Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Impozitele religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#37
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Asta i-a invatat Iisus: sa puna popii impozit pe veniturile oamenilor?  :w00t:  :lol:  :lol:

#38
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006

View Postromaximusro, on Jul 30 2006, 16:06, said:

:roflmao:  :roflmaofast:  :roflmao: ce gluma proasta. vin-o prin satele mai mici sa vezi cum nici nu se misca popa daca nu ai platit cotizatia. Hai sa fim seriosi.. cu indurarea popilor..
:smoke: Bine face popa asta din satele mai mici. Vorba lu moromete, nimeni nu c..ca bani.

#39
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Astia nu sunt oamenii lui Dumnezeu, ci sunt doar samsari: "pestera de hoti ati facut din Casa Domnului".

#40
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 16:03, said:

Modelul care reiese din posturile de pana acum e urmatorul: sa plateasca numai credinciosul. Fine frumos!

Dar atunci , eu, credincios platitor de impozit religios, o sa am urmatoarele pretentii:

- la poarta fiecarei biserici sa se puna un dispozitiv de citire magnetic, astfel incat in biserica sa se poata intra numai pe baza de carte de platitor. Ai card, intri, n-ai , stai afara. Ca la banca.
- Tu, ca ateu, vrei ca tu si copiii tai sa vizitati vreo manastire? Puneti pofta-n cui. Sau , daca ma indur, o sa puteti intra, dar biletul de intrare sa fie de vreo patru-cinci ori mai mare. O sa fac socoteala sa vad ce are sens din punct de vedere economic.
- Tu , ca ateu vrei sa-ti botezi copilul? Alta data. Asteapta sa ajunga copilul la varsta de 18 ani , sa-si poata plati el singur impozitele, si-l botezam atunci.
- Tu , ca ateu vrei sa iei parte la nunta religioasa a celui mai bun prieten (sau a copiilor tai)? Sau la botezul copiilor lui ? Too bad. Astepti mirii afara din curtea bisericii. Si ai grija sa nu calci pe iarba.
- Ti-a murit careva drag din familie? Il astepti la cimitir direct, ca-ti trebuie card sa intri in biserica.
- Ai dat ortu popii? Vreau sa vad cartea de platitor de taxe de cand legea a intrat in vigoare. N-ai avut? direct la cimitir. Doar n-oi vrea sa se faca vreun memorial religios in amintirea ta , cand toata viata l-ai urat pe Dumnezeu.

Dar voi ce credeati, ca toate aste e pe gratis? Sigur, popii se vor indura si sunt sigur, asa cum ii stiu eu, ca vor incerca sa faca slujbe de pomenire si la ateii neplatitori, din mila, din credinta in Dumnezeu. Dar eu voi sta cu ochii pe ei. Ca doar e vorba de banii mei , nu???!!!
Asta vreti? No problem!

Fair enough.

#41
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 15:03, said:

Dar voi ce credeati, ca toate aste e pe gratis? Sigur, popii se vor indura si sunt sigur, asa cum ii stiu eu, ca vor incerca sa faca slujbe de pomenire si la ateii neplatitori, din mila, din credinta in Dumnezeu. Dar eu voi sta cu ochii pe ei. Ca doar e vorba de banii mei , nu???!!!
Asta vreti? No problem!

Sunt curios cat a dat Lazar spaga ca sa fie inviat din morti. Sau cat la suta din impozit plateau aia care s-au saturat din paine si peste.

Halal credincios mai esti!

#42
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006

View Postecstrim, on Jul 30 2006, 17:12, said:

Sunt curios cat a dat Lazar spaga ca sa fie inviat din morti. Sau cat la suta din impozit plateau aia care s-au saturat din paine si peste.

Halal credincios mai esti!

Si eu ma intreb cat o costa ridicarea unei catedrale. Si eu ma intreb cat costa sa freci podelele intr-o biserica, de noroiul adus de credinciosi si atei. Dar cat o costa sa mentii luna o manastire. Cat or costa lumanarile si sfesnicele. Dar zugravirea unei manastiri? Cat l-or fi platind pe pictor sa picteze peretii bisericii? Dar un clopot cat o costa? Pacat ca nu vine Isus sa le faca pe toate astea. Le-ar rezolva rapid print-o privire numai.
Pacat ca Dumnezeu nu NE DA totul. Ca doar ca romani, noi suntem obisnuiti sa NI SE DEA . N'asa? De unde, Dumnezeu stie.

#43
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Mai tata, sa se faca atatea biserici, clopote, manastiri samd. proportional cu cati bani DA OMUL DE BUNAVOIE!
Daca oamenii nu dau mai multi bani, inseamna ca nu sunt multumiti, si n-o sa bage popii cu forta mana in buzunarul oamenilor.  :puke:

#44
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Aici sunt de acord cu tine. Sunt de acord ca atunci cand mergi ca turist sa vizitezi o manastire sa platesti bilet (la muzee se plateste, nu?). Dar nu sunt de acord sa se impuna plata unui impozit pentru Biserica.

Dumnezeu este iubire, zice in biblie. Dar dragostea cu de-a sila se cheama viol.

Si, conform ideii tale, Zamolxel nu o sa iti dea voie sa infiezi copii (crescuti din donatiile lui si  ale altora), iar eu o sa te trimit sa te rogi la Dzeu sa te vindece de alzheimer sau alta boala (al carei tratament a fost descoperit cu ajutorul banilor donati de mine si de altii).

#45
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
Habar nu am ce interese mai sunt si pe aici si cine mai vrea sa destrame total si ultimul stalp al natiuni romanesti - credinta ortodoxa.
In fiecare an orice familie ortodoxa din orasul meu cotizeaza cu o suma de 500.000 lei.
Acum daca ei impun prin lege procentul de 8% din salariu ecuatia problemei, relatia dintre simplul om si biserica consider ca se va schimba radical, iar lucrul acesta va avantaja pe cineva.

Tb vazut cine are interesul de a distruge relatia dintre biserica si simplul om.

Edited by zoro2, 30 July 2006 - 16:33.


#46
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006

View Postecstrim, on Jul 30 2006, 17:30, said:

Aici sunt de acord cu tine. Sunt de acord ca atunci cand mergi ca turist sa vizitezi o manastire sa platesti bilet (la muzee se plateste, nu?). Dar nu sunt de acord sa se impuna plata unui impozit pentru Biserica.

Dumnezeu este iubire, zice in biblie. Dar dragostea cu de-a sila se cheama viol.

Si, conform ideii tale, Zamolxel nu o sa iti dea voie sa infiezi copii (crescuti din donatiile lui si  ale altora), iar eu o sa te trimit sa te rogi la Dzeu sa te vindece de alzheimer sau alta boala (al carei tratament a fost descoperit cu ajutorul banilor donati de mine si de altii).

Absolut. Daca n-ai plati taxe la stat pentru asistenta medicala, crezi ca vreun doctor s-ar uita la tine????!!!! Nu! Si bine ar face!
Desi si a fi doctor... tot iubire e.

Edited by Zamolxis123, 30 July 2006 - 16:35.


#47
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Impunerea unui impozit obligatoriu, va transforma definitiv Biserica intr-o pestera de hoti, iar religia va fi doar un troc care nu va mai avea nimic in comun cu Dumnezeu, ci va fi doar un fel de prostitutie "cu banii inainte".

#48
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 17:35, said:

Absolut. Daca n-ai plati taxe la stat pentru asistenta medicala, crezi ca vreun doctor s-ar uita la tine????!!!! Nu! Si bine ar face!
Desi si a fi doctor... tot iubire e.

Mănăstirile alea nu au fost ridicate din impozitul ăla. Există deja. În plus, dacă sunt monumente istorice (și deci merită vizitate) deja beneficiază de fonduri de la stat pentru întreținere (la care contribuie și ateii).

#49
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006

View Postaurel.ion, on Jul 30 2006, 17:41, said:

Impunerea unui impozit obligatoriu, va transforma definitiv Biserica intr-o pestera de hoti, iar religia va fi doar un troc care nu va mai avea nimic in comun cu Dumnezeu, ci va fi doar un fel de prostitutie "cu banii inainte".

pestera de hoti... cam ca organizatia Misa?

View Postevilone, on Jul 30 2006, 17:42, said:

Mănăstirile alea nu au fost ridicate din impozitul ăla. Există deja. În plus, dacă sunt monumente istorice (și deci merită vizitate) deja beneficiază de fonduri de la stat pentru întreținere (la care contribuie și ateii).

Good

#50
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Sa contabilizam:
1. Biserica ortodoxa are un procent de la bugetul de stat, la care cotizam cu totii.
2. Biserica ortodoxa are o suma anuala pe care o ia de la fiecare familie.
3. Biserica ortodoxa jumuleste de bani(spaga) ori de cate ori prinde omul ca ii calca pragul (nunti, botezuri, inmormantari, pomeni samd.)

Si acum in plus Biserica Ortodoxa mai vrea sa ia si un impozit din salariul tuturor oamenilor?   :w00t:

Edited by aurel.ion, 30 July 2006 - 16:53.


#51
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003
[quote name='Zamolxis123' date='Jul 30 2006, 16:03' post='1729440']
Modelul care reiese din posturile de pana acum e urmatorul: sa plateasca numai credinciosul. Fine frumos!

Dar atunci , eu, credincios platitor de impozit religios, o sa am urmatoarele pretentii:

- la poarta fiecarei biserici sa se puna un dispozitiv de citire magnetic, astfel incat in biserica sa se poata intra numai pe baza de carte de platitor. Ai card, intri, n-ai , stai afara. Ca la banca.
- Tu, ca ateu, vrei ca tu si copiii tai sa vizitati vreo manastire? Puneti pofta-n cui. Sau , daca ma indur, o sa puteti intra, dar biletul de intrare sa fie de vreo patru-cinci ori mai mare. O sa fac socoteala sa vad ce are sens din punct de vedere economic.
- Tu , ca ateu vrei sa-ti botezi copilul? Alta data. Asteapta sa ajunga copilul la varsta de 18 ani , sa-si poata plati el singur impozitele, si-l botezam atunci.
- Tu , ca ateu vrei sa iei parte la nunta religioasa a celui mai bun prieten (sau a copiilor tai)? Sau la botezul copiilor lui ? Too bad. Astepti mirii afara din curtea bisericii. Si ai grija sa nu calci pe iarba.
- Ti-a murit careva drag din familie? Il astepti la cimitir direct, ca-ti trebuie card sa intri in biserica.
- Ai dat ortu popii? Vreau sa vad cartea de platitor de taxe de cand legea a intrat in vigoare. N-ai avut? direct la cimitir. Doar n-oi vrea sa se faca vreun memorial religios in amintirea ta , cand toata viata l-ai urat pe Dumnezeu.


1. daca sunt ateu de ce sa intru in biserica? Ca sa fluier?
2. Cum poti interzice accesul la manastirele din nordul moldovei? Strainii atei nu au voie sa intre...bun.
3. Putin imi pasa.
4. Crematoriu si urna la preturi promotionale.

Cred ca nu stii definitia ateului.

Edited by Zamolxel, 30 July 2006 - 16:57.


#52
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006

View PostZamolxis123, on Jul 30 2006, 10:03, said:

Modelul care reiese din posturile de pana acum e urmatorul: sa plateasca numai credinciosul. Fine frumos!

Dar atunci , eu, credincios platitor de impozit religios, o sa am urmatoarele pretentii:

- la poarta fiecarei biserici sa se puna un dispozitiv de citire magnetic, astfel incat in biserica sa se poata intra numai pe baza de carte de platitor. Ai card, intri, n-ai , stai afara. Ca la banca.
- Tu, ca ateu, vrei ca tu si copiii tai sa vizitati vreo manastire? Puneti pofta-n cui. Sau , daca ma indur, o sa puteti intra, dar biletul de intrare sa fie de vreo patru-cinci ori mai mare. O sa fac socoteala sa vad ce are sens din punct de vedere economic.
- Tu , ca ateu vrei sa-ti botezi copilul? Alta data. Asteapta sa ajunga copilul la varsta de 18 ani , sa-si poata plati el singur impozitele, si-l botezam atunci.
- Tu , ca ateu vrei sa iei parte la nunta religioasa a celui mai bun prieten (sau a copiilor tai)? Sau la botezul copiilor lui ? Too bad. Astepti mirii afara din curtea bisericii. Si ai grija sa nu calci pe iarba.
- Ti-a murit careva drag din familie? Il astepti la cimitir direct, ca-ti trebuie card sa intri in biserica.
- Ai dat ortu popii? Vreau sa vad cartea de platitor de taxe de cand legea a intrat in vigoare. N-ai avut? direct la cimitir. Doar n-oi vrea sa se faca vreun memorial religios in amintirea ta , cand toata viata l-ai urat pe Dumnezeu.

Dar voi ce credeati, ca toate aste e pe gratis? Sigur, popii se vor indura si sunt sigur, asa cum ii stiu eu, ca vor incerca sa faca slujbe de pomenire si la ateii neplatitori, din mila, din credinta in Dumnezeu. Dar eu voi sta cu ochii pe ei. Ca doar e vorba de banii mei , nu???!!!
Asta vreti? No problem!

Zamolxis123, tu nu asculta la ce scriu unii aici. De inmormantat, pana si ateii se inmormanteaza intr-o religie,daca mor de batranete.Am auzit foarte multe persoane care se declara atei, dar nu am vazut inca unul sa se inmormanteze fara o slujba religioasa, indiferent de religie.Cand oamenii ajung la neputinta, la anii batranetii, primul lucru care il fac se intorc la DUMNEZEU ,indiferent de puterea materiala s-au fizica avuta!
O alta categorie din cei care scriu aici contra Bisericii, sunt cei care vor sa ingroape ortodoxia.
Unii ce scriu aici, se razvratesc contra bisericii, tocmai de zgarcenia ce exista in ei. Le este frica sa bage mana `n buzunar sa dea ceva pentru Biserica, incercand sa-i aduca bisericii fel de fel de critici, doar, doar vor scapa de DAR !

Unde preferati sa va educati copii in timpul liber, intr-un bar plin de droguri , criminali si tot felul de nenorociti  s-au intr-o Biserica?

#53
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Biserica care baga mana fortat in buzunarul oamenilor, nu mai are nimic de-a face nici cu Iisus, nici cu Dumnezeu. E o rusine imensa sa apara acest impozit in plus. Mai lipseste Inchizitia.

#54
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postpucon, on Jul 30 2006, 19:02, said:

Unde preferati sa va educati copii in timpul liber, intr-un bar plin de droguri , criminali si tot felul de nenorociti  s-au intr-o Biserica?

Mai există parcuri, cluburi sportive, diferite cercuri pentru copii... și alte variante. Îmi cer scuze dacă biserica nu este printre preferatele mele în educarea copilului meu. Și nici barurile, indiferent de categoria oamenilor care le frecventează.
Destul că am "obligat" copilul sa fie ortodox și nu i-am dat șansa să aleagă el.  :angry:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate