Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 

Cel mai bun antivirus pentru Linux ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#37
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.487
  • Înscris: 23.11.2004

Kagaroth said:

CentOS cu SELinux (Security Enhanced Linux) + iptables (firewall) + SNORT (IDS / IPS = Intrusion Detection System / Intrusion Prevention System) daca asta vrei.
sau combinatia mea preferata: kernel grsec + netfilter/iptables + aide (ids/ips) :)

Kagaroth said:

GNS3 e nativ pe Linux so why use CPT care e un simulator limitat cand poti folosi un emulator? Bine ai nevoie de o masina mai capabila daca vrei sa te jocui cu mai mult de 3 - 4 routere in GNS3. Office de Ferestre de ce as rula in wine cand am OpenOffice? Photoshot daca nu ma dau profi folosesc GIMP. So... Care e logica de a rula aplicatii native Ferestre, cu care nu faci nimic profesional, pe Linux?

pinguinul666 said:

gns3 necesita imaginile pt routere/ switchuri, pt a functiona.
si nu sunt chiar usor de gasit, nici macar pe torrente.
eu am gasit o tona de astfel de imagini, dar mi-a luat mult. plus, cum ai zis bine si tu, necesita muuult ram.
la vremea cand am dat examenul CCNA, prin 2008, GNS3 nu cred ca exista, iar Academia Cisco iti dadea curiculum-ul in engleza si CPT-ul, asa ca neavand Ferestre pe desktop-ul personal, m-am descurcat pe linux in stilul clasic
ulterior, la urmatoarele examene de Cisco am folosit GNS3 nativ pe linux

#38
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.252
  • Înscris: 10.04.2013

 jobist, on 01 februarie 2016 - 15:09, said:

ce dacă na-i ferestre instalat acolo; D-ul acela i la dat windoze; că dacă faci în linux o partiţie ntfs pe care nu pune mâna windoze atunci partiţia nu va avea literă decât dacă îi pui label 'Disc D' cu tunefs (ca mare fan m$s).
Nu mai stiu in ce OS am pus label Disk D . Parca in Windows am creeat acea partitie D , dar eu i-am pus numele Disk D ca alftel se numea " Local Disk ( : D ) " . Partitia pe care am Windows am denumit-o " Windows " dar cand ma plictisesc de numele acesta o sa o botez " Ferește " ca sa-i fac pe plac lui Kagaroth .

 MembruAnonim, on 01 februarie 2016 - 14:27, said:

CentOS cu SELinux (Security Enhanced Linux) + iptables (firewall) + SNORT (IDS / IPS = Intrusion Detection System / Intrusion Prevention System) daca asta vrei.
CentOS e alt distro ? Pai eu numai bine ce m-am obisnuit cu Mint Mate . Sincer sa fiu , nu prea as vrea sa renunt la Mint Mate . Vreau sa-l blindez pe Mint Mate . Posted Image

Editat de IcecreamAlex, 01 februarie 2016 - 16:07.


#39
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Folosesc Linux Mint și chiar dacă nu am avut probleme pana acum cu virușii totuși cred ca ar fii o idee buna un antivirus,mai ales acum cu ransomware care se zice ca viruseaza și Linuxul, ce antivirus recomandați?

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Poti incerca Eset NOD32 sau BitDefender din cei cunoscuti si sub Ferestre sau ClamAV nativul de sub Linux. Pe vremea cand avea Ferestre am folosit doar NOD32 ani de zile si nu am avut niciodata probleme cu lucruri nedorite... In clipa de fata in afara de FW nu am nici un AV pe Linux dar nici nu frecventez site-uri dubioase si nici nu deschid orice balarie de mail pe care il primesc. Iar atasamente doar alea sigure.

#41
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.439
  • Înscris: 22.10.2007
Cel mai vulnerabil dispozitiv este mouse-ul.
Pentru ca accepta o mana deasupra lui.

#42
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.139
  • Înscris: 24.09.2009
daca am ajuns sa ne instalam antivirus pe linux, de ce am mai renuntat la windows?

#43
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

 IcecreamAlex, on 31 ianuarie 2016 - 15:21, said:

Va salut cu respect ! Am gasit azi un virus pe Linux-ul meu ( Linux Mint 17.3 Mate ) si nu inteleg cum de a patruns pe Laptop . Am firewall pus pe on (gufw) . Am antivirus Comodo setat pe heuristic sanning level ->High , filtrul setat puternic si tot m-am pricopsit cu virus . Am testat acum o saptamana un antivirus pt Linux de la McAfee , aveam mare incredere in el dar nu prea intelegeam cum sa-l utilizez pentru ca nu e la fel de simplu de utilizat precum Comodo . Cu McAfee puteai scana si updata dupa ce intrai pe site cu un cont iar  atunci cand dadeam update se creeau task-uri multe cu update-uri . Cand am vrut sa sterg task-ul cu un update am dat sa sterg shilds-urile. Am revenit la Comodo iar virusul care l-a detectat acesta cred ca se datoreaza faptului ca am Wine instalat dar poate si din cauza ca am CCleaner neupdatat . Cine mai stie . As vrea sa stiu de la voi si va rog sa-mi spuneti cum as putea sa ma protejez mai bine impotriva virusilor aici in Linux ? V-as ruga sa-mi spuneti si ce antivirusi pentru Linux actioneaza mai bine impotriva virusilor .
Dude, daca folosesti Linux pe desktop, nu ai nevoie de antivirus. Mananca CPU degeaba, in loc sa ti-l lase tie.

Singurul lucru de care Linux are nevoie e un utilizator competent care nu instaleaza software decat prin canalele oficiale ale distributiei folosite.

#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 Bukovina, on 23 februarie 2016 - 21:51, said:

daca am ajuns sa ne instalam antivirus pe linux, de ce am mai renuntat la windows?

Pentru ca:

A program is free software if the program's users have the four essential freedoms:
The freedom to run the program as you wish, for any purpose (freedom 0).
The freedom to study how the program works, and change it so it does your computing as you wish (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this.
The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2).
The freedom to distribute copies of your modified versions to others (freedom 3). By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes. Access to the source code is a precondition for this.

Editat de f300, 23 februarie 2016 - 21:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate