Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#217
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 14 martie 2013 - 11:55, said:

Venire nevazuta de credinciosi, adica Domnul Isus a venit pe pamant si judeca Biserica fara sa fie vazut de credinciosi? Ca nu inteleg la ce venire te referi. Eu, personal,  stiu ca Domnul Isus s-a dus sa-mi pregateasca un loc, iar apoi se va intoarce si ma va lua cu El, ca acolo unde este El sa fiu si eu. Stiu ca El va veni doar pentru credinciosi, care Il vor intampina "in vazduh" si apoi vor fi pentru totdeauna cu El...Nici nu pot numi asta "venire pe Pamant", Scriptura nespunand ca va cobori mai jos de "vazduh".

Apocalipsa 2
5Adu-ţi dar aminte de unde ai căzut; pocăieşte-te, şi întoarce-te la faptele tale dintîi. Altfel, voi veni la tine, şi-ţi voi lua sfeşnicul din locul lui, dacă nu te pocăieşti.

#218
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 14 martie 2013 - 13:42, said:

Apocalipsa 2
5Adu-ţi dar aminte de unde ai căzut; pocăieşte-te, şi întoarce-te la faptele tale dintîi. Altfel, voi veni la tine, şi-ţi voi lua sfeşnicul din locul lui, dacă nu te pocăieşti.


Aha deci daca se pocaieste nu-l pierde ( sfesnicul).Foarte bine .Drept este Dumnezeu

5Adu-ţi dar aminte de unde ai căzut; pocăieşte-te, şi întoarce-te la faptele tale dintîi. Altfel, voi veni la tine, şi-ţi voi lua sfeşnicul din locul lui, dacă nu te pocăieşti.

Dumnezeu le va da pocainta, ca sa ajunga la cunostinta adevarului; (2Tim.2:25)


.Dupa ce au primit-o (pocainta) .O traiesc (bisericile) sau o expediaza.Sunt fecioarele intelepte sau neintelepte.

 Eugen3, on 12 martie 2013 - 19:53, said:

La asta vă pricepeţi toţi cel mai bine se pare ... la batjocură şi calomnie



Prietene Cuvantul lui Dumnezeu ma sifoneaza sau ma indreapta nu oameni  pe stilul lor. Asa ca numai daca vorbeste cineva din Cuvant ,ma confrunta ,si nu strica alta parte a lui ,este drept ,ca Dumnezeu.



.

Edited by husand, 14 March 2013 - 14:04.


#219
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 kruger, on 14 martie 2013 - 09:56, said:

Si ce intelepciune a dovedit WT, Eugene?

- Ce au dovedit profetiile voastre false cum ca Armaghedonul va fi in 1914, apoi in 1915, apoi in 1925... ca pe atunci vor veni pe pamant patriarhii (si ati construit casa aia pentru ei)?
- Ce dovedeste atitudinea voastra fata de cei care nu sunt de acord cu invataturile WT? Indiferent ca sunt copiii vostri, fratii, parintii, sotii/sotiile voastre, ii expulzati dintre voi si vi se interzice sa aveti orice legatura cu ei. Sunt cazuri in care martorul a divortat de sotie pentru ca a parasit organizatia si copiii lor spun cat au suferit din cauza asta.
- Ce dovedesc minciunile elderilor tai  in fata camerelor de filmat, cand sunt intrebati despre regula de mai sus?
- Dar doctrina potrivit careia, oricine nu asculta de WT va fi distrus de Dumnezeu (sau de Isus)? Pai Dumnezeu este Drept, cum poti sa propovaduiesti o astfel de minciuna despre El ?
Asta demonstreaza loialitate fata de org. washtower si nu fata de Dumnezeu.
Expulzarea si interzicerea de a avea legatura cu cei expulzati e strigatoare la cer. Sunt precis ca multi au fost expulzati din cauza doctrinei defecte a washtower, dar mai ales cu privire la anii 1874, 1914, 1975. Si totusi, predicare acestor ani a fost o predicare falsa. Ma intreb: si-a cerut vreodata washtower scuze public fata de oamenii expulzati din cauza profetiilor lor false?

#220
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 root_mit, on 15 martie 2013 - 19:06, said:

Asta demonstreaza loialitate fata de org. washtower si nu fata de Dumnezeu.
Expulzarea si interzicerea de a avea legatura cu cei expulzati e strigatoare la cer. Sunt precis ca multi au fost expulzati din cauza doctrinei defecte a washtower, dar mai ales cu privire la anii 1874, 1914, 1975. Si totusi, predicare acestor ani a fost o predicare falsa. Ma intreb: si-a cerut vreodata washtower scuze public fata de oamenii expulzati din cauza profetiilor lor false?
root, atât timp cât tu nu poţi dovedi că te afli pe o cale mai bună decât Martorii lui Iehova, ideile pe care le tot înşirui pe acest forum nu au nicio valoare.

Ce exemplu ai putea da tu în ce priveşte închinarea curată, atât timp cât tu nici măcar nu accepţi faptul că Dumnezeu are o organizaţie, un popor cu care colaborează?

root, spune te rog, tu unde şi cum vei sărbători "Cina Domnului" care va avea loc în curând, respectând astfel cuvintele domnului Isus?

(Luca 22:19, 20) . . .: „Aceasta reprezintă corpul meu, care urmează să fie dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea“. 20 Apoi, la fel, şi paharul, după ce au luat cina, şi a zis: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu, care trebuie să fie vărsat în folosul vostru.

(1 Corinteni 11:23–26) . . .Căci am primit de la Domnul ceea ce v-am şi transmis: că Domnul Isus, în noaptea în care urma să fie trădat, a luat o pâine 24 şi, după ce a adus mulţumiri, a frânt-o şi a zis: „Aceasta reprezintă corpul meu, care este dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea“. 25 După ce a luat cina, el a făcut la fel şi cu paharul, zicând: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea, ori de câte ori îl veţi bea“. 26 Fiindcă, ori de câte ori mâncaţi această pâine şi beţi acest pahar, continuaţi să vestiţi moartea Domnului până când soseşte el.

#221
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

 Eugen3, on 21 martie 2013 - 15:24, said:

root, atât timp cât tu nu poţi dovedi că te afli pe o cale mai bună decât Martorii lui Iehova, ideile pe care le tot înşirui pe acest forum nu au nicio valoare.

Ce exemplu ai putea da tu în ce priveşte închinarea curată, atât timp cât tu nici măcar nu accepţi faptul că Dumnezeu are o organizaţie, un popor cu care colaborează?

root, spune te rog, tu unde şi cum vei sărbători "Cina Domnului" care va avea loc în curând, respectând astfel cuvintele domnului Isus?

(Luca 22:19, 20) . . .: „Aceasta reprezintă corpul meu, care urmează să fie dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea“. 20 Apoi, la fel, şi paharul, după ce au luat cina, şi a zis: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu, care trebuie să fie vărsat în folosul vostru.

(1 Corinteni 11:23–26) . . .Căci am primit de la Domnul ceea ce v-am şi transmis: că Domnul Isus, în noaptea în care urma să fie trădat, a luat o pâine 24 şi, după ce a adus mulţumiri, a frânt-o şi a zis: „Aceasta reprezintă corpul meu, care este dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea“. 25 După ce a luat cina, el a făcut la fel şi cu paharul, zicând: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea, ori de câte ori îl veţi bea“. 26 Fiindcă, ori de câte ori mâncaţi această pâine şi beţi acest pahar, continuaţi să vestiţi moartea Domnului până când soseşte el.
Eugene, da' te intrebasem ceva:

Si ce intelepciune a dovedit WT,?
- Ce au dovedit profetiile voastre false cum ca Armaghedonul va fi in 1914, apoi in 1915, apoi in 1925... ca pe atunci vor veni pe pamant patriarhii (si ati construit casa aia pentru ei)?
- Ce dovedeste atitudinea voastra fata de cei care nu sunt de acord cu invataturile WT? Indiferent ca sunt copiii vostri, fratii, parintii, sotii/sotiile voastre, ii expulzati dintre voi si vi se interzice sa aveti orice legatura cu ei. Sunt cazuri in care martorul a divortat de sotie pentru ca a parasit organizatia si copiii lor spun cat au suferit din cauza asta.
- Ce dovedesc minciunile elderilor tai  in fata camerelor de filmat, cand sunt intrebati despre regula de mai sus?
- Dar doctrina potrivit careia, oricine nu asculta de WT va fi distrus de Dumnezeu (sau de Isus)? Pai Dumnezeu este Drept, cum poti sa propovaduiesti o astfel de minciuna despre El ?

#222
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Eugen3, on 21 martie 2013 - 15:24, said:

root, atât timp cât tu nu poţi dovedi că te afli pe o cale mai bună decât Martorii lui Iehova, ideile pe care le tot înşirui pe acest forum nu au nicio valoare.

Ce exemplu ai putea da tu în ce priveşte închinarea curată, atât timp cât tu nici măcar nu accepţi faptul că Dumnezeu are o organizaţie, un popor cu care colaborează?

root, spune te rog, tu unde şi cum vei sărbători "Cina Domnului" care va avea loc în curând, respectând astfel cuvintele domnului Isus?

Nu te eschiva de la discutie, acum e vorba de org. Washtower si nu de mine. Eu nu sunt o org. si nu impun nimanui ce sa faca, nu am declarat ca Dumnezeu comunica "numai" prin mine - pe cand wts a declarat asa, de aici si discutia. Inainte de a da intrebari raspunde-le pe cele din urma. Apropo de cina Domnului, martorii fiind o org. anticristica au defaimat-o cum au putut ei mai bine, dand din mana in mana ca niste pagani care nu il recunosc pe Isus.

#223
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
martorii invata ca, la sfarsit, cand Dumnezeu va judeca, bebelusii (indivizi fara discernamant) celor care nu sunt martori ai lui iehova, vor fi omorati (judecata de la Armaghedon inseamna executie, fara posiblitatea invierii).

vi se pare corect? de unde stie WTS ca Dumnezeu asa gandeste? ce vina au acei bebelusi si lor de ce nu li s-a dat ocazia sa aleaga pe Domnul? poate unii ar fi devenit credinciosi cand ar fi crescut mari! nu?

#224
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 kruger, on 21 martie 2013 - 17:25, said:

- Ce dovedeste atitudinea voastra fata de cei care nu sunt de acord cu invataturile WT? Indiferent ca sunt copiii vostri, fratii, parintii, sotii/sotiile voastre, ii expulzati dintre voi si vi se interzice sa aveti orice legatura cu ei. Sunt cazuri in care martorul a divortat de sotie pentru ca a parasit organizatia si copiii lor spun cat au suferit din cauza asta.
- Ce dovedesc minciunile elderilor tai  in fata camerelor de filmat, cand sunt intrebati despre regula de mai sus?
- Dar doctrina potrivit careia, oricine nu asculta de WT va fi distrus de Dumnezeu (sau de Isus)? Pai Dumnezeu este Drept, cum poti sa propovaduiesti o astfel de minciuna despre El ?

kruger, eşti orbit de prejudecăţi şi de idei eronate pe care ţi le-au băgat alţii în cap.

Adevărul despre întrebările tale se găseşte aici  http://www.jw.org/ro...cvente/evitare/

 blueday, on 27 martie 2013 - 16:41, said:

martorii invata ca, la sfarsit, cand Dumnezeu va judeca, bebelusii (indivizi fara discernamant) celor care nu sunt martori ai lui iehova, vor fi omorati (judecata de la Armaghedon inseamna executie, fara posiblitatea invierii).

vi se pare corect?

blueday, continui să dovedeşti multă ignoranţă ....
Sper că eşti conştient că ignoranţa nu poate aduce după sine rezultate bune ....
Martorii nu învaţă prostia pe care ai postat-o tu mai sus.
Ar trebui să te informezi direct de la sursă, nu din surse lipsite de credibilitate.

Răspunsul Martorilor lui Iehova cu privire la cele de mai sus, bazat pe Sfintele Scripturi, este următorul:

Ce se va întâmpla cu copiii la Armaghedon?
Biblia nu răspunde direct la această întrebare şi nu noi suntem judecătorii.

Biblia arată că Dumnezeu îi consideră „sfinţi“ pe copiii mici ai adevăraţilor creştini (1 Cor. 7:14).
Ea mai arată că, în trecut, Dumnezeu i-a distrus pe cei nelegiuiţi împreună cu copiii lor (Num. 16:27, 32; Ezec. 9:6).

(Numerele 16:27) Ei au plecat imediat din jurul corturilor lui Core, Datan şi Abiram, iar Datan şi Abiram au ieşit şi au stat la intrarea corturilor lor împreună cu soţiile, cu fiii şi cu copilaşii lor.

(Numerele 16:32) Şi pământul şi-a deschis gura şi i-a înghiţit, pe ei şi casa lor şi pe toţi oamenii lui Core, precum şi toate bunurile.

(Ezechiel 9:6) Omorâţi pe bătrân, pe tânăr, pe fecioară, pe copil şi pe femeie — să piară! Dar să nu vă apropiaţi de niciun om care are semnul; începeţi cu sanctuarul meu!“ Au început deci cu bătrânii care erau înaintea casei.

Dumnezeu nu doreşte să distrugă pe nimeni, de aceea face să răsune un avertisment atât pentru binele părinţilor, cât şi pentru binele copiilor.

Nu ar fi oare înţelept din partea părinţilor să urmeze o linie de conduită care să le permită copiilor lor să obţină favoarea lui Iehova atât acum, cât şi la Armaghedon?

Dacă părinţii nu le dau un bun exemplu copiilor lor, aceştia vor face şi ei lucruri care îi displac lui Dumnezeu.
Copiii în general imită ceea ce văd în familia lor.

Edited by Eugen3, 27 March 2013 - 18:55.


#225
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Organizaţia watchtower a dovedit lipsă de iubire cu toate aceste profeţii false, şi îi mai şi acuză pe cei care i-au părăsit că nu au avut o motivaţie sinceră :

1 Timotei 1: 4 nici să nu dea atenţie unor istorisiri neadevărate şi unor genealogii care nu duc la nimic, ci, mai degrabă, dau naştere la întrebări decât să împartă ceva de la Dumnezeu în legătură cu credinţa. 5 Scopul acestei porunci este, de fapt, iubirea dintr-o inimă curată, dintr-o conştiinţă bună şi dintr-o credinţă neipocrită. 6 Unii au deviat de la aceste lucruri şi s-au întors spre o vorbire deşartă, 7 dorind să fie învăţători ai legii, dar neînţelegând nici lucrurile pe care le spun, nici lucrurile despre care vorbesc cu tărie.

Uite Eugene , uite. Cu ce îţi măreşte ţie şi la oricare altu credinţa nişte simpli ani ? Mai degrabă 1914 este un an care dă naştere la întrebări, decât să împartă ceva de la Dumnezeu, cum spune Pavel. Ce împarte de la Dumnezeu explicaţia despre când se va sfârşi "această generaţie" ?.... Nimic... dă naştere la întrebări.

#226
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Utanu, on 27 martie 2013 - 21:07, said:

Uite Eugene , uite. Cu ce îţi măreşte ţie şi la oricare altu credinţa nişte simpli ani ? Mai degrabă 1914 este un an care dă naştere la întrebări, decât să împartă ceva de la Dumnezeu, cum spune Pavel. Ce împarte de la Dumnezeu explicaţia despre când se va sfârşi "această generaţie" ?.... Nimic... dă naştere la întrebări.

Asta e părerea ta.  Însă, Martorii lui Iehova au înţeles din Scripturi că în anul 1914 s-au încheiat timpurile neamurilor, şi că în acel an Isus a fost numit rege al regatului ceresc.  Calculele biblice susţin corect această realitate.  

Această realitate corespunde perfect cu aspectele menţionate de Isus în Matei 24, Luca 21, Marcu 13 şi Revelaţia 6

(Revelaţia 6:1–8) Când Mielul a rupt unul dintre cele şapte sigilii, m-am uitat şi am auzit-o pe una dintre cele patru creaturi vii zicând cu un glas ca de tunet: „Vino!“ 2 M-am uitat şi iată: un cal alb! Cel ce stătea pe el avea un arc. I s-a dat o coroană şi a ieşit victorios ca să-şi desăvârşească victoria. 3 Când a rupt al doilea sigiliu, am auzit-o pe a doua creatură vie zicând: „Vino!“ 4 Şi a ieşit alt cal, de culoarea focului. Celui ce stătea pe el i s-a dat voie să ia pacea de pe pământ, pentru ca oamenii să se înjunghie unii pe alţii. Şi i s-a dat o sabie mare. 5 Când a rupt al treilea sigiliu, am auzit-o pe a treia creatură vie zicând: „Vino!“ M-am uitat şi iată: un cal negru! Cel ce stătea pe el avea o balanţă în mână. 6 Şi am auzit un glas care parcă venea din mijlocul celor patru creaturi vii zicând: „O măsură de grâu pentru un dinar şi trei măsuri de orz pentru un dinar! Să nu vatămi uleiul de măsline şi vinul!“ 7 Când a rupt al patrulea sigiliu, am auzit glasul celei de-a patra creaturi vii zicând: „Vino!“ 8 M-am uitat şi iată: un cal gălbui! Cel ce stătea pe el se numea Moartea. Hadesul îl urma îndeaproape. Şi li s-a dat autoritate peste a patra parte a pământului, ca să omoare cu o sabie lungă, cu lipsă de alimente, cu boli ucigătoare şi prin fiarele pământului.

Compară versetele de mai sus cu aspectele menţionate de Isus în Matei 24, unde Isus a dat un răspuns cu privire la "semnul" prezenţei sale.

(Matei 24:3) „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?“

(Matei 24:7, 8) Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente şi cutremure de pământ dintr-un loc în altul. 8 Toate acestea sunt începutul durerilor.

Anul 1914 nu dă naştere la întrebări decât în mintea celor care refuză să creadă în cuvintele inspirate ale Bibliei.
În schimb, celor care îl caută cu sinceritate pe Dumnezeu această învăţătură "le împarte ceva de la Dumnezeu" ....

#227
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
S-a ajuns corect de la 1914 ca şi metodă de calcul. Dar s-a plecat de la o premiză greşită - şi anume că domnia lui Zedechia s-a sfârşit în anul 607. În 607 "aceste popoare" au început să-i slujească Babilonului 70 de ani, până în 537 î.e.n. (adică din primul an de domnie al lui Nebucadneţar)

Uite aici explicaţia cu dovezi biblice, care e în concordanţă cu datele istoricilor: http://forum.softped...6#entry12641562

De asemenea, ce le-a spus Pavel apostolilor :

1 Tesaloniceni 5:1 Cât despre timpuri şi perioade, fraţilor, n-aveţi nevoie să vi se scrie nimic, 2 pentru că voi înşivă ştiţi foarte bine că ziua lui Iehova vine întocmai ca un hoţ noaptea.

#228
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Utanu, on 28 martie 2013 - 14:01, said:

ziua lui Iehova vine întocmai ca un hoţ noaptea.

Pentru cei nesalvati respectabile nu pentru cine ,treaz fiind ,face acordul cu restul Scripturii:

Dar voi, fratilor, nu sunteti in intuneric, pentru ca ziua aceea sa va prinda ca un hot. (1Tes.5:4)
. Voi toti sunteti fii ai luminii si fii ai zilei. Noi nu suntem ai noptii, nici ai intunericului.
6. De aceea sa nu dormim ca ceilalti, ci sa veghem si sa fim treji.
7. Caci, cei ce dorm, dorm noaptea; si, cei ce se imbata, se imbata noaptea.
8. Dar noi, care suntem fii ai zilei, sa fim treji, sa ne imbracam cu platosa credintei si a dragostei si sa avem drept coif nadejdea mantuirii.
9. Fiindca Dumnezeu nu ne-a randuit la manie, ci ca sa capatam mantuirea, prin Domnul nostru Isus Hristos,


Iar daca nu sti nu esti treaz ,inseamna ca nu esti salvat.

Edited by husand, 28 March 2013 - 14:15.


#229
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Eugen3, on 27 martie 2013 - 18:49, said:

Dacă părinţii nu le dau un bun exemplu copiilor lor, aceştia vor face şi ei lucruri care îi displac lui Dumnezeu.
Copiii în general imită ceea ce văd în familia lor.

cata prostie ! cata lipsa de judecata ! ce inima rea !

argumentul suprem: bebelusii celor care nu sunt martori ai lui iehova, vor fi nimiciti la Armaghedon, pentru ca, se stie, in general, copiii imita ce vad in familia lor !

cat cretinism !

deci da-i incolo, sa moara, ca sigur ies niste derbedei !

sunt oare numeroase exemple de copii, care desi parintii erau poate niste alcoolici depravati ori violenti, totusi copiii lor s-au indreptat catre Domnul? sunt numeroase astfel de exemple!
este cinstit ca Dumnezeu sa execute niste biete suflete nevinovate, fara a le da posibilitatea de a demonstra de partea cui vor fi? a binelui sau a raului?

dar stiti voi ca sunt copii din familii credincioase care au lepadat pe Domnul, traind in pacate felurite? sigur ca sunt! acestia ar trebui deci sa primeasca in dar mantuirea? nu, bineinteles ca nu!

Eugen, care are creierul complet spalat, nu intelege ca, in vechime, copiii necredinciosilor erau omorati de evrei, pentru ca asa hotarase Dumnezeu, totusi, putem sa credem ca acesti bebelusi vor fi inviati, spre a demonstra de partea cui sunt? nu va fi o inviere a celor drepti dar si a celor nedrepti, dupa cum spune Pavel? sigur ca va fi!
insa la Armaghedon, este cu totul alta situatie, judecata de acolo e DEFINITIVA ! cei omorati la Armaghedon, nu vor mai fi inviati, deci acei bebelusi, nu vor avea niciodata posibilitatea de a se mantui, alegand Binele (chiar daca multi dintrei ei se vor dovedi asemenea parintilor lor, totusi e foarte probabil ca unii dintre ei sa aleaga Binele !, Dumnezeu, fiind drept, trebuie sa le dea posibilitatea).

FERITI-VA CAT PUTETI DE RELIGIA MARTORII LUI IEHOVA, SUNT NISTE ESCROCI ORDINARI CARE NU CUNOSC SCRIPTURILE NICI PUTEREA LUI DUMNEZEU ! NU VOR DECAT SA INSELE !

Edited by blueday, 28 March 2013 - 14:56.


#230
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 28 martie 2013 - 14:55, said:

cata prostie ! cata lipsa de judecata ! ce inima rea !

argumentul suprem: bebelusii celor care nu sunt martori ai lui iehova, vor fi nimiciti la Armaghedon, pentru ca, se stie, in general, copiii imita ce vad in familia lor !

cat cretinism !


blueday, blueday, ce afirm eu şi ce concluzie tragi tu ...

Judecata îţi este întunecată de ura pe care o manifeşti faţă de ceilalţi şi de prejudecăţi. vezi Matei 22:37-40.

Asta am afirmat eu în mesajul postat?  Îmi este milă de tine ....

#231
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007

 husand, on 28 martie 2013 - 14:14, said:

Dar voi, fratilor, nu sunteti in intuneric, pentru ca ziua aceea sa va prinda ca un hot. (1Tes.5:4)

Da, n-o să-i prindă, pentru că un hoţ vine noaptea. Dar ei nu sunt în întuneric.
Dar o să vină ca un hoţ ziua aceea, iar ei vor fi pregătiţi.

Ideea era că nu avem nevoie de un anume an pentru a fi pregătiţi. Apostolii nu au avut nevoie de un an :

2 Petru 3:11 Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi, printr'o purtare sfîntă şi evlavioasă,
12 aşteptînd şi grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, şi trupurile cereşti se vor topi de căldura focului?

 husand, on 28 martie 2013 - 14:14, said:

Iar daca nu sti nu esti treaz ,inseamna ca nu esti salvat.

Dacă aş avea darul profeţirii, dacă aş cunoaşte toate secretele sacre şi aş avea toată cunoştinţa, dacă aş avea toată credinţa aşa încât să mut munţii, dar n-aş avea iubire, nu sunt nimic

#232
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Eugen3, on 28 martie 2013 - 17:14, said:

blueday, blueday, ce afirm eu şi ce concluzie tragi tu ...

Judecata îţi este întunecată de ura pe care o manifeşti faţă de ceilalţi şi de prejudecăţi. vezi Matei 22:37-40.

Asta am afirmat eu în mesajul postat?  Îmi este milă de tine ....


sunt foarte revoltata, deoarece intr-adevar religia martorii lui iehova este satanica.

adica acei bebelusi, omorati de evrei cu sabia, in realitate nu sunt morti, deoarece asteapta Invierea, ei murind nevinovati !
Domnul da viata si tot El o ia, pentru Domnul nu este problema ca te omoara acum ca apoi sa te invie. Nu pierzi nimic, dreptul la viata il ai, oricum, el ti se retrage numai daca te-ai dovedit un razvratit pacatos!

Nu e acelasi lucru cu bebelusii omorati la Armaghedon, care nu vor mai fi inviati, fiindca Armaghedonul este o judecata.

Cum isi permit acesti nemernici, martorii lui iehova, sa spuna ce va face Dumnezeu???? bineinteles ca acei bebelusi, neavand discernamant, vor primi dreptul de a-si demonstra iubirea fatza de Creator !! vor primi acest drept, chit ca martorii lui iehova, niste nebuni psihopati, nu vor sa li-l dea!

#233
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Lasă-i blueday... . Ştii cum e la ei , ca la multe alte religii ?
De exemplu la alte religii dacă toţi serbează Crăciunu, de ce să nu-l serbezi nici tu ?
Aşa ei şi la ei.. dacă toţi iau de bun TOT ce se scrie în reviste, de ce tu, un simplu martor, ai ajuns să te consideri MANDRU şi să sfidezi cea mai mare AUTORITATE in domeniu, CORPUL DE GUVERNARE. De aia, chiar dacă toţi (eu cred că chiar toţi martorii(cei sinceri) au anumite întrebări în capul lor la care n-au răspuns). Deci CREDE SI NU CERCETA, ce e scris in reviste e litera de lege.

Ce se poate întâmpla când sclavul se crede mai important decât este şi iese din cuvântul Stăpânului...

#234
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Eugen3, on 28 martie 2013 - 10:52, said:

Asta e părerea ta.  Însă, Martorii lui Iehova au înţeles din Scripturi că în anul 1914 s-au încheiat timpurile neamurilor, şi că în acel an Isus a fost numit rege al regatului ceresc.  Calculele biblice susţin corect această realitate.
Ce prostii vorbesti tu?
Mat 25:31,32: Când Fiul Omului va veni în slava Sa, împreună cu toţi îngerii, atunci El Se va aşeza pe tronul slavei Sale şi toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii aşa cum desparte păstorul oile de capre.
Sa intamplat asta in 1914?

 Eugen3, on 28 martie 2013 - 10:52, said:

Anul 1914 nu dă naştere la întrebări decât în mintea celor care refuză să creadă în cuvintele inspirate ale Bibliei.
În schimb, celor care îl caută cu sinceritate pe Dumnezeu această învăţătură "le împarte ceva de la Dumnezeu" ....
Asa ziceau si cu cei care nu credeau in celelalte preziceri si invataturi false ale martorilor. De ce?
WTS a dovedit ca e un profet fals pentru ca oricine nu credea in ereziile lor ii ziceau exact cum ai scris tu mai sus. La fel si acum, izoleaza repede pe cineva care nu e de acord cu "sclavul" din Brooklyn si nu cu Scriptura. Exact ca un sclav rau si neprevazator
__________
Paziti-va de profeti falsi, ei vin imbracati in haine de oi, unii si cu turnu' de veghe in mana dar sunt niste lupi rapitori.

 Utanu, on 28 martie 2013 - 17:51, said:

Lasă-i blueday... . Ştii cum e la ei , ca la multe alte religii ?
De exemplu la alte religii dacă toţi serbează Crăciunu, de ce să nu-l serbezi nici tu ?
Aşa ei şi la ei.. dacă toţi iau de bun TOT ce se scrie în reviste, de ce tu, un simplu martor, ai ajuns să te consideri MANDRU şi să sfidezi cea mai mare AUTORITATE in domeniu, CORPUL DE GUVERNARE. De aia, chiar dacă toţi (eu cred că chiar toţi martorii(cei sinceri) au anumite întrebări în capul lor la care n-au răspuns). Deci CREDE SI NU CERCETA, ce e scris in reviste e litera de lege.

Ce se poate întâmpla când sclavul se crede mai important decât este şi iese din cuvântul Stăpânului...

Martorii pun mai presus literatura lor decat Scriptura, asta chiar ei au afirmat-o.

Edited by root_mit, 31 March 2013 - 14:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate