Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cum să scriem pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#307
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postrox, on Jun 10 2008, 10:25, said:

pe ala l-am ratat, mi s-a blocat creierul dupa orele care nu le vrea nimeni.  :wacko:

mai e o chestie care ma exaspereaza, nu stiu din ce cauza aud in ultima vreme la toata lumea din jur constructia " decit atit vreau sa-ti mai zic".  cred ca e ceva in neregula cu mine
Care tot e mai bun decat "decat atat vreau sa mai iti zic"...

#308
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Care tot e mai bun decat "decat atat vreau sa mai iti zic"...” – (LoveDemon)

Nu! Să nu glumim. Eroarea cea mare este folosirea lui „decât” în locul lui „doar”:
„doar atât vreau să-ți mai zic”.

#309
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
glumirae humanum est, bre.

#310
stefan300

stefan300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2008
iti trebuie un BBCode ca sa postezi pe forum

#311
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Mai bine ma fac de cacat acum,o data,decat sa ma fac de cacat pe viitor de mai multe ori  :)

Vreau sa stiu cum se scriu corect urmatoarele :

- fi / fii
- sti / stii
- din-alea
- din-astea

#312
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostInTech, on Aug 27 2008, 03:18, said:

Mai bine ma fac de cacat acum,o data,decat sa ma fac de cacat pe viitor de mai multe ori  :)

Vreau sa stiu cum se scriu corect urmatoarele :

- fi / fii
- sti / stii
- din-alea
- din-astea
- fi / fii
- sti / stii
- din alea
- din astea

#313
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Orientativ

La infinitiv: a fi.
De asemenea atenție când se pune un singur „i”:
Ar fi, să fi fost, nu fi etc.
Cu doi de „i”:
Dacă se conjugă: să fiu, să fii, să fie etc. După „i” din rădăcină se mai pune un „i” la persoana doua singular.
La fel și cu: „a ști”.

#314
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
si eu obisnuiam la un moment dat sa scriu cu diacritice, insa din linux, pentru ca era mult mai simplu (nu iti incurca tastele sau chestii de genu asta)

#315
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„persoana doua singular” – (CBV)

persoana a doua singular.

#316
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

View Postflorin_buftea2000, on Oct 13 2008, 19:13, said:

as dori si eu sa intru prin tompola...apoi sa ies :)) ...am ajutat frumul...aria Symbian ...cred ca sunt si in top 100 :| .Ms pt cei care m-au votat acolo :)

mirc cu :cutit:

#317
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
:lol:

din tot ce bantuie pe forum, asta-i cel mai relevant exemplu pe care l-ai putut gasi pentru mirc?  :D

e prea tarziu acum sa caut mostre de adevarata (sub)cultura, da' cand mi-oi aminti, revin :)

#318
alexander1805

alexander1805

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.07.2008
totusi ii un forum e normal sa fim obisnuiti sa vorbim cu tz sh etc.:))

#319
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postalexander1805, on Feb 16 2009, 23:48, said:

totusi ii un forum e normal sa fim obisnuiti sa vorbim cu tz sh etc.:))

de vorbit vorbeste cum iti place, norocu' meu ca nu te-aud :) dar de scris, de unde esti obisnuit sa scrii asa? de la scoala? (asta in cazul in care-ai terminat-o, macar pe cea generala  :P  )

Edited by charme, 27 February 2009 - 21:22.


#320
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
O mica nedumerire;pe forum/messenger etc. semnul intrebarii,sau punct/semnul exclamarii se pune fara space la sfarsitul propozitiei?Sau se lasa spatiu ? Eu  tind sa cred ca spatiu este necesar,facand analogia intre scrisul de mana si scrisul online,adica pe foaie obisnuim sa lasam un spatiu intre ultima litera a propozitiei si semn.Totusi,observ ca majoritatea userilor nu folosesc spatiu intre enunt si semnul respectiv.Oare ma insel ?Cum e corect ?

Edited by tyrael, 07 August 2009 - 16:28.


#321
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
http://forum.softped...howtopic=573315

#322
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Uite ca mi-a scapat,era cateva randuri mai jos.Multumesc de lamurire. :)

#323
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Nu știu dacă s-a discutat deja problema, că nu am apucat să citesc tot subiectul: S și T cu virgulă (corecte, dar mai noi) sînt în regulă?

Mi-a citat cineva dintr-un mesaj și in loc de ș și ț apărea ?, suspectez că din cauză că sistemul pe care îl folosea nu avea suport pentru S și T cu virgulă (ci numai cu sedilă).

Am mai multe configurații de tastatură (lucrez pe Mac Snow Leper), dar nu știu dacă produce vreuna S și T cu sedilă.

Poate nu ar fi prea greu să se creeze o opțiune de conversie automată a paginilor între varianta cu virgulă și cea cu sedilă, ca să fie toată lumea mulțumită.

#324
ravinescu

ravinescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 30.04.2009

View Postobilici, on 14th October 2009, 03:41, said:

Nu știu dacă s-a discutat deja problema, că nu am apucat să citesc tot subiectul: S și T cu virgulă (corecte, dar mai noi) sînt în regulă?

Mi-a citat cineva dintr-un mesaj și in loc de ș și ț apărea ?, suspectez că din cauză că sistemul pe care îl folosea nu avea suport pentru S și T cu virgulă (ci numai cu sedilă).

S-a vorbit pe îndelete despre asta în cadrul discuției Diacritice. Formele cu virgulă sînt cele corecte, dar nu sînt compatibile cu Windows XP decît după instalarea unui petic ("patch") care introduce caracterele cu virgulă pentru cîteva fonturi foarte folosite (Arial, Verdana, etc.)

Cine vede pătrățele în loc de Ș și Ț cu virgulă trebuie să instaleze un petic (progrămel) gratuit de pe situl Microsoft.

View Postobilici, on 14th October 2009, 03:41, said:

Am mai multe configurații de tastatură (lucrez pe Mac Snow Leper), dar nu știu dacă produce vreuna S și T cu sedilă.

Cei care știu dacă e posibil se află pe forumul utilizatorilor de Mac din România.

View Postobilici, on 14th October 2009, 03:41, said:

Poate nu ar fi prea greu să se creeze o opțiune de conversie automată a paginilor între varianta cu virgulă și cea cu sedilă, ca să fie toată lumea mulțumită.

Nu va mai fi nevoie, pentru că lumea va trece de la Windows XP la Windows 7, SO care afișează corect (ca și Windows Vista) diacriticele cu virgulă fără să necesite instalarea unui petic. Problema cu forumul este că la editarea rapidă ("Răspuns rapid") înlocuiește diacriticele cu virgulă cu semne de întrebare.

Edited by ravinescu, 14 October 2009 - 05:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate