Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Impozitele religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#91
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 zuppy, on Jul 30 2006, 14:43, said:

well ... daca se va ajunge la asa ceva sunt dispus sa dau bani la avocat pentru a da statul in judecata.
count me in!


 Zamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

Modelul care reiese din posturile de pana acum e urmatorul: sa plateasca numai credinciosul. Fine frumos!
Dar atunci , eu, credincios platitor de impozit religios, o sa am urmatoarele pretentii:
- la poarta fiecarei biserici sa se puna un dispozitiv de citire magnetic, astfel incat in biserica sa se poata intra numai pe baza de carte de platitor. Ai card, intri, n-ai , stai afara. Ca la banca.
- Tu, ca ateu, vrei ca tu si copiii tai sa vizitati vreo manastire? Puneti pofta-n cui. Sau , daca ma indur, o sa puteti intra, dar biletul de intrare sa fie de vreo patru-cinci ori mai mare. O sa fac socoteala sa vad ce are sens din punct de vedere economic.
- Tu , ca ateu vrei sa-ti botezi copilul? Alta data. Asteapta sa ajunga copilul la varsta de 18 ani , sa-si poata plati el singur impozitele, si-l botezam atunci.
- Tu , ca ateu vrei sa iei parte la nunta religioasa a celui mai bun prieten (sau a copiilor tai)? Sau la botezul copiilor lui ? Too bad. Astepti mirii afara din curtea bisericii. Si ai grija sa nu calci pe iarba.
- Ti-a murit careva drag din familie? Il astepti la cimitir direct, ca-ti trebuie card sa intri in biserica.
- Ai dat ortu popii? Vreau sa vad cartea de platitor de taxe de cand legea a intrat in vigoare. N-ai avut? direct la cimitir. Doar n-oi vrea sa se faca vreun memorial religios in amintirea ta , cand toata viata l-ai urat pe Dumnezeu.
Dar voi ce credeati, ca toate aste e pe gratis? Sigur, popii se vor indura si sunt sigur, asa cum ii stiu eu, ca vor incerca sa faca slujbe de pomenire si la ateii neplatitori, din mila, din credinta in Dumnezeu. Dar eu voi sta cu ochii pe ei. Ca doar e vorba de banii mei , nu???!!!
Asta vreti? No problem!
FINE !...io-s de acord

 Zamolxis123, on Jul 30 2006, 17:20, said:

Si eu ma intreb cat o costa ridicarea unei catedrale. Si eu ma intreb cat costa sa freci podelele intr-o biserica, de noroiul adus de credinciosi si atei. Dar cat o costa sa mentii luna o manastire. Cat or costa lumanarile si sfesnicele. Dar zugravirea unei manastiri? Cat l-or fi platind pe pictor sa picteze peretii bisericii? Dar un clopot cat o costa? Pacat ca nu vine Isus sa le faca pe toate astea. Le-ar rezolva rapid print-o privire numai.
Pacat ca Dumnezeu nu NE DA totul. Ca doar ca romani, noi suntem obisnuiti sa NI SE DEA . N'asa? De unde, Dumnezeu stie.
eu nu ma intreb...si nici nu ma intereseaza...nu am dat nici un leu si nici nu o sa dau


 aurel.ion, on Jul 30 2006, 17:41, said:

iar religia va fi doar un troc care nu va mai avea nimic in comun cu Dumnezeu, ci va fi doar un fel de prostitutie "cu banii inainte".
deja este...

 pucon, on Jul 30 2006, 19:02, said:

Zamolxis123, tu nu asculta la ce scriu unii aici. De inmormantat, pana si ateii se inmormanteaza intr-o religie,daca mor de batranete.Am auzit foarte multe persoane care se declara atei, dar nu am vazut inca unul sa se inmormanteze fara o slujba religioasa, indiferent de religie.Cand oamenii ajung la neputinta, la anii batranetii, primul lucru care il fac se intorc la DUMNEZEU ,indiferent de puterea materiala s-au fizica avuta!
O alta categorie din cei care scriu aici contra Bisericii, sunt cei care vor sa ingroape ortodoxia.
Unii ce scriu aici, se razvratesc contra bisericii, tocmai de zgarcenia ce exista in ei. Le este frica sa bage mana `n buzunar sa dea ceva pentru Biserica, incercand sa-i aduca bisericii fel de fel de critici, doar, doar vor scapa de DAR !
Unde preferati sa va educati copii in timpul liber, intr-un bar plin de droguri , criminali si tot felul de nenorociti  s-au intr-o Biserica?

:puke:  si doar  ce mancasem
ce declaratie sforaitoare...
DA in privinta bisericii sunt zgarcit... si voi fi in continuare...te deranjeaza?


 romaximusro, on Jul 30 2006, 19:59, said:

adevarul e ca s-au facut prea multe biserici (in opinia mea). Fiecare popa care avea fiu la teologie musai si-a facut si parohie ca sa aiba din ce sa traiasca si fiul. Nu neaparat pentru ca avea comunitatea nevoie. Atunci se naste intrebarea: de ce sa platim ceva ce e supradimensionat? Si mai intrebam ceva: oare cat reprezinta in euro, acel procent de 7-7% din salarii (luat per total in romania)

prea multe biserici?...stai sa vezi cate s-or mai face... si nu am auzit pe nimeni sa vina de la biserica si sa zica... "la dracu'... azi nu mai erau locuri, poate prind la sluja de la ora 13"

 data, on Jul 30 2006, 22:50, said:

nu, nu ma supar  :)
scrie in primul post cum face statul diferenta; fiecare declara ce este: crestin, ateu etc.
deci citeste mai atent si nu te supara ca ... pe sat
cum ai fi discriminat pe criterii religioase? de declari credincios banii ajung la cultul in care crezi; esti necredicios banii ajung la stat.
daca nu vrei ca banii tai sa ajunga la stat protesteaza impotriva statului, pentru ca acolo ajung banii tai
nu impotriva Bisericii, pentru ca nu primeste nici un ban de la tine
oricum ar fi ... nu vreau sa dau nici un ban nici culturii
mie nu-mi place cultura... nu vreau sa finantez muzee, teatre si alte prostii de'stea. sa dea cui ii place si cine se duce.

 Cimp0aca, on Jul 30 2006, 23:02, said:

Uite ce am citit:
Impozitul este obligatoriu pentru toti credinciosii, iar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri
Uite ce n-am înțeles:
De ce trebuie statul să știe ce convingeri religioase am sau n-am eu. Biserica primește oricum bani negri, îi trebuie și bani albi?
le trebuie bani albi sa aibe cu ce-i spala pe cei negri...

#92
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
În cazul în care impozitul devine obligatoriu pentru toti credincioşii, mă gândesc ce nebun va mai declara că e credincios, după ce oricum e tapat de bani la fiecare mişcare printre icoane şi cruci.
Mai bine nu mă mai gândesc...
Credinţa = impozit. Căcat.

#93
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 data, on Jul 30 2006, 23:19, said:

sa ii jignesti pe evrei este ilegal;

sa injuri pe crestini este "cool"

sa pui in aceeasi categorie:

OLIGOFRENI, POPI, MANTUITORI, HOMOSEXUALI, FECIOARA MARIA, RAHATI, NEMERNICI
ACEASTA ESTE POZITIA OFICIALA SOFTPEDIA?

nu prietene. asta este pozitia userului zamolxel.
PS: Can ii fac pe conducatorii nostrii marinari, motociclisti, hidrobicicleta ??  ;)  
Țâpă inima în mătăluță atunci de bucurie

Edited by Zamolxel, 30 July 2006 - 22:22.


#94
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

 Zamolxel, on Jul 30 2006, 23:21, said:

PS: Can ii fac pe conducatorii nostrii marinari, motociclisti, hidrobicicleta ??  ;)  
Țâpă inima în mătăluță atunci de bucurie
Păi, da, că ălora deja le dă impozit, hahahaha. S-o obișnuit omu’ să fie vesel când i se golesc pozânarele.

#95
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 data, on Jul 30 2006, 23:19, said:

sa ii jignesti pe evrei este ilegal;

mdea... este ilegal ...da' asta e o alta aberatie a lumii de azi...sper cu trecerea timpului sa se rezolve... si sa "coboare" si evreii printre "muritorii de rand"

#96
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Zamolxel, on Jul 30 2006, 23:21, said:

nu prietene. asta este pozitia userului zamolxel.
PS: Can ii fac pe conducatorii nostrii marinari, motociclisti, hidrobicicleta ??  ;)  
Țâpă inima în mătăluță atunci de bucurie

scuzati usere Zamoxel, pe d-voastra scrie Moderator

ps; este totuna marinar=homosexual, motociclist=oligofren, hidrobicicleta=rahati etc.

macar ai curajul sa iti asumi responsabilitatea pentru propriile cuvinte

#97
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 Cimp0aca, on Jul 30 2006, 23:25, said:

Păi, da, că ălora deja le dă impozit, hahahaha. S-o obișnuit omu’ să fie vesel când i se golesc pozânarele.


Pai sa faca antrenament și pentru biserică.
Poate, poate...

#98
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 evilone, on Jul 30 2006, 23:14, said:

Încerci să-mi transmiți ceva? Încearcă să fii mai direct te rog, mi-e cam greu să-ți urmăresc subtilitățile la ora asta.

"cine seamana se aduna"; mai citeste din "perlele" colegului tau  :)

#99
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

 data, on Jul 30 2006, 23:37, said:

"cine seamana se aduna"; mai citeste din "perlele" colegului tau  :)
Colegul mai și pricepe ceva când citește. Tu, în schimb, gândești prea puțin pentru cât vorbești.

#100
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 data, on Jul 30 2006, 23:28, said:

scuzati usere Zamoxel, pe d-voastra scrie Moderator

ps; este totuna marinar=homosexual, motociclist=oligofren, hidrobicicleta=rahati etc.

macar ai curajul sa iti asumi responsabilitatea pentru propriile cuvinte


:console:

#101
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Cimp0aca, on Jul 30 2006, 23:39, said:

Colegul mai și pricepe ceva când citește. Tu, în schimb, gândești prea puțin pentru cât vorbești.

bine; te punem langa aurel.ion, daca gandesti ca el, acolo iti este locul.

#102
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
eu nu platesc nici un impozit. faza tare de pe la bunici care stau undeva in nordul salbatic,intr un sat din judetul Botosani. pe acolo asa e datina sa primesti preotul in casa de Boboteaza (bineinteles,preotul vine cu inca 2 indivizi care nu stiu ce functie au si zic ei speech ul lor si apoi trebuie platiti,asa,"simbolic").Anul asta se pare ca au venit si de anul nou sa anunte venirea anului nou. Si eu am intrebat de ce vin si de anul nou ca nu era asa in trecut. Faza la care bunicul meu,hatru de felul lui,imi raspunde:

"Ei cauta sa vina de cat mai multe ori,dar nu mai vrem noi." Se satura lumea si de ei  :lol:

#103
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Zamolxel, on Jul 30 2006, 23:40, said:

:console:

cam putin daca chiar ai ceva de spus

#104
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

 data, on Jul 30 2006, 23:45, said:

bine; te punem langa aurel.ion, daca gandesti ca el, acolo iti este locul.
Mă, numai în spatele lui să nu mă pui, că iese cu clăbuci, hahaha.
Îți doresc succes la plata taxei pe prezervativele cu gust de apă sfințită și aromă de tămâie. Durex Machina, hahahaha.

 MamaVoastra, on Jul 30 2006, 23:45, said:

"Ei cauta sa vina de cat mai multe ori,dar nu mai vrem noi." Se satura lumea si de ei  :lol:
Se satură pe dracu, mai bine fac împrumut la ABN Amro, decât să le fie rușine de vecini...

#105
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 data, on Jul 30 2006, 23:47, said:

cam putin daca chiar ai ceva de spus

Ți-aș spune eu mai multe comandante dar nu se merită să tocesc tastatura pe așa ceva.
Domnul fie cu tine... cu mine a fost cu totul altceva... și crede-mă că mă scăpă dreq de la moarte sigură.

#106
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Cimp0aca, on Jul 30 2006, 23:49, said:

Mă, numai în spatele lui să nu mă pui, că iese cu clăbuci, hahaha.
Îți doresc succes la plata taxei pe prezervativele cu gust de apă sfințită și aromă de tămâie. Durex Machina, hahahaha.

eu nu imi bat joc de atei;

ateii isi bat joc de crestini;

cine are o atitudine mai corecta, chiar din punctul de vedere a unui ateu?

#107
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 MamaVoastra, on Jul 30 2006, 23:45, said:

eu nu platesc nici un impozit. faza tare de pe la bunici care stau undeva in nordul salbatic,intr un sat din judetul Botosani. pe acolo asa e datina sa primesti preotul in casa de Boboteaza (bineinteles,preotul vine cu inca 2 indivizi care nu stiu ce functie au si zic ei speech ul lor si apoi trebuie platiti,asa,"simbolic").Anul asta se pare ca au venit si de anul nou sa anunte venirea anului nou. Si eu am intrebat de ce vin si de anul nou ca nu era asa in trecut. Faza la care bunicul meu,hatru de felul lui,imi raspunde:

"Ei cauta sa vina de cat mai multe ori,dar nu mai vrem noi." Se satura lumea si de ei  :lol:

aici in constanta se pun afise la intrare ain bloc...nush cum e la voi...
"in ziua .... intre orele 17-18 va veni preotul cu boboteaza"
trecand peste ridicolul situatiei... e bine ca intre orelea alea nush cum se face dar tot timpul sunt plecat de acasa...sau nu aud suneria

#108
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 bubalus, on Jul 30 2006, 23:52, said:

aici in constanta se pun afise la intrare ain bloc...nush cum e la voi...
"in ziua .... intre orele 17-18 va veni preotul cu boboteaza"
trecand peste ridicolul situatiei... e bine ca intre orelea alea nush cum se face dar tot timpul sunt plecat de acasa...sau nu aud suneria

La tine în Constanța am fost jecmănit de biserică (într-un caz prin care nu doresc nimănui să treacă)  începând cu paznicul de la poarta bisericii și până la popa care mi-a impus și de la ce firmă să cumpăr coșciugul.

EDIT: Dorințele măritului slujitor al cui dreq o fi fost au intrat în contradicție cu dorințele medicului legist (referitor la coșciug)

Edited by Zamolxel, 30 July 2006 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate