Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sã scriem pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#343
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostAgeamiu, on 23 aprilie 2015 - 23:44, said:

Avem un thread despre folosirea lui ”datorită” și a lui ”din cauză”. L-aș completa numai cu ideea că, așa cum spui, scriem datorită tastelor, dar greșelile le facem din cauza lor.
Ce bine ar fi să fie adevărat. Mi-aș cumpăra altă tastatură și aș rezolva problema.
În legătură cu scăparea degetului, poate ar trebui ca tasta să aibă un gărduleț pe cele 4 laturi...

Mai,la cum se fabrica in ziua de azi ,exista posibilitatea sa dai peste o tastatura cu multe...mofturi...deci nu prea rezolvi problema:) Cat despre greseli.... romanul e supus lor datorita si din cauza...mai putin  a scrisului si mai mult a celorlalti factori care in mare parte il definesc:)
Cat despre gardulet...pai la ce scumpe sunt materialele de constructie ,tu crezi ca e cineva bolund sa investeasca in asa ceva? Mai bine scapatam degetul decat  sa-l ingradim:) Si asa cum spune romanul sau cum scrie marea majoritate ,no,acu' astruca-te sa te ocarjasc ca poate ai obosit:) .

#344
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Scriu în windows 10. Apar bine diacriticele dar cînd cineva dă citat din ce am scris eu în locul literei î apar alte litere. Am încercat și cu legacy dar tot așa iese. E vreo soluție?

#345
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Am trecut şi eu la diacritice.

#346
Catalin123romania

Catalin123romania

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.09.2017
Pentru a scrie pe un forum sunt anumite reguli. Una din ele este evitarea abrevierilor și cuvintelor care nu aparțin limbii române sau cum unii le numesc cuvinte românoengleze. Alta ar fi exprimarea clară, concisă, dezvoltată si tematică a mesajului scris pe forum.E la fel foarte important să scriem fară greșeli gramaticale deoarece mesajul nostru ar putea fi înteles greșit de către ceilanți membrii ai forumului. Respectând aceste reguli veți putea scrie cu succes un mesaj corect pe forumuri.

Edited by Catalin123romania, 18 October 2017 - 20:13.


#347
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
M-am saturat de fiecare data sa modific. Stiu ca corect este sa aiba, dar intodeauna scriu sa aibe, asa ca daca careva face pe desteptul pe forum ii arat postul asta  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Sunt satul pana peste cap de modificari.

#348
PaulA3des

PaulA3des

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.11.2017
Corect ghidul. Punctul 3 cam inutil.

#349
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postmufa, on 31 ianuarie 2006 - 17:25, said:

Probabil cei care ar trebui să citească acest thread nu intră vreodată pe aici, dar cred că un scurt ghid nu strică nimănui:

1. Încercaţi să scrieţi cuvintele complete, evitînd abrevierile. De asemenea "nush" nu este un cuvînt al limbii române. Încercaţi forma "nu ştiu".
2. Sub nici o formă nu scrieţi cu "sh", "tz", "k", vocale lipsă: "s mergem".
3. Nu abuzaţi de puncte-puncte.
4. Lăsaţi un spaţiu doar DUPĂ orice semn de punctuaţie (cu excepţia parantezei deschise). Altfel s-ar putea să aveţi supriza de a începe un rînd nou cu un semn de punctuaţie şi asta nu e prea plăcut. Posted Image Evident, între 2 sau mai multe semne de punctuaţie folosite consecutiv, nu se lasă spaţiu !!
5. În cazul mesajelor mai lungi încercaţi să începeţi propoziţiile cu literă mare.
6. Căutaţi să vă exprimaţi cît puteţi de clar şi după ce aţi postat citiţi-vă încă o dată mesajul.
7. Ştiu că asta e cam dificilă, dar încercaţi să scrieţi corect din punct de vedere gramatical. Posted Image
8. Folosiţi cu încredere paragrafe/alineate (tm don_dannielo)
9. Nu abuzaţi de CAPS. (tm don_dannielo)
10. Nu folosiţi romgleza. (tm maxy)


Dacă am uitat ceva, adaug mai tîrziu.
Nu-ş' e  specific dialectelor nordice. Vă rog să nu discriminaţi până nu stabilim o ortografie proprie.  Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate