Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pensia Administrata Privat (Pilonul II) Si Pensia Facultativa (Pilonul III)

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#37
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
am si eu cateva intrebari referitoare la pilonul II pentru militari
anul trecut prin legea pensiilor militarii au intrat in sistemul public de pensii, odata cu asta venind si pilonul II.
problema este ca s-au semnat acte de aderare anul trecut, care mai apoi s-au anulat iar anul acesta , incepand cu 1 mai a inceput din nou procesul de aderare. dupa ce aproape toti cei obligati/eligibili au aderat Guvernul a dat o ardonanta de urgenta care prelungeste perioada de aderare initiala (1 mai - 22 iunie) pana la sfarsitul anului.
pana aici toate bune.... doar ca nici un act nu a fost inca validat de casele de pensii sectoriale si nici nu se preconizeaza ca s-ar intampla asta prea curand
deci am muncit iarasi degeaba ca si anul trecut cand nu am primit nici un comision :(
voi ce stiti despre situatia asta?
ati incheiat si voi adeziuni pentru militari?

#38
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
nimeni?

#39
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postlentzy1984, on 12th July 2012, 20:42, said:

problema este ca s-au semnat acte de aderare anul trecut, care mai apoi s-au anulat iar anul acesta , incepand cu 1 mai a inceput din nou procesul de aderare. dupa ce aproape toti cei obligati/eligibili au aderat Guvernul a dat o ardonanta de urgenta care prelungeste perioada de aderare initiala (1 mai - 22 iunie) pana la sfarsitul anului.
pana aici toate bune.... doar ca nici un act nu a fost inca validat de casele de pensii sectoriale si nici nu se preconizeaza ca s-ar intampla asta prea curand
deci am muncit iarasi degeaba ca si anul trecut cand nu am primit nici un comision :(
voi ce stiti despre situatia asta?
ati incheiat si voi adeziuni pentru militari?
S-au anulat (unele dintre ele!!!) pentru cã era ilegal sã se încheie pentru militari înainte de apariþia legislaþiei primare ºi a celei secundare. Practic, prin apariþia Normei 4/2012 s-a încheiat aceastã etapã ºi se pot încheia adeziuni începând cu data de 1 mai 2012. Pentru cã actualul guvern a prelungit perioada de aderare pânã la sfârºitul anului, validarea adeziunilor se va face în prima parte a anului 2013 ºi, dupã aceastã etapã îþi vei primi ºi tu comisionul pentru activitatea desfãºuratã.
Deci, nu ai muncit degeaba, dar trebuie sã mai aºtepþi. Sau sã închei adeziuni cu ceilalþi.

#40
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
La Multi Ani domnule senator! Sper din tot sufletul sa ai dreptate si sa nu schimbe astia iarasi legea.... tu mai ai ceva informatii noi ca tot a venit si termenul limita pentru adeziunile astea???

#41
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Tot sistemul asta de asigurari de viata si pensii private e un sistem de escrocare pus la punct de banci si firmele lor capuse de asigurare.Le cunosc de 23de ani si era sa ma agate si pe mine la inceput in 90 cand am pasit pe pamant austriac.Fara experienta politicii si a sistemului bancar era cat pe ce sa semnez pe un astfel de contract pe 20 de ani.Dar instinctul mi-a zis"da-i pace"si bine am facut.Au pus botul multi romani,cativa cunosc si personal si acum dupa 20 de ani primesc inapoi exact suma care au depus-o fara bobanzile de 20% sau mai mari care erau trambitate la inceput.S-a motivat lipsa castigurilor scontate.
Adica sa dai tu luna de luna timp de 20 de ani intre 5-10% din salar ca sa faca institutia si angajatii ei p..Posted Image a mare si la sfarsit sa-ti dea inapoi banii tai o vad ca si o escrocherie care ar trebui pedepsita prin lege.
Toata escrocheria asta e ca un joc multilevel in care capusele traiesc din banii munciti cu sudoare de altii.Exista faza intai ca o perioada de acumulare in care prostii pun botul si cu banii lor banca sau institutia respectiva face acumulare de capital si anumite afaceri profitabile sau nu.Faza a doua e mai dureroasa cand urmeaza plata dupa ce perioada de contract a expirat.Institutia va afirma ca nu a putut face castiguri semnificative si ca atare nu poate returna numai suma incasata.Ceea ce multi nu stiu e ca dupa atatia ani valoarea sumei incasate are valoare mai mica fata de anul in care s-a semnat contractul datorita ratei inflatiei.Si uite asa traiesc capusele de pe sudoarea celorlalti.

Romania e inca numai la inceput cu toate excrocheriile astea dar sa vad peste 15 ani de unde dati voi pensii private cand acumularile vor scadea si prostimea se va mai lumina un pic.
Daca nu e asa loviti-ma voi astia care stiti sa faceti atatea calcule cu un exemplu practic care sa infirme cele postate de mine.

#42
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postalexxxxyy, on 20 ianuarie 2012 - 16:09, said:

Ai facut un credit, ai casa ACUM, dar esti sclav la banca. Ca doar ai sa muncesti pe cel putin 25 de ani. Si sa nu uitam, "Am casa acum!". dar alte lucruri mult mai importante nu sunt ?


I


Da sa-ti faci pensie privata sa fii sclav 25 de ani pe langa banca si al societatea de asigurare care apartine tot de banca.Dupa aia te tin parintii daca mai pot sau mergi la cersit.Mama ce v-as impusca io pe astia care stiti sa-ntindeti mana fara sa stiti bate un cui in peretePosted Image

Edited by Airbag, 07 January 2013 - 21:16.


#43
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Esti foarte amuzant :)).

Toata lumea poate critica. Dar sa mai putin sa vina cu solutii.

Cateva aspecte pe care cu siguranta nu le cunosti:

1. Sistemul de pensii de stat in toata lumea este deficitar. In tarile dezvoltate, singura solutia viabila, demonstrata si testata este parteneriatul intre stat si privat. Modelul preluat de catre noi este dupa cel olandez. Demonstrat ca este eficient de mai bine de un secol.

2. In privinta cunostintelor tale financiare, ai nevoie de completari. Tot sistemul financiar este impartit in institutii financiar- bancare si institutii financiare nebancare.
La prima categorie este clar, intra bancile. La a doua intra companii de investiii (piata de capital, fonduri mutuale, equity, bonduri, hedge-uri, etc), asigurari, etc (care nu au legatura cu bancile). Sunt mere si pere, intr-un cos de fructe.
La randul lor merele pot fi idared, gold, s.a.m.d. Perele la fel, cu soiul lor.

3. Sunt n tipuri de contracte de asigurari. Unele pot fi cu acumulare de capital, altele fara. Unele cu garantii, altele fara. Asa ca ceea ce spui tu din experienta altora e ca telefonul fara fir.

4. Decizia apartine fiecarui om. Fie ca vrea sa fie pregatit pentru anumite momente, fie ca nu vrea.

5. Totul e un bussines. Cand ai sa intelegi asta, atunci va fi mare lucru pentru tine. NImic in aceasta lume nu e gratuit, iar daca e, fii sigur ca ceva e in neregula.

#44
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Daca e deficitar ce tot bateti apa-n piua ca ar fi mai bun ca ala de stat.Ceea ce spun eu nu e telefon fara fir e fapt constatat pe viu dupa ce soc. de asigurare au dat nspe mii de promisiuni.
In Romanica inca nu se poate constata nimic pentru ca asigurarile private sant inca in fasha.

Dar daca tot esti tu expertul da-mi un exemplu practic sa vada lumea despre ce e vorba si dupa aia sa despicam firu-n patru.Adica tu ma obligi sa dau 10-15% lunar din salar timp de 25 de ani ca sa faceti voi Posted Image mare si dupa acest rastimp primesc tot banii astia inapoi.Pai de ce sa nu pun eu din proprie initiativa cat pot nu manat din spate de banci si institutii in fiecare luna.De fapt la salariile din Romanica de 200-300 de euro putini sant cei care-si pot permite asta eventual cei care vor sa devina Romanica next top model by Cata Botezatu.

#45
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Domnule Airbag,

Ce exemplu concret?

In primul rand nu se poate intelege despre ce discutati dumneavoastra....

* Despre pensia de stat?
* Despre pensia administrata privat?
* Despre pensia facultativa?
* Despre asigurare de viata cu componenta de pensie?
* Despre depozite ?
* Despre asigurari de viata traditionale?
* Despre asigurari de viata investitionale?
* despre altceva?

Dupa ce va clarificati conceptele si subiectele despre care doriti sa discutati, va rog sa reveniti cu intrebari clare si specifice.

Imi pare rau sa va spun ca.... decizia de a plati o suma, fie ea lunara sau nu, apartine in totalitate persoanei care isi asuma obligatiile dintr-un contract sau dintr-o intelegere.
Nu este nimeni obligat sa faca ceva .



P.S. Si daca tot ati luat o decizie inteligenta sa nu fiti manat din spate de banci sau altii..... presupun ca acum conturile dumneavoastra sunt pline de bani.
Sunt sigur ca veti avea bani de o pensie decenta de 1000 de euro.

Edited by alexxxxyy, 18 January 2013 - 16:38.


#46
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAirbag, on 07 ianuarie 2013 - 21:13, said:

Mama ce v-as impusca io pe astia care stiti sa-ntindeti mana fara sa stiti bate un cui in peretePosted Image
Oare aşa vorbeşti şi cu cei din Austria care lucrează în acest domeniu? Ar fi foarte interesant de aflat.
Pe de altă parte, nu se milogeşte nimeni de tine să-ţi faci pensie. Vrei, bine. Nu vrei, la fel de bine (pentru consultant, că pentru tine, vezi tu de la 65 ani încolo).
Aia cu bătut cuiu-n perete s-o spui lu' Mutu. Că la capitolul aroganţă, văd că nu te-ntrece nimeni.
În final, poate aş fi îndreptăţit să spun şi eu: mamă, ce v-aş împuşca eu p-ăştia care aţi plecat din ţara asta la greu şi care aveţi pretenţia la 65 ani să vă dea o pensie pentru care nu aţi contribuit cu nimic (mă refer la pensia de stat, excludem pe cea privată).

View PostAirbag, on 06 ianuarie 2013 - 17:24, said:

Tot sistemul asta de asigurari de viata si pensii private e un sistem de escrocare pus la punct de banci si firmele lor capuse de asigurare.Le cunosc de 23de ani si era sa ma agate si pe mine la inceput in 90 cand am pasit pe pamant austriac.Fara experienta politicii si a sistemului bancar era cat pe ce sa semnez pe un astfel de contract pe 20 de ani.Dar instinctul mi-a zis"da-i pace"si bine am facut.Au pus botul multi romani,cativa cunosc si personal si acum dupa 20 de ani primesc inapoi exact suma care au depus-o fara bobanzile de 20% sau mai mari care erau trambitate la inceput.S-a motivat lipsa castigurilor scontate.
Stimabile, pretinzi că sistemul asta de asigurari de viata si pensii private e un sistem de escrocare şi că le cunoşti de 23 de ani. Dacă le cunoşti aşa de bine, te provoc să dai un exemplu concret (tip de poliţă, cu caracteristicile ei) şi cu cifre concrete şi să-mi explici şi mie de ce acel tip de poliţă face parte dintr-un sistem de escrocare. Io-s cu experienţă mai puţină decât tine şi vreau să văd "care-i adevărul". Hai, uimeşte-mă cu cunoştinţele tale.

View PostAirbag, on 06 ianuarie 2013 - 17:24, said:

Toata escrocheria asta e ca un joc multilevel in care capusele traiesc din banii munciti cu sudoare de altii.
Şi, la experienţa ta pe acest subiect, poate îmi explici şi mie cum e faza cu jocul multilevel în acest domeniu.

View PostAirbag, on 06 ianuarie 2013 - 17:24, said:

Ceea ce multi nu stiu e ca dupa atatia ani valoarea sumei incasate are valoare mai mica fata de anul in care s-a semnat contractul datorita ratei inflatiei.
Şi, bănuiesc că ai un caz concret pe care poţi să-l prezinţi aici contractul. Despre care până acum nu ne-ai spus de care este: de pensie, de asigurare de viaţă sau d altceva la care nu m-am gândit. Deci, un caz concret, cu cifre concrete.

View Postalexxxxyy, on 17 ianuarie 2013 - 21:04, said:

1. Sistemul de pensii de stat in toata lumea este deficitar. In tarile dezvoltate, singura solutia viabila, demonstrata si testata este parteneriatul intre stat si privat. Modelul preluat de catre noi este dupa cel olandez. Demonstrat ca este eficient de mai bine de un secol.
Nu e o eroare gravă, dar cu indivizi de teapa asta trebuie să fii foarte atent la tot ce spui/scrii. Sistemul multipilon a fost iniţiat şi implementat prima dată de Chile în 1978 (deci, nu de un secol), iar sistemul de la noi este inspirat după cel polonez (care tot din modelul chilian este inspirat). Nu confunda cu sistemul de pensii actual iniţiat pe timpul lui Bismark despre care amicul nostru nu zice nimic.

View Postalexxxxyy, on 17 ianuarie 2013 - 21:04, said:

3. Sunt n tipuri de contracte de asigurari. Unele pot fi cu acumulare de capital, altele fara. Unele cu garantii, altele fara. Asa ca ceea ce spui tu din experienta altora e ca telefonul fara fir.
Dă-i voie colegului să se desfăşoare prezentându-ne nişte cazuri concrete. Şi discutăm după aia.

View PostAirbag, on 18 ianuarie 2013 - 11:10, said:

Adica tu ma obligi sa dau 10-15% lunar din salar timp de 25 de ani ca sa faceti voi Posted Image mare si dupa acest rastimp primesc tot banii astia inapoi.
Poţi să dai un exemplu concret de obligaţie de a da acel procent din salariu şi pe acea perioadă de timp? Mă faci curios, nu de alta.

View PostAirbag, on 18 ianuarie 2013 - 11:10, said:

Pai de ce sa nu pun eu din proprie initiativa cat pot nu manat din spate de banci si institutii in fiecare luna.
Cine-i nemernicul ăla care te-a împiedicat să pui bani din proprie iniţiativă. Arată-mi-l că vreau să mă antrenez pe el cu  Posted Image

Edited by senator, 18 January 2013 - 21:56.


#47
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Nu conteaza ce fel de asigurare este,toate sant o escrocherie de stors bani.Mai putin RCA de masini si eventual o asigurare de accidente pentru cei care lucreaza in conditii speciale.

Eu l-am rugat pe alexxxyy sa dea un exemplu practic sa ma convinga de ce trebuie sa ma leg 25 de ani cuPosted Image de gard si sa am frica de o institutie financiara si de ce sa nu pun eu benevol cat pot si eu pe luna deoparte fara sa fiu stresat.

Si sa-mi exemplifice asta pe un salar de 300€ pe luna.

#48
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAirbag, on 20 ianuarie 2013 - 13:24, said:

Nu conteaza ce fel de asigurare este,toate sant o escrocherie de stors bani.
Mda, atâta timp cât nu dovedeşti cu nimic, afirmaţiile tale sunt simple bârfe şi trebuie tratate ca atare. Refuzul tău este destul de elocvent în acest sens.

#49
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Dovediti voi astia care stiti sa intindeti mana dupa banul altuia,v-am mai rugat cu o exemplificare practica pe un salar de 300€ lunar.

Eu nu pot dovedi, ca nu am luat m...e ca alti cunoscuti.Cel care imi povestise faza nu sta in apropiere ne-am intalnit intamplator cu catva timp in urma si-si povestise necazul..

#50
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAirbag, on 20 ianuarie 2013 - 13:24, said:

Eu l-am rugat pe alexxxyy sa dea un exemplu practic sa ma convinga de ce trebuie sa ma leg 25 de ani cuPosted Image de gard si sa am frica de o institutie financiara si de ce sa nu pun eu benevol cat pot si eu pe luna deoparte fara sa fiu stresat.

Si sa-mi exemplifice asta pe un salar de 300€ pe luna.
Şi te-ai gândit aşa, un pic, de ce crezi că nu ţi-a răspuns colegul de forum? Tu crezi că îţi atragi simpatia cu limbajul ăsta de mahala? Tu crezi că o ofertă se face doar ţinând cont de salariul tău? Eşti departe rău de tot.
Dacă ai o aşa de mare frică de o astfel de instituţie financiară nu face nimic pentru că nu te obligă nimeni. Dacă tu consideri că pensia de stat este soluţia vieţii tale OK şi cu asta basta.
Dacă nu ai bani să-ţi faci o pensie privată, ai bani să pui tu deoparte benevol pentru pensia ta? Câţi bani ai reuşit să pui până acum? Sau, altfel spus, cât timp ţi-ajunge acea pensie? Hai, să văd cât de sincer eşti...

View PostAirbag, on 20 ianuarie 2013 - 22:33, said:

Eu nu pot dovedi, ca nu am luat m...e ca alti cunoscuti.
Ce limbaj colorat ai... Tu crezi că sunt mulţi care au răbdare să-ţi răspundă folosind astfel de cuvinte?

#51
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Deci (cum ar zice Vanghelie de la sectorul 5) pana acum as avea dupa 22 de ani lucrati cam 900€.Mai am 8 ani pana la pensionare,poate ca as mai pune inca 50 sau 100€ in plus.In Romanica am 14 ani lucrati ,dupa lege ar trebui sa mai platesc 2 ani asigurari de pensie si as mai avea poate inca vreo 80€ in plus.In tottal cam 1000-1100 la 65 de ani la varsta pensionarii.
Pentru ce imi mai trebuie pensie privata?

Limbajul colorat se datoreaza faptului ca am oroare de tot ce inseamna sistemul financiar actual in care intra banci,soc. de asigurare, politicienii corupti care sant niste instrumente folosite de magnatii financiari si fata de toti cei care intind mana dupa banul muncit cu sudoare al altuia.

Dar pana la urma tot folositi paravanul limbajului colorat fara sa-mi dati un exemplu practic care sa ma infirme.Am zis 300€ pentru ca asta ar fi un salar mediu in Romanica.Sau pensiile private se fac numai pentru persoane care castiga de la 1000€ in sus?

#52
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Mi se pare normal sa facem o disociere intre situatia ta concreta din Austria si situatia unuia care lucreaza in România pentru că vorbim de condiţii diferite, costuri diferite, sistem diferit şamd. Oricum, ca idee, şi pe-acolo funcţionează bănci, societăţi de asigurare sau fonduri de pensii, deci nu e nimic nou sub soare.
Hai să ne referim la un caz ipotetic din România bazându-ne pe date statistice concrete. Un angajat are (octombrie 2012) un salariu brut lunar de 2139 lei lei din care se reţine CAS-ul care este 10,5%. Concret, 225 lei/lună este contribuţia lui lunară pentru pensia lui de stat (publică). Bine, se reţin mai multe rămânând, în final, un salariu mediu net de 1552 lei.
Pe de altă parte, angajatorul plăteşte pentru el 20,8% din salariul lui, adică 445 lei. Deci, în total 670 lei.
Pe de altă parte, pensia medie din România este (tot în octombrie 2012ca să fim consecvenţi) 778 lei. Rata de înlocuire în România este de 36,37% (raportul dintre pensia medie brută şi salariul mediu brut). Deci, grosier, o treime.
Şi, să nu uităm. această rată de înlocuire este acum.
Ce va fi după 2030 (când vor ieşi la pensie femeile cu doi copii născute în 1967), dar mai ales după 2032 când vor ieşi la pensie şi bărbaţii? Un punct de vedereoficial spune că rata de înlocuire atunci va fi de maximum 15%.
Deci, sa "teleportăm" un bărbat în anul 2032, care a avut salariul lunar brut de 2139 lei înainte de pensionare şi după acest moment îi vine o pensie de 321 lei. Cum crezi că se va descurca din acel moment? Este suficientă pentru el această pensie?

#53
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Din comentariile articolului prezentat:

daca se explica populatiei cat incaseaza fondul din administrarea "pensiilor private", ce comisioane isi iau agentii de asigurari, si sefii lor, NIMENI NU VA MAI DEPUNE UN BAN LA ACESTE FONDURI.

Campania publica este bine gandita sa-i insele pe oameni prin mesajele pe care le transmit pentru a-i determina sa-si puna banii in aceste fonduri care sunt de tip piramidal si nu vor functiona pe termen lung. Ungaria a nationalizat fondurile de pensii private, de ce?

Ca sa nu ziceti ca am comentat eu care ma aflu la 1000km de tara si nu cunosc situatia.

Pana in 2032 sistemul financiar actual se va prabusi oricum si cum se va descurca fiecare va ramane un secret.
Dar vad ca tot nu ati raspuns provocarii cu un exemplu practic,cat plateste omul lunar si cat i se va returna dupa 20 de ani?

Edited by Airbag, 22 January 2013 - 01:26.


#54
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Stimabile, ai vrut un exemplu practic şi ţi l-am dat. Ce vrei mai mult? Tu vrei răspunsuri la întrebări, le primeşti, dar te fereşti ca un laş să răspunzi la întrebările care ţi se pun.

View PostAirbag, on 22 ianuarie 2013 - 01:19, said:

Din comentariile articolului prezentat:

daca se explica populatiei cat incaseaza fondul din administrarea "pensiilor private", ce comisioane isi iau agentii de asigurari, si sefii lor, NIMENI NU VA MAI DEPUNE UN BAN LA ACESTE FONDURI.
În primul rând, în articolul anterior am vorbit doar despre pensia publică, aşa că cititorii acestui topic îşi pot seama uşor că ai luat-o pe arătură.
Pe de altă parte, populaţia are la vedere costurile pensiilor private deoarece acestea sunt prevăzute în prospectul fiecărui produs. Cine vrea să ştie acest aspect, citeşte. Cine nu vrea, fie nu este interesat, fie aberează pe forumuri.
Şi uite aşa, eu îţi răspund la întrebări, tu fugi de răspunsuri ca un laş şi avem o imagine destul de clară despre buna credinţă a fiecăruia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate