Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce sa-mi iau un SUV 4x4?

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
M-am hotarat sa-mi iau un SUV http://www.nissan.ro...ator-motorizare neaparat disel si motor de 1.6, nu sunt hotarat daca sa dau 2000 euro in plus pentru varianta 4x4, avand in vedere ca il voi folosi 90% in oras, rar cate o iesire la iarba verde pe un drum forestier si iarna pe zapada din oras. Ce ziceti merita banii?

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Normal. Oricum ti-i recuperezi in mare parte cand vinzi masina.
Sincer, cu exceptia celor f mici, decat sa iau un crossover 2WD, mai bine iau un hatch/break 4WD.

#3
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
M*da, se pare ca dizelul este noul trend!

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
- SUV cu motor de 1.6!!! cati cai... 105?
- Astia 105 cai vrei sa iti traga SUVul? si mai vrei sa fie si sprinten pe desupra!
- 4x4 ca sa te dai cu el prin oras!
Mai sunt necesare comentarii?

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gandeste-te ca peste 90% din timp nu ai nevoie de un motor mai puternic, de spatiu mai mare, de garda mai mare, de mai mult de o usa, poate doua la masina, de portbagaj mai mare decat unul pe care il are o buburuza, de ESP si asa mai departe. Ai inteles ideea.
In principiu, cu cat te indepartezi mai mult de 4 roti, un motor si un volan, cu atat dai mai mult pe lucruri pe care le folosesti mai putin.
Daca crezi tu ca nu-ti va fi de folos, nu lua, dar pot sa-ti spun un lucru. O sa gasesti destui care au luat cross 2WD si pe care l-au schimbat cu ceva 4WD sau l-ar schimba daca l-ar putea vinde la un pret rezonabil dar nu o sa gasesti pe nimeni care a avut cross 4WD si l-a schimbat cu unul 2WD sau care a avut 2WD si a ales si a 2a oara tot un cross 2WD.
Cine a avut cross 2WD ori a ramas cu el, si nu de placere, ori a luat un turism 2WD ori un cross/suv 4WD.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003

 scoty, on 10 aprilie 2015 - 08:00, said:

neaparat disel si motor de 1.6, nu sunt hotarat daca sa dau 2000 euro in plus pentru varianta 4x4,
Posted Image  benzina, apoi poti sa-i pui lejer gaz.

Edited by Bursul, 10 April 2015 - 08:35.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 underb, on 10 aprilie 2015 - 08:32, said:

Gandeste-te ca peste 90% din timp nu ai nevoie de ... ESP...
Poftim ?!? Adica ESP-ul e pus acolo doar de moft?

Edited by Hider141, 10 April 2015 - 08:37.


#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
ESPul nu e pus de moft, e dotare OBLIGATORIE de vreo 2 ani.
In oras nu prea se merita, multa lume (cei care stiu ce inseamna ESP) dezactiveaza acest sistem in oras.

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Decat 4x4 ce n-o sa-l folosesti, mai bine cutie automata. Cel putin pe automarket am vazut ca 1.6 dci n-are si 4x4 si automata , deci iti sugerez sa iei ceva ce o sa folosesti 100% in oras.

Edited by Handicarpati, 10 April 2015 - 08:48.


#10
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 scoty, on 10 aprilie 2015 - 08:00, said:

M-am hotarat sa-mi iau un SUV http://www.nissan.ro...ator-motorizare neaparat disel si motor de 1.6, nu sunt hotarat daca sa dau 2000 euro in plus pentru varianta 4x4, avand in vedere ca il voi folosi 90% in oras, rar cate o iesire la iarba verde pe un drum forestier si iarna pe zapada din oras. Ce ziceti merita banii?

Merita banii daca impactul asupra consumului e acceptabil.

Nu stiu daca CashCaiul merita banii, dar tractiunea integrala e utila in viata de zi cu zi, nu doar pentru cei care se dau pe coclauri (ajuta iarna prin orasele "bine" deszapezite, e mai sigur la drumuri lungi si iti permite sa faci unele lucruri pe care altfel nu le-ai face)

Edited by StefanSC, 10 April 2015 - 08:54.


#11
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006

 scoty, on 10 aprilie 2015 - 08:00, said:

M-am hotarat sa-mi iau un SUV http://www.nissan.ro...ator-motorizare neaparat disel si motor de 1.6, nu sunt hotarat daca sa dau 2000 euro in plus pentru varianta 4x4, avand in vedere ca il voi folosi 90% in oras, rar cate o iesire la iarba verde pe un drum forestier si iarna pe zapada din oras. Ce ziceti merita banii?

Varianta 4x4 merita luata doar pentru zapada de peste iarna (din oras). Hai, si pentru cate un picnic la iarba verde (vara!).
Nu incerca sa-l bagi pe drumuri forestiere, masinuta aia nu e facuta pentru asa ceva.

Din punctul meu de vedere, urmatoarele optiuni merita banii in plus:
- cutia de viteze automata - la traficul din oras, cutia manuala o sa te umple de nervi,
- tractiunea 4x4 - ai sa-i intelegi menirea la prima zapada care cade peste noapte. Posted Image

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In conditii ideale de rulare , nu ai nevoie de tractiune integrala. Acel 4x4 are utilitate doar atunci cand sunt situatii de aderenta preacara. Cand este zapada , cand ai iesit cu masina de pe asfalt si ai intrat in iarba uda , cand esti pe nisip , cand mergi pe gheata. Tractiunea 4x4 nu este ceva de care ai nevoie in 90 % din situatiile de drum. 4x4 este ceva ce te va scoate din parcare , cand berbecii care dau zapada ti-o plutesc in spatele masinii si fac un mal de o jumatate de metru . In plus , la aceste SUV-uri , tractiunea integrala este o mica minciuna. Practic nu ai tractiune integrala permanenta. Atunci cand rotile fata se invat in gol , se mai duce niste cuplu motor si spre puntea spate. Destul cat sa te scoata dintr-o situatie neplacuta , dar nu inseamna ca ai masina de teren , sa nu tii faci iluzii . Din punctul meu de vedere , sa ai un SUV cu 4x2 este ca si cum mergi la o receptie imbracat in frac si cu tenisi in picioare. Daca tot cumperi o masina diferita de un turism obisnuit , atunci doteaz-o si cu acea caracteristica care sa merite investitia. Din punctul meu de vedere , cei care cumpara SUV-uri 4x2 sunt sau ridicol de zgarciti , sau prostani . In primii ani de dupa revolutie , ma rog , prin anii 90-2000 , majoritatea Bucurestenilor cu magazin mixt , isi cumparau Nissan Patrol. Orice florareasa obeza isi cumpara ditamai gloaba de masina ca sa isi arate muschii. Nu aveau nevoie si nu stiau sa o utilizeze, dar isi luau Patrol. Nu stiau cum se foloseste 4x4 ( motiv pentru care multe au avut defectiuni majore la revanzare ) pentru ca berbecii aia imbuibati cu mici si prosti ca noaptea nu stiau ce inseamna 4x4 fara diferential central. Ei mergeau cu 4x4 pe uscat. Li se parea cool .
Deci , stimate initiator al topicului , eu iti sugerez sa te gandesti bine daca ai nevoie de o masina cu tractiune integrala . DAca ajungi la concluzia ca DA , ai nevoie , atunci ia-o sa ii traga toate rotile ( chiar si pe rand  ) , ca altfel iti bati joc de banii tai .

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Hider141, on 10 aprilie 2015 - 08:37, said:

Poftim ?!? Adica ESP-ul e pus acolo doar de moft?
N-ai inteles nimic.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
neaparat diesel dar il foloseste 90% in oras... no comment

#15
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 dacibesti, on 10 aprilie 2015 - 08:27, said:

- SUV cu motor de 1.6!!! cati cai... 105?
- Astia 105 cai vrei sa iti traga SUVul? si mai vrei sa fie si sprinten pe desupra!
- 4x4 ca sa te dai cu el prin oras!
Mai sunt necesare comentarii?

1.6dci 130 CP 320 NM pentru 1500 si nitel kg. Or fi oare suficienti? Nemtii au pus 1.4 MPI de 80 CP 132 NM pentru 1200 kg. Caii nemtilor sunt mai de rasa decat al fratujilor, nu?
4x4 in orasul asta sau un altul (vezi la Iasi niste strazi pe langa care ulitele sunt europene) poate fi foarte util.

#16
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

 scoty, on 10 aprilie 2015 - 08:00, said:

M-am hotarat sa-mi iau un SUV http://www.nissan.ro...ator-motorizare neaparat disel si motor de 1.6, nu sunt hotarat daca sa dau 2000 euro in plus pentru varianta 4x4, avand in vedere ca il voi folosi 90% in oras, rar cate o iesire la iarba verde pe un drum forestier si iarna pe zapada din oras. Ce ziceti merita banii?

Vrei tu neaparat Nissan ? De aratat, nu arata rau, are destule jucarii prin el dar cand vine vorba de piese, s-ar putea sa nu vrei sa stii cat de scump poate fi. Am avut nevoie de 2 piese la un Tiida si erau mai scumpe decat pentru BMW/Merc (ceva la angrenaj roata, posibil cap planetara, 3870 ron fara TVA ); parbriz cu senzori, cam 900 ron +/- ...
Fa-ti o parere despre ix35, 2.0 d 4x4 , echipare style heat, 24.250 eur cu tot cu TVA si pune in balanta.

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

 dacibesti, on 10 aprilie 2015 - 08:44, said:

In oras nu prea se merita, multa lume (cei care stiu ce inseamna ESP) dezactiveaza acest sistem in oras.
ESPul îl dezactivezi doar dacă vrei să faci drifturi, să nu te incomodeze la ieșit din mocirlă/zăpadă, sau să vrei să pleci cu scârț de la semafor. Toate cazurile sunt chestii pe care un om normal nu le face deloc, sau le face din an în paște (chestia cu mocirla).

În schimb te ajută fără să-ți dai seama la stabilitatea mai ales pe liniile de tramvai (când e și asfaltul prost) sau gheață/polei, prevenirea patinajului la plecări în rampe abrupte (deci control + uzură redusă a anvelopelor) și așa mai departe. Sau, în cel mai rău caz, nu te ajută cu nimic, dar nici nu te încurcă cu nimic. Dacă nu-i nevoie de el, e ca și cum nu l-ai avea.

De ce ai dezactiva un sistem care te ajută fără să te incomodeze, nu știu. Și da, știu foarte bine ce e ESPul și cum funcționează. Dacă prin ăia mulți te referi la șmecherii care ies seara la drifturi în giratorii, complet de acord cu tine. ;)

Și de airbaguri ai nevoie maxim o singură dată, ba chiar oricine speră să nu aibă nevoie deloc. Dar un om preocupat de siguranță va vrea să le aibă acolo, pentru orice eventualitate.

#18
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
1.6 l pentru Suv este un fel de n-ar mai fi !
Pana la urma daca iei masina pentru oras, atunci eu inteleg ca stai la un oras de munte in panta...caci altfel la ce ti-ar trebui SUV ?... doar pentru fite si figuri ? Si daca stai la munte...cu 1.6 l la gabaritul ala de masina nu faci nimic decat sa arzi gazul aiurea.
Daca totusi stai intr-un oras aglomerat, cu camionul asta pe strada esti iritant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate