Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Impozitele religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#1
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004
Biserica Ortodoxa Romana ar putea deveni independenta in totalitate fata de stat prin impunerea unui impozit religios, lucru putin probabil din cauza reticentei romanilor fata de introducerea unor noi taxe, a afirmat ieri mitropolitul Serafim al Germaniei si Europei Centrale, citat de Mediafax. "In situatia in care se va ajunge la aceasta, Biserica va avea o autonomie, o independenta totala fata de stat. Ar fi ideal ca Biserica sa aiba propriile fonduri, propria finantare. In toata lumea aceasta credinciosii sustin Biserica, nu statul. Atunci cand statul sprijina Biserica are si el, daca nu direct, indirect niste pretentii", a precizat mitropolitul Serafim, la incheierea vizitei la Patriarhia Romana a ministrului de Interne bavarez, Gunther Beckstein (foto). Mitropolitul Germaniei si Europei Centrale a amintit de modelul german unde credinciosii platesc Bisericii sau cultului religios din care fac parte un impozit din salariu de 8%, din care statul retine doua sau trei procente "pentru ca face operatia". Impozitul este obligatoriu pentru toti credinciosii, iar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri. Totodata, plata acestui impozit scuteste contribuabilul de taxe suplimentare in cazul in care beneficiaza de servicii religioase.

Sursa Ziarul Ziua
http://www.ziua.net/...data=2006-07-29

Nu le este indeajuns cit cistiga  :cursing:  
Atei trebuie sa plateasca ?

#2
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Si pentru ce sa dau bisericii bani ???
Pe ce sa dau banii aceia ???

#3
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006

View PostZamolxel, on Jul 29 2006, 18:19, said:

Si pentru ce sa dau bisericii bani ???
Pe ce sa dau banii aceia ???
Pentru a ingrasa burta popilor :lol: .N-ai vazut ce subnutriti sunt saracii?
Cat timp popii cereau bani pentru nunti,botezuri,inmormantari chestia asta le va aduce si mai multi bani(in caz de se va aplica).

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai hai sa facem socotela cam cat trebuie sa dai popii intr-o viata sa vedem daca se merita sa platesti acest impozit :lol:

Practic intr-o viata ai de platit:

- la cununie
- la botezul copiilor
- cand mori :) (lasi doar bani si de asa ceva)

Cat poate sa insemne asta? Maxim 10-15 milioane.

#5
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postromaximusro, on Jul 29 2006, 18:51, said:

pai hai sa facem socotela cam cat trebuie sa dai popii intr-o viata sa vedem daca se merita sa platesti acest impozit :lol:

Practic intr-o viata ai de platit:

- la cununie
- la botezul copiilor
- cand mori :) (lasi doar bani si de asa ceva)

Cat poate sa insemne asta? Maxim 10-15 milioane.


- cand iti moare cineva apropiat :(

#6
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
La nuntile copiilor :D

#7
Vanilla

Vanilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2006
Dar nu este corect sa dai impozit pt biserica, daca sunt agnostica sau libera cugetatoare .:angry:

#8
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Dar o fi corect sa vina popa care va fi "seful" unei biserici (aceasta fiind inca in constructie) si sa ceara sa-i taie din salariu paznicului santierului pe motiv ca "erau luminile aprinse in biserica" ???
Paznicul acela nu avea nici-o treaba cu luminile de acolo. Treaba lui era sa pazeasca materialele santierului.

#9
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006

View Postromaximusro, on Jul 29 2006, 12:51, said:

pai hai sa facem socotela cam cat trebuie sa dai popii intr-o viata sa vedem daca se merita sa platesti acest impozit :lol:

Practic intr-o viata ai de platit:

- la cununie
- la botezul copiilor
- cand mori :) (lasi doar bani si de asa ceva)

Cat poate sa insemne asta? Maxim 10-15 milioane.
Socoteala de om sarac !

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
adica? :) eu zic ca e socoteala de om pragmatic . Mai ales cand nu am de a face cu biserica , inafara de momentele cand "trebuie" (adica nunta cuiva , botezuri, etc)

#11
Wittmann

Wittmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 14.05.2006

View PostVanilla, on Jul 29 2006, 19:29, said:

Dar nu este corect sa dai impozit pt biserica, daca sunt agnostica sau libera cugetatoare .:angry:

Foarte corect. Si nici nu vreau sa vad slujbe religioase la adunarile publice organizate de stat.

#12
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

View Postromaximusro, on Jul 29 2006, 18:51, said:

pai hai sa facem socotela cam cat trebuie sa dai popii intr-o viata sa vedem daca se merita sa platesti acest impozit :lol:

Practic intr-o viata ai de platit:

- la cununie
- la botezul copiilor
- cand mori :) (lasi doar bani si de asa ceva)

Cat poate sa insemne asta? Maxim 10-15 milioane.
:D Poate la tine la mine in Moldova se mai dau bani si de :

- craciun
- pasti
- sarbatori mari  ;)

Oricum sa dau 8 % din venitul meu bisericii mi se pare dezgustator ! -_-

Edited by cartman_sp99, 29 July 2006 - 19:09.


#13
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006

View PostWittmann, on Jul 29 2006, 13:47, said:

Foarte corect. Si nici nu vreau sa vad slujbe religioase la adunarile publice organizate de stat.
Ce altceva mai este incorect, injust pe lumea asta si totusi platesti impozite pentru? S-au...Chiar vrei sa spui ca tu platesti impozite exact numai pentru ce este corect ?!
Biserica este o institutie care intradevar a facut numai rele pe pamant . Cat timp unii o au si au folosito pentru a se inarma s-au pentru a dezbina ,nu zic ca la fel trebuie sa facem si noi, dar se pare ca nu razbim daca facem altfel.
Cand biserica detinea controlul asupra statelor, stiinta era oprimata de catre biserica, iar regi lumi traiau bine merci fara sa gandeasca la ziua de maine a altora.
Cand biserica a fost dominata de stat, primele state care s-au folosit de biserica au devenit puternice, economic si militar.
Daca nu mai avem nevoie de biserica ca institutie de cult, cat alti au nevoie de ea ca vaca de muls, vezi biserica catoloca, ca e bine ca e rau, la fel trebuie sa facem si noi, daca vrem sa obtinem un echilibru in lumea estului.Daca suntem s-au nu religiosi, Biserica Ortodoxa trebuie sa supravietuiasca in fata biserici mohamedane, daca vrem sa mai existam .
Biserica a fost si este, unica institutie in lume, care a facut bani fara sa investeasca, iar de bani ei s-au folosit multe popoate/state/tari, care au detinut s-au mai detin imperii.

#14
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006

View Postpucon, on Jul 29 2006, 20:11, said:

Daca suntem s-au nu religiosi, Biserica Ortodoxa trebuie sa supravietuiasca in fata biserici mohamedane, daca vrem sa mai existam .
Ideea asta era valabila acum sute de ani.Biserica Ortodoxa va supravietui mai ales la noi in tara.Cu mahomedanii nu  este nici un pericol ca doar nu ei cotizeaza la finanatele bisericii ci credinciosii romani. :D

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ma indoiesc ca un ateu va cotiza la mahomedani sau la alte religii. Si ma indoiesc ca biserica este statul , la fel cum ma indoiesc ca biserica este poporul roman. Biserica acum e .. o institutie si doar atat in opinia mea

#16
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postkaminski, on Jul 29 2006, 18:07, said:

Biserica Ortodoxa Romana ar putea deveni independenta in totalitate fata de stat prin impunerea unui impozit religios, lucru putin probabil din cauza reticentei romanilor fata de introducerea unor noi taxe, a afirmat ieri mitropolitul Serafim al Germaniei si Europei Centrale, citat de Mediafax. "In situatia in care se va ajunge la aceasta, Biserica va avea o autonomie, o independenta totala fata de stat. Ar fi ideal ca Biserica sa aiba propriile fonduri, propria finantare. In toata lumea aceasta credinciosii sustin Biserica, nu statul. Atunci cand statul sprijina Biserica are si el, daca nu direct, indirect niste pretentii", a precizat mitropolitul Serafim, la incheierea vizitei la Patriarhia Romana a ministrului de Interne bavarez, Gunther Beckstein (foto). Mitropolitul Germaniei si Europei Centrale a amintit de modelul german unde credinciosii platesc Bisericii sau cultului religios din care fac parte un impozit din salariu de 8%, din care statul retine doua sau trei procente "pentru ca face operatia". Impozitul este obligatoriu pentru toti credinciosii, iar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri. Totodata, plata acestui impozit scuteste contribuabilul de taxe suplimentare in cazul in care beneficiaza de servicii religioase.

O veste pentru voi: în România toate cultele recunoscute oficial primesc subvenții de la bugetul statului, prin Ministerul Culturii și Cultelor.
Probabil se dorește înlocuirea subvenției cu impozit luat direct de la persoane. Partea bună e că statul n-ar mai hotărî cum să împartă banii, ci fiecare cetățean ar da o declarație către ce cult religios să meargă banii lui (ateii ar putea direcționa banii către teatre sau cinematografie). Ar fi acceptabil dacă s-ar reduce corespunzător impozitul către stat.
Dar mi-e teamă că statul vrea să păstreze aceleași impozite, numai să scape de cheltuielile actuale cu subvențiile. 8% oricum e prea mult (tot impozitul către stat e acum 16%, iar bugetul Ministerului Culturii și Cultelor e sub 1% din PIB).

#17
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Nu au cum mei fratilor sa-ti ia banul din "buzunar" si sa-l dea bisericilor. NU ESTE LEGAL !! Pentru a face asta este nevoi de legi noi. Nu-l vad eu pe Basescu lasand sa se intample asta. In alte state s-a implementat asta prin alte metode, "neortodoxe" dupa parerea mea.
Se poate face doar ca un procent de 2% din impozitul platit statului sa fie directionat la cererea angajatului catre o organizatie non-profit. Asta se poate si acum, este perfect legal. Dar, NUMAI la cererea angajatului platitor. Si nu sunt 2% in plus ci sunt din acel impozit deja platit catre stat.
Eu de exemplu, eu trimit acei 2% unei case de copii.

Edited by Zamolxel, 29 July 2006 - 19:47.


#18
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostZamolxel, on Jul 29 2006, 20:43, said:

Nu au cum mei fratilor sa-ti ia banul din "buzunar" si sa-l dea bisericilor. NU ESTE LEGAL !! Pentru a face asta este nevoi de legi noi. Nu-l vad eu pe Basescu lasand sa se intample asta. In alte state s-a implementat asta prin alte metode, "neortodoxe" dupa parerea mea.
Se poate face doar ca un procent de 2% din impozitul platit statului sa fie directionat la cererea angajatului catre o organizatie non-profit. Asta se poate si acum, este perfect legal. Dar, NUMAI la cererea angajatului platitor. Si nu sunt 2% in plus ci sunt din acel impozit deja platit catre stat.
Eu de exemplu, eu trimit acei 2% unei case de copii.

În numele "alinierii la standardele europene" nu m-ar mira să dea legi noi prin care să-ți ia banii din buzunar.
E bună observația cu 2% din impozit, care chiar și acum pot fi direcționați către Biserică, pentru cine vrea. Trebuie doar să știi codul fiscal al parohiei/episcopiei/mitropoliei/patriarhiei pe care vrei s-o ajuți și să completezi anual o declarație pentru Finanțe. Cei care nu știți, întrebați-vă popii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate