Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

(bumblebee99) ConStructie casa p+1 - mogosoaia

- - - - -
  • Please log in to reply
968 replies to this topic

#1
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012
Buna seara,

           Dupa ce am citit  50 - 60 jurnale, din aria de constructii , a venit acum momentul sa ma si ocup de constructia unei case. - datorita faptului ca apartamentul de 2 cam, e cam mic in ultimul timp pentru mine,  sotie si mai ales pt baiat..

    Casa o sa fie in Mogosoaia, terenul detinut  are 400 mp - din pacate doar atat, si casa o sa fie la calcan cu o viitoare casa a vecinului.O sa fie de p+1, 210 mp construiti in total.

  Am facut studiul geo - adancime de fundare 1,5 m conform studiului, facut pe bune.
    Saptamana asta depun AC, sper sa iasa pana pe 15 sept, si sa i dau drumul.- depinde de starea de spirit a pitbullului de la Mogosoaia :peacefingers:
Doresc pana vine zapada sa o termin la rosu, si de la anul pe etape restul - dupa cum vin sau nu banii.
   As vrea sa stiu in eventualitatea in care sa zicem nu sunt gata cu acoperisul pana vine neaua, sa zicem ca raman la parter plus placa sau la etaj plus placa, ce efecte negative are zapada , si temperaturile mici aspura caramizii, betonului...

  Atasez plan de arhitectura de la parter si etaj, sper sa ramana final - sotia mai vrea niste schimbari mici - sper ca nu in punctele esentiale...
ce parere aveti?

multumesc si sper sa am timp sa scriu cat mai des, si sa pun poze..
o seara frumoasa tuturor

Attached Files



#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu cade casa daca ramane neterminata peste iarna.
asta daca in beton si mortar exista si niste ciment, nu doar nisip/pietris si apa.

daca nu scrii de 2-3 ori pe zi, in fiecare zi si nu pui poze la fiecare postare, inchid jurnalul.
la fel si daca nu faci impamantare si nu te tii aproape cu etrierii pe stalp.

altfel, nu-l inchid.
poate.

bine ai venit.

#3
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012
of course ca o sa fie si cement..
am un fiser stuff se cheama - in el am notat ce e de facut, si de controlat,- mult lucruri sunt dupa casuta papusilor citire  :rolleyes: , stiu de impamntare, etrieri, si o sa fac si poze cat mai multe,,,
ms pt raspuns, desi citisem ca o sa te implici mai putin, e bine ca nu e chiar asa.
o seara frumoasa ,

ps - stiu ca ai construit in frumusani - eu trec cam de 3 pe saptamana pe acolo, am o hala in constructie in heresti(de fapt e la finisaje)...la care am uitat de impamantare - de fapt constructorul, :peacefingers:  o sa se faca acum cand se monteaza trafo si restul...

Edited by casuta_papusilor, 12 August 2012 - 21:44.


#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbumblebee99, on 12th August 2012, 22:32, said:

am notat ce e de facut, si de controlat,- mult lucruri sunt dupa casuta papusilor citire
sterge-le, ca-s numai prostii.

View Postbumblebee99, on 12th August 2012, 22:32, said:

desi citisem ca o sa te implici mai putin, e bine ca nu e chiar asa.
o seara frumoasa
vin de la inmormantare.
l-a ingropat pe nasul copilului meu, mort in taxiul de la timpuri noi.
si tre sa uit.

Edited by casuta_papusilor, 12 August 2012 - 21:53.


#5
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012

View Postcasuta_papusilor, on 12th August 2012, 21:52, said:

sterge-le, ca-s numai prostii.


vin de la inmormantare.
l-a ingropat pe nasul copilului meu, mort in taxiul de la timpuri noi.
si tre sa uit.


da am vazut accidentul, ...condoleante...

View Postbumblebee99, on 12th August 2012, 22:05, said:

da am vazut accidentul, ...condoleante...


nu pot sa ti trimit pm - despre curent peretii sunt sandwich, totul o sa fie vizibil cu , cablu CYYF.
ms,

#6
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postcasuta_papusilor, on 12th August 2012, 21:52, said:

vin de la
graba(manevrelor..fara o gandire moderata) si viteza ..duc la evenimente neplacute .
observ zilnic in trafic astfel de "caractere" ..si culmea e ca se cam..inmultesc ,de ai impresia cateodata ca mergi prin jungla ..nu pe niste sosele .
deabia astept masurile/noua legislatie din ian.2013 , care va readuce camerele fixe (cu cat mai multe cu atat ma bine).
cine nu doreste sa se conformeze sa ..plateasca ca sa se destepte/trezeasca la realitate ..ca soselele sunt pentru deplasare (cu viteza "prescrisa" prin indicatoare) ..iar cine doreste adrenalina/viteza ..sa se inscrie la concursurile de ..intrecere ..in locurile special amenajate pentru asa ceva, unde poate merge cu 100000 de km/ora.

oricum ..nu stiu cat efect vor avea noile masuri , pentru ca romanul pana nu o "pateste" ...nu cred ca va realiza/constientiza de riscurile calcarii prea tare pe pedala.

#7
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
@timi
condoleante sincere!

accidentul produs de germanca romanca care a untrat pe ”galben” in intersectie, cu ”60-70 la ora”?
dar taxi-ul arata ca lovit de un camion!

#8
deMOD9

deMOD9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2009
bafta bumblebee! din ce-am inteles, cei cu autorizatia au un pic de concediu, dar sper sa se intoarca si sa ne elibereze actele asap :) din ce-am mai citit prin arhivele forumului, cred ca putem construi pana la cota 0 daca am depus pentru autorizatie :D. nu?

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,199
  • Înscris: 09.01.2007
Imi place mult planul casei. Practic si de bun simt.
Daca ai putea sa ai baie proprie la dormitorul matrimonial ar fi extraordinar. Dar tinand cont ca ai doar 1 baie sus e ok.
Succes !

#10
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012

View Postoverseas, on 13th August 2012, 10:27, said:

Imi place mult planul casei. Practic si de bun simt.
Daca ai putea sa ai baie proprie la dormitorul matrimonial ar fi extraordinar. Dar tinand cont ca ai doar 1 baie sus e ok.
Succes !


merci,
faza cu 2 bai sus mi se pare cam exagerare, avand in vedere ca mai e una jos, si doar nu suntem un batalaion de oamenii...



View PostdeMOD9, on 13th August 2012, 10:13, said:

bafta bumblebee! din ce-am inteles, cei cu autorizatia au un pic de concediu, dar sper sa se intoarca si sa ne elibereze actele asap :) din ce-am mai citit prin arhivele forumului, cred ca putem construi pana la cota 0 daca am depus pentru autorizatie :D. nu?


pai eu inca nu am depus, sper saptamana asta, am trecut azi pe acolo sa intreb ceva, si au un chef de munca...de zile mari
nu stiu daca putem construi pana la cota 0.00 fara AC emisa ci doar in baza faptului ca am depus.
sincer nu cred
salut

Edited by bumblebee99, 13 August 2012 - 12:56.


#11
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Personal votez pentru baie la dormitorul matrimonial. Sigur ca e o chestiune de tipologia familiei, obiceiuri, dar eu nu m-as vedea fara cand fiul meu va fi pe la adolescenta si va avea nevoie de spatiul si intimitatea lui.
Nu mai stiu cat de mare e baia de jos, eu as lasa doar un wc de serviciu si as face baie sus.
In rest imi place casa, practica, poate putin loc irosit cu holurile.

#12
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012

View Postlalea, on 13th August 2012, 14:19, said:

Personal votez pentru baie la dormitorul matrimonial. Sigur ca e o chestiune de tipologia familiei, obiceiuri, dar eu nu m-as vedea fara cand fiul meu va fi pe la adolescenta si va avea nevoie de spatiul si intimitatea lui.
Nu mai stiu cat de mare e baia de jos, eu as lasa doar un wc de serviciu si as face baie sus.
In rest imi place casa, practica, poate putin loc irosit cu holurile.


da, stiu multi vad ca pun o baie in dormitorul matrimonial,,, eu insa nu ii vad rostul iar baiatul la 15-16 ani o sa l mut daca vad ca merita in ap. in bucuresti si face ce vrea el, cu intimitate....
eu am crescut intr o familie de 4 persoane, parintii eu si sora mea - intr un bloc cu o singura baie, si am stat acolo pana pe la 18 ani, si mai veneam si eu cu o fata acasa...etc....si m am descurcat fara probleme
asa ca...plus ca e o toaleta jos la 1 min de mers agale pe scari- care e suficient de mare, zic eu
oricum multumesc pentru sugestie, ma asteptam sa o primesc de la cineva..dar cred ca o sa zic pass :notangel:

o zi buna

o intrebare..

pentru gard, doresc sa fac unul provizoriu din spalieri de beton sau lemn de 8x8(nu se prea gasesc la un pret ok in zona Bucuresti spalierii din pacate....mai caut), ingropati in pamant, plasa sau sarma ghimpata si plasa de aia verde opaca ca sa nu se vada in curte, cum vi se pare e ok ?....asta as dori sa o fac in timp ce astept AC, e legal?

si pentru decopertare strat vegetal , e obligatoriu sa decopertez toata curtea sau o pot face doar pe amprenta casei plus 2 m pe fiecare extremitate -- ma gandesc ca sa nu se faca mocirla avnd in vedere ca vor venii ploi...

o zi buna

#13
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Ai nevoie de autorizatie pentru imprejmuire.
E bine sa decopertezi doar in zona constructiei, pentru ca probabil va trebui sa inalti un pic curtea (daca este cazul). Si n-ar avea rost sa scazi nivelul terenului ca apoi sa-l ridici.

#14
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012

View Postfeitosak1, on 13th August 2012, 15:32, said:

Ai nevoie de autorizatie pentru imprejmuire.
E bine sa decopertezi doar in zona constructiei, pentru ca probabil va trebui sa inalti un pic curtea (daca este cazul). Si n-ar avea rost sa scazi nivelul terenului ca apoi sa-l ridici.


am inteles cu decopertare
dar un gard provizoriu, o ingradire a proprietatii, plus ca fiind bagat in pamant, nu e final....plus cine stie ca nu era acolo.....
nu stiu mi se pare aiurea, ok pt un gard cu fundatie....trebuie AC,, dar pt unul de plasa ca sa nu intre cateii sa faca pipi.... :thumbup:

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,199
  • Înscris: 09.01.2007

View Postlalea, on 13th August 2012, 15:19, said:

Personal votez pentru baie la dormitorul matrimonial.

Yes man, stii despre ce vorbesc. Esti stapanul casei, ai finantat magaoaia, ba eventual muncesti pana la pensie sa achiti creditul aferent si nu poti si tu sa te duci in chiloti pana la baie...
Eu as include cumva baia de sus in dormitorul matrimonial si as lasa cele 2 dormitoare de sus sa fie deservite de baia de jos.
Mie mi-a facut un prieten capul mare cu baia matrimoniala cand am facut casa si acum ii multumesc !

#16
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012

View Postoverseas, on 13th August 2012, 16:07, said:

Yes man, stii despre ce vorbesc. Esti stapanul casei, ai finantat magaoaia, ba eventual muncesti pana la pensie sa achiti creditul aferent si nu poti si tu sa te duci in chiloti pana la baie...
Eu as include cumva baia de sus in dormitorul matrimonial si as lasa cele 2 dormitoare de sus sa fie deservite de baia de jos.
Mie mi-a facut un prieten capul mare cu baia matrimoniala cand am facut casa si acum ii multumesc !



desi nu sunt prea incantat de idee, o sa o iau in considerare,,,
o sa discut si cu sotia

ms mult

#17
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Legat de baie - si eu sunt de acord cu 2 bai la etaj, pt 3 dormitoare. E greu de asteptat sa faci baie/dus, daca sunt 4-5 locatari in casa.
Daca te gandesti la ce spune overseas, cu baia de jos care sa deserveasca cele 2 dormitoare ne-matrimoniale, ia in considerare un aspect: stai cu un prieten in living pe seara si copilul/copiii sau musafirii se plimba infasurati in prosop sau in halat prin casa, iesind de la baia de jos........E cam trasa de par situatia.
Daca faci una singura sus, fa-o macar pt toate cele 3 dormitoare.

Din cate stiu eu, nu exista undeva in CU sau AC expresia gard provizoriu. sau gard bagat in pamant.Gardul e gard, si ai nevoie de autorizatie. Daca vrei sa fie legal, bineinteles.

Edited by feitosak1, 13 August 2012 - 16:37.


#18
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012

View Postfeitosak1, on 13th August 2012, 16:36, said:

Legat de baie - si eu sunt de acord cu 2 bai la etaj, pt 3 dormitoare. E greu de asteptat sa faci baie/dus, daca sunt 4-5 locatari in casa.
Daca te gandesti la ce spune overseas, cu baia de jos care sa deserveasca cele 2 dormitoare ne-matrimoniale, ia in considerare un aspect: stai cu un prieten in living pe seara si copilul/copiii sau musafirii se plimba infasurati in prosop sau in halat prin casa, iesind de la baia de jos........E cam trasa de par situatia.
Daca faci una singura sus, fa-o macar pt toate cele 3 dormitoare.

Din cate stiu eu, nu exista undeva in CU sau AC expresia gard provizoriu. sau gard bagat in pamant.Gardul e gard, si ai nevoie de autorizatie. Daca vrei sa fie legal, bineinteles.


ai drepate la ambele probleme
o sa reflectez
ms

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate