Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...
 Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla

Care cada de baie e mai buna?
 Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...
 Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...
 

De ce sa-mi iau un SUV 4x4?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
253 răspunsuri în acest subiect

#181
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.011
  • Înscris: 02.12.2014
Asta e misto cu masinile, ca exista pentru toate gusturile (din pacate la noi nu si pentru toate buzunarele).
Am un amic care a avut Cayenne, la dat si si-a luat un RR Vogue : "Cayenneul e o porcarie, asta de acum da masina."
Iar un altul a avut Cayenne, la dat si si-a luat un RR Sport (in treacat fie spus, pe care-l pierdeam la drum intins cu un Touareg 2 245 CP din cauza reprizelor la depasiri), a dat RR Sport ca fiind o porcarie si cauta acum din nou Cayenne care "e cel mai misto SUV de departe". Degustibus non discutandum.
Si daca tot a-ti inceput sa visati, mie chiar imi place mult Escaladele (facand abstractie de motoarele mari pe benzina si impozitul cat casa). Acu' probabil c-o sa ramana doar pe wish list.

#182
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.328
  • Înscris: 09.09.2006
Să-mi bag piciorul dacă nu rămăsesem blocat.
Mereu am asociat RR cu Rolls Royce, nu cu Range Rover, și creierașul meu nu prea pricepea ce caută Rolls-ul pe topic de SUV-uri.

#183
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.786
  • Înscris: 01.12.2007

View Postmufasa, on 27 mai 2015 - 20:17, said:


Am un amic care a avut Cayenne, la dat si si-a luat un RR Vogue : "Cayenneul e o porcarie, asta de acum da masina."
Iar un altul a avut Cayenne, la dat si si-a luat un RR Sport (in treacat fie spus, pe care-l pierdeam la drum intins cu un Touareg 2 245 CP din cauza reprizelor la depasiri), a dat RR Sport ca fiind o porcarie si cauta acum din nou Cayenne care "e cel mai misto SUV de departe". Degustibus non discutandum.


Unii apreciaza luxul, confortul suprem altii tinuta de drum, agilitatea cu greu un posesor multumit de Cayenne sau X5 va aprecia un RR sau RRS si invers.

#184
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.776
  • Înscris: 18.01.2011
Nici vorba. Într-o vreme conduceam un 307sw și un cit c3. Deși e cu 70cm mai lung pejoiescu nu e cu nimic mai lent în trafic.

#185
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.172
  • Înscris: 20.01.2014
Eu am un asa-zis suv...m-am inrobit la un leasing pentru ca vreau ca familionul meu sa ajunga in siguranta si confort la destinatie,pe asfalt sau in afara lui,in orice conditii de mediu...modelele din piata care satisfac aceste criterii pot fi numarate pe degetele unei maini si nu sunt nicidecum x-uri,q-uri sau alte litere...e o masina foarte versatila si nu are costuri de intretinere astronomice,chiar si consumul este decent pentru un autobuz cu 2675 kg masa proprie - pe ultimii 70000 km (undeva la un sfert oras) am avut 10,2 litri%.
Pentru oras,asfalt si parcari pe bordura nu cred ca merita un suv,cu atat mai putin un suvuletz.
99% dintre posesorii de astfel de agregate nu au habar ce poate masina de sub ei pentru ca nu au scos-o vreodata de pe asfalt... eu am tras de ea si merge de rupe...niste poze de saptamana trecuta:

Fișiere atașate


Editat de sean70, 04 iunie 2015 - 11:55.


#186
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Mi se par de prost gust "concursurile" astea printre niste ate insirate pe camp.
Macar de te duceai undeva sa vezi una-alta daca tot ai scos-o de pe asfalt.

#187
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.172
  • Înscris: 20.01.2014

View Postunderb, on 04 iunie 2015 - 22:58, said:

Mi se par de prost gust "concursurile" astea printre niste ate insirate pe camp.
Macar de te duceai undeva sa vezi una-alta daca tot ai scos-o de pe asfalt.

"De gustibus non est disputandum"...e si o varianta neaosa romaneasca dar mi-e rusine...Posted Image
Noi,astia cu Land Rover,suntem organizati intr-un club (cu personalitate juridica,inscris in registrul asociatiilor si fundatiilor,afiliat la Association of Land Rover Clubs) si ne ocupam cu intalniri,umanitare,trasee,sprituri,socializare,etc...evenimentul cel mai important este intalnirea anuala cu membrii din toata tara (cu familii,catel si purcel) - anul asta am ajuns la a cincea editie si s-a tinut la Medias (pentru a nu dezavantaja pe nimeni toate intalnirile au fost in centrul tarii)...trei zile de vis,cam 100 de adulti (copii fara numar),cam 45 de masini LR...conform traditiei avem o zi de traseu off-road (in jur de 50-70 km) si o zi de trial (de acolo sunt pozele care tie ti se par de prost gust).Totul se face organizat si in deplina legalitate,cu toate avizele si autorizatiile,parteneriate cu autoritatile locale si silvice,etc.
Cat despre "Macar de te duceai undeva sa vezi una-alta daca tot ai scos-o de pe asfalt" prefer sa-ti comunic doar ca imi cunosc foarte bine masina si am invatat-o in situatii reale,nu de pe goagle...nu cred ca exista in tara un Disco 4 care sa fi vazut mai mult teren decat al meu...mai am si un Defender cu care merg pe unde nu pot cu D4...Posted Image
Consider ca raspunsul meu e on-topic...

#188
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.051
  • Înscris: 29.06.2011
Mda, on-topic, de la SUV de oras care sa fie sau nu 4x4 s-a ajuns la "figuri" cu RR.

#189
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.172
  • Înscris: 20.01.2014
Titlul topicului e o intrebare despre SUV 4x4.
Nu vad figurile cu RR...eu vorbeam despre un Discovery...gama LR.

#190
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.051
  • Înscris: 29.06.2011
Se presupune ca trebuie citit ceva mai mult decat titlul, macar primul post.....
Mda, scuze, "figuri" cu Discovery...gama LR .

#191
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.172
  • Înscris: 20.01.2014
Sincer sa fiu am citit cateva pagini dar de la coada...nu am rezistat la mai mult...ma gandeam ca pot sa ajut cu ceva informatii dar se pare ca m-am inselat,promit sa nu mai poluez cu "figurile" mele.

#192
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006

View Postsean70, on 05 iunie 2015 - 14:04, said:

Sincer sa fiu am citit cateva pagini dar de la coada...nu am rezistat la mai mult...ma gandeam ca pot sa ajut cu ceva informatii dar se pare ca m-am inselat,promit sa nu mai poluez cu "figurile" mele.
Stai linistit, ca nu e nici o problema!
Felicitari pentru masina si pentru faptul ca o mai "scoti" de pe asfalt!

#193
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postsean70, on 05 iunie 2015 - 14:04, said:

Sincer sa fiu am citit cateva pagini dar de la coada...nu am rezistat la mai mult...ma gandeam ca pot sa ajut cu ceva informatii dar se pare ca m-am inselat,promit sa nu mai poluez cu "figurile" mele.

Esti la 4x4 deci e OK. Mie mi-a placut postul tau.
Sunt multi pe aici care daca n-au ce spune....carcotesc, fac misto sau chiar jignesc. Dar au si ei rolul lor de bufon al regelui, trebuie tratati ca atare.

Editat de mufasa, 05 iunie 2015 - 20:21.


#194
DKWraith

DKWraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 04.07.2010

View Postacvaristul, on 05 iunie 2015 - 17:09, said:

Felicitari pentru masina si pentru faptul ca o mai "scoti" de pe asfalt!
O scoate, si inca destul de des.

Si inca una de la mine.
Fișier atașat  _DSC0581.JPG   281,09K   48 download-uri

Editat de DKWraith, 05 iunie 2015 - 20:42.


#195
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.776
  • Înscris: 18.01.2011
Ești mai on topic decât cel puțin jumătate din posturile de pe această secțiune. Nu te încadrezi în buget, dar nimic nu îi perfect.

#196
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Manelele astea îmi aduc aminte de reclama asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iLZR5ht7W1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#197
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.172
  • Înscris: 20.01.2014
Colegule,cine e destul de pregatit poate sa auda manele si la Ateneu...
DKW-ule,ce plasament strategic ai avut...stii ca merg cu Disco doar cu trupa,pentru haiduciile mele solo mi-e mult mai la-indemana Defenderul...o fi si asta de figuri??!

#198
DKWraith

DKWraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 04.07.2010

View Postsean70, on 07 iunie 2015 - 12:38, said:

stii ca merg cu Disco doar cu trupa,pentru haiduciile mele solo mi-e mult mai la-indemana Defenderul...o fi si asta de figuri??!
Def-ul e fix de figuri, inzapeziri si alte evenimente unde alte "suv-uri" zic pas. Posted Image Pastrand linia topicului, Disco este un SUV potent si versatil, cred ca ai putea face un tutorial despre utilizarile lui.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate