Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 

Internetul nu mai este gratis !

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,564
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2020 - 13:35, said:

Eu am +50
Niciodată nu a fost gratis.
In anii 97-98 plăteam juma de salariu doar pe "impulsurile" la Romtelecom.
Ziua era criminal sa stai pe net. Noaptea nu prindeau o linie libera la provideri că aveau maxim 20 linii pe județ. Pe dial-up
Acum e "parfum".
Matale vorbesti despre traficul de date. In aceasta priviinta acum este mai ieftin.
Dar OP vorbea despre notiunea abstracta de internet si serviciile gratuite care erau puse la dispozitie.

@Rhesus - cat despre previziuni, blockchain, mineri si vizualizari.
Daca inainte era o nebuie cu "bani pe internet" pentru click-uri, acum* primesti "cateva puncte pentru ca te uiti la o reclama"


* https://www.twitch.t...acceptable-use/

#20
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostRhesus, on 11 decembrie 2020 - 13:19, said:

- cat timp va mai dura pana cand Google va oferi cautarea ca serviciu (pay-per-search) ?

Niciodata n-o sa faca asta. De ce? Pai Google castiga din reclame, iar pentru a le tinti au nevoie de cat mai multe informatii despre utilizator. De asta iti ofera Search gratis, sistemul de operare Android gratis, Drive gratis...

Clientii Google sunt cei care cumpara reclame AdWords, nu utilizatorii de Search, Android, Drive, ...

Edited by unu999, 11 December 2020 - 13:54.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,564
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLex404, on 11 decembrie 2020 - 13:47, said:

Internetul nu a fost niciodata grtic. Pentru ca si serviciile oferite nu sunt acte de binefacere.

Doar in capul unor free-items a fost (si va fi) gratuit.
Cine vrea sa inteleaga cat costa un cont (zoom) gratuit ?

https://www.reuters....s-idUSKBN28A2YL

#22
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Intotdeauna vor fi avari si noi intrati in joc,la orice joc.
Cei noi intrati vor fi binevoitori (la inceput) nepercepand taxe sau alta metoda de plata.Apoi pe masura ce vor creste vor intra in randul avarilor si altii le vor lua locul.Asta e lantul...
In locul Youtube va aparea altceva gratis,in locul Whatsupp mai sunt 100 de programe gratis (poate nu atat de promovate)....si tot asa!

#23
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Postjm2010, on 11 decembrie 2020 - 13:24, said:

Nu a fost niciodata gratis. Doar naivii cred asta Posted Image
Internetul propriuzis nu, dar ceea la ce se refera initiatorul a fost si este(in diverse masuri, desigur), dar analfabetii nu inteleg ce-i aia gratis(aka nu scoti bani din buzunar, nu muncesti) ;) Faptul ca-ti baga reclame nu inseamna ca nu-i gratis!

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostMarianG, on 11 decembrie 2020 - 13:55, said:

Cine vrea sa inteleaga cat costa un cont (zoom) gratuit ?

https://www.reuters....s-idUSKBN28A2YL
Costa dar intrebare e daca ar prefera sa mai fie la nivelul la care erau acum 1 an.
Eu sunt sigur ca nu.

#25
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostRhesus, on 11 decembrie 2020 - 13:19, said:

Pentru cei de 20-30 de ani e mai usor de inteles acest concept, dar m-am lovit de necesitatea de a explica unor persoane mai in varsta (40-50 de ani) faptul ca Internetul nu mai este gratis. In ce sens?

Pana prin 2010, Internetul (sau mai bine spus, serviciile oferite in retea - au fost gratuite). Acum? Pai:

- ca sa postezi anunturi pe OLX, platesti (inca te mai lasa sa ai un anunt gratuit/rubrica). Inainte? Era un mod de a te face vizibil gratuit, fara a apela la mica publicitate... - m-am lovit de situatia de a explica aceasta schimbare de paradigma, parintilor mei de ex. "Pune pe net, ca sa nu mai platesti"...

- Youtube? Gratuit, dar cu N reclame. Vrei fara reclame (back to 2010?). Platesti, bineinteles.
- topicul deschis adineaori de un coleg pe forum. WhatsApp va oferi serviciu de subscription pentru a conversa la liber(free) fara reclame
Mai bine intrebi tu sa te informezi mai corect, nu se le explici altora, ca ametesti rau de tot niste chestii diferite! ;)

Accesul la internet nu fost gratuit mai deloc in trecut ci destul de scump, mai degraba gasesti acum hot spoturi free si preturi foarte mici. Accesul la internet, da?

Tu vorbesti acolo de diverse servicii de pe web. Acestea mai mereu au existat si in diverse variante free cu reclama, si cu plata. Cred ca sunt mai multe acum cele free.

Ce se intampla daca google/youtube baga taxe pt. serviciile lor de baza? Sunt mancati de concurenta instant, aia se intampla! ;)

Whatsapp A FOST CU BANI(nu scump) la inceputuri pana sa fie cumparat de facebook - si era cam o anomalie sa fie complet gratuit si fara reclame, dar facebook s-a folosit de diverse date personale pentru a face conexiuni intre diverse persoane de pe facebook in baza numerelor de telefon de pe whatsapp corelate cu numerele bagate pe facebook(unde au devenit obligatorii la inscriere), nu m-ar mira daca nu cumva au si vandut date la servicii secrete sau te mai miri pe unde.

#26
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 05.02.2009
Acu 15-20 ani lumea platea sa fie vizibila/accesibila pe internet (era interesul lor, ca firma, companie, persoana fizica), sau o faceau pro bono.
Iar tu aveai acces gratuit la aceasta informatie (atata timp cat ajungeai online).
Acum tu ca vizitator platesti ca sa ai acces, intr-un fel sau altul, pentru ca si informatia s-a diversificat, si fiecare sursa cere ceva in schimb.

#27
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Postsolitaryman, on 11 decembrie 2020 - 14:15, said:

Acu 15-20 ani lumea platea sa fie vizibila/accesibila pe internet (era interesul lor, ca firma, companie, persoana fizica), sau o faceau pro bono.
Iar tu aveai acces gratuit la aceasta informatie (atata timp cat ajungeai online).
Acum tu ca vizitator platesti ca sa ai acces, intr-un fel sau altul, pentru ca si informatia s-a diversificat, si fiecare sursa cere ceva in schimb.
E fix acelasi lucru in mare!!! Doar ca incurcati voi ideile!

SI acu' 15-20 de ani, si astazi, platesti daca vrei vizibilitate(reclame adwords sau te miri ce altceva)

Si astazi ai acces gratuit la informatie. Nu cere fiecare sursa ceva in schimb,

S-a schimbat un aspect marunt: niste ziare traditionale, gen new york times, au incercat modelul cu reclame, dar nu obtin venituri suficiente, asa ca au incercat si inca merg pe varianta cu abonament,cum faceau cu ziarele de hartie inainte(a caror vanzari s-a prabusit, multe au disparut). Chiar si cei din Romania au incercat varianta cu plata, celor mai multi nu le-a mers si au renuntat(sau au disparut).

Dar nu te obliga nimeni sa-ti iei informatiile de la ziarele online cu plata. Ai nenumarate alte surse gratuite.

#28
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 14.03.2013

View PostKorloff, on 11 decembrie 2020 - 14:05, said:

Internetul propriuzis nu, dar ceea la ce se refera initiatorul a fost si este(in diverse masuri, desigur), dar analfabetii nu inteleg ce-i aia gratis(aka nu scoti bani din buzunar, nu muncesti) Posted Image Faptul ca-ti baga reclame nu inseamna ca nu-i gratis!
Nu m-am referit la internetul propriu-zis. Am raspuns doar mai succint ca sa nu imi pierd timpul.

#29
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Cand o sa fie ce ai scris tu mai sus pay for everything, acela o sa fie momentul cand multi o sa-si bage picioarele in seviciile lor, pentru ca multe nu merita folosite contra cost. E un pas periculos pentru provideri, s-ar putea sa-si scrie testamentul prin asta.
Nu cred ca aceasta tranzitie se face prea curand, banii din reclame sunt mai multi fata de abonamente, daca se trece exclusiv pe abonamente, multi or sa renunte iar procentul major de venit se taie.
Luati exemplu Okazii, anunturile acolo sunt cu bani, iar in ultimii anii a pierdut teren masiv in fata OLX, am cautat diferite chestii, de la piese auto, la electronice iar rezultatele pe OLX sunt mult mai variate decat pe Okazii, anumite articole mai iefinte sub 100 lei lipsesc complet.

Eu unul n-as folosi facebook contra cost, nu-l folosesc nici acum ca mi se pare o mizerie, exceptand chatul dar pentru ala exista multe alternative.
N-as folosi google contra cost, nici unul dintre serviciile lor, inclusiv youtube.
Exista alternative si adaptabilitate. Cand un provider devine prea disperat dupa bani, un altul ii ia locul, nimic nu e nemuritor.

La un scenariu extrem de pesimist cum a fost al tau, eu as vedea din nou o crestere imensa in piraterie ceea ce n-ar fi neaparat rau pentru companii, pirateria aduce cea mai buna reclama, mai ales in jocuri si programe.
E foarte mult de discutat la acest capitol, intradevar vremurile s-au schimbat dar eu nu cred ca se va ajunge acolo.

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
In 2000 la dial up aveam vreo 10Gb pe luna cu 50€.Acum am nelimitat la 20.Atunci aveam download 50kb pe secunda acum am 5-10Mb.

#31
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,997
  • Înscris: 21.08.2008
O să fie aproape gratis atâta timp cât apar servicii noi cu capabilități asemănătoare celor care aleg să ceară bani utilizatorilor.
Iar cele care oferă un serviciu gratis, au totuși o modalitate de a câștiga bani, altfel nu ar putea să ofere acel serviciu gratuit, iar indirect acei bani sunt obținuți tot de la utilizatori.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,093
  • Înscris: 30.10.2003
Pai cam asa functioneaza lucrurile. Se creeaza un serviciu, ne face dependenti de el si apoi ne cer bani.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,121
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru toate serviciile enumerate de catre initiator exista alternative gratuite. Dar daca le vrei pe ACELEA, atunci da, platesti. Ce-i mai bun nu e gratis nici cand e "gratis" (platesti prin reclame sau datele colectate). Si e normal, sa mentii un standard costa bani. Nu vrei sa platesti (indiferent sub ce forma), mergi la optiunile gratuite.

View PostBursul, on 11 decembrie 2020 - 14:34, said:

Pai cam asa functioneaza lucrurile. Se creeaza un serviciu, ne face dependenti de el si apoi ne cer bani.

Stii cum e si cu dependenta asta, nu e vina lor ca tu nu poti sa te lasi. As zice totusi o exceptie la platformele de comunicare si social media, chiar daca ai alternative, degeaba te muti daca nu se muta si altii.

#34
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Dar pentru forum ati plati?

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,564
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgeorge_alexandru, on 11 decembrie 2020 - 15:39, said:

As zice totusi o exceptie la platformele de comunicare si social media, chiar daca ai alternative, degeaba te muti daca nu se muta si altii.
Joe Rogan a plecat de pe YT pe Spotify, asteptam sa vedem cata lume a tras dupa el.

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,121
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMinimalistul, on 11 decembrie 2020 - 15:46, said:

Dar pentru forum ati plati?

Hai sa nu le dam astora idei :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate