Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pensia Administrata Privat (Pilonul II) Si Pensia Facultativa (Pilonul III)

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#199
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Eu am vazut experienta in austria.Au primit inapoi exact cat au depus fara un cent in plus.Asta daca-l scoti la termenul fixat in contract(20-25 de ani).Daca-l scoti mai repede,reduceri nene.Si oricum euro nu se devalorizeaza ca si leul.Pe mine asta ma enerveaza cel mai tare cand ii vezi pe astia cum o tin sus si tare ca lucreaza pentru bunastarea "boborului".Adica tu te obligi prin contract sa dai cate 100€ lunar timp de 25-30-40 de ani ca cel de la birou sa faca pwula mare cu un salariu bunicel lucrand din pix in timp ce tu te spetesti luna de luna sa-i faci lui salariu.Asa poti sa depui lunar si fara sa te legi in scris fara sa fi amenintat la o adica.Ca tot nu vei lua numai cat ai depus.

#200
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Fond de pensii la care se cotizează 5 ani?
Posted Image Posted Image Posted Image
Mamă, ce-și merită unii soarta. Stau cu nasu pe sus, fac mișto sau jignesc pe unii care încearcă să-i ajute să-și clarifice cunoștințele în domeniu, au plătit prima pentru o asigurare de viață cu componentă de pensie sau de investiție și pretind că au cotizat la un fond de pensii.
Posted Image Posted Image Posted Image
Să traduc pentru alți pretendenți la trofeul Fraierul de platină:
Un client poate cotiza poate la un partid. În niciun caz la un fond de pensii. Punct.
Un client poate depune niște bani într-un depozit sau într-un cont la bancă.
La un fond de investiții sau pe bursă un client investește niște bani.
Pentru o asigurare de viață un client plătește o primă de asigurare.
La fondurile de pensii un participant poate adera.
Și sunt multe de spus, dar nu pentru toată adunătura de ignoranți.
Am toată deschiderea de a lămuri aspectele care țin de acest domeniu (după cum se poate observa la postul #189 am răspuns punctual), dar miștocarilor de duzină le asigur un tratamentul adecvat. Nu accept să fiu călcat în picioare de obraznici și nesimțiți.
Vorbești frumos, îți răspund frumos.
Mă iei la mișto, îți asigur bilet dus într-un loc bine definit.

Austria și-a trimis niște reprezentanți de tot râsul (Grawe) în domeniul asigurărilor de viață (mă refer doar la acest domeniu pentru că la cele generale nu am informații prea precise).
Austria nu este un reper în acest domeniu de activitate.
Polițele din România nu sunt identice cu polițele din alte țări.
Meseria de consultant financiar sau de asigurări de viață este o meserie liberală. Consultantul nu este angajat cu salariu fix ca la instituții publice sau ca la multe firme private, ci este plătit la comision. Așa că balivernele alea le poți înghiți odată cu organul la care ai făcut referire (vedea-te-ar un administrator al forumului).
Aș vrea să văd eu un gargaragiu d-ăsta care pretinde că se câștigă salariu bunicel din pix (ca să citez exact perla acestui recidivist) cum s-ar descurca lucrând în regim liberal de plată din acel pretins salariu la care face referire. Și să aibe parte de clienți precum voi ăștia care pretindeți că aveți informații corecte, sigure, din acest domeniu.

#201
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 21:22, said:


.

Meseria de consultant financiar sau de asigurări de viață este o meserie liberală. Consultantul nu este angajat cu salariu fix ca la instituții publice sau ca la multe firme private, ci este plătit la comision.

Adica spus mai pe romaneste in functie de cata lume fraiereste.Romanica e cu un picior deja in gropa si tu o compari cu Austria si sistemul ei financiar.Pai daca astia austriecii n-au reusit sa dea inapoi numai suma investita tu crezi ca romanica dupa ce se va rupe in cur 20-30 de ani va mai da ceva inapoi.Poate de-o shaorma cum zicea un alt user.

#202
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 21:22, said:


Polițele din România nu sunt identice cu polițele din alte țări.
Meseria de consultant financiar sau de asigurări de viață este o meserie liberală. Consultantul nu este angajat cu salariu fix ca la instituții publice sau ca la multe firme private, ci este plătit la comision. Așa că balivernele alea le poți înghiți odată cu organul la care ai făcut referire (vedea-te-ar un administrator al forumului).
Aș vrea să văd eu un gargaragiu d-ăsta care pretinde că se câștigă salariu bunicel din pix (ca să citez exact perla acestui recidivist) cum s-ar descurca lucrând în regim liberal de plată din acel pretins salariu la care face referire. Și să aibe parte de clienți precum voi ăștia care pretindeți că aveți informații corecte, sigure, din acest domeniu.

Ai fost cumva un copil lenes si cu pretentii , care visa sa devina mafiot si avea corigente la matematica.... ca acum sa nu poti gasi decat serviciu de necalificat cu 10 milioane pe luna si sa umblii cu haine second hand... si din cauza asta sa faci reclama mascata la pensii private ca tu in timpul liber vinzi asa ceva ca sa iti poti permite de sarbatori macar cartofi cu ceapa pe masa ?

Numai asa pot explica atata disperare in a apara teapa numita pensie privata. Depune tu lunar timp de o viata bani iar la batranete sa iti rada in fata vreun excroc cand iti zice ca nu primesti nimic inapoi... nimeni nu te opreste.

Dar atata reclama mascata e cam mult , mergi pe forumul de imobiliare ca si acolo sunt cativa agenti imobiliari cu diaree verbala. Aia conving oamenii sa cumpere acum case , tu ii convingi sa bage bani la pensii private.
Cand vei posta si tu pe Money&bussiness ceva de genul "am strans x luni si azi vreau sa fac o afacere cu 300 euro economisiti" ? Ai mult de lucrat la tine ca sa ajungi la nivelul ala ;) .

Si legat de "argumentele tale":

1) eu am fost consultant financiar in timpul facultatii , timp de 2 saptamani. Mi-am dat demisia pentru ca nu puteam sa vand niste credite la batrani prosti care plateau 18% dobanda anuala la ele (dublu fata de o dobanda normala pt credite de nevoi personale).

2) in alea 2 saptamani de consultant financiar , am vazut ca din 100 de coelgi jumatate nu primisera nimic ca salariu pe luna trecuta... pentru ca nu vandusera nimic. Si asta era inainte de criza :)

3) tepari ieftini care zic ceva si imediat dupa baga alta minciuna , am cunoscut mult prae multi. Mi se face greata cand vad pe unul ca isi schimba vrajeala cum bate vantul. Tu te contrazici la fiecare 2 posturi.

4) esti atat de "informat" incat sustii ca in Romania politele (implicit si sistemul bancar ?) este mai bun ca in alte tari :)) (nici nu imi vine sa rad , ca imi dau seama ca ne crezi extrem de fraieri daca iti permiti asemenea vrajeala ieftina)

5) daca ai "educatie financiara" (alta expresie de tepar) , de ce nu faci bani si stai sa dai sfaturi pe net ? Macar de nu ai da sfaturi tembele cum sa pierzi timp de o viata luna de luna bani in schimbul unei sperante false ca ii primesti inapoi.

Poate gresesc eu si te-am inteles gresit , dar sa zici ca merita sa platesti pe altu sa iti "investeasca banii" , cu un comision de 15% din banii tai , este cea mai mare ABERATIE.
Ca fapt divers , cel mai bun investitor pe wall street , scoate pe an cam 8% profit din ce bani ruleaza. Tu crezi ca in romania exista investitori care scot 15% ai lor comision si inca ceva profit pentru client ? Pai le-ar face statui din aur in wall street , intelegi ca nu se poate asa aberatie.

Si inca ceva , daca banii depusi de tine chiar ar fi investiti in ceva , si nu cheltuiti instant... administratorii de fond si-ar lua salariile din profituri si nu ar cere bani de la tine pt administrare :)

#203
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostchiriasDezamagit2000, on 11 decembrie 2013 - 16:45, said:

Apropo , uite si ce face inflatia din "fondul de pensii":  http://www.romaniatv...ment_56628.html

View Postsenator, on 11 decembrie 2013 - 17:14, said:

Subiectul bănci îl poți discuta pe topicul alocat acestui subiect. Aici este vorba de pensii private.
Intamplator sau nu ai scapat din vedere esentialul din "discutia in cauza" = inflatia, chiar daca a aratat exemplul unei banci.
Un fond de pensii incearca sa bata inflatia.
Inseamna pur si sinmplu ca va reusi?
Pentru majoritatea romanilor care s-au ars odata candva este greu de crezut ca Fondurile de pensii private vor reusi acest lucru = sa bata inflatia pe termen lung mai ales ca au investit majoritar in obligatiuni de Stat.
Stat care intre altele fie spus este falimentar, de bine ce l-au condus ai nostrii.

#204
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Trebuie să plec la drum lung și nu vă pot răspunde acum. Ne auzim de luni încolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate