Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pensia Administrata Privat (Pilonul II) Si Pensia Facultativa (Pilonul III)

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#19
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 dsl, on 27th January 2012, 08:37, said:

Hmm, deci un roman mediu cu 387.13 € salariu plateste o chieie medie de 209.64 € (mai mult de jumatate din salariu) si mai poate cumpara sa zicem 195 de kilograme de portocale. Un olandez mediu cu salariu de 6 ori mai mare, adica 2,325.63 € plateste o chirie de 1,014.29 € si mai poate cumpara 686 kilograme de portocale. Sau un roman poate cumpara pe luna 317 litri de benzina, un olandez 1409 litri. Chiar nu poti interpreta un amarat de tabel?



Mda, ai dreptate in felul tau daca te uiti strict la numere. In schimb tu nu iei in calcul standardul de viata de acolo. Or fi avand ei salarii mari, dar senator stie f bine si ce cheltuieli/taxe sunt in Olanda.

In felul in care ai prezentat tu, da are sens. Dar din nou iti spun, te-ai limitat la prea putini factori pentru a avea o privire de ansamblu.

Iar la noi stii foarte bine ca sunt extrem de putini romani care traiesc in chirie perioade lungi de timp.(majoritatea au "chirii" de platit la banci :)) )

Ideea e ca cine vrea sa puna bani deoparte, ar cam trebui sa inceapa sa o faca cate putin.
Daca acum nu pune deoparte si are un salariu minim pe economie(sa zicem). Crezi ca va putea trai dintr-o pensie de 350 de lei(daca va primi macar atat) ?


Sau o persoana la 30 d ani cu un salariu de 2000 lei net, care iese la pensie peste 35 de ani si va avea o pensie de 600 lei; tu crei ca asta e o situatie fericita? (da, e fericire mare daca ar primi 600 lei pensie).


dsl si mult altii nu iau in calcul anumite lucruri. Spre exemplu, de cate ori au fost majorate pensiile si de cate ori au fost micsorate pensiile in cursul anilor dupa '90 ?

Va informez eu.  Fapte si situatii foarte posbilie.

4 persoane active sustineau 1 pensionar in anii 90. Iar pensia reprezenta cam 85% din ultimul salariu.
In anii 2000, 2 persoane active sustineau 1 pensionar. Iar pensia repreznta cam 75% din ultimul salariu.
In 2010, 1 persoana activa sustinea 1 pensionar. Pensia reprezenta 55% din ultimul salariu.
In 2011, 1 persoana activa sustinea 1,25 pensionari. AICI e momentul in care statul a imprumutat 3,6mld Euro ca sa plateasca restul de 25% de pensionari. Pensia reprezinta 45% din ultimul salariu.
In 2012 , pensiile sunt inghetate. Statul imprumuta iar 3,5 mldEuro pentru plata pensiilor.
Pana in 2016 pensiile vor ajunge sa reprezinte 35% din ultimul salariu. Statul va continua in fiecare an sa se imprumute cel putin 3,5mld euro pentru plata pensiilor.
Pana in 2030 varsta legala de pensionare va fi 65 barbati, femei 63. (acum in 2012 e 59 si 2 luni femei, 63 si 3 luni barbati) Statul nu va mai putea acorda decat pensii sociale in valoare de 350 de lei. Iar o persoana activa va sustine in jur de 3 pensionari.
In 2050, o persoana activa va sustine in jur de 4-5 pensionari. Ce pensii credeti ca vor fi atunci?


Majoritatea persoanelor sunt reticente la aceste pensii private deorece conceptul lor a aparut abia in 2008. Lumea inca nu stie de ele. Nu sunt invatate cu ele si nici obisnuite.
Daca nu vor constientiza nevoia clara de a economisi pentru "cel mai lung concediu" din viata lor, vor avea o batranete foarte "linistita" .

#20
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Situatia sistemelor de pensii publice din Europa:

http://stirileprotv....tiri/internatio ... -2060.html

http://www.ziare.com...sii/fonduri-pen ... ci-1151407

http://www.monitorul...o/Ultima-ora/20 ... ndeplinite


"In Romania , raportul actual angajat - pensionar este de 1 angajat la 1.25 pensionari.
Numarul pensionarilor pana in 2050 va fi de 4 pensionari la 1 angajat."
Sursa: Studiu Vasile Ghetau - Profesor de Demografie, Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala, Universitatea din Bucuresti - 2010.


Numarul tinerilor scade, ei platind contributii (CAS) la stat mai putine. Plus ca angajatorii prefera sa plateasca salarii minime si sa completeze salariul minim cu bani direct in mana. Si mai putini bani intra la stat.

Puteti calcula si singuri. Mai putini bani care intra la stat, vor fi impartiti la mult mai multi pensionari. Pensiile de la an la an vor fi din ce in ce mai mici.

In momentul de fata, pentru marea majoritate de oameni - noi "muritorii de rand" - in 2012, o persoana care are un salariu NET (in mana) de 1500 de lei, pensia lui de stat va fi aproximativ 700 de lei lunar. Cel mai fericit caz. De asemenea va puteti interesa si singuri intreband persoanele care au iesit recent la pensie.

UE a prezentat "Cartea alba de pensii". Toate sistemele de stat de pensii merg spre colaps. Unele stat au luat deja masuri pentru a putea plati pensii inca de acum 15 ani.

Romania abia in 2007 a facut reforma pensiilor. Si exista in momentul de fata 4 PILOANE de pensii. Unul de stat, trei cu componente private. Pana si statul "spune" ca nu mai poate plati pensii de stat si ofera diverse avantaje fiscale pentru pensiile private, atat pentru angajati, cat si pentru angajatori (in cazul in care vor sa plateasca si ei pensii la salariati).

Solutia: intrebati, intrebati si informati-va!


PS: Repet, va raspund la orice fel de intrebare legata de sistemul de pensii, fie el privat sau de stat. Legea pensiilor din Romania L204/2006 spune foarte clar ce pensii va puteti face. Da, am spus bine, VA puteti face.

Pensia, de acum inainte, este o alegere. La fel ca in Vest.

#21
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 alexxxxyy, on 22nd February 2012, 21:31, said:

Si exista in momentul de fata 4 PILOANE de pensii. Unul de stat, trei cu componente private.
Auuuuuuuuuuuuu! Mai ușor cu afirmații d-astea.
Un pilon, doi piloni. Mi-aduce aminte de o tipă de la București 4 care n-o mai scotea din piloane...
În realitate sunt 3 piloni de pensii. Pilonul 1 este reprezentat de pensia din sistemul public, pilonul 2 de pensia administrată privat (cunoscută și sub numele de pensia obligatorie sau 2%) și pilonul 3 de pensia privată facultativă.
Ce vrei tu să spui c-ar fi al 4-lea pilon de pensii este, de fapt, asigurarea de viață, nu pensie și, implicit, nu pilon de pensie. O dovadă indirectă este faptul că supravegherea și controlul pe partea de pensii se face de CSSPP, iar pe partea de asigurări de viață de CSA.
Și încă ceva. Prin modificările aduse legislației pensiilor s-a interzis folosirea termenului de pensie în cazul asigurărilor de viață astfel încât denumirea corectă a celor din urmă este asigurare de viață cu componentă de pensie.
Ca să folosim termeni corecți și să nu amețim clienții...
Dorința ta de informare este lăudabilă dar ascultă un sfat de la un bătrân în branșa asta: consultanța reală și corectă se face fața-n față, nu pe forum. Doar în cazuri excepționale, dar nu cred că e cazul aici.

#22
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 senator, on 22nd February 2012, 22:22, said:

Auuuuuuuuuuuuu! Mai ușor cu afirmații d-astea.
Un pilon, doi piloni. Mi-aduce aminte de o tipă de la București 4 care n-o mai scotea din piloane...
În realitate sunt 3 piloni de pensii. Pilonul 1 este reprezentat de pensia din sistemul public, pilonul 2 de pensia administrată privat (cunoscută și sub numele de pensia obligatorie sau 2%) și pilonul 3 de pensia privată facultativă.
Ce vrei tu să spui c-ar fi al 4-lea pilon de pensii este, de fapt, asigurarea de viață, nu pensie și, implicit, nu pilon de pensie. O dovadă indirectă este faptul că supravegherea și controlul pe partea de pensii se face de CSSPP, iar pe partea de asigurări de viață de CSA.
Și încă ceva. Prin modificările aduse legislației pensiilor s-a interzis folosirea termenului de pensie în cazul asigurărilor de viață astfel încât denumirea corectă a celor din urmă este asigurare de viață cu componentă de pensie.
Ca să folosim termeni corecți și să nu amețim clienții...
Dorința ta de informare este lăudabilă dar ascultă un sfat de la un bătrân în branșa asta: consultanța reală și corectă se face fața-n față, nu pe forum. Doar în cazuri excepționale, dar nu cred că e cazul aici.


Ceea ce spui tu e corect senator, cu mentiunea ca si asigurarea de viata cu componenta de pensie ESTE o pensie privata, Un pilon "neoficial" de pensie. Indiferent de cine este controlata pensia. In momentul de fata, sunt trei tipuri de pensii cu componenta privata.
Doua dintre ele sunt facute prin si cu ajutorul statului roman, iar ultima este strict privata unde nu are legatura statul roman. Le consider a fi 4 piloane de pensii.

Din punct de vedere al tipurilor de pensii din Romania sunt 4. Daca ai alta parere, mi-ar face placere sa o cunosc.

#23
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 alexxxxyy, on 24th February 2012, 19:58, said:

Ceea ce spui tu e corect senator, cu mentiunea ca si asigurarea de viata cu componenta de pensie ESTE o pensie privata, Un pilon "neoficial" de pensie. Indiferent de cine este controlata pensia. In momentul de fata, sunt trei tipuri de pensii cu componenta privata.
Doua dintre ele sunt facute prin si cu ajutorul statului roman, iar ultima este strict privata unde nu are legatura statul roman. Le consider a fi 4 piloane de pensii.

Din punct de vedere al tipurilor de pensii din Romania sunt 4. Daca ai alta parere, mi-ar face placere sa o cunosc.
Eu, personal, nu pot să mint clienții cu informații interpretabile. Nu pot să le transmit clienților ce cred eu, ci ceea ce este în realitate. Oficial, sunt 3 piloni de pensii. Punct.
O asigurare de viață (fie ea cu componentă de pensie) este o asigurare de viață. N-ai niciun drept s-o consideri pensie. În plus, cazi sub incidența legii care interzice prezentarea ei drept pensie.
TU le consideri PILOANE de pensii, dar sunt de fapt PILONI de pensii. Văd că te joci și cu legea și cu limba română.

#24
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 senator, on 24th February 2012, 20:54, said:

Eu, personal, nu pot să mint clienții cu informații interpretabile. Nu pot să le transmit clienților ce cred eu, ci ceea ce este în realitate. Oficial, sunt 3 piloni de pensii. Punct.
O asigurare de viață (fie ea cu componentă de pensie) este o asigurare de viață. N-ai niciun drept s-o consideri pensie. În plus, cazi sub incidența legii care interzice prezentarea ei drept pensie.
TU le consideri PILOANE de pensii, dar sunt de fapt PILONI de pensii. Văd că te joci și cu legea și cu limba română.

Multumesc pentru ca mi-ai adus la cunostinta opinia ta; si corectiile de rigoare. Toata viata invatam, iar eu apreciez ce spui.

In legatura cu PILONII (am invatat deja), incep sa iti dau dreptate. Trei piloni de pensie, din care unul de stat, doi cu componenta privata.

Si o alternativa la cei trei piloni o reprezinta asigurarea de viata. Cred ca suna mai bine asa.


Senator, iti multumesc!!



PS. Ce faci sau cum faci tu cu reactia oamenilor privind asigurarile de viata?  
  Majoritatea nu stiu ce inseamna si au impresia ca stiu, reactia fiind ca nu ii intereseaza.
Cred cu adevarat in binele pe care il pot face astfel de instrumente si doresc sa fie acestea, cunoscute de catre cat mai multe persoane.

Ai gasit o modalitate mai favorabila de a fi ascultat macar cu privire la informatiile pe care le detii ?

#25
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Cu plăcere.
PS Pregătire continuă. Citesc tot timpul. Învăț de la cei care au succes. Mă adaptez în funcție de client.

#26
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 senator, on 25th February 2012, 14:39, said:

Cu plăcere.
PS Pregătire continuă. Citesc tot timpul. Învăț de la cei care au succes. Mă adaptez în funcție de client.

Ce lectura recomanzi ? Autori si titluri de carti daca poti.

#27
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 alexxxxyy, on 26th February 2012, 12:27, said:

Ce lectura recomanzi ? Autori si titluri de carti daca poti.
Vezi că sunt foarte multe cărți apărute la Editura Curtea Veche (în special seria Tată bogat și colecția Capital) pe acest subiect. Urmărește cărțile scrise de Donald Trump, Robert Kyosaki, Dale Carnegie și Zig Ziglar. Unele dintre ele sunt bune și pentru viața de zi cu zi (în special ale ultimului).
Câteva exemple de cărți:
Kiyosaki Cadranul banilor (cu asta începi)
Kiyosaki Tată bogat, tată sărac
Kiyosaki De ce vrem să fii bogat
Girard Cum să vinzi orice oricui
Carnegie Secretele succesului
Degen Small talk... pentru ca pauzele să nu devină penibile
Qubein Profesionist în vânzări
7 lecții de succes pe timp de criză
de Bono Gândirea laterală (asta e demențială. Și fi-mea a învățat despre așa ceva la Școala de Excelență).
Clements Gândește și acționează pozitiv (foarte potrivită mai ales pe timp de criză)
Giblin Arta de a lucra cu oamenii
Gabor Cum să începi o conversație și să-ți faci prieteni
Ziglar Gândește optimis într-o lume cenușie (fabuloasă, ca multe cărți ale lui Ziglar)
Ziglar Arta vânzării
Kerrigan Ce opțiuni am?
Carnegie Tehnici de a vinde

Și... că tot lucrezi la ING, ia legătura cu Titus Peride și cumpără cartea lui Jim Heidema Managerul pasionat.
În timp, dacă ai succes ajungi la Conferința Națională unde mai sunt invitați unii din afară care te pot ajuta cu sfaturi în acest sens. Dacă ajungi la MDRT vei învăța și mai multe. Poți să cumperi CD-urile de la edițiile anterioare ale MDRT și vei afla lucruri interesante de la oameni atât de la noi, cât și din afară care au succes în această branșă. Și-atunci vei înțelege de ce imnul MDRT este ăsta.

#28
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 senator, on 26th February 2012, 13:06, said:

Vezi că sunt foarte multe cărți apărute la Editura Curtea Veche (în special seria Tată bogat și colecția Capital) pe acest subiect. Urmărește cărțile scrise de Donald Trump, Robert Kyosaki, Dale Carnegie și Zig Ziglar. Unele dintre ele sunt bune și pentru viața de zi cu zi (în special ale ultimului).
Câteva exemple de cărți:
Kiyosaki Cadranul banilor (cu asta începi)
Kiyosaki Tată bogat, tată sărac
Kiyosaki De ce vrem să fii bogat
Girard Cum să vinzi orice oricui
Carnegie Secretele succesului
Degen Small talk... pentru ca pauzele să nu devină penibile
Qubein Profesionist în vânzări
7 lecții de succes pe timp de criză
de Bono Gândirea laterală (asta e demențială. Și fi-mea a învățat despre așa ceva la Școala de Excelență).
Clements Gândește și acționează pozitiv (foarte potrivită mai ales pe timp de criză)
Giblin Arta de a lucra cu oamenii
Gabor Cum să începi o conversație și să-ți faci prieteni
Ziglar Gândește optimis într-o lume cenușie (fabuloasă, ca multe cărți ale lui Ziglar)
Ziglar Arta vânzării
Kerrigan Ce opțiuni am?
Carnegie Tehnici de a vinde

Și... că tot lucrezi la ING, ia legătura cu Titus Peride și cumpără cartea lui Jim Heidema Managerul pasionat.
În timp, dacă ai succes ajungi la Conferința Națională unde mai sunt invitați unii din afară care te pot ajuta cu sfaturi în acest sens. Dacă ajungi la MDRT vei învăța și mai multe. Poți să cumperi CD-urile de la edițiile anterioare ale MDRT și vei afla lucruri interesante de la oameni atât de la noi, cât și din afară care au succes în această branșă. Și-atunci vei înțelege de ce imnul MDRT este ăsta.


Am avut acces si mi-am cumparat cartea lui Haidema, nu a Managerului de succes, ci a doua carte a lui, a Agentului Pasionat
Poate il cunosti pe Titi Simion, el mi-a facut niste recomandari de lectura cu privire la activitatea noastra si care, in opinia lui, sunt bazele a ceea ce facem noi:
Haidema , Consultantul de succes (construit exact pe activitatea noastra)
Geffrey Gitomer, Biblia Vanzarilor
Dupa care am inceput sa aprofundez de unul singur:
Ziglar Curs de vanzari,
Gitomer Cartea rosie a solutiilor in vanzari
Gitmoer Cartea rosie a vanzarilor
Maister, Green si Galford ; Consilierul de incredere
Bert Whitehead, De ce oamenii inteligenti fac lucruri prostesti cu banii
Dave Ramsey, Transformarea financiara totala
Jon Spoelstra, Cum sa vinzi gheata eschimosilor



Am 5 luni in aceasta meserie, imi place la nebunie si cred cu tarie in sprijinul pe care il poate oferi o asigurare de viata.

Conferinta nationala este acum in martie incepand pe 9.
Poate ne vedem acolo. Sunt din regunea 3.

#29
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 alexxxxyy, on 26th February 2012, 13:51, said:

Am 5 luni in aceasta meserie, imi place la nebunie si cred cu tarie in sprijinul pe care il poate oferi o asigurare de viata.

Conferinta nationala este acum in martie incepand pe 9.
Poate ne vedem acolo. Sunt din regunea 3.
Succes în activitate!
Nu ne mai putem vedea acolo. ING nu-și mai iubește oamenii care l-au adus pe culmile succesului. Întreabă prin agenție de actul adițional din februarie 2010 și ai să înțelegi de ce. Iar dacă vrei să vezi efectele celor care au acceptat acest act, aruncă-ți o privire aici.
Dacă-ți place cu adevărat această meserie atunci fă-o cu pasiune și cu respect față de clienți. Să nu uiți niciodată că primordial este interesul clientului, nu al tău. Dacă vei conștientiza corect acest lucru vei avea succes. Iar munca îți va fi respectată de clienții tăi.

Edited by senator, 26 February 2012 - 14:04.


#30
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 senator, on 26th February 2012, 14:03, said:

Succes în activitate!
Nu ne mai putem vedea acolo. ING nu-și mai iubește oamenii care l-au adus pe culmile succesului. Întreabă prin agenție de actul adițional din februarie 2010 și ai să înțelegi de ce. Iar dacă vrei să vezi efectele celor care au acceptat acest act, aruncă-ți o privire aici.
Dacă-ți place cu adevărat această meserie atunci fă-o cu pasiune și cu respect față de clienți. Să nu uiți niciodată că primordial este interesul clientului, nu al tău. Dacă vei conștientiza corect acest lucru vei avea succes. Iar munca îți va fi respectată de clienții tăi.

Interesul clientului este si in mintea mea pe primul loc.  Asa am considerat tot timpul ca este corect.


CU referire la acel act aditional, am auzit ce lucruri s-au intamplat.
Si bune si rele.

Ce incearca acum ING este urmatorul lucru:
realizarea unui fond de "lapse", o garantie. Lunar 5% din comisioane se indreapta spre acest fond pana se atinge limita de 3000 RON. Va fi deschis ca depozit purtotor de dobanda. Cand pleci din companie si nu ai debit, primesti depozitul.
Daca pleci cu debit se iau de acolo minusurile.

Vom vedea ce efecte va avea aceasta masura.

#31
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Sincer, nu mă mai interesează ACUM ce vrea ING să facă. Încrederea se pierde o singură dată.
Mai bine am reveni la subiect.

Edited by senator, 26 February 2012 - 14:42.


#32
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 senator, on 26th February 2012, 14:41, said:

Sincer, nu mă mai interesează ACUM ce vrea ING să facă. Încrederea se pierde o singură dată.
Mai bine am reveni la subiect.


Ce parere ai despre posibilitatea nationalizarii Pilonului II de pensii in Romania??....asemeni situatiei din Ungaria, cand statul a luat toti banii de la pilonul 2?

#33
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 alexxxxyy, on 26th February 2012, 19:20, said:

Ce parere ai despre posibilitatea nationalizarii Pilonului II de pensii in Romania??....asemeni situatiei din Ungaria, cand statul a luat toti banii de la pilonul 2?
Exclus cât timp este actuala guvernare. Dar când se va face bascularea, dacă vine un ministru ca deșteptul ăla de Liviu Voinea, tot ce-i posibil.
Ungaria este o gogoașă umflată. Se va desumfla curând. E mult de spus dar nu cred că e cazul aici.

#34
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 alexxxxyy, on 26th February 2012, 19:20, said:

Ce parere ai despre posibilitatea nationalizarii Pilonului II de pensii in Romania??....asemeni situatiei din Ungaria, cand statul a luat toti banii de la pilonul 2?

Guvernul maghiar si-a dat seama acum (mult prea tarziu, ce-i drept) ca a facut o tampenie. Banii din fond ii poti lua o singura data, iar procentul de contributie pe care-l intorci inapoi in bugetul de stat prin eliminarea Pilonului II este insignifiant comparat cu deficitul (care este structural, deci se rostogoleste de la an la an). Prin asta, au reusit in schimb sa se puna rau cu multe societati de asigurari/administrare fonduri. Lobby-ul negativ la Uniune nu e de ignorat.

Nu cred ca va mai fi vreo tara sa adopte masuri economice "originale", mai ales ca Orban & Co. au reusit s-o dea in bara cu mult succes.

#35
vicky_boy

vicky_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2010
Pentru toti cei care conversati aici, o intrebare de la un nestiutor de rand ( nu e obligatoriu sa raspunda angajatii ING ) :
Este adevarat ca ING intentioneaza sa cedeze pilonul II catre alte companii ( prin vanzare, absorbtie, etc. ) ?
Cu scuzele de rigoare daca intrebarea deranjeaza pe cineva, astept cu deosebit interes un raspuns documentat si va multumesc anticipat.

#36
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 vicky_boy, on 26th June 2012, 18:43, said:

Pentru toti cei care conversati aici, o intrebare de la un nestiutor de rand ( nu e obligatoriu sa raspunda angajatii ING ) :
Este adevarat ca ING intentioneaza sa cedeze pilonul II catre alte companii ( prin vanzare, absorbtie, etc. ) ?
Cu scuzele de rigoare daca intrebarea deranjeaza pe cineva, astept cu deosebit interes un raspuns documentat si va multumesc anticipat.


Ai gasit ceva articole oficiale pe undeva, de vii cu o astfel de ... intrebare?

Daca vrei informatii clare despre ce inseamna Sistemul de pensii private, intra pe : http://www.csspp.ro/...ate-detalii/298     si documenteaza-te.


LA prima vedere, ceea ce spui tu nu mi se pare posibil. Imagineaza-ti fondul de pensii ca o closca, iar banii din fondurile de pensie ca nist oua de aur (Asta pentru ca banii din fondurile de pensie stau in jur de 40 de ani ca sa produca dobanzi si profit, atat pentru companie, cat si pentru particiant). Ai renunta la closca tu ?

Dar asta nu numai pentru ING e valabil, ci pentru toti administratorii de P2. Dupa cum vezi si denumirea celor care au grija de fondul de pensii, implicit "Administratori", acestia din urma sunt obligati prin legea 411/2004 sa aibe grija de fondurile lor de pensie.
Iar legat de ING, are cea mai mare cota de piata din Pilonul II si Pilonul III. Ce motive ar avea sa vanda?  

Un fond de pensii trece la un alt administrator doar in cazul in care primul administrator a dat faliment sau nu a indeplinit conditiile de randament pentru a ramane pe piata. Gasesti conditiile si masurile de siguranta a unui fond de pensii in Capitolul 7 din Ghidul participantului la sistemul de pensii private, care il gasesti in link-ul de mai sus.


Daca sunt persoane care ma pot completa, le rog sa o faca. Cu siguranta e posibil sa mai gresesc, nu am pretentia ca stiu tot.

Edited by alexxxxyy, 26 June 2012 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate