Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Achiziție mașină de familie SH 15k €

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Zip2023

Zip2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2023
Salutări! In viitor trebuie sa schimb mașina, întrucât se mărește familia. Momentan detin o Mazda 3 hatchback, 2007, benzina 1.5. Sunt interesat de urmatoarele aspecte:

1. Buget de achizitie : maxim 15000 euro
2. Noua sau SH : SH
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) : pentru familie, 4 membri, 2 scaune de copii in spate,portbagaj mai mare, kilometri sub 10k/an, preponderent oras, aproximativ 200km/luna in afara orasului + 2 concedii pe an de maxim 2k km.
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: deloc hotarat 🤔
5. Cutie Manuala / Automata: As cauta automată
6. Modele si dotari preferate : pana acum am cautat destule modele si am restrans căutarea la 3 : Skoda Superb, Peugeot 508 si Mazda 6, posibil si Renault Talisman. Motor de maxim 2000cm, sa nu imi fie frica sa intru in depășiri, si cu un consum relativ ok. Astept de la dvs sfaturi, de orice natură, chiar si alte modele. Intenționez sa o pastrez peste 10, 15 ani.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,273
  • Înscris: 13.03.2017
Din toate alea doar Talisman este masina de familie dar nu se mai fabrica de vro' 2 ani Posted Image
In plus, daca vrei sa o pastrezi peste 10 ani - de ce nu iei una noua bro' ?
Folosesti aia 15k avans si iei una brand new

Un Ssangyong Tivoli Grand sau Korando se aproprie cat de cat de pretentiile tale

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 02.12.2007
Balene d'alea ca masini de oras?
Personal m-as uita la Clio si Fabia break sau mini mpv-uri gen Citroen berlingo, Renault kangoo, Fiat doblo, VW Caddy, Ford Tranzit connect, etc.

#4
Zip2023

Zip2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2023

 Naijax, on 01 mai 2024 - 11:49, said:

Din toate alea doar Talisman este masina de familie dar nu se mai fabrica de vro' 2 ani Posted Image
In plus, daca vrei sa o pastrezi peste 10 ani - de ce nu iei una noua bro' ?
Folosesti aia 15k avans si iei una brand new

Un Ssangyong Tivoli Grand sau Korando se aproprie cat de cat de pretentiile tale
Avand in vedere ca mai am un credit cu o rata destul de maricica, am zis sa ma orientez catre ceva sh, nu imi mai permit inca o rata...

#5
Zip2023

Zip2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2023

 Tipiric, on 01 mai 2024 - 11:57, said:

Balene d'alea ca masini de oras?
Personal m-as uita la Clio si Fabia break sau mini mpv-uri gen Citroen berlingo, Renault kangoo, Fiat doblo, VW Caddy, Ford Tranzit connect, etc.
Astea par mai mult de cărat boxe de DJ anonimi, eu caut ceva sa car copii in spate...

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,835
  • Înscris: 21.03.2020
Avans la Loganel Jogger Hybrid...cu cutie automata si consum decent - 7 locuri daca vrei si spatiu garla :)  Mai platesti vreo 10000 in rate.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 24.11.2015

Vizualizare mesajNaijax, pe 01 mai 2024 - 11:49, a scris:

Din toate alea doar Talisman este masina de familie dar nu se mai fabrica de vro' 2 ani Posted image


Si celelalte ce au de nu sunt masini de familie? Superb? 508?
Unii postati doar ca sa adunati postari si cam atat.

In primul rand, pentru oras nu cred ca e placut sa conduci o masina mare. Mazda are motor diesel de 2.2, nu 2.0. Deci pica. Daca vrei ceva fiabil pe termen lung si nu tare scump de intretinut cauta ceva din grupul VAG. Eu unul as lua un Passat B8 2.0 TDI 150cp dsg, modelul din 2017 fara AdBlue si km cat mai putini. Japonezele sunt ok benzinare, diesel meh.

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 26.11.2001
@Zip2023 , felicitari pt marirea familiei Posted image

Sugerez sa iti indrepti atentia catre o masina pe benzina, break. Ceva cu portbagaj mai marisor (Octavia, Superb ?)

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 12.11.2012

View PostZip2023, on 01 mai 2024 - 10:16, said:

Salutări! In viitor trebuie sa schimb mașina, întrucât se mărește familia. Momentan detin o Mazda 3 hatchback, 2007, benzina 1.5. Sunt interesat de urmatoarele aspecte:

1. Buget de achizitie : maxim 15000 euro
2. Noua sau SH : SH

3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) : pentru familie, 4 membri, 2 scaune de copii in spate,portbagaj mai mare, kilometri sub 10k/an, preponderent oras, aproximativ 200km/luna in afara orasului + 2 concedii pe an de maxim 2k km.
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: deloc hotarat 🤔
5. Cutie Manuala / Automata: As cauta automată
6. Modele si dotari preferate : pana acum am cautat destule modele si am restrans căutarea la 3 : Skoda Superb, Peugeot 508 si Mazda 6, posibil si Renault Talisman. Motor de maxim 2000cm, sa nu imi fie frica sa intru in depășiri, si cu un consum relativ ok. Astept de la dvs sfaturi, de orice natură, chiar si alte modele.

Intenționez sa o pastrez peste 10, 15 ani.
Mie imi da cu virgula aicea manca-ti-as! Cum adica vrei masina Second Hand pa care sa o ti peste 10-15 ani? Tu nu te gandesti ca cu 15 mii da Euro nu gasesti masina mai noua da anu 2017 care are deja 7 ani vechime in 2024 si mai adaugi si tu inca 10-15 ani asta inseamna c o sa aiba aproape peste 21 da ani masina

Din cate stiu eu nu se mai fabrica masini ca inainte sa tina macar 15 ani fara sa bagi bani in ea cat costa sa cumperi una sau doua masini noi
La momentu da fata durata da viata la o masina e maxim 7-8 ani. Daca ziceai ca vrei sa o pastrezi maxim 7-8 ani era altceva da tu vrei sa ti o masina peste 10-15 ani cand ea e deja veche da 6-7 ani.

Si daca vrei masina da familie mare iti tre minim una combi / breck spatioasa

La 15 mii da euro gasesti la reprezentante auto masinile astea cu benzina si cutie automata
https://www.autovit...._expanded]=true

Cu combustibil diesel gasesti mai multe modele
https://www.autovit...._expanded]=true

Si cu cutie manuala gasesti si mai multe! https://www.autovit...._expanded]=true

Ca marca ti as recomanda Volkswagen Passat, VW Golf, Skoda si Renault toate combi si daca se poate fabricata cel putin din 2017-2018 incoa
Marcile is puse dupa criteriul cel mai confortabil la interior. La bani cre ca Skoda si Renault is mai eftine da intretinut

#10
okd

okd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.04.2022
Toyota Auris TS hybrid

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,273
  • Înscris: 13.03.2017

View PostTruculMagic, on 01 mai 2024 - 12:44, said:

Si celelalte ce au de nu sunt masini de familie? Superb? 508?
Unii postati doar ca sa adunati postari si cam atat.
...

Mergi si mai bea o cafea ... tare
508 e mid-size car - dupa ce bei cafeaua aia o sa pricepi ce vreau sa spun
Superb e tot mid-size car dar umflata pe sterzoizi si ridicata la D-segment - daca mai bei inca o cafea o sa intelegi de ce

#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 02.12.2007

Vizualizare mesajZip2023, pe 01 mai 2024 - 12:03, a scris:

Astea par mai mult de cărat boxe de DJ anonimi, eu caut ceva sa car copii in spate...
Si de ce crezi ca au 3 scaune independente in spate?

Ai mai deschis un topic anul trecut, tot in martie, cu subiect identic. N-ai avut timp sa te lamuresti?

Edited by Tipiric, 01 May 2024 - 15:15.


#13
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.03.2024
Niciuna din marcile enumerate nu-s fiabile sh pentru perioada specificata (10-15 ani). De fapt ma indoiesc sincer ca ai sanse sa gasesti ceva sh in care sa nu bagi bani la greu in cei 10-15 ani. Colegii au dreptate. Masina noua sau sh cu schimbare la maxim 7-8 ani.
Iti recomand sa iti alegi masina dorita, dar numai de la un dealer, care iti ofera o garantie de minim 1 an (cutie & motor) si ca masina sa aiba inca garantia de producator (de regula pana in 4 ani).
La kilometri prognozati nu merita diesel, ci benzina. Daca esti hotarat pe oras, full hybrid este de baza.
Tine cont un lucru la hibride. Majoritatea MILD-urilor au in plus o baterie si-un alternator (masina mea de gaurit cu impact SKIL are un cuplu mai mare decat toate alternatoarele astea). Este o mare teapa opinia ca ar ajuta la ecologizarea aerului. In schimb, in Bucuresti, cu un full Hybrid nu vei depasi un consum de 3,5%, hai poate 4% daca ai talpa mare.
Bafta.

#14
Zip2023

Zip2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2023
Mulțumesc frumos pentru raspuns. O sa tin cont!

Edited by Dany_Darke, 01 May 2024 - 17:00.


#15
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 03.06.2006
Minim 150 cai, 4x4 optional, gasesti si 2019, plus 15 ani, face 20...e ok Posted Image. Obligatoriu SUV, sa nu iti rupi spatele cand pui galagiile in scaun. Loc gramada in spate, iti iei si cu clima spate...portbagaj garla, pe cuiul de remorcare tine 100 kg (apropo de portbagaj de biciclete, ca o sa ai nevoie etc) Daca Skoda, Talisman, Golf sau alte jucarii au 100 kg apasare pe cui, le mananc. Plus ca trage 2100 kg... as manca din nou marcile celelalte.Posted Image Posted Image Posted Image. Poate doar Skodele 4x4 de 190 cai sa fie oleaca mai aparte, dar cred ca sari din pret.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   203.3K   75 downloads
  • Attached File  2.jpg   207.94K   71 downloads

Edited by gvincentiu, 01 May 2024 - 18:35.


#16
Zip2023

Zip2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2023

View Postgvincentiu, on 01 mai 2024 - 18:21, said:

Minim 150 cai, 4x4 optional, gasesti si 2019, plus 15 ani, face 20...e ok Posted Image. Obligatoriu SUV, sa nu iti rupi spatele cand pui galagiile in scaun. Loc gramada in spate, iti iei si cu clima spate...portbagaj garla, pe cuiul de remorcare tine 100 kg (apropo de portbagaj de biciclete, ca o sa ai nevoie etc) Daca Skoda, Talisman, Golf sau alte jucarii au 100 kg apasare pe cui, le mananc. Plus ca trage 2100 kg... as manca din nou marcile celelalte.Posted Image Posted Image Posted Image
Am luat si kuga in calcul,insa ma sperie multa lume cu cutia powershift 🤔

#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Kuga, portbagaj garla, la 435L ??

#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,208
  • Înscris: 30.07.2006

 Zip2023, on 01 mai 2024 - 10:16, said:

Salutări! In viitor trebuie sa schimb mașina, întrucât se mărește familia. Momentan detin o Mazda 3 hatchback, 2007, benzina 1.5. Sunt interesat de urmatoarele aspecte:

1. Buget de achizitie : maxim 15000 euro
2. Noua sau SH : SH
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) : pentru familie, 4 membri, 2 scaune de copii in spate,portbagaj mai mare, kilometri sub 10k/an, preponderent oras, aproximativ 200km/luna in afara orasului + 2 concedii pe an de maxim 2k km.
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: deloc hotarat 🤔
5. Cutie Manuala / Automata: As cauta automată
6. Modele si dotari preferate : pana acum am cautat destule modele si am restrans căutarea la 3 : Skoda Superb, Peugeot 508 si Mazda 6, posibil si Renault Talisman. Motor de maxim 2000cm, sa nu imi fie frica sa intru in depășiri, si cu un consum relativ ok. Astept de la dvs sfaturi, de orice natură, chiar si alte modele. Intenționez sa o pastrez peste 10, 15 ani.

Skoda Superb.
Nu știu dacă în aceiași bani gasesti Passat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate