Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Impozitele religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

#73
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
Apropo de asta.
ar trebui sa platim impozite ca sa sustinem teatre,cluburi sportive ,productii de filme,sali de muzica etc din impozitele noaste cum facem astazi ?cat credeti ca ne costa toate astea? nu ar trebui sa-si scoata banii din bilete?

#74
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostCimp0aca, on Jul 30 2006, 22:01, said:

Băi, m-ai spart în premolari! Deci, dacă ai fi ateu, pe banii proveniți din impozitele colectate de la tine scrie clar: a nu se folosi pentru salarii pentru popi sau izmene pentru călugări, nu?
Este logic.


adresa ta spune totul; dar la "la intersecția dintre penibil și providențial" ar trebui sa adaugi si "incoerent si ilogic"  -_-

PS: ar mai trebui sa adaugi di "baiat de baiat", "baiat de cartier" etc.

#75
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postsoka norman, on Jul 30 2006, 22:11, said:

Apropo de asta.
ar trebui sa platim impozite ca sa sustinem teatre,cluburi sportive ,productii de filme,sali de muzica etc din impozitele noaste cum facem astazi ?cat credeti ca ne costa toate astea? nu ar trebui sa-si scoata banii din bilete?
Mă, poate ar trebui, da’ poți fi sigur că la activitățile culturale se duce 0,0000069 la sută din buget. Restul, la mafie.

#76
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postevilone, on Jul 30 2006, 22:04, said:

Am ceva împotriva ideii pentru că asta înseamnă că dau bani mai mulți la stat. Deci:

- credincioșii dau bani pentru un serviciu de care beneficiază
- ateii dau mai mulți bani pentru „alte scopuri” de care beneficiază și credincioșii

Ce anume era ilogic?

pai protesteaza pentru ca dai bani la stat; de acord cu tine

eu insa sunt de acord sa dau bani Bisericii; esti de acord cu mine ca am dreptul sa dau bani cui vreau eu?  :)

#77
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdata, on Jul 30 2006, 22:16, said:

pai protesteaza pentru ca dai bani la stat; de acord cu tine

eu insa sunt de acord sa dau bani Bisericii; esti de acord cu mine ca am dreptul sa dau bani cui vreau eu?  :)
Sunt tata, dar sa nu introduca acest "impozit pe cult" la toata lumea. Sa lase la latitudinea fiecarui om cat si cand sa dea.

#78
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View Postdata, on Jul 30 2006, 22:16, said:

pai protesteaza pentru ca dai bani la stat; de acord cu tine

eu insa sunt de acord sa dau bani Bisericii; esti de acord cu mine ca am dreptul sa dau bani cui vreau eu?  :)

Păi nu am aproape nimic împotriva datului banilor la stat (cu condiția ca ei să nu ajungă acolo unde zicea consăteanul din intersecție). Ce mă deranjează este faptul că eu aș fi discriminat pe criterii religioase și aș da bani mai mulți din cauza asta.

#79
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postdata, on Jul 30 2006, 22:13, said:

adresa ta spune totul; dar la "la intersecția dintre penibil și providențial" ar trebui sa adaugi si "incoerent si ilogic"  -_-
PS: ar mai trebui sa adaugi di "baiat de baiat", "baiat de cartier" etc.
Urmând logica ta, stimate Hegel, de acolo am plecat și acolo am ajuns...
Ca să nu te superi pe gașca mea, explică-mi cum face statul diferența între banii colectați unui ateu și banii proveniți de la un credincios donator voluntar? Prin rugăciune?

#80
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostCimp0aca, on Jul 30 2006, 22:28, said:

Urmând logica ta, stimate Hegel, de acolo am plecat și acolo am ajuns...
Ca să nu te superi pe gașca mea, explică-mi cum face statul diferența între banii colectați unui ateu și banii proveniți de la un credincios donator voluntar? Prin rugăciune?

nu, nu ma supar  :)

scrie in primul post cum face statul diferenta; fiecare declara ce este: crestin, ateu etc.



deci citeste mai atent si nu te supara ca ... pe sat

View Postevilone, on Jul 30 2006, 22:20, said:

Păi nu am aproape nimic împotriva datului banilor la stat (cu condiția ca ei să nu ajungă acolo unde zicea consăteanul din intersecție). Ce mă deranjează este faptul că eu aș fi discriminat pe criterii religioase și aș da bani mai mulți din cauza asta.

cum ai fi discriminat pe criterii religioase? de declari credincios banii ajung la cultul in care crezi; esti necredicios banii ajung la stat.

daca nu vrei ca banii tai sa ajunga la stat protesteaza impotriva statului, pentru ca acolo ajung banii tai

nu impotriva Bisericii, pentru ca nu primeste nici un ban de la tine

#81
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Rahat. Asta e un "impozit pe cult". Ateul nu are ce impozit sa plateasca. Nici liber-cugetatorii. Nici cei care au propria lor relatie cu Dumnezeu. Statul nu trebuie sa intervina in aceasta privinta.

Numai popii din Evul Mediu lua bir obligatoriu oamenilor.  :puke:  Astia nu sunt preoti, sunt doar curve.

#82
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View Postdata, on Jul 30 2006, 22:46, said:

nu, nu ma supar  :)

scrie in primul post cum face statul diferenta; fiecare declara ce este: crestin, ateu etc.
deci citeste mai atent si nu te supara ca ... pe sat

Uite că nici cu asta nu prea sunt de acord. O astfel de listă ar fi mult mai precisă decât datele de la un recensământ de exemplu (unde de obicei fiecare se declară într-o doară ca fiind de religia în care a fost botezat după naștere). În general nu prea e de dorit ca statul să aibă informații precise despre convingerile cetățenilor săi. Nu se știe când apare un Hitler al II-lea.

View Postdata, on Jul 30 2006, 22:50, said:

cum ai fi discriminat pe criterii religioase? de declari credincios banii ajung la cultul in care crezi; esti necredicios banii ajung la stat.

daca nu vrei ca banii tai sa ajunga la stat protesteaza impotriva statului, pentru ca acolo ajung banii tai

nu impotriva Bisericii, pentru ca nu primeste nici un ban de la tine

Sunt discriminat pe criterii religioase exact cum ți-am spus mai devreme: dacă sunt ateu plătesc mai mulți bani la stat decât cei care sunt credincioși.

#83
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postaurel.ion, on Jul 30 2006, 22:50, said:

Rahat. Asta e un "impozit pe cult". Ateul nu are ce impozit sa plateasca. Nici liber-cugetatorii. Nici cei care au propria lor relatie cu Dumnezeu. Statul nu trebuie sa intervina in aceasta privinta.

Numai popii din Evul Mediu lua bir obligatoriu oamenilor.  :puke:  Astia nu sunt preoti, sunt doar curve.


v-a dat Bivolaru liber la atacat Biserica Ortodoxa? daca a vazut ca nu este acceptat de ea a zis ca e mai bine sa o discrediteze?

cum ramane cu "o imparatie nu lupta impotriva ei insisi" cum scriai pe alt topic?  <_<

View Postevilone, on Jul 30 2006, 22:54, said:

...
Sunt discriminat pe criterii religioase exact cum ți-am spus mai devreme: dacă sunt ateu plătesc mai mulți bani la stat decât cei care sunt credincioși.

te inteleg; protesteaza impotriva statului care iti cere acesti bani.

#84
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postdata, on Jul 30 2006, 22:50, said:

scrie in primul post cum face statul diferenta; fiecare declara ce este: crestin, ateu etc.
deci citeste mai atent si nu te supara ca ... pe sat
Uite ce am citit:
Impozitul este obligatoriu pentru toti credinciosii, iar in situatia in care acestia nu isi declara apartenenta la o Biserica sau cult religios, statul foloseste banii in alte scopuri

Uite ce n-am înțeles:
De ce trebuie statul să știe ce convingeri religioase am sau n-am eu. Biserica primește oricum bani negri, îi trebuie și bani albi?

#85
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Popii care baga cu forta mana in buzunarul oamenilor, desi mai iau inca de vreo 3 ori bani de la ei, nu mai au nimic de-a face nici cu Iisus nici cu Dumnezeu, ci doar cu ochiul dracului.

#86
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View Postdata, on Jul 30 2006, 23:01, said:

te inteleg; protesteaza impotriva statului care iti cere acesti bani.

Nu am de ce să protestez împotriva statului pentru că deocamdată acest impozit nu există. În schimb, fie că-ți place sau nu, îmi rezerv dreptul de a protesta împotriva Bisericii Ortodoxe care pare să facă lobby pentru acest impozit (cel puțin asta am înțeles eu din primul post).

#87
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
@pucon

Tu am impresia ca nu ai prins ce parere am eu despre biserica, popi, oligofreni, acatiste, blesteme, rahati, mantuitori, homosexuali, nemernici (aici intra si unul de o insarcina pe una Maria, dupa cum zic unii, desi mai degraba cred ca era Houdini), "gizăs" ala de-l pupati in... talpi, etc...

#88
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postevilone, on Jul 30 2006, 23:05, said:

Nu am de ce să protestez împotriva statului pentru că deocamdată acest impozit nu există. În schimb, fie că-ți place sau nu, îmi rezerv dreptul de a protesta împotriva Bisericii Ortodoxe care pare să facă lobby pentru acest impozit (cel puțin asta am înțeles eu din primul post).

este dreptul tau sa protestezi impotriva a tot ce doresti;

ia-l de manuta pe aurel.ion si protestati impreuna  :)

#89
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

View Postdata, on Jul 30 2006, 23:12, said:

este dreptul tau sa protestezi impotriva a tot ce doresti;

ia-l de manuta pe aurel.ion si protestati impreuna  :)

Încerci să-mi transmiți ceva? Încearcă să fii mai direct te rog, mi-e cam greu să-ți urmăresc subtilitățile la ora asta.

#90
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostZamolxel, on Jul 30 2006, 23:11, said:

@pucon

Tu am impresia ca nu ai prins ce parere am eu despre biserica, popi, oligofreni, acatiste, blesteme, rahati, mantuitori, homosexuali, nemernici (aici intra si unul de o insarcina pe una Maria, dupa cum zic unii, desi mai degraba cred ca era Houdini), "gizăs" ala de-l pupati in... talpi, etc...

sa ii jignesti pe evrei este ilegal;

sa injuri pe crestini este "cool"

sa pui in aceeasi categorie:

OLIGOFRENI, POPI, MANTUITORI, HOMOSEXUALI, FECIOARA MARIA, RAHATI, NEMERNICI


ACEASTA ESTE POZITIA OFICIALA SOFTPEDIA?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate