Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Intrebari punctuale statie CB

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#19
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postdac, on 09 noiembrie 2012 - 15:04, said:

Asta la berlina; la hatchback sau SUV o idee catre fata masinii - se pare ca absenta portbagajului este cauza.
Cred ca depinde si de antena si de statie, locul in care imi pun antena variaza - in functie de cat de grabit sunt  - cu +/- 15-20cm pe axa longitudinala fata de centrul plafonului (de berlina) si n-am masurat variatii mai mari de ~+0.05 la SWR (max. 1,15:1) cat ma plimbam cu reflectometrul dupa mine, in conditii cat de cat identice, adica intr-o zona plata de campie, cu cea mai apropiata structura pe la 25-30m.
In alta ordine de idei, am dat jos protectia de cauciuc a talpii magnetice si am vazut ca
1 - folia adeziva de aluminiu (?) prinsa pe magnet (pentru cuplarea capacitiva la caroserie/masa) - era strapunsa pe mijloc si
2 - nu am observat nici o legatura directa posibila intre masa cablului coaxial si aceasta folie, asa cum are talpa ML 145 pe care-am lipit eu folia, si care are un disc metalic chiar la verticala antenei, in mijlocul magnetului inelar.

Merge sa incropesc pentru cazul 1 un inlocuitor dintr-o folie de aluminiu alimentara, pe care s-o prind cu un adeziv lejer de magnet? Sau mai bine sa cumpar un inlocuitor de la o pravalie dedicata?
La fel, merge sa trag - daca nu gasesc nici o cale de cuplare existenta - o cuplare intre tresa coaxialului si folia de mai sus? Sau cuplarea se realizeaza prin magnet?

#20
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 27.04.2006

Quote

In alta ordine de idei, am dat jos protectia de cauciuc a talpii magnetice si am vazut ca
1 - folia adeziva de aluminiu (?) prinsa pe magnet (pentru cuplarea capacitiva la caroserie/masa) - era strapunsa pe mijloc si
2 - nu am observat nici o legatura directa posibila intre masa cablului coaxial si aceasta folie, asa cum are talpa ML 145 pe care-am lipit eu folia, si care are un disc metalic chiar la verticala antenei, in mijlocul magnetului inelar, si care face contact direct intre tresa coaxialului si folie.
Merge sa incropesc pentru cazul 1 un inlocuitor dintr-o folie de aluminiu alimentara, pe care s-o prind cu un adeziv lejer de magnet? Sau mai bine sa cumpar un inlocuitor de la o pravalie dedicata?
La fel, merge sa trag - daca nu gasesc nici o cale de cuplare existenta - o cuplare intre tresa coaxialului si folia de mai sus? Sau cuplarea se realizeaza prin magnet?
Anyone?
Sau imi fac prea multe griji pentru un nimic? :)

#21
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.680
  • Înscris: 12.07.2008
Prea multe.Functioneaza si fara.Folia are rolul de a uniformiza valoarea swr-ului de-a lungul celor 40 de canale-dar cum tu vb in ch 22-chiar nu trebuie sa fii preocupat.

#22
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 27.04.2006
Nu vorbesc doar in 22, discut cu amici si pe alte canale, sigur, cam 5-10% din timp. :)

#23
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.680
  • Înscris: 12.07.2008
Irelevant,daca o sa faci un test cu analizorul o sa vezi swr intre 1,2-1,5.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate