Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK
 Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...
 Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...
 La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Probleme testosteron scazut

Capac culbutori fisurat
 

Ce operator are cel mai bun semnal când nu e curent?

* * * * - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.295
  • Înscris: 14.10.2008
Cu rosu alea accidentale, verzi sunt ce vor lucra saptamanile viitoare. Dupa cum se observa, nu e luat pe nicaieri acum. Posted Image

View PostValy_User, on 18 august 2023 - 16:29, said:

Undeva prin Jud. Bacău.
Moinesti, Targu Ocna?

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.414
  • Înscris: 02.08.2021

View PostNeaceasca85, on 18 august 2023 - 16:27, said:

(cand nu e curent nu ai cum sa ai Vo-Wi-Fi, teoretic) si esti inghesuit acolo cu vocea, rezulta ceea ce spui.
Ție îți merge Vo-Wi-Fi la Digi?

Editat de Valy_User, 18 august 2023 - 16:32.


#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.295
  • Înscris: 14.10.2008
Cand este vreme rea, am observat ca nu mai pot contacta call center CEZ ca sunt prea multe apeluri. Eu aveam curent (doar cutremurul sau razboiul mi-l poate lua, nu vremea) dar voiam sa aud ce zone sunt intrerupte. Harta asta dispare si ea cand sunt prea multe de raportat. Posted Image

View PostValy_User, on 18 august 2023 - 16:30, said:

Ție îți merge Vo-Wi-Fi la Digi?
Imi merge dar cand e curent.

Mereu constat ca nu am nicio voce LTE sau Wi-Fi si dau mod avion-revenire inainte sa sun pe cineva. Huawei Mate 10 Pro.

Eram odata in convorbire pe Vo-Wi-Fi, s-a luat curentul in toata zona, si la mine si la colega cu care vorbeam, s-a intrerupt apelul si ea s-a mirat bai vorbeam pe mobil nu pe fix, cand i-am explicat ca eu am Vo-Wi-Fi, ce am ras amandoi, ahhh, umbli cu goange. Posted Image

Editat de Neaceasca85, 18 august 2023 - 16:32.


#22
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.414
  • Înscris: 02.08.2021
Eu dacă activez chestia aia, nu mai pot suna/să fiu sunat deloc.
Și am probat și pe Xiaomi Poco F1 și pe Redmi Note 8 Pro.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.295
  • Înscris: 14.10.2008
Anyway, eu nu sunt niciodata la CEZ. La RDS poate, daca netul e picat mai mult de o ora.

View PostValy_User, on 18 august 2023 - 16:33, said:

Eu dacă activez chestia aia, nu mai pot suna/să fiu sunat deloc.
Și am probat și pe Xiaomi Poco F1 și pe Redmi Note 8 Pro.
Daca o am activa, suna pe loc sau oricum mai repede, daca nu o am, trece trenul pana suna si se aude ca din patefon.

View PostValy_User, on 18 august 2023 - 16:00, said:

Și la mine e fibră, dar doar până în Casa Scării. Se alimentează tot de la contorul nostru terminalele respective, al Asociației de Proprietari. Dacă dau în jos siguranța aia, iau netul și TV-ul la toată scara.
Cei care s-au branșat acum 2-3 ani le-a tras fibră până în apartament, mă simt discriminat.
Trebuie sa desfiinteze cat de curand acele cutii si toate apartamentele sa fie pe fibra direct.

Editat de Neaceasca85, 18 august 2023 - 16:35.


#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.414
  • Înscris: 02.08.2021

View PostNeaceasca85, on 18 august 2023 - 16:40, said:

Trebuie sa desfiinteze cat de curand acele cutii si toate apartamentele sa fie pe fibra direct.
Am căutat din curiozitate, așa să văd cam cât ar costa un ONT de ăla ZTE cum au ei. E vreo 900 de lei *20 apartamente pe scară=18000 de lei* 3 scări= 54000 de lei pentru ce? Nu prea cred că o să le desființeze vreodată. Și calculul ăla era numai pentru un singur bloc mic.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.295
  • Înscris: 14.10.2008

View Poststrongsss, on 18 august 2023 - 16:08, said:

o sa te miri, dar romtelekom, pentru infrastructura pe cupru avea si baterii.
Avea in special cand ei erau unica forma de telefonie. Dar ce sa vezi, pe atunci nu aveau toti telefon in casa ca sa zici ca puteau suna la 955, 981 sau 961. Posted Image

Acum telefonia pe cupru e in curs de desfiintare, la oras se trece pe fibra, la tara pot fi cazuri cu fixomobile, la Orange, cei ce au preluat fostul Romtelekom.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.414
  • Înscris: 02.08.2021
La Digi au direct din ONT să-ți bagi telefonul fix, mai nou.

Editat de Valy_User, 18 august 2023 - 16:44.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.206
  • Înscris: 19.09.2005

View PostEpdm, on 18 august 2023 - 16:09, said:

Orange.
asta cam asa e

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.295
  • Înscris: 14.10.2008

View PostValy_User, on 18 august 2023 - 16:42, said:

Am căutat din curiozitate, așa să văd cam cât ar costa un ONT de ăla ZTE cum au ei. E vreo 900 de lei *20 apartamente pe scară=18000 de lei* 3 scări= 54000 de lei pentru ce? Nu prea cred că o să le desființeze vreodată. Și calculul ăla era numai pentru un singur bloc mic.
Se zicea ca e 200 de Euro unul, in realitate ele sunt luate cu vaporul la kilogram. Eu am asa ceva doar pentru mine la casa inca din 2012. Si la bloc unde am biroul m-au trecut cu Fiber Home in 2020, m-au scos din cutia de pe scara.

Si la tara ai ONT in fiecare casa, nu doar la oras. Trebuie, nu e alta cale, sa te mute pe FTTH, sa iti dea ONT in apartament. Doar ca se misca mai lent ei acolo.

#29
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.414
  • Înscris: 02.08.2021
De 5 ani tot aștept. Posted Image
Așa, din ce am vorbit cu cei de la intervenții, cică nu ar fi oameni să facă lucrările astea, dar cred că e vorba doar de costul ONT-urilor.

Editat de Valy_User, 18 august 2023 - 16:46.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.295
  • Înscris: 14.10.2008

View Postarg, on 18 august 2023 - 16:43, said:

asta cam asa e
In Severin am zis ca Orange scartaie, poate confirma Rares 95. Cand nu e curent, telefoanele oricum aglomereaza spectrul mobil si netul incepe sa mearga prost, se si napustesc toti sa scrie pe FB ca nu e curent, e drept si eu scriu dar pe Whatsapp, prietenilor pe care oricum dupa un timp de vreo 30 minute daca nu revine curentul, device-urile ii notifica. Posted Image Ma rog, serverele si aplicatiile la care sunt conectate: Tuya Smart(30 minute), Tapo(nu notifica dar constati offline-urile cand intri in app), D Link (3 minute dar nu au share).

Initiatorul vad ca se vaieta de voce, aia cred ca merge bine. Si ciudat sa fie tot orasul luat si Delgaz Grid sa nu stie. La mine clar merge vocea la Digi fara curent daca merge 4 G-ul.

View PostValy_User, on 18 august 2023 - 16:45, said:

De 5 ani tot aștept. Posted Image
Așa, din ce am vorbit cu cei de la intervenții, cică nu ar fi oameni să facă lucrările astea, dar cred că e vorba doar de costul ONT-urilor.
Si oamenii, ca i-au detasat in Spania si Portugalia sa bage fibra si 10 Gbps, si razboiul din Ucraina, interdictiile pe Huawei si ZTE, mai multe, daca nu le-au facut pana acum, nasol, anyway acum se pun ONT-uri Luster.

Editat de Neaceasca85, 18 august 2023 - 16:49.


#31
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.414
  • Înscris: 02.08.2021
Mie acum doi ani, la o altă locație într-un alt oraș mi-au pus un ONT ZTE. Oricum, companiile astea sunt blocate doar la 5G.
Și cum, serios i-au detașat în Spania?

Editat de Valy_User, 18 august 2023 - 16:57.


#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.295
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-au confirmat si oameni de la RDS. Aici in topicul Digi 10 Gbps se spune. Teste din Spania etc.

#33
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.611
  • Înscris: 17.08.2007

View PostValy_User, on 18 august 2023 - 16:56, said:

Mie acum doi ani, la o altă locație într-un alt oraș mi-au pus un ONT ZTE. Oricum, companiile astea sunt blocate doar la 5G.
Și cum, serios i-au detașat în Spania?
Digi are operatiuni si in Spania, pp ca e mai ieftin sa aduci romani decat sa platesti salarii spaniole in special ca au nevoie de ei pe termen limitat.

#34
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.535
  • Înscris: 17.04.2006

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 18 august 2023 - 16:10, said:

O fi ceva în lege care să-i oblige să asigure apelurile de urgență nonstop.

Nu stiu cum e la noi dar in alte locuri operatorul este obligat legal sa asigure acoperire, indiferent daca esti sau nu in reteaua lui si, exact, cand nu este curent, site-urile avand baterii - cum spunea cineva aici.
Cei care raspund la numerele de urgenta sunt instruiti sa raspunda la call test-ele facute de cei care instaleaza/activeaza siteuri, si in acest sens si ofera un cod de zona care trebuie sa corespunda cu setarile operatorului telecom, astfel localizarea este exacta.

In multe locuri inca exista antene pasive, deci nu antena in sine are nevoie de curent, ci echipamentul care "produce" semnalul.
Generatoare deobicei se pun in siteu-ri cheie/sensibile si de importanta ridicata.

#35
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 31.12.2008
Bateriile sunt scumpe . In Germania nici nu se mai pun pe statii, dar la aia nu se ia curentul.

Mai conteaza si cand se ia curentul, RDS si-a montat panouri solare pe la aproape toate site-urile
Si daca avaria e ziua si e soare   sta statia pe panouri.  

Parerea mea e ca RDS sta cel mai bine la back-up.

#36
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.414
  • Înscris: 02.08.2021
N-am văzut în viața mea panouri solare pe blocuri pentru antenele de telefonie mobilă. Posted Image
Și de obicei, când se întâmplă asta, sun vijelii, furtuni.

Editat de Valy_User, 18 august 2023 - 20:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate