Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Releu nu decupleaza - golf 7.5

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
GolfUser2021

GolfUser2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 26.04.2021
Buna ziua,


Intampin o problema.
Am un golf 7 2018. De ceva vreme, uneori, un releu nu decupleaza cand opresc motorul(il aud bazaind). In urma cu o saptamana s-a aprins un martor in bord iar masina imi spunea ca bateria de 12v nu se mai incarca, sa opresc motorul. Am mers sa service pt o diagnoza. Am conectat masina la tester si arata valori mici la incarcare(nu s-a facut nici un test cu multimetrul cu mine de fata). Le am spus si de releu. A ramas sa duc masina de dimineata, o desfac si vad ei ce este. Zis si facut. Dupa-amiaza m-au sunat si mi-au spus ca au schimbat alternatorul(desi vorbisem ca daca nu e valeo se repara si ca voi fi sunat pt a mi se comunica ce are masina si pt a decide ce facem - mi-au spus ca era deteriorat rotorul si ca ar fi fost mai scump sa repare alternatorul vechi decat sa il schimbe). Am lasat o asa, am platit alternatorul si manopera si am luat masina. Eroarea disparuse am zis ca e ok. Primele doua drumuri nici releul n a spus nimic. Dupa cam 2 zile insa, dupa un drum in oras de 20 de min releul iasrasi ni decupleaza si bazaie 10 15 minute dupa ce opresc motorul.
Intrebarea mea pt voi cei care va pricepeti este: e normal sa faca asa?
Daca nu este normal, nu trebuia sa fie identificata problema in service?
Are sens sa merg iarasi cu masina in service?

Va multumesc pt raspunsuri!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Te duci cu masina inapoi.
2. Nu e in garantie ?

#3
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Eu ti-as recomanda sa mergi la alt service, daca tii la timpul tau. Mergi cu o problema de releu, se schimba alternatorul (fara voia ta, desi nu cred ca ai fost destul de ferm: daca e valeo se repara, etc), releele raman neverificate si neschimbate, si problema apare din nou. Macar ti-au aratat alternatorul vechi cu rotorul deteriorat?

Cel mai probabil eroarea a fost stearsa din calculator pana cand a aparut din nou, pentru ca problema nu a fost rezolvata (nu era alternatorul sau poate nu era doar alternatorul).

Pentru o verificare mai amanuntita, as merge la reprezentanta sau la un service mai competent.
Bafta.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.309
  • Înscris: 26.06.2009
De ce nu ai mers la reprezentanta? Masina nu e luata din Romania (si deci cu 4 ani garantie)?

Oricum, ca principiu, eu nu as fi platit schimbarea pentru simplul motiv ca nu m-au intrebat. La ei nu m-as mai duce sigur pentru ca nu stiu sa puna un diagnostic ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate