Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Internetul nu mai este gratis !

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Pentru cei de 20-30 de ani e mai usor de inteles acest concept, dar m-am lovit de necesitatea de a explica unor persoane mai in varsta (40-50 de ani) faptul ca Internetul nu mai este gratis. In ce sens?

Pana prin 2010, Internetul (sau mai bine spus, serviciile oferite in retea - au fost gratuite). Acum? Pai:

- ca sa postezi anunturi pe OLX, platesti (inca te mai lasa sa ai un anunt gratuit/rubrica). Inainte? Era un mod de a te face vizibil gratuit, fara a apela la mica publicitate... - m-am lovit de situatia de a explica aceasta schimbare de paradigma, parintilor mei de ex. "Pune pe net, ca sa nu mai platesti"...

- Youtube? Gratuit, dar cu N reclame. Vrei fara reclame (back to 2010?). Platesti, bineinteles.
- topicul deschis adineaori de un coleg pe forum. WhatsApp va oferi serviciu de subscription pentru a conversa la liber(free) fara reclame
- Netflix si alte platforme de streaming - platesti. Bine, aici e binevenita aceasta platforma, ca sa nu ne amintim de DC++ & stuff ....

Chiar si pentru mine (care sunt destul de tanar) mi-a fost greu (nu sa accept, ci sa fac tranzitia) intre ce a fost (cand eram in liceu) si ce este acum.

Apoi vin intrebarile inerente pe care mi le pun:
- cat timp va mai dura pana cand Google va oferi cautarea ca serviciu (pay-per-search) ?
- cat timp va mai dura pana cand promovarea personala (pe retele sociale de ex.) va fi oferita ca serviciu (platit, bineinteles) ? - ma refer strict la profile personale
- cat timp va mai dura pana cand Youtube & orice platforma in voga va migra complet de la free-to-<ce vreti voi> la pay-to-...

E de luat in calcul faptul ca, in general, atunci cand o entitate incepe sa-si diversifice modalitatea de acces la propriile servicii (prin modalitati de abonare/subscription) reprezintă o tranzitie/migrare lină (la nivel de 5-10-15 ani), dar sigură, către only-paid-services. Uneori, pe bună dreptate. Că serverele nu trăiesc cu hidrogen și oxigen Posted Image

Deci, aviz amatorilor. Nema Internet moka!

Astept parerile voastre. Posted Image [eventual previziuni, Baba Vanga & stuff]

Edited by Rhesus, 11 December 2020 - 13:21.


#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 14.03.2013
Nu a fost niciodata gratis. Doar naivii cred asta :)

#3
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Cand a fost gratis internetul?Posted Image

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cand a fost gratis?! ca furai net de la vecinul sau ca descarcai tu filme de pe dc++ sau torrenti nu inseamna ca era gratis

#5
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostRhesus, on 11 decembrie 2020 - 13:19, said:

Pentru cei de 20-30 de ani e mai usor de inteles acest concept, dar m-am lovit de necesitatea de a explica unor persoane mai in varsta (40-50 de ani) faptul ca Internetul nu mai este gratis. In ce sens?

Pana prin 2010, Internetul (sau mai bine spus, serviciile oferite in retea - au fost gratuite). Acum? Pai:

- ca sa postezi anunturi pe OLX, platesti (inca te mai lasa sa ai un anunt gratuit/rubrica). Inainte? Era un mod de a te face vizibil gratuit, fara a apela la mica publicitate... - m-am lovit de situatia de a explica aceasta schimbare de paradigma, parintilor mei de ex. "Pune pe net, ca sa nu mai platesti"...

- Youtube? Gratuit, dar cu N reclame. Vrei fara reclame (back to 2010?). Platesti, bineinteles.
- topicul deschis adineaori de un coleg pe forum. WhatsApp va oferi serviciu de subscription pentru a conversa la liber(free) fara reclame
- Netflix si alte platforme de streaming - platesti. Bine, aici e binevenita aceasta platforma, ca sa nu ne amintim de DC++ & stuff ....

Chiar si pentru mine (care sunt destul de tanar) mi-a fost greu (nu sa accept, ci sa fac tranzitia) intre ce a fost (cand eram in liceu) si ce este acum.

Apoi vin intrebarile inerente pe care mi le pun:
- cat timp va mai dura pana cand Google va oferi cautarea ca serviciu (pay-per-search) ?
- cat timp va mai dura pana cand promovarea personala (pe retele sociale de ex.) va fi oferita ca serviciu (platit, bineinteles) ? - ma refer strict la profile personale
- cat timp va mai dura pana cand Youtube & orice platforma in voga va migra complet de la free-to-<ce vreti voi> la pay-to-...

E de luat in calcul faptul ca, in general, atunci cand o entitate incepe sa-si diversifice modalitatea de acces la propriile servicii (prin modalitati de abonare/subscription) reprezintă o tranzitie/migrare lină (la nivel de 5-10-15 ani), dar sigură, către only-paid-services. Uneori, pe bună dreptate. Că serverele nu trăiesc cu hidrogen și oxigen Posted Image

Deci, aviz amatorilor. Nema Internet moka!

Astept parerile voastre. Posted Image [eventual previziuni, Baba Vanga & stuff]
Internetul nu a fost niciodata gratis decat poate de la o biblioteca sau vreun wifi gratuit la un restaurant sau de la un vecin binevoitor.
Google nu cred ca va face cautarea contra cost (pentru ca acolo tu esti marfa si in plus sunt multiple motoare de cautare unele chiar mai secure gen Duck Duck go)

Edited by ccdsah, 11 December 2020 - 13:29.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,746
  • Înscris: 15.06.2004
Orice platforma sau program care apare va fi gratis o perioada ca sa atraga utilizatori.
Sau va cere sume modice sau va baga reclame.

Pe masura ce nr de utilizatori creste pe langa nevoile sale tehnice - cresterea nr de servere si latime de banda ptr a deservi acei utilizatori incep sa-si puna si problema profitului.

Nu-ti convine, migrezi catre alt program, aplicatie, platforma... care e mai proaspat aparut si e gratis sau cu reclame... Si tot asa.

Trebuie sa-si scoata si ei bani de undeva.
Fie macar din colectarea de date personale si vanzarea lor...

Edited by eiffel, 11 December 2020 - 13:29.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,061
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRhesus, on 11 decembrie 2020 - 13:19, said:


Apoi vin intrebarile inerente pe care mi le pun:
- cat timp va mai dura pana cand Google va oferi cautarea ca serviciu (pay-per-search) ?
- cat timp va mai dura pana cand promovarea personala (pe retele sociale de ex.) va fi oferita ca serviciu (platit, bineinteles) ? - ma refer strict la profile personale
- cat timp va mai dura pana cand Youtube & orice platforma in voga va migra complet de la free-to-<ce vreti voi> la pay-to-...

Astept parerile voastre. Posted Image [eventual previziuni, Baba Vanga & stuff]

-- cat timp va mai dura pana cand Google va oferi cautarea ca serviciu (pay-per-search) ?

Cand va face Google asta vor se vor dezvolta restul motoarelor de cautare free si vom vedea cum un gigant se va prabusi sub propria greutate


-- cat timp va mai dura pana cand promovarea personala (pe retele sociale de ex.) va fi oferita ca serviciu (platit, bineinteles) ? - ma refer strict la profile personale

Vor aparea alte retele sociale free

-- cat timp va mai dura pana cand Youtube & orice platforma in voga va migra complet de la free-to-<ce vreti voi> la pay-to-...

Asta chiar e posibila, din pacate

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 01.08.2006
Acum 10 ani inca nu utiliza foarte multa lume internetul. Acum oricine are internet de pe telefon. Piata a crescut enorm.
Ca antreprenor, stai si te intrebi: "Daca e atat de multa lume pe internet, sigur exista un procent care ar plati pentru un serviciu premium, chiar daca e un procent mic". Chiar si 1% din sute de milioane de utilizatori, e ceva.
Pana la urma, antreprenorii incearca. Daca le reusesc, merg mai departe, daca nu, scot abonamentele.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 07.11.2006

View Posteiffel, on 11 decembrie 2020 - 13:29, said:

Fie macar din colectarea de date personale si vanzarea lor...

Io zic ca acolo este bataia pestelui.
Dupa ce si-au facut "plinul" se aplica sintagma dupa mine potopul.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,603
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am +50
Niciodată nu a fost gratis.
In anii 97-98 plăteam juma de salariu doar pe "impulsurile" la Romtelecom.
Ziua era criminal sa stai pe net. Noaptea nu prindeau o linie libera la provideri că aveau maxim 20 linii pe județ. Pe dial-up
Acum e "parfum".

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 07.11.2006
Poate ca-i bine pana la urma ca totul sa fie contra cost.In asa fel isi mai scot oamenii nasul din gajeturile care ii tampesc si manipuleaza si respira aer curat,in zone internet free,FB free,WA free,etc.si vor avea mai mult timp la dispozitie ca sa-si continue educatia,in primul rand cea civica.Ca tare-i lipsa la apel!

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 24.10.2019
De fapt, cred ca "Internetul confortabil nu va mai fi gratis."


Adica nu vei mai plati ca sa obtii chestii premium.
Vei plati ca sa nu te enervezi cu erori si reclame.


Ca sa elimini serviciul gratuit, exista un risc ca utilizatorul sa nu mai revina.
Citeam lunile trecute discutia despre Netflix. Unii au renuntat pentru ca nu obtineau suficienta valoare in schimbul abonamentului.


Pay per view cred ca e mai echitabil. Dar pana acum nu stiu sa fi implementat cineva un sistem cu functionalitate larga.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Internetul nu sta pe loc dupa nimeni.

A devenit ce a deveni in mod organic si va trage apa tot in mod organic si dupa whatsapp si dupa restul.

Cazul netflix. Lista mare de titluri, preturi acceptabile. Marile studiouri au observat, si-au retras productiile de pe netflix si si-au facut propriile servicii de streaming.
Vrei acces la aceeasi librarie de filme pe aceiasi bani? Ghinion. Acum trebuie sa dai in 7 parti bani.
Dar nu e asa mare ghinionul, ca era viata si inainte de netflix. Te descurcai bine.

Toti se lacomesc la banuti dar nu sunt banuti pentru toti. Asa ca va rezista doar cine merita. Restul, istorie, ca multi altii care la un moment dat au fost pe cai mari si acum nu mai reprezinta nimic.

Edited by underb, 11 December 2020 - 13:40.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 07.11.2006
In concluzie,pirateria va fi si mai acerba,legile antipiraterie si mai drastice iar omenirea va merge inainte (ca inainte a fost mai bine),pana cand se va atinge Nirvana.Apoi o luam de la capat.

#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Cred ca nu m-am exprimat bine in titlu.

Nu ma refer la Internet ca rețea (Internetul nu a fost niciodată gratis, din acest punct de vedere). Îmi aduc aminte și eu de perioada Rometelecom, impulsuri ... prin 2003.

Vorbesc de continut, de accesul la servicii. Mea culpa, exprimarea din titlu ar trebui schimbata.

Edited by Rhesus, 11 December 2020 - 13:43.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,627
  • Înscris: 19.04.2009
Internetul nu a fost niciodata grtic. Pentru ca si serviciile oferite nu sunt acte de binefacere.

Doar in capul unor free-items a fost (si va fi) gratuit.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din fericire e genul ala de situatie in care nu conteaza nici cum percepem lucrurile nici daca suntem sau nu de acord cu ele.
Inertia este fantastica si orice opozitie va fi doar una temporara. Netul a ajuns in sfarsit la descultii lumii, aia 4-5 miliarde de flamanzi care nici de-ar vrea nu ar putea sustine costuri din astea. Si nu o sa le mai ia nimeni netul.
Cine ii ignora va disparea.

View Postadisz, on 11 decembrie 2020 - 13:42, said:

In concluzie,pirateria va fi si mai acerba,legile antipiraterie si mai drastice iar omenirea va merge inainte (ca inainte a fost mai bine),pana cand se va atinge Nirvana.Apoi o luam de la capat.

Edited by underb, 11 December 2020 - 13:51.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,367
  • Înscris: 05.06.2002
ideia cu internetul gratis a aparut pe vremea cand Xnet era oferit ca bonificatie abonatilor connex si toti injurau romtelekom ca le lua bani pt conectare la serviciu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate