Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Restez compu din 30 in 30 de min !

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
nydaz

nydaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 05.04.2005
De curand am instalat Windows XP fara SP1 sau SP2 !
Am o conexiune permanenta la internet, si imi aparea chestia cu "The system is shutting down"  :death: si dupa ce tot am citit pe internet mi-am dat seama ca e virusul SASSER.
Am luat patch-ul de security de la microsoft pentru acest virus  -_-  si l-am instalat.
Si acum nu stiu ce are compu dar tot se cam blocheaza : cand dau dublu click pe o scurtatura nu vrea sa o ia nici un program, orice ar fi. :angry:
Si trebuie sa restez compu si iar sa intru in aplicatie sau pe internet si tot asa, oare ce problema o fi ?  :cursing:

#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Postnydaz, on Feb 7 2006, 04:37, said:

De curand am instalat Windows XP fara SP1 sau SP2 !
Am o conexiune permanenta la internet, si imi aparea chestia cu "The system is shutting down"  :death: si dupa ce tot am citit pe internet mi-am dat seama ca e virusul SASSER.
Am luat patch-ul de security de la microsoft pentru acest virus  -_-  si l-am instalat.
Si acum nu stiu ce are compu dar tot se cam blocheaza : cand dau dublu click pe o scurtatura nu vrea sa o ia nici un program, orice ar fi. :angry:
Si trebuie sa restez compu si iar sa intru in aplicatie sau pe internet si tot asa, oare ce problema o fi ?  :cursing:

Pai primul lucru care ar trebui sa-l faci este sa faci Update la Windows cu SP1 si SP2. Dupa care sa monitorizezi parametrii sistemului (cpu usage, memory usage etc)

#3
nydaz

nydaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 05.04.2005
Nu as instala nici un service pack deoarece am auzit ca iti incetinesc sistemul dramatic !
Alte sugestii ?

#4
rdanutz

rdanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2004
Deci:

View Postcielo, on Feb 7 2006, 06:26, said:

Pai primul lucru care ar trebui sa-l faci este sa faci Update la Windows cu SP1 si SP2. Dupa care sa monitorizezi parametrii sistemului (cpu usage, memory usage etc)


#5
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
dane detalii despre sistemul tau

#6
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Pai daca sp2 incetineste sistemul dramatic din auzite, inseamna ca acuma zbarnaie de cand cu sasser

#7
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,427
  • Înscris: 23.05.2003

View Postnydaz, on Feb 7 2006, 12:02, said:

Nu as instala nici un service pack deoarece am auzit ca iti incetinesc sistemul dramatic !
Alte sugestii ?
OMFG!  :frust: De unde ai pescuit ideile astea? Pune-ți SP2 și toate patch-urile la zi, dacă nu stai și resetează din 30 în 30 de minute.  :harhar:

#8
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
acum depinde si ce sistem are , c daca are un proc la 500 de Mhz o sa ii mearga ca un rahat cu sp2

#9
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004

View Postnydaz, on Feb 7 2006, 04:37, said:

De curand am instalat Windows XP fara SP1 sau SP2 !
Am o conexiune permanenta la internet, si imi aparea chestia cu "The system is shutting down"  :death: si dupa ce tot am citit pe internet mi-am dat seama ca e virusul SASSER.
Am luat patch-ul de security de la microsoft pentru acest virus  -_-  si l-am instalat.
Si acum nu stiu ce are compu dar tot se cam blocheaza : cand dau dublu click pe o scurtatura nu vrea sa o ia nici un program, orice ar fi. :angry:
Si trebuie sa restez compu si iar sa intru in aplicatie sau pe internet si tot asa, oare ce problema o fi ?  :cursing:


Si eu am avut Sasser dar parca nu se reseta la fiecare 30 de min...
de fiecare data iti apare chestia aia cu "windows is shutting down"????
esti sigur ca nu ai si probleme cu procesorul...coolerul?

Edited by marce, 07 February 2006 - 13:48.


#10
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
sau paote al setat cumva sa se restarteze la 30 de  minute

#11
nydaz

nydaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 05.04.2005
Sistemul este : P3 la 450MHz, 128 rami si hdd de 80 gb !
Nu, nu mai imi apare chestia cu The system is shutting down ca am instalat patch-ul de securitate de la Windows XP !  :)
Sunt sigur ca n-am probleme cu cooler-ul sau cu procesorul !
Deci ce ar fi mai bine sa instalez SP2 ? Deoarece am incercat si nu ma lasa ca zice ceva de genu Windows Regsitration Key is invalid  :deadtongue:

:cursing:  ???


View PostMasterOfDark, on Feb 7 2006, 14:03, said:

sau paote al setat cumva sa se restarteze la 30 de  minute
Nu se restarteaza el singur, eu il restartez deoarece se blocheaza  :photo:  :angry:

#12
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
ce programe iti plaeaca la start?

#13
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Pai in cazul asta rezolvarea e simpla: Dai o fuga pana la un magazin de computere, cumperi un windows xp eventual home edition ca e mai ieftin, si vine cu sp2 gata integrat, eventual il cumperi si cu un mouse nou sa fie oem. Eventual citeste si regulile forumului.

#14
nydaz

nydaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 05.04.2005

View PostMasterOfDark, on Feb 7 2006, 14:22, said:

ce programe iti plaeaca la start?
NOD32 Antivirus & AD-Watch (AD-Aware)  :huh:

#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

View Postnydaz, on Feb 7 2006, 12:02, said:

Nu as instala nici un service pack deoarece am auzit ca iti incetinesc sistemul dramatic !
Alte sugestii ?


De unde ai scos prostia asta ? Ai incercat macar alt service pack ? Crede-am e mai bine sa incerci si sa vezi tu decat sa te iei dupa orice multicertificat al bloacelor .


Instaleaza sp2 ca la cate vulnerabilitati are Windows XP-ul fara SP nu cred ca o sa ajungi departe .

Edited by cods, 07 February 2006 - 14:30.


#16
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
ca sa i mearga cit decit decent sa instaleze xp cu sp1 + patchurile critice  si sa mai opreasca din servicii ca aiba un + de viteza . si ar fi nevoie si de un upgrde de ram  minim inca 128 asta optional in functie de buget

#17
nydaz

nydaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 05.04.2005

View Postcods, on Feb 7 2006, 14:29, said:

De unde ai scos prostia asta ? Ai incercat macar alt service pack ? Crede-am e mai bine sa incerci si sa vezi tu decat sa te iei dupa orice multicertificat al bloacelor .
Instaleaza sp2 ca la cate vulnerabilitati are Windows XP-ul fara SP nu cred ca o sa ajungi departe .
Nu ma iau dupa oricine care zice ceva  <_< , dar daca scrii pe google windows xp sp2 slow sau service pack2 slow si multe alte chestii o sa vezi ce zice lumea intreaga despre SP2 ! Eu unul nu sunt nici pro nici contra SP  :peacefingers:

#18
rdanutz

rdanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2004
Incearca sa pui SP1 sau SP1a si apoi AutopatcherXP in loc de SP2! E mai bun si numai ceea ce-ti trebuie ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate