Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...
 Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla

Care cada de baie e mai buna?
 Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...
 Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...
 

Telefon Symbian Sau Nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
joby

joby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2005
Am de gind sa cumpar un nokia. Imi place 6230i dar am vazut ca exista si alte telefoane gen 3230 sau 6630 care imi plac . Diferentele nu sint foarte mari . Cele din urma au SO Symbian. Nu prea stiu cu ce se maninca... in afara de instalat tot felul de aplicatii (aplicatii care din cite stiu eu se pot pune si pe 6230i) Poate insa nu stiu eu.
Sa cumpar un telefon 6230i sau un telefon cu Symbian ?
Astept opinii!
Multumesc !

#2
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Ai auzit gresit. Sunt doua lucruri diferite ce se manaca diferit. Symbian-ul este un open source daca nu ma insel, este mai incet si se comporta exact ca un sistem de operare.
6230i nu permite decat java.

#3
joby

joby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2005

 Zazie, on Oct 14 2005, 12:54, said:

Ai auzit gresit. Sunt doua lucruri diferite ce se manaca diferit. Symbian-ul este un open source daca nu ma insel, este mai incet si se comporta exact ca un sistem de operare.
6230i nu permite decat java.

aha
am inteles un pic. ce anume sa aleg intre un 6230i si un 3230 ?
daca se poate ...mi-ar folosi argumente

#4
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
eu am ales 6230i. are un ecran superior si este mic, destul de robust. iar chestia cu aplicatiile pe symbian ma cam seaca...uau, poti sa iti pui program care sa faca telefonu lanterna sau jocul tony hawk. n-am nevoie. :)

Edited by Tzepi, 14 October 2005 - 14:24.


#5
joby

joby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2005

 Tzepi, on Oct 14 2005, 14:24, said:

eu am ales 6230i. are un ecran superior si este mic, destul de robust. iar chestia cu aplicatiile pe symbian ma cam seaca...uau, poti sa iti pui program care sa faca telefonu lanterna sau jocul tony hawk. n-am nevoie. :)
ecranul e mai mic intr-adevar..si as fi preferat un ecran mai mare.
nelamurirea mea apare la prezenta lui symbian. ce placeri ascunse poate mai poate oferi trecind peste telefonul lanterna sau ce zicea tzepi mai sus

Edited by joby, 14 October 2005 - 14:35.


#6
joby

joby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2005
Intrebarea mea este despre symbian. Am exemplificat cu 2 modele de telefon.
Ce anume aduce symbian in plus sau in minus.

Edited by Zvastrici, 19 October 2005 - 00:12.


#7
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Posibilitatea de a instala un nr de aplicatii infinit mai mare fata de un telefon clasic.
Citeste si tu putin aici: http://www.symbian.com/

#8
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
...aplicatii care mai si costa;
nu te gandi ca esti ca in paradisul windows ca nu e chiar la fel!
Daca intr-adevar ai nevoie de functii avansate ia-ti smartphone...dar ca sa ti-l iei doar ca sa dea bine pe masa in everest (cazul a 90% din "utilizatorii" de symbian de la noi)...n-are rost!

#9
pripici

pripici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.09.2003
Eu cred ca symbian e o incercare de a permite utilizatorilor sa exploateze mobilul la o capacitate mai mare.
Cred ca pina la urma 6230i e alegerea potrivita in acest moment avind in vedere piata mobilelor.Mobilele cu symbian sint cam voluminoase

Edited by pripici, 14 October 2005 - 20:23.


#10
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Adevarul este ca telefoanele cu sistem de operare Symbian dau un alt sens cuvantului "telefon". Cand iti iei un Symbian, iti cumperi o unealta pe care poti instala zeci de aplicatii de toate genurile care-ti vor oferi o functionalitate pe care nici n-o visezi, ca sa nu mai spun ca n-ai s-o vezi pe nici un telefon cu platforma de "fabrica".
Deci, daca vrei un telefon care sa faca cu mult mai mult decat un Nokia 6230i ( aplicatii, tools, internet, multi-media) ia-ti un Symbian (mai sunt si alte marci in afara de Nokia), iar daca ai nevoie de un tel mic, cu o camera buna si...cam atat, ia-ti 6230i.

#11
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Sa-mi spuna cineva care are 3230, plz, merge instalat si Microsoft Access ? am tot intrebat in stanga si-n dreapta si nimeni nu stie cu siguranta doar presupuneri.

#12
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

 sica_man, on Oct 16 2005, 00:02, said:

Sa-mi spuna cineva care are 3230, plz, merge instalat si Microsoft Access ? am tot intrebat in stanga si-n dreapta si nimeni nu stie cu siguranta doar presupuneri.
Ma indoiesc. Programul este complex iar mobilele mai au ceva...de abia fac fata la PDF si la sheet-uri de Excell...mici! Cauta te rog la www.mysymbian.com

Edited by 701, 25 October 2005 - 08:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate