Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Doare maseaua dupa scoaterea nervului?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
Salut, pun si eu o intrebare mai tampita poate pentru voi dar eu nu prea am trecut pe la dentist decat cu plombari minore. In schimb de o saptamana ma durea foarte tare o masea cariata, am luat nurofen + ketonal pana nu am mai putut, de ieri nu-si mai facea efectul niciunul dintre ele. M-am dus la dentist astazi (aproximativ ora 10) si mi-a zis ca trebuie sa fac radiografie dar o sa-mi scoata totusi nervul. Mi-a facut ceva injectii in gura pentru ca nu am simtit o durere mai mare in viata mea, mi-a dat pana si cu un spray si a umblat cu ceva "ace" (le zic eu) prin gura, mi-a pus si un pansament acolo si m-a trimis sa-mi fac radiografie astazi pe la ora 8 o sa ajung.

Intrebarea mea este... :( - Dupa ce-mi trece amorteala asta din gura, sunt sanse sa am aceleasi dureri puternice? Sau ceva mai usor. Adica mai aveam putin si ma urcam pe pereti, asa aveam senzatia.

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Daca ti-a scos nervul nu ar trebui sa doara. Decat daca ai si o infectie prin zona, aici gradul de durere difera in functie de stadiul infectiei.

Edited by sneferu1987, 23 July 2019 - 11:17.


#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai deja ti-a scos ceva nerv. Normal ar trebui sa fie bine, zona mai doare ca s-a umblat acolo si mai poate sa doara daca nu s-a scos/curatat tot.

#4
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016

 sneferu1987, on 23 iulie 2019 - 11:16, said:

Daca ti-a scos nervul nu ar trebui sa doara. Decat daca ai si o infectie prin zona, aici gradul de durere difera in functie de stadiul infectiei.
Crede-ma ca nu am simtit o durere mai mare in viata mea decat atunci cand mi-a atins cu ceva maseaua sa-si dea seama de unde e durerea exact. El mi-a zis ca s-ar putea sa am si o oarecare infectie acolo dar trebuie sa fac radiografia.

#5
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Uneori simți, dar nu e ceva ce nu poți rezolva cu un analgezic ușor.

#6
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Teoretic, nu ar mai avea de ce sa doara.
Conteaza mult si cat de bun e medicul, ce metode de tratament foloseste, ce echipamente are in dotare.
In mod normal daca e o banala pulpita (inflamarea nervului) nu e rocket science, se “elimina” durerea simplu

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Orice măsea lucrată doare, întrucât a fost traumatizată.
În cazul meu, durerea a dispărut după 2-3 zile.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai si ceva infectie va trebui sa iei antibiotice cateva zile, dupa reteta, apoi te duci la stomatolog pentru scoaterea nervului (trebuie sa cedeze infectia, anestezia poate sa nu prinda cat timp ai o infectie). Dupa scoaterea nervului poate vei mai avea cateva zile dureri usoare, neglijabile, la nivelul gingiei.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde care măsea este cea scoasă.
Extracţia reprezintă un traumatism pentru organism, traumatism care este semnalizat prin trimiterea de semnale, de către creier, sub formă de durere.
După extracţia măselei de minte, osului îi ia 6 luni ca să se refacă, însă durerea nu trebuie să persiste mai mult de câteva ore după extracţia în sine.

Ai grijă, în ziua în care te vei duce la medic pentru extracţie să nu consumi cafea, altfel anestezia nu va avea efect.

#10
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

 spooky51, on 23 iulie 2019 - 12:15, said:

Daca ai si ceva infectie va trebui sa iei antibiotice cateva zile, dupa reteta, apoi te duci la stomatolog pentru scoaterea nervului (trebuie sa cedeze infectia, anestezia poate sa nu prinda cat timp ai o infectie). Dupa scoaterea nervului poate vei mai avea cateva zile dureri usoare, neglijabile, la nivelul gingiei.

Nu se ia antibiotic in caz de tratament pe canale, e o metoda oldschool

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 PSC, on 23 iulie 2019 - 12:17, said:

Depinde care măsea este cea scoasă.
Extracția reprezintă un traumatism pentru organism, traumatism care este semnalizat prin trimiterea de semnale, de către creier, sub formă de durere.
După extracția măselei de minte, osului Ăźi ia 6 luni ca să se refacă, Ăźnsă durerea nu trebuie să persiste mai mult de cĂąteva ore după extracția Ăźn sine.

Ai grijă, Ăźn ziua Ăźn care te vei duce la medic pentru extracție să nu consumi cafea, altfel anestezia nu va avea efect.

Ai gresit subiectul. Despre ce extractie vorbesti?

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,242
  • Înscris: 15.05.2008
mai sunt cabinete fara radiografie!!!
eu nu as frecventa asa ceva,hopa mitica intre cabinete

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 08.02.2007

 CatalinDCS, on 23 iulie 2019 - 11:11, said:

Dupa ce-mi trece amorteala asta din gura, sunt sanse sa am aceleasi dureri puternice? Sau ceva mai usor. Adica mai aveam putin si ma urcam pe pereti, asa aveam senzatia.

Durerea pe care ai simtit-o in timpul pulpectomiei (asa se cheama operatiunea pe care ti-a executat-o), este de cele mai multe ori justificata, din cauza ca anestezia nu a prins in totalitate.
Oricum, mai trebuie sa te prezinti de cel putin 2-3 ori (sper ca ti-a zis ca trebuie sa revii), pentru curatare completa si obturatia canalului / canalelor.

In fine. Daca nervul a fost scos in totalitate, nu ar trebui sa mai simti nimic dupa ce iti trece amorteala... Se mai intampla cam timp de o zi sa mai ai senzatii naspa, dar, nu e nimic grav.

Daca durerea persista sau reapare, trebuie sa te gandesti mai profund, la un granulom apical, vizibil pe radiografie.
Si acela este tratabil, dar atentie! Inainte de obturatia canalului!
Fuguta la Roentgen si baga o "raza"...

#14
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 MembruAnonim93, on 23 iulie 2019 - 11:49, said:

Orice măsea lucrată doare, întrucât a fost traumatizată.
În cazul meu, durerea a dispărut după 2-3 zile.

Nu. Am mai vazut chestia asta propagata. Dar nu.

Nu orice masea lucrata doare.

Personal, consider anormal sa doara dantura fara nerv.

Doare dupa daca:

- medicul a lucrat prost
- situatia este mai complicata decat parea

#15
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 12.12.2007

 Steetch, on 23 iulie 2019 - 13:43, said:


Nu. Am mai vazut chestia asta propagata. Dar nu.

Nu orice masea lucrata doare.

Personal, consider anormal sa doara dantura fara nerv.

Doare dupa daca:

- medicul a lucrat prost
- situatia este mai complicata decat parea
.....gen infecție post intervenție...

Și mai există un caz (experiență proprie):  - măsea cu nervul scos, obturație de canal, plombă definitivă și după niște anișori (vreo 10 cred) s-a crăpat plomba,a intrat aer și am făcut infecție...evident cu durerea aferntă.
Ulterior, măseaua respectivă a trebuit să fie sacrificată. Posted Image

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Steetch, on 23 iulie 2019 - 13:43, said:



Nu. Am mai vazut chestia asta propagata. Dar nu.

Nu orice masea lucrata doare.

Personal, consider anormal sa doara dantura fara nerv.

Doare dupa daca:

- medicul a lucrat prost
- situatia este mai complicata decat parea
Am plombe noi și altele vechi.
Ultima măsea cu nervul scos (prin februarie a.c.) m-a secat 3 zile, apoi nici o problemă.

#17
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

 bonygy, on 23 iulie 2019 - 13:08, said:



Durerea pe care ai simtit-o in timpul pulpectomiei (asa se cheama operatiunea pe care ti-a executat-o), este de cele mai multe ori justificata, din cauza ca anestezia nu a prins in totalitate.
Oricum, mai trebuie sa te prezinti de cel putin 2-3 ori (sper ca ti-a zis ca trebuie sa revii), pentru curatare completa si obturatia canalului / canalelor.

In fine. Daca nervul a fost scos in totalitate, nu ar trebui sa mai simti nimic dupa ce iti trece amorteala... Se mai intampla cam timp de o zi sa mai ai senzatii naspa, dar, nu e nimic grav.

Daca durerea persista sau reapare, trebuie sa te gandesti mai profund, la un granulom apical, vizibil pe radiografie.
Si acela este tratabil, dar atentie! Inainte de obturatia canalului!
Fuguta la Roentgen si baga o "raza"...

Acum nu mai e neaparat sa faceti mai multe sedinte pentru un singur tratament, sunt noi tehnici de tratament one stage.

#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 08.02.2007

 conrem, on 24 iulie 2019 - 10:45, said:

Acum nu mai e neaparat sa faceti mai multe sedinte pentru un singur tratament, sunt noi tehnici de tratament one stage.
Pacat... uite asa se trezesc unii cu probleme de la "one stage", cu toate tehnicile noi...
Pai sunt unii care vin cu granuloame, dentistul (daca il putem numi asa), doar ii baga o pasta pe canal cu calmant, fara alte tratamente, pacientul ii pupa mana ca l-a scapat de dureri, il mai si plateste si pleaca, apoi peste ceva timp (granulomul inca isi face de cap acolo), iti poti imagina ce urmeaza...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate