Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Distribuitor incalzire cu radiatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Buna!

In primul rand, rog un moderator sa mute topicul unde trebuie in cazul in care n-am nimerit aria.

In al doilea rand, se da un distribuitor (IVAR; atasez poza in imagine) pentru incalzire cu calorifere. Vreau sa stiu unde trebuie sa montez turul (care vine din centrala) si returul, in partea de sus sau in partea de jos a distribuitorului (distribuitorul sta ca in poza).

Pe distribuitor scrie asa:

In partea de jos (cu rosu) scrie "IN"; in partea de sus, cu albastru, scrie "OUT". Logic ar fi ca turul sa fie jos, iar returul sus, dar nu stiu daca cei care au inchegat ala au facut bine, si mi-e frica sa nu se intample ca dupa ce termin treaba sa nu pot aerisi instalatia :) .

Multumesc!

P.S.: Poza asta-i cam mica, alta n-am gasit.

Attached Files



#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
IN in engleza inseamna intrare adica TUR, si ai spus ca e in partea de jos a caloriferului, ceea ce ai spus chiar tu ca este corect.
    OUT inseamna iesire, care este in partea de sus a caloriferului, asa cum ai spus ca trebuie.
    De ce mai pui atunci asa de multe intrebari ?

#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Aia stiam ca IN = intrare, si OUT = iesire, doar ca distribuitorul ala a fost asamblat la Ambient, si vreau sa fiu sigur. Daca stii despre ce e vorba, spune-mi si mie, daca nu, nu spune, nu ma supar :).

Dupa cum am mai spus, mi-e frica sa nu se intample sa nu mai pot aerisi instalatia dupa ce termin tot, si vreau doar sa fiu sigur.

#4
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
in mod normal turul este cel care are robinetii cu rozeta si returul cel care are robinetii cu inbus/surubelnita dreapta

#5
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
http://www.comstal.r....jpg_895873.jpg

Schita e mai complexa, e pentru incalzire in pardoseala si arata ca turul e sus si returul e jos.

mai cauta aici

https://www.google.r...fOYXKtQa0-oHoBg

#6
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Eu tot nu-s lamurit... Mai astept Posted Image, poate poate ..

Edited by S3Se7, 12 January 2013 - 21:51.


#7
cristianovidiu88

cristianovidiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.01.2009

 S3Se7, on 12 ianuarie 2013 - 21:50, said:

Eu tot nu-s lamurit... Mai astept Posted Image, poate poate ..

Leaga Tur sus si Retur Jos, poti pune un Teu cu robinet golire, si dezaerator automat si pe tur si pe retur! nu ai cu ce sa dai gres asa si oricum e recomandat sa pui pe ambele dezaerator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate