Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Situatia educatiei si invatamanului azi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
Red Plague

Red Plague

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.05.2006
[attachment=115664:attachment]Fratzilor, topicul pe care vi l propun este legat de shcoala. Incotro vrem sa ajungem. In scoli se face mai mult sex decat se invata, profii nu shi prea dau interesu s.a. , restul il shtitzi shi voi - din experientza proprie sau de la teveu. Putem vb despre un genocid cultural, in conditziile in care aproape jumaate din polulatziune ce traieshte la tzara nu prea merge la liceu sau faculta. Ce credetzi mai avem o shansa aici sau emigram.
THKS  :worthy:  :D

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostRed Plague, on May 5 2006, 23:05, said:

Attachment attachmentFratzilor, topicul pe care vi l propun este legat de shcoala. Incotro vrem sa ajungem. In scoli se face mai mult sex decat se invata, profii nu shi prea dau interesu s.a. , restul il shtitzi shi voi - din experientza proprie sau de la teveu. Putem vb despre un genocid cultural, in conditziile in care aproape jumaate din polulatziune ce traieshte la tzara nu prea merge la liceu sau faculta. Ce credetzi mai avem o shansa aici sau emigram.
THKS :worthy:  :D




Sa intelegem ca vorbesti din propria experienta?

#3
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004
Ce cuvinte pompoase ai presărat tu pe acolo. Greu de crezut că-ți aparțin ținând cont de greșelile numeroase din post...

edit: Ce legătură are poza cu tema topicului?

Editat de maxy, 05 mai 2006 - 22:18.


#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.068
  • Înscris: 21.10.2005
ce poza?
eu sunt de parere ca 8 clase sunt de ajuns fiecaruia, restul sa nu fie obligatoriu, sau sa nu se ceara diploma de bac pentru un job

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postagain, on May 6 2006, 01:39, said:

ce poza?
eu sunt de parere ca 8 clase sunt de ajuns fiecaruia, restul sa nu fie obligatoriu, sau sa nu se ceara diploma de bac pentru un job




Atunci chiar am deveni o tara de prosti.

#6
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.185
  • Înscris: 15.01.2006
Eu consider ca invatamantul pentru noi este de importanta vitala, asta daca vrem sa avem un cuvant de spus pe viitor, si ce-a mai mare atentie ar trebui acordata studentilor (burse mai mari, conditii de cazare, oricum daca nu ai bani e chin sa faci o facultate si vb din propria experienta, apoi ar trebuie sa fim motivati sa ramanem tzara pentru ca asa ar fi normal din moment ce intreaga populatie prin darile care le da la stat a investit in noi).

#7
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.318
  • Înscris: 16.06.2004
de invatat e STRICT necesar... dar ce ar fi sa nu mai fie obligatoriu.... astfel nu ar mai exista scoli intregi de INCOMPETENTI care faca viata amara unor profesori si care umplu emisiunile de stiri cu care mai de care mai tare in goarna.... normal ca exista riscul scaderii DRASTICE a numarului de oameni scoliti.... dar sa avem pardon cu ce ne ajuta unul care are o diploma de bac pe care a obtinut-o spunandu-i profesorului oricum nu ma puteti lasa repetent ca voi, profesorii, cum va mai luati salariile?

#8
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.068
  • Înscris: 21.10.2005

View PostBebeluska, on May 6 2006, 10:04, said:

Atunci chiar am deveni o tara de prosti.

n-am spus sa nu se faca deloc, cine vrea si poate sa tot faca scoli peste scoli pana la 40 de ani
multi ne ducem din obligatie la scoala doar pt saracia aia de diploma de bac , ca nu te angajeaza nimeni daca nu ai bac-ul

#9
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004

View Postagain, on May 6 2006, 11:49, said:

n-am spus sa nu se faca deloc, cine vrea si poate sa tot faca scoli peste scoli pana la 40 de ani
multi ne ducem din obligatie la scoala doar pt saracia aia de diploma de bac , ca nu te angajeaza nimeni daca nu ai bac-ul
Ai încercat să te angajezi cu diploma de bac și cu atestatul și nu ai putut? Mă îndoiesc.
Cele 10 clase ar trebui să rămână obligatorii; cred că ar fi mai indicat toate cele 12. Te duci din obligație? Ce primează? Nu educația?

#10
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postagain, on May 6 2006, 01:39, said:

eu sunt de parere ca 8 clase sunt de ajuns fiecaruia, restul sa nu fie obligatoriu, sau sa nu se ceara diploma de bac pentru un job


tu daca ai avea o companie ai angaja un idiot care abia a fost in stare sa termine 8 clase?
situatia din invatamant se reflecta in filmuletele puse pe net si in rezultatele si bulele de la examenele finale. si in acelasi timp in numarul mare de studenti care abia dupa bac se hotarasc ce facultate vor sa dea examen de admitere.

#11
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postagain, on May 6 2006, 11:49, said:

n-am spus sa nu se faca deloc, cine vrea si poate sa tot faca scoli peste scoli pana la 40 de ani
multi ne ducem din obligatie la scoala doar pt saracia aia de diploma de bac , ca nu te angajeaza nimeni daca nu ai bac-ul


Uite ca mie mi-a placut mult la scoala, si chiar nu m-am gandit nici un moment la diploma de bac. Si acum as mai merge la scoala, si chiar n-am fost tocilara de fel! As fi super fericita sa merg la o scoala in care sa pot studia ceea ce ma intereseaza acum si n-am avut ocazia sa invat la vremea respectiva. Dar pe tine te intereseaza ceva? Scoala are si ea rostul ei, desi, in zilele noastre, tot mai multi analfabeti ies de pe bancile liceelor. Si asta se vede in modul lor de a scrie, semianalfabeti... De curiozitate.. ai citit vreo carte la viata ta?

#12
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.068
  • Înscris: 21.10.2005
de ce eu,ca un om care nu tinde spre un viitor Pitagora trebuie sa mi se bage pe gat "limita cand x tinde catre + infinit ... bla bla" cand pe mine sincer nu ma intereseaza

daca te lasi de scoala , lumea te vede ca un derbedeu
nu am incercat inca sa ma angajez insa am in jur oameni care s-au lasat de scoala pe la varsta mea si acum la +30 ani cauta sa isi faca diplome de bac

da,am citit si carti (in afara celor de la scoala) , insa pot spune ca m-a ajutat cu maxim 5% din ce am invatat din alte mijloace

#13
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004
Şi eşti la o vârstă înaintată pentru a face o astfel de afirmaţie?

#14
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.068
  • Înscris: 21.10.2005
de ce ar fi nevoie? nu despre cei ca mine vorbim aici?

#15
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postagain, on May 6 2006, 23:41, said:

de ce ar fi nevoie? nu despre cei ca mine vorbim aici?




Pentru ca doar atunci cand ajungi la o anumita constiinta de sine (intelepciune s-o numim), poti trage concluzia ca au fost sau nu acele lucruri de folos. Am inteles cu totii ca e vorba de semidocti in acest post.



Si eu pe vremea cand eram in scoala consideram ca a invata o limba straina e o pierdere de timp (inca nu mergea lumea in strainatate ca in ziua de azi) si uite, am ajuns sa regret ca am gandit asa. Acum nu mai stiu cum sa-mi impart timpul sa invat tot ce imi doresc.

#16
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005
Sa fie clar: vrei scoala mai serioasa? Trebuia sa inveti mai bine ;)


Chestii de genul asta [ce ai mentionat tu mai sus] nu se intampla in liceele cu "pretentii".
Iar daca vorbim de scoli generale... la fel... daca inveti bine poti sta intr-o scoala mai buna... unde esti ferit de "taranisme"

#17
Detractorul

Detractorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 11.08.2006

View PostRed Plague, on May 5 2006, 23:05, said:

Attachment attachmentFratzilor, topicul pe care vi l propun este legat de shcoala. Incotro vrem sa ajungem. In scoli se face mai mult sex decat se invata, profii nu shi prea dau interesu s.a. , restul il shtitzi shi voi - din experientza proprie sau de la teveu. Putem vb despre un genocid cultural, in conditziile in care aproape jumaate din polulatziune ce traieshte la tzara nu prea merge la liceu sau faculta. Ce credetzi mai avem o shansa aici sau emigram.
THKS  :worthy:  :D


Nu, fratele meu, are și învățământul obligatoriu rolul lui.
Și apoi să nu exagerăm se face și sex în școli dar nu la proporții așa de mari...  :lol:
Problemele învățământului românesc sunt următoarele: cunoștiințele psiho-pedagogice reduse ale majorității profesorilor dar și salarizarea lor mizerabilă și lipsa infrastructurii școlare adecvate. Să nu uit managementul profesionist al instituțiilor de învățământ care în România nu este performant (ca să nu zic că lipsește - înecepând de la minister la școlile obișnuite).

Editat de Detractorul, 14 august 2006 - 00:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate