Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...
 Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv
 CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla

Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd
 

Cum să scriem pe forum

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
348 răspunsuri în acest subiect

#289
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
corect este vreun si vreo

#290
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.743
  • Înscris: 23.11.2005
E corect daca scriu : cindva in loc de candva  ? adica sa scriu a din i  :confuzzled:  :coolspeak:  .

Ma contrazic cu cineva  :confuzzled:

#291
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 23.02.2008

Vizualizare mesajmufă, pe Jan 31 2006, 17:25, a scris:

3. Nu abuzați de puncte-puncte.

se numesc puncte de suspensie :D


,, se numesc puncte de suspensie" era replica mea;))

#292
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.822
  • Înscris: 07.05.2007

Vizualizare mesajInTech, pe Dec 25 2007, 22:30, a scris:

E corect daca scriu : cindva in loc de candva  ? adica sa scriu a din i  :confuzzled:  :coolspeak:  .

Ma contrazic cu cineva  :confuzzled:
Așa se scria mai de mult..dar e corect.

La început și la sfârșit de cuvânt se scrie cu î din i, iar în interiorul cuvântului cu â din a, cu excepția unor cuvinte, care sunt formate din mai multe cuvinte. Te-am încurcat? :D

Editat de big.brother, 06 martie 2008 - 09:24.


#293
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Unele din regulile si onstatarile de pe topicul asta, nu prea isi au rostul. Devine cam prea rigida toata treaba. Pai ori te exprimi liber, mia bagi o smecherie lexicala, o juma' de englezo franceza, mai ceva.. ori faci poezie ??? Bine nici exagerat cu punctele si tot felul de inventii" snt ks brb, vb la tel" . Nu trebuie exagerat; nici prea liber, nici prea strict... toata lumea drepti si scrieti cu diacritie ca daca nu pica serveru...
Trebuie o cale de mijloc. Nu-i doar negru sau alb, mai merge si gri.

Editat de IVAN_V, 10 aprilie 2008 - 12:31.


#294
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.125
  • Înscris: 08.04.2008

Vizualizare mesajIVAN_V, pe Apr 10 2008, 13:30, a scris:

Unele din regulile si onstatarile de pe topicul asta, nu prea isi au rostul. Devine cam prea rigida toata treaba. Pai ori te exprimi liber, mia bagi o smecherie lexicala, o juma' de englezo franceza, mai ceva.. ori faci poezie ??? Bine nici exagerat cu punctele si tot felul de inventii" snt ks brb, vb la tel" . Nu trebuie exagerat; nici prea liber, nici prea strict... toata lumea drepti si scrieti cu diacritie ca daca nu pica serveru...
Trebuie o cale de mijloc. Nu-i doar negru sau alb, mai merge si gri.

Tocmai cautam pe cineva in topicul asta pe care sa-l citez, si l-am gasit, taur de-al meu. Btw, nice avatar.  :o Oops, am folosit romgleza.

Singura regula care o consider cu adevarat necesara este respectarea regulilor gramaticale si de punctuatie. Chestia cu majuscule la inceput de propozitie...da, insa eu fiind mai comod nu o aplic de fiecare data.

Si cuvinte gen nush, brb consider ca sunt cunoscute daca nu arhicunoscute.

Interzicerea  diacriticelor scrise sh, tz, sau folosirea lui k in loc de ca mi se pare fortata. Cu abuzul de puncte de suspensie sunt de acod, desi la mine a devenit un automatism de care e mai geu sa scap.

Foarte utila mi se pare folosirea paragrafelor pt ca mie cel putin imi piere cheful sa citesc un post de 50 randuri care nu e impartit in paragrafe.

In concluzie, laudabila initiativa dar poate putin cam stricta.  :)

#295
Elandi

Elandi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 04.05.2008
Inca ceva ce s-ar putea adauga:

- Nu abuzati de optiunile disponibile (bold, spoiler, strikethrough), de culori, si de fonturi.

#296
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Cu ce va deranjeaza amestecul de cuvinte englezesti, mai ales daca sunt cunoscute si de bunica'? OK, good, well si altele? S-a votatara de ceva vreme aderarea la UE si limba romana nu mai este singura "oficiala". Eu zic ca engleza este inevitabila in EU ano domini 2008...

#297
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 28.09.2007
„Cu ce va deranjeaza amestecul de cuvinte englezesti” – (SuperDuper)

Mă deranjează, pentru că dau impresia de spoială de cultură. Ceea ce și este!

#298
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

Vizualizare mesajCBV, pe Jun 9 2008, 00:31, a scris:

„Cu ce va deranjeaza amestecul de cuvinte englezesti” – (SuperDuper)

Mă deranjează, pentru că dau impresia de spoială de cultură. Ceea ce și este!

"Cultura"??? De cand cunoasterea a catorva cuvinte de circulatie europeana este "cultura"? Sunt sigur ca si tu folosesti cuvinte de genul mouse, monitor, tastatura, CPU si altele...
Nu va convine, votati sa iasa Romania din UE. Pana atunci, eu zic ca trebuie sa lasam nationalismul aiurea politicienilor interesati de asa ceva.

#299
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 28.09.2007
Domnule SuperDuper, care este legătura dintre concepțiile dvs. și tema Literatorul ? A scrie corect într-o limbă nu înseamnă naționalism. Nu vreți să scrieți corect ? Vă privește.

#300
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5.226
  • Înscris: 07.08.2006
Un citat din primul post al acestui topic și o captură de ecran pentru exemplificare.

Vizualizare mesajmufă, pe Jan 31 2006, 18:25, a scris:

4. Lăsați un spațiu doar DUPĂ orice semn de punctuație (cu excepția parantezei deschise). Altfel s-ar putea să aveți supriza de a începe un rînd nou cu un semn de punctuație și asta nu e prea plăcut. :D

Fișier atașat  screenshot1.png   20,79K   37 download-uri

Editat de Strict, 10 iunie 2008 - 08:24.


#301
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

Vizualizare mesajduculeana, pe May 13 2008, 17:05, a scris:

Alta intrebare: ce se intampla cu orele incomplete care chiar nu vrea sa le ia nimeni, nici in sedintele publice, nici pensionarii etc., fiindca ele sunt in programa elevilor si trebuiesc totusi predate de cineva la inceputul anului scolar?!

:confuzzled:
chestia asta cu "care/ pe care" e peste tot, in ultimul timp.

Editat de rox, 10 iunie 2008 - 09:00.


#302
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

Vizualizare mesajrox, pe Jun 10 2008, 09:59, a scris:

:confuzzled:
chestia asta cu "care/ pe care" e peste tot, in ultimul timp.

ca sa nu mai vorbim de "trebuiesc"  :deadtongue:

#303
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
pe ala l-am ratat, mi s-a blocat creierul dupa orele care nu le vrea nimeni.  :wacko:

mai e o chestie care ma exaspereaza, nu stiu din ce cauza aud in ultima vreme la toata lumea din jur constructia " decit atit vreau sa-ti mai zic".  cred ca e ceva in neregula cu mine

Editat de rox, 10 iunie 2008 - 09:29.


#304
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005
astea nu prea au legatura cu "cum sa scriem pe forum", ci cum sa scriem si sa vorbim corect romaneste in general.

#305
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 09.04.2008
Legat de cum se scrie pe forum, amestecul de română și engleză este un caz tipic de scris incorect. Expresia "am dat un search pe Google" e campioană negativă în acest sens. Multă lume (inclusiv pe SP) o folosește, deși este complet greșită, cuvântul "search" neexistând în română. Ar fi mult mai simplu să se spună "am căutat cu Google", mai ales că Google.ro (folosit de majoritatea românilor) este tradus de multă vreme și acolo nu mai apare nici un "search". De altfel sunt greșite toate construcțiile de genul "am dat X", unde X e un cuvânt englezesc (am dat reply, am dat paste, am dat report, etc.). E corect să se spună "am răspuns, am lipit, am raportat, etc.".

#306
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007
Faza cu „dau un search(sărci) pe Google” a prins rădăcini. Oricum, englezisme sunt destule. Mai dau un exemplu din statistică: se cam abuzează de verbul „a baiasa” care derivă din „bias”(eng.), dar verbul ăsta nu există!

Legat de subiectul threadului...recunosc că o vreme exageram cu sh, tz & co., am trecut la scrierea cu caractere standard de pe tastatura US dar nu-mi convenea să citesc „si” în loc de „și” etc.
Noroc că am reușit să configurez tastatura RO din Windows XP să fie ca cea din Vista care e mult mai logică. Pentru curioșii care n-au aflat încă: legătură (de la „link”, apropo de englezisme) către site-ul lui Secărică.

r.o.g.(râd o groază)=l.o.l.  :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate