Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Invalid roman cu pensie din alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Salut! Nu incerc sa creez nici o retea, vreau sa ajut per viitor o persoana invalida, gradul 2, daca se poate sa o mut in Germania, in sensul de a beneficia de asigurarile sociale nemtesti, adica de pensia de invaliditate, dar si de asigurarea de sanatate, deoarece se mai apropie inca o operatie pe inima si eu sincer cat as fi de filantrop, nu mai am atatia bani de dat. Una e sa o ajut cu un buletin de Munchen, alta e cu zeci de mii de euro bagati in doctori si implanturi.

Persoana respectiva e tanara si are copii in intretinere, nu mici, adolescenti, si pierderea capacitatii de munca nu vreau sa le strice viitorul.

Din pacate nu cunosc sistemul de asigurari sociale din Germania, dar ma gandesc daca romanasii pot lua Hartz IV, sanatosi fiind... Pt astia bolnavii sistemul social o fi mai "generos"...!??

...decat nici 500 lei pensie... care n-ar mai fi... numai asigurarea de sanatate valoreaza inestimabil.

Edited by Josef_Mengele, 15 December 2013 - 23:26.


#2
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
Si de ce contribuabilul german trebuie sa achite factura? Oricat de trista ar fi situatia, neamtul nu are nici o obligatie sa plateasca servicii medicale atat de scumpe.  Presupun ca si restul familiei ar avea nevoie de sustinere financiara, casa, masa, fonduri de la guvernul german.

Din cate stiu eu nu este posibil decat cu plata unei sume ridicate catre sistemul lor de sanatate DE STAT (nici o clinica privata n-o sa te bage in seama), undeva intre 1500 si 2500 euro lunar, depinde de ce ingrijiri are nevoie, dar din cate stiu si aici este destul de dificil, trebuie sa participi la un interviu, dosare, drumuri, nu intotdeauna cu sanse de reusita.

Ai putea intreba si pe Toytown, dar tare mi-e ca o sa ti-o iei serios in freza pe acolo; si-au luat-o multi expati anglofoni, daramite tu. Ideea e ca nemtii s-au saturat pana peste cap sa tot dea bani iar conditiile de intrare in posesia beneficiilor sociale s-au inasprit in ultimii ani. Si mi se pare normal.

Edited by sushimic, 16 December 2013 - 00:44.


#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 sushimic, on 16 decembrie 2013 - 00:33, said:

Si de ce contribuabilul german trebuie sa achite factura? Oricat de trista ar fi situatia, neamtul nu are nici o obligatie. Presupun ca si restul familiei ar avea nevoie de sustinere financiara, casa, masa fonduri de la guvernul german.

Din cate stiu eu nu este posibil decat cu plata unei sume ridicate catre sistemul lor de sanatate, undeva intre 1500 si 2500 euro lunar, depinde de ce ingrijiri are nevoie.

Din cate stii tu....lasa ca nu contribuabilul german plateste factura,nu purta grija lui,banii pentru asigurari sociale vin de la UE.De aia unele tari,tinta a emigratiei masive au alocate bugete imnense pentru asa ceva.Germania,UK ,Irlanda... au alocate bugete serioase,penalii ce nu-s in stare sa dea nici salarii nu ajutoare sociale ,sigur ca au alocate bugete de rasul lumii.

#4
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

 ady_77, on 16 decembrie 2013 - 00:40, said:

Din cate stii tu....lasa ca nu contribuabilul german plateste factura,nu purta grija lui,banii pentru asigurari sociale vin de la UE.De aia unele tari,tinta a emigratiei masive au alocate bugete imnense pentru asa ceva.Germania,UK ,Irlanda... au alocate bugete serioase,penalii ce nu-s in stare sa dea nici salarii nu ajutoare sociale ,sigur ca au alocate bugete de rasul lumii.
Ba uite ca port grija oricarui platitor de taxe de bun simt, de oriunde ar fi. Daca au alocat sume considerabile asta nu inseamna ca este indreptatit orice rupt in fund, la bani pentru care nimeni din arborele lui genealogic nu a contribuit. Ma mir ca aveti atata tupeu PLUS ignoranta ("banii pt asigurari sociale vin de la UE" - wow!)
Si apropo, banii de la UE vin tot de la guverne din cate stiu eu, ca doar nu cresc in pomul din curtea lui 'ady' - ce nume de manelist, btw. Si chiar daca au, asta nu inseamna ca trebuie sa si arunce cu ei oricui vine si cere.

Lumea e plina de saraci si cazuri sociale.. hai sa se verse toti in fata Bundenstagului. E vina germanului ca Romania are servicii sociale de toata jena?

Mi-e asa sila si rusine de astia care tot vin sa ceara convinsi ca le datoreaza planeta ceva.

Edited by sushimic, 16 December 2013 - 00:54.


#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 sushimic, on 16 decembrie 2013 - 00:51, said:

Ba uite ca port grija oricarui platitor de taxe de bun simt, de oriunde ar fi. Daca au alocat sume considerabile asta nu inseamna ca este indreptatit orice rupt in fund, la bani pentru care nimeni din arborele lui genealogic nu a contribuit. Ma mir ca aveti atata tupeu PLUS ignoranta ("banii pt asigurari sociale vin de la UE" - wow!)
Si apropo, banii de la UE vin tot de la guverne din cate stiu eu, ca doar nu cresc in pomul din curtea lui 'ady' - ce nume de manelist, btw. Si chiar daca au, asta nu inseamna ca trebuie sa si arunce cu ei oricui vine si cere.

Lumea e plina de saraci si cazuri sociale.. hai sa se verse toti in fata Bundenstagului. E vina germanului ca Romania are servicii sociale de toata jena?

Mi-e asa sila si rusine de astia care tot vin sa ceara convinsi ca le datoreaza planeta ceva.

Da de tine nu ti-e rusine sa faci pe altii manelisti? Tu ce nume ai ? Sau iti era mamica in concediu pana ai implinit sapte ani si nu ai avut de la cine invata sa vorbesti normal? Iti dai seama ca daca ar durea prostia tu ai fi in coma?

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Pe mine ma intereseaza legea, daca se poate un link. Daca legea permite persoanelor CRONICE care nu au cetatenie nici nimic, dar locuiesc in Germania, sa primeasca pensie de handicap si celelalte beneficii pe care neamtul le primeste.
Ca daca e lege nu e dupa ei, ca eu stiu de tribunal.

 sushimic, on 16 decembrie 2013 - 00:33, said:

Si de ce contribuabilul german trebuie sa achite factura? Oricat de trista ar fi situatia, neamtul nu are nici o obligatie sa plateasca servicii medicale atat de scumpe.  Presupun ca si restul familiei ar avea nevoie de sustinere financiara, casa, masa, fonduri de la guvernul german.

Din cate stiu eu nu este posibil decat cu plata unei sume ridicate catre sistemul lor de sanatate DE STAT (nici o clinica privata n-o sa te bage in seama), undeva intre 1500 si 2500 euro lunar, depinde de ce ingrijiri are nevoie, dar din cate stiu si aici este destul de dificil, trebuie sa participi la un interviu, dosare, drumuri, nu intotdeauna cu sanse de reusita.

Ai putea intreba si pe Toytown, dar tare mi-e ca o sa ti-o iei serios in freza pe acolo; si-au luat-o multi expati anglofoni, daramite tu. Ideea e ca nemtii s-au saturat pana peste cap sa tot dea bani iar conditiile de intrare in posesia beneficiilor sociale s-au inasprit in ultimii ani. Si mi se pare normal.
Cand platesti factura la Eon sau te plimbi cu Mercedesuri de 1mld euro la RATB nu te intrebi cine  a platit factura? Nu o sa emigreze nimeni acolo, si in afara persoanei in cauza nu o sa ia nimeni nici un ajutor.

UE vine la pachet cu un tarif... in nici un caz nu a infintat Romania UE si regulile jocului, iar ceilalti au grija sa isi ia partea.
In fine, daca nu se poate eu nu mai finantez, dar nu cred ca realizezi, ca daca nu scoteam eu bani din buzunar pt cardiostimulator, persoana respectiva era moarta acum. Si are 40 de ani.

Cat despre pensionarea in Romania e cu cantec, ca doctorul s-a gandit sa faca cerere la Casa in numele propriu, sau al spitalului, pt aparatul platit de mine. Si acum ca i s-a stricat jucaria refuza pensionarea, care e in pixul lui, pana si aia 500 lei fiind un lux greu accesibil in Romania.

Peste 4 ani trebuie schimbata bateria, desi inainte de implant umbla vorba ca peste 10, nu stiu cat costa, sa vedem cine scoate bani... Ca sigur faci 7 ani de gropaciune pana aproba Casa banii de baterie.

Edited by Josef_Mengele, 16 December 2013 - 04:17.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tot cu cersitul pe la usile altora?
Si ziceti ca tiganii ne fac de rusine?

Edited by myshyk, 16 December 2013 - 07:37.


#8
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Avea dreptate Basescu, solutia e singulara, fiecare, cand are probleme, se descurca, fura, da in cap, nu mai exista solutii colective.

Niciodata n-am donat un leu la teledon si catre persoane pe care nu le cunosc, si din principiu nu donez pt copii mici, consider eutanasia varianta optima pt acestia, eu nu pot empatiza cu boracii, e ca si cum as dona pt animale.
Va vad eu la teledon, dati-mi 100.000 pt o operatie in Austria, vorba vine ca va vad, ca nu ma uit la televizor decat foarte foarte rar.
O sa va apucati toti de cersit in curand... e o chestiune de timp!

#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Josef_Mengele, on 16 decembrie 2013 - 04:13, said:

Pe mine ma intereseaza legea, daca se poate un link. Daca legea permite persoanelor CRONICE care nu au cetatenie nici nimic, dar locuiesc in Germania, sa primeasca pensie de handicap si celelalte beneficii pe care neamtul le primeste.
Ca daca e lege nu e dupa ei, ca eu stiu de tribunal.

Cand platesti factura la Eon sau te plimbi cu Mercedesuri de 1mld euro la RATB nu te intrebi cine  a platit factura? Nu o sa emigreze nimeni acolo, si in afara persoanei in cauza nu o sa ia nimeni nici un ajutor.

UE vine la pachet cu un tarif... in nici un caz nu a infintat Romania UE si regulile jocului, iar ceilalti au grija sa isi ia partea.
In fine, daca nu se poate eu nu mai finantez, dar nu cred ca realizezi, ca daca nu scoteam eu bani din buzunar pt cardiostimulator, persoana respectiva era moarta acum. Si are 40 de ani.

Cat despre pensionarea in Romania e cu cantec, ca doctorul s-a gandit sa faca cerere la Casa in numele propriu, sau al spitalului, pt aparatul platit de mine. Si acum ca i s-a stricat jucaria refuza pensionarea, care e in pixul lui, pana si aia 500 lei fiind un lux greu accesibil in Romania.

Peste 4 ani trebuie schimbata bateria, desi inainte de implant umbla vorba ca peste 10, nu stiu cat costa, sa vedem cine scoate bani... Ca sigur faci 7 ani de gropaciune pana aproba Casa banii de baterie.

Nu trebuie sa fie cetatean,doar rezident.Dam am inteles ca ai rezolvat actul de sedere.

#10
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

 ady_77, on 16 decembrie 2013 - 01:26, said:

Da de tine nu ti-e rusine sa faci pe altii manelisti? Tu ce nume ai ? Sau iti era mamica in concediu pana ai implinit sapte ani si nu ai avut de la cine invata sa vorbesti normal? Iti dai seama ca daca ar durea prostia tu ai fi in coma?
Bine ca ai invatat sa apesi pe tasta "space".

 Josef_Mengele, on 16 decembrie 2013 - 04:13, said:

Pe mine ma intereseaza legea, daca se poate un link.
Eu ti-am zis de Toytown Germany. Insa parca ziceai ca esti cetatean german, deci intelegi germana. Cauta pe site-urile lor juridice sau ale Krankenversicherunghause.
SI Hartz IV se mai acorda doar dupa contributie de minim 2 ani la bugetul german; de pensii prelungite, operatii scumpe si alte beneficii.. nici vorba. Altfel nu am mai avea atatia bolnavi in Romania care sa stranga bani din donatii.

Daca legea permite persoanelor CRONICE care nu au cetatenie nici nimic, dar locuiesc in Germania, sa primeasca pensie de handicap si celelalte beneficii pe care neamtul le primeste.
Nu cred ca s-a intalnit hotul cu prostul.

Ca daca e lege nu e dupa ei, ca eu stiu de tribunal.
Hai nu ma-nnebuni. Eu zic sa-ti dai foc in fata Reichstagului.

Cand platesti factura la Eon sau te plimbi cu Mercedesuri de 1mld euro la RATB nu te intrebi cine  a platit factura? Nu o sa emigreze nimeni acolo, si in afara persoanei in cauza nu o sa ia nimeni nici un ajutor.
Cred ca singura solutie ar fi fost, in cazul in care dumneata ai si cetatenie si esti si contribuabil in Republica Federala sa te casatoresti cu persoana respectiva, care sotie fiind, va avea dreptul la toate serviciile medicale oferite de stat. Daca vrei cu adevarat sa ajuti. Posted Image

UE vine la pachet cu un tarif... in nici un caz nu a infintat Romania UE si regulile jocului, iar ceilalti au grija sa isi ia partea.
In fine, daca nu se poate eu nu mai finantez, dar nu cred ca realizezi, ca daca nu scoteam eu bani din buzunar pt cardiostimulator, persoana respectiva era moarta acum. Si are 40 de ani.

Cat despre pensionarea in Romania e cu cantec, ca doctorul s-a gandit sa faca cerere la Casa in numele propriu, sau al spitalului, pt aparatul platit de mine.
aa, deci dumneata vorbesti si de pensionare timpurie tot in Germania. Succes.

Si acum ca i s-a stricat jucaria refuza pensionarea, care e in pixul lui, pana si aia 500 lei fiind un lux greu accesibil in Romania.
Ai spus ca are doi copii adolescenti. Exista joburi part-time, full-time. Serios.

Peste 4 ani trebuie schimbata bateria, desi inainte de implant umbla vorba ca peste 10, nu stiu cat costa, sa vedem cine scoate bani... Ca sigur faci 7 ani de gropaciune pana aproba Casa banii de baterie.
In fine, eu vorbeam de contribuabilul german si de obligatiile pa care le are pentru un bolnav cronic si acut din Romania.. dumneata in schimb o dai inainte cu diversiuni de "Libertatea". Eu zic ca la metrou cu acordeonul ai avea mai multe sanse.

Edited by sushimic, 16 December 2013 - 13:27.


#11
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu garanteaza UE libera circulatie a persoanelor, pai daca e libera sa fie si pt bolnavi, cu targa, cu branula, chiar mutatul dintr-un spital / azil in altul e libera circulatie. Acelasi lucru si in cazul universitatilor.

Sigur, nu cere nimeni sa fie privilegiat, ci ma refer la aceleasi conditii ca in cazul cetatenilor. Practic sa fie ilegala expresia Cetatean al Republicii Federale...  Si nemtii ce vor a se stabili aici sunt bine-veniti, iar sistemul de asigurare al Cronicilor nu are legatura cu contributia, bolile cronice si infectioase sunt tratate peste tot gratuit.

Orice neamt e binevenit la Fundeni daca vrea si isi doreste, eu nu ma supar. Si pensie daca vrea sa ia de aici, sa ia! Sa vezi ce valoreaza suta de euro atunci!
_______________________
Ai incurcat pensionarile, fa diferenta intre pensie de handicap, care nu are lagatura cu contributia, si pensie de varsta, care tine strict de contributie, pensie de varsta de care se poate beneficia anticipat datorita unor boli ce scurteaza puterea de munca si speranta de viata, insa asta e cu totul altceva. Eu vorbeam strict de pensia de invaliditate sa zic asa.

Cat despre joburi part-time, succes sa le gasesti tu job part-time sa-si permita sa stea cu chirie, sa manance si sa traiasca, eventual sa se imbrace sa-si mai cumpere un caiet-carte! De lucrat stai calm ca lucreaza...

 ady_77, on 16 decembrie 2013 - 12:13, said:

Nu trebuie sa fie cetatean,doar rezident.Dam am inteles ca ai rezolvat actul de sedere.
Mersi frumos. Ce se intelege prin rezidenta? In loc de buletin de Ciorogarla sa scrie Muenchen pe el? Sau sunt si alte conditii?

 sushimic, on 16 decembrie 2013 - 13:13, said:

Bine ca ai invatat sa apesi pe tasta "space".


In fine, eu vorbeam de contribuabilul german si de obligatiile pa care le are pentru un bolnav cronic si acut din Romania.. dumneata in schimb o dai inainte cu diversiuni de "Libertatea". Eu zic ca la metrou cu acordeonul ai avea mai multe sanse.
Bate-ti joc de oamenii bolnavi, eu cand fac evaziune fiscala in Romania ca in Germania nu ma risc asa fac... nu numar banii economisiti, numar asa: un bolnav mort, un bosorog infometat, lipsa citostatice, canci proteze...

Hai sa-ti zic una cu protezele, acum 2 ani un batran (50 ani +) bolnav de diabet a comandat la Casa proteze de picior... a venit la 2 luni dupa ce a murit, si a mai trait cam 2 ani dupa ce a comandat proteza. Familia a luat-o, ca a venit printr-un curier de medicale, semnand pt ea, si i-a trimis-o lui Ponta pe adresa Guvernului... sa o poarte sanatos!

Edited by Josef_Mengele, 16 December 2013 - 17:22.


#12
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

 Josef_Mengele, on 16 decembrie 2013 - 17:16, said:

Nu garanteaza UE libera circulatie a persoanelor, pai daca e libera sa fie si pt bolnavi, cu targa, cu branula, chiar mutatul dintr-un spital / azil in altul e libera circulatie.

Deci dumneata te tii de glume. Io zic sa nu mai poluezi sectiunea acesta.

Cat despre faptul ca nu te-ar deranja sa se trateze neamtul la Fundeni.. logic, ca doar practici evaziunea fiscala, dupa cum tu insusi declari. Sa vedem ce parere are un contribuabil cinstit despre asta.

#13
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Josef_Mengele, on 16 decembrie 2013 - 17:16, said:

Nu garanteaza UE libera circulatie a persoanelor, pai daca e libera sa fie si pt bolnavi, cu targa, cu branula, chiar mutatul dintr-un spital / azil in altul e libera circulatie. Acelasi lucru si in cazul universitatilor.

Sigur, nu cere nimeni sa fie privilegiat, ci ma refer la aceleasi conditii ca in cazul cetatenilor. Practic sa fie ilegala expresia Cetatean al Republicii Federale...  Si nemtii ce vor a se stabili aici sunt bine-veniti, iar sistemul de asigurare al Cronicilor nu are legatura cu contributia, bolile cronice si infectioase sunt tratate peste tot gratuit.

Orice neamt e binevenit la Fundeni daca vrea si isi doreste, eu nu ma supar. Si pensie daca vrea sa ia de aici, sa ia! Sa vezi ce valoreaza suta de euro atunci!
_______________________
Ai incurcat pensionarile, fa diferenta intre pensie de handicap, care nu are lagatura cu contributia, si pensie de varsta, care tine strict de contributie, pensie de varsta de care se poate beneficia anticipat datorita unor boli ce scurteaza puterea de munca si speranta de viata, insa asta e cu totul altceva. Eu vorbeam strict de pensia de invaliditate sa zic asa.

Cat despre joburi part-time, succes sa le gasesti tu job part-time sa-si permita sa stea cu chirie, sa manance si sa traiasca, eventual sa se imbrace sa-si mai cumpere un caiet-carte! De lucrat stai calm ca lucreaza...


Mersi frumos. Ce se intelege prin rezidenta? In loc de buletin de Ciorogarla sa scrie Muenchen pe el? Sau sunt si alte conditii?


Bate-ti joc de oamenii bolnavi, eu cand fac evaziune fiscala in Romania ca in Germania nu ma risc asa fac... nu numar banii economisiti, numar asa: un bolnav mort, un bosorog infometat, lipsa citostatice, canci proteze...

Hai sa-ti zic una cu protezele, acum 2 ani un batran (50 ani +) bolnav de diabet a comandat la Casa proteze de picior... a venit la 2 luni dupa ce a murit, si a mai trait cam 2 ani dupa ce a comandat proteza. Familia a luat-o, ca a venit printr-un curier de medicale, semnand pt ea, si i-a trimis-o lui Ponta pe adresa Guvernului... sa o poarte sanatos!

Nu stiu sa-ti spun exact cum e in Germania,insa cam oriunde in UE ai drepturi la asistenta medicala in aceleasi conditii ca si cetatenii,nu conteaza daca esti contributor sau nu.Odata in viata ai fost sau o sa fii.Prostimea nu pricepe ca oricum cotizezi,platesti tva si cand iesi sa cumperi paine,platesti taxe in combustibil,accize la curent,gaz....

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,191
  • Înscris: 25.06.2007

 ady_77, on 16 decembrie 2013 - 18:29, said:

cam oriunde in UE ai drepturi la asistenta medicala in aceleasi conditii ca si cetatenii,nu conteaza daca esti contributor sau nu.
Depinde, daca esti turist ai dreptul doar la la asistenta medicala de urgenta in baza cardului european de sanatate sau in baza formularului S2 (E112) daca suferi de o boala cronica ce nu se poate trata in Romania.
Daca esti rezident si ai card de asigurari sociale, da, atunci e asa cum ai zis. In unele tari insa statutul de rezident nu inseamna si eliberarea concomitenta a unui card de asigurari social. De exemplu aici (Fi) am obtinut cardul respectiv dupa aproape un an, doar cand am inceput sa lucrez.

#15
Hey

Hey

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.10.2013
Of, Mengele, gandeste-te ca invalidul e evreu!
L-ai mai salva?

Fuck that nigga, tigane!

#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
E problematica treaba, si ma intreb nu este oare discriminatorie solicitarea de a munci daca medical esti incapabil de munca? Trebuie sa vorbesc cu o casa de avocatura din Germania, sa vedem...

Acum depinde si ce rezidenta trebuie, aufenthaltserlaubnis se obtine usor, o chirie si un loc de munca pt 3 luni ii gasesc eu...

 Hey, on 17 decembrie 2013 - 13:47, said:

Of, Mengele, gandeste-te ca invalidul e evreu!
L-ai mai salva?

Fuck that nigga, tigane!
Daca n-a fost niciodata director de banca probabil ca da.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

 sushimic, on 16 decembrie 2013 - 00:33, said:

Si de ce contribuabilul german trebuie sa achite factura? Oricat de trista ar fi situatia, neamtul nu are nici o obligatie sa plateasca servicii medicale atat de scumpe.  
Noi europenii ce plm de obligații am avut să plătim datoriile grecești către Germania? Bă, când vă văd așa de naivi..
Dacă modul de distribuire în Europa ar fi corect, da, aș zice, uite mă, omul are dreptate. Dar când banii au o singură direcție, de la fraeri la jmecheri, atunci îmi bag ceva în el sistem.

Edited by benis, 21 December 2013 - 18:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate