Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere
 

Unset POST - cum functioneaza (FORMulare)

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ihatetime

ihatetime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.03.2015
Salut!

Am un formular care submiteaza niste date in mysql si incerc sa modifc codul de procesare astfel incat sa nu se re-submiteze informatia cand e dat refresh la pagina. Stiu ca e mai simplu sa folosesti metoda post/redirect/get, dar am zis sa incerc chestia asta sa vad ce iese. Si nu imi iese si nu inteleg de ce pt ca mie mi se pare logic codul. Imi scapa ceva si d-asta apelez la ajutorul vostru.

Am codul de procesare a unui formular:

if(isset($_POST['submit']))
{
$title=$_POST['title'];
$msg=$_POST['msg'];
$id=$_POST['id'];

$query=mysqli_query($conn, "INSERT INTO topics (title_t , msg_t , link_tc) VALUES ('$title' , '$msg' , '$id')");
unset($_POST['submit']);
}
else echo "cannot re-submit";


Din ce inteleg eu, cand apas submit, ar trebui sa se trimita datele respective, apoi variabila post[submit] sa fie "stearsa", deci datele sa nu se mai trimita la refresh, doar daca apesi iar pe buton. Nu ? De asemenea, am citit o fraza, legata de chestia asta, pe care nu prea o inteleg: "The refresh button on the browser resends the last HTTP request that was sent by the client; clearing the server-side $_POST wouldn't change that fact." Imi poate explica cineva mai babeste ?
Multumesc anticipat!

#2
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Hai sa iti explic cat mai simplu posibil.
Http e un protocol stateless. Nu e un protocol bidirectional sa stie ce requesturi ai mai facut tu.Faci un request la procesat si gata, nu ai mai pasa de requesturi ulterioare.
Cand tu faci unset la post, faci unset la requestul ala dar un refresh face alt request si post cu datele gata completate.
Si apropo php e server side asa ca orice modificare o faci e pe server. Nu ai cum sa stergi datele introduse in browserul userului, aici tine de client side si o poti face cu js.

Edited by danutz0501, 22 July 2015 - 20:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate