Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Pensia Administrata Privat (Pilonul II) Si Pensia Facultativa (Pilonul III)

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#55
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Nu stiu cine e las pana la urma.Dupa cum vedeti tot mai multa lume se trezeste si ajunge la aceeasi concluzie ca si mine.Las e acela care nu raspunde provocarii.

Eu inca mai astept exemplul practic.Cat platesc si cat mi se va restitui?

#56
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAirbag, on 22 ianuarie 2013 - 09:35, said:

Nu stiu cine e las pana la urma.
Uită-te în oglindă şi-l vei vedea. Ţi-am răspuns la o întrebare concretă şi te faci că plouă. Ai vrut un caz concret. Ţi-am dat un caz concret bazat pe date statistice recente ca să poţi înţelege exact care sunt perspectivele unui om care munceşte de la 18 la 65 ani şi ce pensie va primi el când va ieşi la pensie. Şi, sper surprinderea ta, sunt mulţi oameni care nu ştiu de această situaţie. Şi, tot spre surprinderea ta, sunt destui oameni care, după ce sunt informaţi, aleg varianta de a-şi face o pensie privată. Fără a fi obligaţi de mine sau de altcineva. Că tu nu vrei să accepţi această situaţie... asta ţine de altceva.

View PostAirbag, on 22 ianuarie 2013 - 09:35, said:

Dupa cum vedeti tot mai multa lume se trezeste si ajunge la aceeasi concluzie ca si mine.
Fă un efort şi rezumă-te la situaţia ta. Nu mai vorbi tu în numele altora că vorbeşti prostii.

View PostAirbag, on 22 ianuarie 2013 - 09:35, said:

Eu inca mai astept exemplul practic.Cat platesc si cat mi se va restitui?
PS De curiozitate, ai pus aceeaşi întrebare şi celor care gestionează pensia ta de stat?
Ai avut curiozitatea să afli câte ceva despre bugetul de venituri şi cheltuieli a Casei Naţionale de Pensii Publice?
Ştii care este deficitul actual al bugetului gestionat de această casă?
I-ai tras de mânecă (aşa cum încerci să faci aici pe partea privată) în legătură cu cheltuielile pe care această casă le face?
Ţi-ai pus vreodată problema că banii de-acolo poate au fost folosiţi şi în alte scopuri?
Şi, una de final: ia întreabă-i şi pe cei de la CNPP acelaşi lucru: cât plăteşti tu şi ce pensie vei avea la vârsta pensionării?
Poate ne spui şi nouă răspunsul oficial al CNPP.
Hai, uimeşte-mă.

Edited by senator, 22 January 2013 - 09:55.


#57
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Dom`Senator va rog nu confundati Austria cu Romania.Austria nu ia imprumut de la FMI ca sa plateasca pensiile.Si daca ei au zis ca am pana acum 900 euroi pensie asta e sigur 100%.
Mi-ati dat un link sa-l citesc.L-am citit dar nu cred o boaba din ce zicea acolo ministrul respectiv.In schimb am vazut comentariile la adresa reportajului sa zic asa.

E imbucurator ca se desteapta toti mai multi "ordinary people" si nu pun botul la ofertele de firme capuse care sa le suga banii greu munciti.

Eu inca mai astept un exemplu practic de pensie privata ca sa ma infirmati.

Deci va rog cat platesc si cat mi  se restituie dupa 20 de ani?

Edited by Airbag, 22 January 2013 - 13:51.


#58
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Stimabile, de la prima ta intervenţie pe acest topic din 6 ianuarie 2013 ai aruncat cu noroi fără să aduci nici cea mai mică dovadă. Pretinzi că de 23 ani cunoşti acest sistem, dar din ceea ce spui dovedeşti eşti total pe dinafară. Cu toate astea, în ciuda limbajului tău de mahala pentru care meritai din plin un prim report, aşa ca să-ţi vezi lungul nasului, eu am avut destulă răbdare cu tine şi ţi-am răspuns în postul #52 la una dintre întrebări care ţine de un caz concret din România ca să-ţi dovedesc că sunt de bună credinţă, că nu mă feresc de întrebări aşa-zis încuietoare şi că doar-doar vei răspunde şi tu cu aceeaşi măsură.
Deci, tu ai pretenţia să ţi se răspundă la întrebări, dar când trebuie s-o faci şi tu, o dai cotită ca un laş.
Ei, uite, având în vedere obrăznicia şi laşitatea de care dai dovadă nu vei mai primi niciun răspuns. Pentru că nu meriţi.
Punct şi cu asta basta.

#59
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Dom`Senator nu primesc raspuns pentru ca v-am descoperit tertipurile de escrocherie si nu mai stiti pe unde sa o dati cotita.In ultimele posturi nu am mai folosit limbaj de mahala tocmai ca sa nu va dau prilejul sa-l folositi ca si paravan.
Raspunsul de la S52 se refera la un exemplu de pensie de stat nu de pensie privata nu stiu de ce nu intelegeti sau nu vreti.Eu v-am cerut sa-mi dati un exemplu de pensie privata cu rasfrangere pe 20 de ani ca si cum as sta in fata d-vostra ca si un client interesat.Asta daca nu e secret bineinteles numai sa-si faca fiecare o idee cam despre ce e vorba si sa vedem cine are dreptate.
Daca nu acceptati provocare inseamna ca santeti un las mai mare decat sant eu.

#60
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAirbag, on 23 ianuarie 2013 - 13:41, said:

Dom`Senator nu primesc raspuns pentru ca v-am descoperit tertipurile de escrocherie si nu mai stiti pe unde sa o dati cotita.
Posted Image Posted Image Posted Image
Şi, care va să zică, acele tertipurile de escrocherie (ca să te citez exact), sunt cam secrete, nu? De ce oare nu le spui aici tuturor? Cumva din complicitate? Din egoism? Din grandomanie? Ţi-e frică de ceva? De cineva?

View PostAirbag, on 23 ianuarie 2013 - 13:41, said:

Raspunsul de la S52 se refera la un exemplu de pensie de stat nu de pensie privata nu stiu de ce nu intelegeti sau nu vreti.
Stimabile, ţie trebuie să-ţi dau informaţia cu linguriţa şi fără să fie prea concentrată pentru că o digeri cam greu.
Îl ştii pe cel care a pus întrebarea asta?

View PostAirbag, on 21 ianuarie 2013 - 18:54, said:

Pentru ce imi mai trebuie pensie privata?
Ei, intervenţia mea din postul #52 pentru el este.

#61
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Senatoare iar o dai cotita.Voi ar trebui sa dati detalii ca doar voi vreti"binele omului de rand".Eu am povestit cum a luat m...e un cunoscut de-al meu.
Ca sa ma infirmi trebuie sa vii cu un exemplu practic pe care ti-e frica sa-l dai ca sa nu iasa escrocaleala la suprafata.Zii ca nu e asa.

#62
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAirbag, on 23 ianuarie 2013 - 13:41, said:

Eu v-am cerut sa-mi dati un exemplu de pensie privata cu rasfrangere pe 20 de ani ca si cum as sta in fata d-vostra ca si un client interesat.
Maestre, hai să-ţi spun un secretPosted Image . Un consultant adevărat nu face consultanţă nici prin telefon, nici prin email, nici măcar printr-un forum. El se întâlneşte faţă-n faţă cu persoana dispusă la o discuţie sinceră, directă despre viitorul financiar pe care şi-l doreşte (ca să spun aşa, pe scurt). Iar soluţiile financiare pe care le oferă acelei persoane trebuie să ţină seama de nevoile, de dorinţa şi de posibilităţile financiare ale acesteia. În final, clientul trebuie să vadă în consultant omul lui de încredere pe acest domeniu, iar pe de altă parte, şi clientul să fie de încredere pentru consultant.
Din păcate pentru tine eşti departe de a fi o persoană de încredere.
Lăsând la o parte acest ultim aspect, atâta timp cât eu nu am aceste repere, eu nu pot să fiu împăcat cu mine însumi că ţi-am oferit măcar o soluţie corectă care să îndeplinească acele cerinţe.
Ei, acum ai înţeles cum stau lucrurile?

#63
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Am inteles Maestre,s-a descoperit escrocheria nu se vor mai da detalii numai pentru cei care pun botul.

#64
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Ai înţeles prost, dar nu-i prima dată.
În fine, la câte baliverne ai aruncat pe acest topic, una-n plus e nesemnificativă.

#65
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
@Airbag: Eu inteleg supararea ca ati vazut oameni care s-au inselat cu privire la diverse produse financiare, dar de aici pana la a spune ca "tot sistemul de asigurari de viata si pensii private e un sistem de escrocare" este cale lunga. Indirect sustineti ca pensia de la stat este singura solutie, dar daca asta ar putea fi pentru Austria, pentru Romania este destul de clar ca nu e asa. Sau sustineti ca si in Romania ar trebui sa ne lasam la cheremul statului care ne va plati pensie cat vom avea nevoie?

Eu nu lucrez pentru nici o companie de asigurari sau pensii si am si pensie privata pilonul II si pe cea facultativa si nici nu vreau sa incep sa vorbesc despre produsele de asigurari.

Vorbind despre pensii, situatia sta in felul urmator:
- nu am optiune cu privire la pensia privata obligatorie, dar daca as opta ceva, as opta sa stea la o firma privata decat sa o ia statul ca sa o dea unui pensionar si sa astept eu ca altcineva sa-mi plateasca pensia peste 25 de ani. Daca totusi as avea optiunea de a lua banii, statul mi-ar lua un impozit mai mare decat taxele de administrare ale firmei de pensii, deci ce am castigat?

- la pensia facultativa am optiunea sa platesc un impozit pe salariu statului, sau sa platesc un comision mai mic firmei de administrare si sa o las sa investeasca banii. Din nou prefer varianta a doua, mi se pare mai avantajoasa financiar.

O sa revin cu un mic calcul daca gasesc cifrele.

#66
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Incep cu doua articole despre soliditatea sistemului Austriac de pensii in care ai incredere 100%: http://www.pensionfu...form-hopes/186/ si http://www.ipe.com/g...hp#.UQaUupE8NvE

Dupa cum vei citi, sunt probleme serioase si in Austria, ca peste tot in lume.

Acum exemplul meu. Pensie obligatorie la ING de 4 ani si jumatate, total plati: 9469, total comisioane: 237, contributie neta 9232. Valoare curenta a contului 13082. Crestere fata de banii platiti: 38% - echivalent 7% anual.

Pensie facultativa la ING de 2 ani si jumatate, total plati: 7260, total comisioane 340; contributie neta 6920. Valoarea curenta a contului 7553. Crestere fata de banii platiti: 4% - echivalent 0,9% anual.

Daca veti spune ca la pensia facultativa castigul nici nu acopera rata inflatiei si puteam castiga 6% pe an de la banca, ganditi-va ca daca as fi vrut sa iau banii respectivi si sa-i depun la banca, plateam 16% impozit, adica 1161 si castigam 797 din dobanda (dupa ce plateam si acolo 16% impozit), deci as fi avut azi 6896.

PS: De fapt castigam mai putin din dobanda, dar trebuie sa fac calculul lunar ca sa obtin suma exacta.

Edited by yndy, 28 January 2013 - 17:44.


#67
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
yndy, ai venit la momentul potrivit si eu personal iti multumesc pentru opinia ta. Extraordinar.


Cateva informatii suplimentare vizavi de depozitele bancare, aici . Logica functionarii unui depozit este prezentata foarte usor.

Cu siguranta va vor ajuta in clarificarea treburilor cu depozitele, anume ca ele sunt intrumente pe termen scurt si nu pentru economii pe termen mediu si lung (cum ar fi studiile copilului sau pensia).

Edited by alexxxxyy, 28 January 2013 - 21:00.


#68
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postyndy, on 28 ianuarie 2013 - 16:52, said:

Daca totusi as avea optiunea de a lua banii, statul mi-ar lua un impozit mai mare decat taxele de administrare ale firmei de pensii, deci ce am castigat?
Posted ImagePosted Image Posted Image  
Bravo! Uite un om care a studiat concret. Felicitările mele deschise.

View Postyndy, on 28 ianuarie 2013 - 16:52, said:

- la pensia facultativa am optiunea sa platesc un impozit pe salariu statului, sau sa platesc un comision mai mic firmei de administrare si sa o las sa investeasca banii. Din nou prefer varianta a doua, mi se pare mai avantajoasa financiar.
În acest caz trebuia să pui accent pe altceva. Că pensia privată facultativă este deductibilă fiscal în limita a 400 €/an pentru angajat şi a încă 400€/an pentru angajator. Fraier să fii să nu beneficiezi de o astfel de oportunitate.

View Postyndy, on 28 ianuarie 2013 - 17:35, said:

Acum exemplul meu. Pensie obligatorie la ING de 4 ani si jumatate, total plati: 9469, total comisioane: 237, contributie neta 9232. Valoare curenta a contului 13082. Crestere fata de banii platiti: 38% - echivalent 7% anual.
Pensie facultativa la ING de 2 ani si jumatate, total plati: 7260, total comisioane 340; contributie neta 6920. Valoarea curenta a contului 7553. Crestere fata de banii platiti: 4% - echivalent 0,9% anual.
1. La pensia obligatorie să mai precizăm că nu presupune nici-un efort financiar în plus. Este vorba doar de o redirecţionare a unui procent din CAS (care la stat nu se investea şi se ducea pentru actualii pensionari) către contul meu personal (bani care se investesc pentru mine personal şi despre care primesc informaţii cel puţin o dată pe an despre modul de investire).
2. La pensia facultativă ai neglijat total efectele deductibilităţii fiscale despre care am amintit mai sus. În termeni reali este o creştere mai mare decât ceea ce ai amintit tu.

View Postyndy, on 28 ianuarie 2013 - 17:35, said:

Daca veti spune ca la pensia facultativa castigul nici nu acopera rata inflatiei si puteam castiga 6% pe an de la banca, ganditi-va ca daca as fi vrut sa iau banii respectivi si sa-i depun la banca, plateam 16% impozit, adica 1161 si castigam 797 din dobanda (dupa ce plateam si acolo 16% impozit), deci as fi avut azi 6896.
Nu mai compara pensia (indiferent cum s-ar numi ea) cu depozitul bancar. Ultimul are avantajul lichidităţii, deci al disponibilităţii băneşti pe termen scurt. Pensia este o investiţie pe termen lung.
Pe de altă parte, la mijloc este şi factorul psihologic. Mulţi viteji se laudă că dacă ar pune x lei la bancă ar avea dobânda y. Din experienţa de până acum, mulţi au rămas cu dacă. Eu am întrebat o astfel de persoană: au trecut 3 ani de la prima noastră întâlnire pe acest subiect (pensie). Câţi bani ai pus deoparte pentru pensia ta? Răspuns: O să pun... Revin cu întrebarea şi recunoaşte, într-un final că n-a pus nimic în 3 ani. Concluzia o trage orice om raţional.
Ca să se poată numi (o contribuţie pentru) pensie trebuie să pui nişte bani deoparte la care să nu ai acces decât după vârsta pensionării. Alte forme de investiţie care pretind c-ar fi pensii nu sunt pensii.

#69
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postsenator, on 28 ianuarie 2013 - 22:21, said:

În acest caz trebuia să pui accent pe altceva. Că pensia privată facultativă este deductibilă fiscal în limita a 400 €/an pentru angajat şi a încă 400€/an pentru angajator. Fraier să fii să nu beneficiezi de o astfel de oportunitate.

Quote

2. La pensia facultativă ai neglijat total efectele deductibilităţii fiscale despre care am amintit mai sus. În termeni reali este o creştere mai mare decât ceea ce ai amintit tu.
Cand am spus ca daca as fi vrut sa iau banii as fi platit impozit 1161, ma refeream exact la acest aspect al deductibilitatii fiscale.

Sa fim seriosi, in termeni reali este un castig foarte mic, dar este o evitare a platii unui impozit mai mare si este preferabil.

Comparatia cu un depozit bancar a fost facuta doar ilustrativ, pentru a evita un comentariu al altcuiva care sa spuna ca produsul este prost datorita randamentului.

#70
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Yndy sa-mi zici si mie cand vine scadenta sa vedem cati bani vei scoate in total din suma investita.

#71
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Domnule airbag.....si tu ai vreo certitudine ca vei scoate atatia bani la pensia de stat pe cat ai cotizat?


Cel putin la segmentul privat vei stii tot timpul ce platesti, ce cheltui si ce vei avea.

Edited by alexxxxyy, 29 January 2013 - 17:58.


#72
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Domnu`alexxxxyy nu comparati Austria cu Romania.Dupa ultimele statistici pare cea mai stabila tara din UE in ce priveste asigurarile sociale.Daca nu vor putea plati pensiile te anunta cu cel putin 10 ani inainte sa te pregatesti.Inca 20-30 de ani au asigurat fondul de pensii de stat cu siguranta.

Daca chiar asa de nasol s-a ajuns cu depunerile bancare din romanica dupa cum se sublinia in linkul care l-ati dat,atunci as aduna o suma de x lei pe an ,l-as transforma in euro si i-as depune intr-un cont bancar din strainatate unde nu pierd nimic si iau tot banii aia inapoi dupa un anumit timp.Dar nu am baioneta in coasta de la o institutie care ma obliga sa fac asta lunar si din care traieste si-si plateste angajatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate