Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Achiziție mașină de familie SH 15k €

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 16.10.2018

View PostNaijax, on 01 mai 2024 - 11:49, said:

Din toate alea doar Talisman este masina de familie dar nu se mai fabrica de vro' 2 ani Posted Image

Iar Superb este din categoria mini, așa-i?

View PostZip2023, on 01 mai 2024 - 10:16, said:

Salutări! In viitor trebuie sa schimb mașina, întrucât se mărește familia.
...
Passat doi punct zero tedei?

#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,814
  • Înscris: 23.04.2007

View PostNaijax, on 01 mai 2024 - 14:53, said:

o sa intelegi de ce
Chiar asa ... de ce ?

Comparaţie:  R e n a u l t   T a l i s m a n   Estate (facelift 2020) 1.7 Blue dCi (150 CP)  vs  S k o d a   S u p e r b  III Combi (facelift 2019) 2.0 TDI (150 CP)

#21
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 21.06.2012
Pentru 2 scaunele de copii in spate iti trebuie un monovolum,gen Touran, 5008,etc.Doar alea au 3 locuri in spate.Break-urile au 2 locuri jumate.

#22
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 22.10.2007
Chiar si Octavia are loc garla in spate. Iar portbagajul in varianta Hatch este f mare. Daca gasesti un 1.5 TSI dupa 2015 ia-l in calcul (si consumul este f bun). Uita de Kuga, portbagajul nu e asa mare, motorul de 1.5 Ecoboost e si-asa destul de gurmand, pe langa faptul ca are o problema de conceptie si poti sa ramai fara el. Poate 2.0 diesel, dar la banii aia gasesti cu rulaj foarte mare.
Nu-ti lua masina foarte lunga, este un cosmar sa mergi cu ea prin oras, sa o parchezi ..etc.
Incearca pe la dealeri, eu am gasit una cu 25K rulaj si am cumparat un pachet de 2 ani garantie de la o firma terta.
Uita de ideea de a tine o masina peste 10 ani, nu mai exista asa ceva .In timpul ala vor fi tot felul de chestii care vor cadea la masina.

Edited by realnick, 02 May 2024 - 08:04.


#23
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 15.11.2005
Ce sfaturi, masina 4*4 de famile in oras... ca sa ce?

#24
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 22.11.2006
Am Talisman, si este loc destul. Mai trebuie sa te gandesti ca, copii cresc, si dupa 3-4 ani pot sa ii muti in scaune mai usoare si mai comode. iar de pe la 6 in sus, ii poti tine doar in inaltator.

In alta ordine de idei, cauta un Auris TS cu 1.8 hybrid. Nu te va impresiona ca si performante, dar va tine o vesnicie, si va consuma putin. La un moment dat vor trebui bateriile schimbate, dar 6-8.000 de lei, si apoi inca 10 ani, nu ai treaba. In rest cutie fiabila, portbagaj mare.

Daca nu=ti place ideea, mergi pe VW, Skoda, chiar daca nu sunt wow ca si raport performanta/pret dar macar se descurca oricine sa le repare (spre deosebire de Renault, Perugeot/Citroen), si ai piese din dezmembrari garla.

Ori, un Jogger nou, macar esti linistit cativa ani cu reparatiile.

Edited by bluesnake, 02 May 2024 - 11:14.


#25
Carol_I

Carol_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 14.03.2024
La banii astia iti recomand un Logan nou. Il tii lejer 10-15 ani. Si are si suficient spatiu cat sa bagi un porc in portbagaj.

#26
Zip2023

Zip2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2023

View PostC63AMG, on 02 mai 2024 - 07:19, said:

Pentru 2 scaunele de copii in spate iti trebuie un monovolum,gen Touran, 5008,etc.Doar alea au 3 locuri in spate.Break-urile au 2 locuri jumate.
Mulțumesc, asta ma interesează cel mai mult.

View Postrealnick, on 02 mai 2024 - 07:56, said:


Loc am nevoie de trotineta, carucior,etc. Nu le urc niciodata in casa, si e un avantaj mare un portbagaj mai mare. Poate sunt invechit si eu si nu mai sunt in pas cu tehnologia, insa la a mea bătrână masina nu am facut decat reviziile anual si altceva nu m-a costat. Benzina si revizii, si nici nu as schimba-o, abia are 80k km. Insa spatiul ma forteaza. Mulțumesc pentru sfat.

View PostCarol_I, on 02 mai 2024 - 11:13, said:

La banii astia iti recomand un Logan nou. Il tii lejer 10-15 ani. Si are si suficient spatiu cat sa bagi un porc in portbagaj.
Mda, era bun si logan, dar cand am vazut cum i-a cazut volanta colegului meu la 13k km, am zis ca...pas.

View Postbluesnake, on 02 mai 2024 - 11:05, said:


Initial fix pe Talisman ma chitisem, imi place foarte mult. Insa ba citesc ca sunt nu stiu ce probleme cu motorul, ca ar crapa la nu stiu cati km, din nu stiu ce serie, ori prea multe la samsari cu km garla. Chiar as vrea sa stiu ce motor e ok pe talisman, ce an, etc. Poate gasesc si asa ceva pe la vreun proprietar.

Edited by Dany_Darke, 02 May 2024 - 16:59.


#27
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 17.02.2020
La 15K iti poti lua multe noi, stiai?

#28
Zip2023

Zip2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2023

View PostAztecWarrior, on 02 mai 2024 - 16:35, said:

La 15K iti poti lua multe noi, stiai?
Cum ar fi ?

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,186
  • Înscris: 21.03.2020
Multe masinute de oras ...

#30
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 22.11.2006

View PostZip2023, on 02 mai 2024 - 11:19, said:

Initial fix pe Talisman ma chitisem, imi place foarte mult. Insa ba citesc ca sunt nu stiu ce probleme cu motorul, ca ar crapa la nu stiu cati km, din nu stiu ce serie, ori prea multe la samsari cu km garla. Chiar as vrea sa stiu ce motor e ok pe talisman, ce an, etc. Poate gasesc si asa ceva pe la vreun proprietar.

Eu am benzina 1.6 TCE de 150 cp, sa evit problemele de la 1.6 dci. Deocamdata e ok, dar sa stii ca nu sunt multi mecanici care sa se bage la chestii complexe la ele. Dar sa stii ca in 15 K nu prea gasesti benzina in stare buna. Daca ai intrebari, hai sa vorbim in privat si incerc sa te ajut cu orice nelamurire. Daca esti in zona Moldovei, pot chiar sa ti-o arat.

Edited by bluesnake, 02 May 2024 - 17:30.


#31
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 12.09.2013
https://www.autovit....e-ID7HlS8l.html

https://www.autovit....e-ID7HlFVk.html

A doua e varianta facelift, are si motor corect, ar trebui sa aiba si garantie 12 luni!
Si prima are garantie la motor si cutie, dar par km cam putini, trebuie verificat.....

Edited by raducut123, 02 May 2024 - 18:11.


#32
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 08.01.2010
Familie, majoritar oras = monovolum compact. Astea sunt gandite special pentru scaune de copii si spatiu maximizat cu dimensiuni minime.Un break e masina de drum lung sau de transport. Un Touran benzina e perfrct sau ceva similar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate