un lac superb pur, adanc. Nici nu se compara cu lacul Balea.
Cine a fost pe acolo stie cat de superba este acea zona. Si nu numai. Mie mi s-a parut super lacul Capra. La nici 1 metru de mal daca te uiti in apa nu poti vedea fundul. Tare curios sunt ce adancime o avea.

Attached Files



#8
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Lacul Capra mai de aproape.

Attached Files



#9
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
De aici se poate vedea foarte bine Balea Lac si Cabana Balea.

Observati? Acele chestii sunt niste masini. Da!  ;)

Attached Files



#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Zvastrici frumoase poze, mai ales cea cu Bilea Cascada. Auzi, nu stii, telecabina functiona cind ai fost?

#11
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
@Zvastrici - Ce automobil a facut calatoria?

#12
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
Zvastrici frumoase poze, mai ales cea cu Bilea Cascada. Auzi, nu stii, telecabina functiona cind ai fost?

Am fost trei duminici consecutive. Una la sfarsitul lui iulie si restul in august.
In toate cele trei cazuri telecabina functiona. Si inca intens.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Zvastrici
Sfat. Pe munte, luati o punga, puneti-va cutiile goale de conserve si alte resturi si carati-o cu voi pana la prima cabana.  

Nu sfat... ci obligatie!
Apreciez mesajul tau (pus pe mai multe thread-uri) dar cred ca nu are efect prea mare, daca e pus aici...
La fata locului e mai bine!
Si merge...
L-am atentionat si i-am aratat obrazul (de fata cu multa lume, care mi s-a alaturat) unuia, care a aruncat ceva pe jos.
A rosit un pic...si le-a luat pana la urma de acolo!
Oricum, apreciez gestul tau :OK:

P.S.Spre rusinea mea, nu am mai fost prin aceste locuri frumoase de peste 15 ani!

#14
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Ce poate fi mai frumos ca un peisaj ca acesta, Si citi il criticau pe Ceausescu pt Transfagarasan.
  Daca erau sa construiasca soseaua acum ,le-ar lua nu 4 ani ci 400
[ http://sabin.eu.org/sabin/album72/IMG_5907.sized.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
sabin

sabin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.09.2003
poza care a fost postata anterior imi apartine. am observat ca a fost facut un link catre serverul meu web de unde se incarca numai poza respectiva. nu ma deranjeaza acest lucru dar nu crezi ca ar fi trebuit sa ma intrebi si pe mine inainte ?

daca vreti sa vedeti si restul albumului de pe transfagarasan din care face parte poza anterioara adresa este http://sabin.eu.org/gallery/album72

#16
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Sabin, da' tu stateai asa deoparte si nu ne indrumai si pe noi catre site-ul tau macar? Pai este frumos ce faci tu? :drac:

Pozele sunt foarte bune si exemplifica clar frumusetea de acolo.

Iti multumim.  :OK:

#17
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Sabin dar nu ai urcat mai sus de Balea Lac? Avand in vedere jucaria mistoaca cu care ai pozat, cred ca ai fi facut niste poze misto si de acolo.

#18
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Daca mai vreti din fagaras gasiti la:
http://ulise.asclepi...gabi/index.html
Nu sunt ale mele dar sunt ale unor amici care au fost cam tot pe unde am fost si eu. Am si eu vreo 2 filme da mi-e lene sa scanez. Oricum se merita facut traseul cu masina pana la Balea Lac si apoi plecat cu cortul prin zona. S-ar merita si de urcat pana sus pe jos da pentru aia care is mai sportivi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate