Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Doare maseaua dupa scoaterea nervului?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

View Postbonygy, on 24 iulie 2019 - 10:49, said:


Pacat... uite asa se trezesc unii cu probleme de la "one stage", cu toate tehnicile noi...
Pai sunt unii care vin cu granuloame, dentistul (daca il putem numi asa), doar ii baga o pasta pe canal cu calmant, fara alte tratamente, pacientul ii pupa mana ca l-a scapat de dureri, il mai si plateste si pleaca, apoi peste ceva timp (granulomul inca isi face de cap acolo), iti poti imagina ce urmeaza...

De ce sa fie granulom de la one stage?
cand se face un tratament de canal e important sa:
1. Scoatem resturile de nerv mecanic
2. Sa curatam chimic canalul format sa nu mai ramana resturi
Pentru o curatare completa e nevoie de timp si ceva echipamente ce iti permit sa curete cat mai bine si pe toata lungimea canalelor dupa care se face o radiografie pe care se vede clar daca e plombat bine sau nu pe canale.
Granuloamele, sau asa numitele procese periapicale (pungi de puroi la nivelul radacinii) apar cand nu s-au scos toate resturile de nerv. Poti sa faci si zeci de sedinte, dar daca nu ai scos totul, nu ai spalat bine canalele (numai irigarea dureaza 20 de minute aproximativ) degeaba faci 30 se sedinte pentru ca nu te ajuta cu nimic.
Sunt echipamente (microscop dentar) ce iti permit sa vizualizezi daca nu sunt mai multe canale radiculare, motor endo pentru o preparare mai buna si sa si scanezi unde te afi in canal, diga (pentru izolarea campului sa nu intre saliva-n dinte) etc etc

#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 08.02.2007

View Postconrem, on 24 iulie 2019 - 11:00, said:

De ce sa fie granulom de la one stage?
Unde am spus eu ca granulomul apare de la "one stage"?

#21
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Pai ai zis ca uite ca asa se trezesc oamenii cu probleme de la one stage. Problemele de la un tratament anormal include si acest numit granulom

#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 08.02.2007
Cand am spus ca oamenii pot avea probleme de la "oane stage", nu m-am referit strict la granuloame... nici o legatura... one stage adica orice tratament care pentru a fi temeinic si cu rezultate bune, sa fie executat in mai mult de o sedinta.

Chestia cu granuloamele... am trecut prin asa ceva... Masea care avea nervul la locul lui si ditamai granulomul la baza.
Prezentat la medic cu niste dureri de imi venea sa ii rup capu' la cea mai mica atingere, atestezie, scos nervul si cica "gata!"... desi ii spuneam ca sunt umflat acolo, sustinea ca de la anestezie.
Mi-a pus un pansament pana a doua zi, iar eu, fara sa imi ceara, am facut si o radiografie, pe care, bineinteles ca si un mecanic auto vedea ca este ceva in plus acolo.
In concluzie, au urmat mai multe vizite pana sa fie "gata", tratament pe canale, obturatie, coroana, etc... de altfel, foarte bine lucrate.
Pun chestia cu "gata" de la prima sedinta pe seama oboselii medicului, lipsa rabdarii, alte cauze...

#23
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Ah, pai nici nu zic ca strict la granuloame. Dar vorbind in acest topic de tratamentele de canale, la asta duce un tratament ce nu e ok :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate