Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 

Accidente / Incidente / Securitate auto - partea 2

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
11992 replies to this topic

#11665
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajcosmindaniel12, pe 15 mai 2024 - 06:22, a scris:

Din punctul tău de vedere ăla e prost că nu folosește legal benzile, poate din punctul lui de vedere tu ești prost că nu respecți viteza legală. Amândoi aveți dreptatea voastră. Tu ai pretenția să circule legal, el are pretenția să circuli tu legal. Că învățați să vă respectați reciproc, că vă apucați să vă șicanați reciproc, mie nu-mi pasă. Eu trec pe lângă voi și îmi văd de drumul meu.
Dacă-mi arăți o depășire prin dreapta în clipul ăla o mănânc. "Devansare" nu știu ce înseamnă, am făcut școala de șoferi în România...
Nu e treaba altui participant la trafic daca unul nu respecta limita legala de viteza, el isi risca permisul sau posibilitatea de a fi sanctionat,nu tu.  Grija ta e sa-ti respecti partea ta de obligatii.

Dar ce te faci cand pe b1 e un sir de masini (cu loc suficient de repliere intre ele) si un cretin circula pe b2 cu aceeasi viteza cu cei de pe b1 si nu poti nici sa-l depasesti prin dreapta ?
Caz concret, eram pe Bucuresti Giurgiu, era marcat radar pe Waze si toti mergeau "cuminti" cu 60-70 km/h pe b1, am iesit in b2 pentru a putea merge la limita legala de viteza, pe b2 , dau de un "meserias" care mergea cu aceeasi viteza cu cei de pe b1, cand vede masina politiei, reduce la 50 (in afara localitatii), ii dau un flash scurt. Cand ajung aproape in dreptul masinii de politie, iese agentul si ma trage pe dreapta. Il intreb care e motivul si imi spune ca voi fi sanctionat pentru conduita agresiva. Ii spun ca sunt de oarecum de acord, doar daca o sa-l opreasca si pe cel care circula in mod nejustificat pe b2 cu viteza mai mica decat ca cei de pe b1 si sa-l sanctioneze si pe el. Ii arat ca am camera de bord si in filmare apare inclusiv viteza de deplasare si ii aduc la cunostinta ca am dat un singur flash, iar in legislatie scrie "folosirea repetata a semnalelor sonore sau luminoase". I-am spus ca pe langa contestarea in instanta a sanctiunii, voi face o plangere comandantului in care voi mentiona ceea ce i-am relatat. Rezultatul, mi-a inapoiat actele si mi-a spus "circulati mai atent". Asta e un alt motiv pentru care merita sa cunosti legislatia, nu te poate imbrobodi celalalt in cazul producerii unui accident si ii poti demonstra agentului rutier ca uneori poate fi in eroare.

Edited by titoo, 15 May 2024 - 08:26.


#11666
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 16.07.2013
Știu ce spui. Am pãțit-o aici, de la 2:00

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_yty24EQHP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-ți imaginezi ce era în spatele nostru vineri seara... Ce sã te faci? Ai rãbdare, sunt mulți proști pe drum. Îi înjuri în barbã și îți vezi de drum.

#11667
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

Vizualizare mesajcosmindaniel12, pe 15 mai 2024 - 08:11, a scris:

Așa cum ăla nu are nici un drept să te forțeze să mergi cu viteza lui fiindcă nu e polițist cu radar în mașină, nici tu nu ai nici un drept să îl forțezi să folosească benzile corect, fiindcă nu ești polițist în patrulare. Mai ales că nici tu nu folosești benzile corect. Repet, dacă B1 e liberă, tu trebuie să o folosești!
Pe mine nu mă încurcă ăia care dorm pe B2. Mult mai des mă încurcă cei care circulă mult peste viteza legală.
Cu ce te incurca cei care circula cu mult peste viteza legala? Chiar sunt curios. Absolut nu are cum, daca circuli cuminte pe banda 1 cand nu depasesti, nu te incurca nimeni cu nimic.
Ala nu are nici un drept sa ma forteze sa merg cu viteza legala, deci sa mearga pe banda 1 cand nu depaseste nimic, pentru ca altfel ma forteaza sa franez complet aiurea, ca asa vrea muschii lui, si daca il depasesc pe dreapta, tot trebuie sa reduc si sa trec precaut de el, nu pot sa vin lansat cu 200 km/h si sa trec pe langa el pe banda 1 fara sa incetinesc si fara sa imi sporesc atentia la maxim. In schimb el poate sa mearga linistit pe banda 1, fara sa incetineasca si fara sa isi sporeasca atentia in vre-un fel, exceptand cand schimba banda sa depaseasca, se asigura tin timp, semnalizeaza si isi calculeaza cand sa se bage in depasire fara sa fie nevoit sa franeze in spatele camionului sau ce are de depasit. Cel din spate, daca are un stil de condus ca al meu, ori va creste viteza ca sa il ajute sa depaseasca fara sa franeze, ori ii face loc, franand daca imprejurarile permit. Iar daca e trafic greu, asta e, inseamna ca mergi mai incet de viteza legala cu mult, si nu te pui dop pe banda 2 oricum decat daca esti batut in cap.

Iar daca unu vine de departe cu flashuri si cu scandal cand te bagi in depasire.... asta e, nu poate fi sarbatoare in fiecare secunda pentru ala care merge tare, bombardierii sunt bombardieri, il lasi in plata domnului sa flashuiasca si sa-si arda xenoanele, sau il sicanezi, depinde de tine ce faci mai departe. Ala nu are nici un drept sa astepte cale libera, pista de avion de la intrarea pe autostrada pana la iesire. Dar nici sa te opresti in spatele fiecrui idiot care merge pe banda 2 cand banda 1 e libera. Dupa cum spuneam, eu circul pe banda 1, cand ma apropii de un moscait care circula pe banda 2, eu schimb pe banda 2, ma pun in spatele lui si in urmatoarele 5 secunde ii dau flash daca nu e nimic sau nu urmeaza nimic pe banda 1. Daca urmeaza sa depaseasca ceva, tin distanta mare, de obicei din pilot cu distanta la maxim, iar cand isi termina depasirea incep si ma apropii din acceleratie apoi urmeaza flashuri daca nu se misca.

Vizualizare mesajcosmindaniel12, pe 15 mai 2024 - 08:11, a scris:

Am încercat și să mă bag și s-o calc. Aveam vreo 3 TIR-uri de depășit, am retrogradat 2 trepte și am călcat-o, am ajuns pe la 170, tot cu portbagajul plin de flash-uri. Și îmi pare rău, dar mie nu-mi place viteza, nu m-am simțit OK la 170, și nu m-am simțit OK având viteză aproape dublă față de mașinile depășite. Mi se pare inconștiență, și n-o s-o mai fac! Deja fac o concesie mergând cu 10 peste limită ca să încurc cât mai puțin, nu vreau mai mult.
Cine iti face flashuri in conditiile astea, nu are decat sa faca ce vrea el, nici nu trebuie sa te stresezi. chiar daca nu o duci la 170 ci mergi doar cu maximum legal, sau chiar sub maxim, nimeni nu e obligat sa mearga repede daca nu poate. Desi ar fi frumos sa mergi cat mai repede.

Edited by test_driver, 15 May 2024 - 08:35.


#11668
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajcosmindaniel12, pe 15 mai 2024 - 08:31, a scris:

Știu ce spui. Am pățit-o aici, de la 2:00

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_yty24EQHP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-ți imaginezi ce era în spatele nostru vineri seara... Ce să te faci? Ai răbdare, sunt mulți proști pe drum. Îi înjuri în barbă și îți vezi de drum.
Aia chiar meritau sa te muti pe b2 si sa "le umpli curul de flacari". Eu pe ala care mergea per b1 nu l-as acuza niciodata si nici admonesta (nici macar in barba). Eu celor care merg ca astia, daca tot mi-am pierdut atata vreme mergand in paralel cu ei pe b1, cand as ajunge in fata primului cretin, care tine coloana pe b2, m-as muta "regulamentar" in fata lui si as lua piciorul de pe acceleratie, unii vor realiza ca au fost dobitoci si se vor muta pe b1, cu altii in schimb nicio sansa, culmea ca vor incepe sa-ti dea flashuri si sa te claxoneze...dar tocmai asta e partea frumoasa, macar ajung si ei in faza in care vor face spume.

Edited by titoo, 15 May 2024 - 08:57.


#11669
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 15.08.2005
de ce e bine sa ai casca cand mergi cu motocicleta si te uiti dupa gagici: https://9gag.com/gag/aoyZ5on

#11670
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 04.11.2016
O triplare de toată frumusețea sau Fast & Furious mioritic!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SpJCj19XKYY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabrieln2016, 17 May 2024 - 15:08.


#11671
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009
Astia nu mor acasa!

#11672
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 26.07.2023
Aia sunt morti deja, doar ca nu stiu. Prosti.

#11673
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,094
  • Înscris: 30.10.2003
Intodeauna se poate si mai rau. Deocamdata suntem la nivelul asta.

https://www.facebook...42402189762044/

#11674
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 24.07.2022
totusi sunt impresionat! e pacat daca nu posteaza si de la bordul lor. sigur nu aveau AI pe acele masini? Posted image

@bursul, e exact ca primarii de acolo..zici ca e oraselul copiilor. e semnul "descurca-te!" in acea intersectie.

Edited by Punter, 17 May 2024 - 19:56.


#11675
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 26.07.2023
Nu aveau AI. Aveau NS.

#11676
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 12.09.2013
Maimuta are creierul mult mai mare decat al cimpanzeilor alora....

#11677
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Ca tot se discuta in paginile anterioare despre butonatul telefonului in mers.

https://observatorne...lan-576653.html

#11678
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 24.07.2022
dar unde se uita bunica? putea sa lase copilul singur, poate reflexele lui il salvau. si culmea, din 2 femei niciuna nu a facut multitasking.

#11679
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Bai frate, dar si pietonii astia, sa mor eu, oameni nebuni. OK, aia de la volan e inconstienta, dar cum ma sa sari asa in fata masinii si sa nu te uiti daca se opreste sau nu si sa mergi calm pana te ia pe capota??!?!?!? Bai, mor pe astia, nu ca am nervi pe ei, dar am nervi pe ei ca isi fac rau gratis. Si nu se face nici o campanie de constientizare a pietonului, numai a soferului. Daca ar fi si pietonii putin educati ar fii mult mai putine accidente. Eu nu ii vad pe pietonii astia decat niste inconstienti care isi educa si copii prost, si problema e ca si fii-miu are prieteni care probabil au parintii asa si probabil il pot dezvata de ce l-am invat eu, sa caste ochii mereu, chiar si pe trecere, si ajunge la nivelul maxim cand zice, eu am prioritate asa ca nu ma mai uit, cred ca il bat daca il prind ca face asa.

Sa se ia la stiri frate si de pietoni, poate le mai deschide ochii!!!

Nu-mi sariti in cap ca sunt tampit, cine o sa-mi sara in cap ca nu zic bine ce zic, ala e tampit.

P.S. Atentie, nu am zis nici o data ca soferita nu e de vina, dar DE CE trebuie sa se intample asa ceva??

#11680
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 15.08.2005
stingator auto varianta super-ieftina: https://9gag.com/gag/ae93Vwp

#11681
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,094
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttest_driver, on 18 mai 2024 - 11:42, said:

P.S. Atentie, nu am zis nici o data ca soferita nu e de vina, dar DE CE trebuie sa se intample asa ceva??
Intodeauna trebuie sa te asiguri ca soferul te-a vazut.

#11682
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

View PostBursul, on 19 mai 2024 - 12:58, said:

Intodeauna trebuie sa te asiguri ca soferul te-a vazut.
Da, dar e vina soferului aici, asta e clar, insa...... Da, ai dreptate si trebuie sa se faca mai mult tam tam pe treaba asta, nu ca a fost soferul cretin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate