Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Nodul pe maxilar

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
Alexandru-Florin

Alexandru-Florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 06.08.2012
Buna ziua!
In urma cu 4 zile mi-am facut o extractie a unei masele, pe partea stanga jos(mi s-a spus ca am avut infectie la radacini). Nu m-a durut pana acum, dar simt oarecum un discomfort cand mestec. Astazi palpand zona am vazut ca gingia, la locul extractie, este un pic umflata, iar pe lateralul osului( maxilarului) este un nodul (ca un zgarci) rotund, tare si mobil mai mic decat un bob de mazare (cam jumatate). Ce credeti ca este si ce ar trebui sa fac? maine nu pot ajunge la medic :|
Multumesc.

#2
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.466
  • Înscris: 21.12.2013
Și eu am nodulul ăla, numa că acu acu chiar nu-l mai găsesc.

Și n-am avut vreo extracție de vreo 10 ani.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.660
  • Înscris: 24.09.2006
Cred ca vrei sa zici maxilarul inferior (mandibula).
De crezut, nu putem sa credem nimic doar din ce ne-ai spus, ar insemna sa ne jucam cu sanatatea ta.
Daca extractia s-a facut corect nu ai de ce sa-ti faci griji, iar daca radacina era fracturata si nu a fost extrasa in totalitate ar trebui sa fii stiut deja.

Editat de gumball3000, 18 mai 2014 - 17:57.


#4
Alexandru-Florin

Alexandru-Florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 06.08.2012
Asa este. Maxilar inferior :|
A iesit cam greu maseaua, 30 minute , timp in care i-au alunecat instrumentele de tip "surubelnita cu varf indoit"  de vreo cateva ori doamnei doctor( sa fie de la lovituri?). Pe final mi-a tinut maxilarul domnul  asistent iar doamna a folosit clestele cu incredere spunand ca in "stomatologie mai exista si un pic de durere"-nu m-a durut foarte tare si m-am bucurat ca s-a terminat mai repede.
Resturi nu au ramas, a doua zi am mers la control si mi-a spus ca totul e bine. Discomfortul il simt la nivelul obrazului (lateral de maxilar) iar gingia nu ma doare cand o ating (imping) cu limba. Nodulul in zona aceea e ceva nou si prefer sa stiu ce am in gura iar daca sunt chestii rele sa scap de ele.
Multumesc pentru raspunsurile rapide! Este cel mai eficient forum pe toate domeniile din punctul meu de vedere.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006
Greu de zis, oricum nu te aştepta să dispară orice efect după cîteva zile. Eu după extracţii de măsele de minte am avut disconfort mai mult de atît.

#6
unident-constanta

unident-constanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 19.05.2014
Buna ziua,
dupa o extractie dificila, la 2-3 zile, zona respectiva se poate infecta,aparand alveolita postectractionala.
Sub mandibula, se afla ganglionii limfatici(nodulul pe care il palpati) care se maresc cand apare o infectie in zona maxilarelor.Ca tratament se recomanda antibiotic si antiinflamator ,dar si toaleta plagii postextractionale.

#7
Alexandru-Florin

Alexandru-Florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 06.08.2012
Nu este sub mandibula. este pe partea dinspre exterior (pe partea stanga). Si am observat tot uitandu-ma la locul extractiei ca pe aceeasi parte , sub locul carnos, se vede ceva alb cam de 2mm si doare la atingere(nu foarte tare).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate