Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Laptop

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1273 replies to this topic

#829
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006
Mai mult de 6 celule , am vrut sa spun .

#830
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View Posthades, on Apr 25 2006, 16:05, said:

Salut,

Gata se apropie momentul sa-mi schimb si eu batranul Toshiba cu ceva nou. In topul meu, la inceputul anului erau 3 jucarii :

Toshiba Qosmio, Fujitsu_Siemens 3438G si un Dell.

FS 3438G ai iesit din calcule, multe pareri contra insotite de o vizita la un magazin unde era expus. Nu zic ca ar avea ceva, doar ca nu mi-a placut.

Au ramas in cursa Qosmio si Dell XPS 1710. Toshiba mi-a castigat increderea deja, dar lipsa unei placi video Nvidia cu 256Mb,  nu poate fi trecuta prin design extraordinar sau accesorii suplimentare cum ar fi tv-tuner-ul inclus.

Dell 1710 tocmai am aflat ca nu poate fi importat in Romania dar, unul din importatorii Dell de la noi mi-a facut urmatoarea oferta :
........
Ce parere aveti ?

Pretul e piperat, dar are inclusa o garantie de 5 ani pe piese. 3096$ TVA inclus la curs BNR.

Pretul e mare, insa parerea mea este ca daca ai acesti bani si te poti lipsi de ei, mergi pe Dell. Sistemul e de belea  :w00t:  ca sa zic asa.... Ai un desktop portabil acolo. Si nici nu e asa greu ca alte notebook-uri de 17, vad ca are doar 3.49 kg.
Eu personal nu as da insa atatia bani pe el.  Cam atat m-a costat avansul ptr un Opel Astra H. E vorba de un calculator aici.....
Gandeste-te totusi ce vrei de la un laptop, daca intr-adevar iti trebuie fabrica aia atomica cu dual core si 7800 go. O sa il folosesti in principiu numai ptr joace sau dezvoltare grafica?
Daca nu... zau ca nu vad de ce ai vrea asa ceva.
Bafta

#831
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View Posthades, on Apr 25 2006, 16:05, said:

Salut,

Gata se apropie momentul sa-mi schimb si eu batranul Toshiba cu ceva nou. In topul meu, la inceputul anului erau 3 jucarii :

Toshiba Qosmio, Fujitsu_Siemens 3438G si un Dell.

FS 3438G ai iesit din calcule, multe pareri contra insotite de o vizita la un magazin unde era expus. Nu zic ca ar avea ceva, doar ca nu mi-a placut.

Au ramas in cursa Qosmio si Dell XPS 1710. Toshiba mi-a castigat increderea deja, dar lipsa unei placi video Nvidia cu 256Mb,  nu poate fi trecuta prin design extraordinar sau accesorii suplimentare cum ar fi tv-tuner-ul inclus.

Dell 1710 tocmai am aflat ca nu poate fi importat in Romania dar, unul din importatorii Dell de la noi mi-a facut urmatoarea oferta :
........
Ce parere aveti ?

Pretul e piperat, dar are inclusa o garantie de 5 ani pe piese. 3096$ TVA inclus la curs BNR.

Pretul e mare, insa parerea mea este ca daca ai acesti bani si te poti lipsi de ei, mergi pe Dell. Sistemul e de belea  :w00t:  ca sa zic asa.... Ai un desktop portabil acolo. Si nici nu e asa greu ca alte notebook-uri de 17, vad ca are doar 3.49 kg.
Eu personal nu as da insa atatia bani pe el.  Cam atat m-a costat avansul ptr un Opel Astra H. E vorba de un calculator aici.....
Gandeste-te totusi ce vrei de la un laptop, daca intr-adevar iti trebuie fabrica aia atomica cu dual core si 7800 go. O sa il folosesti in principiu numai ptr joace sau dezvoltare grafica?
Daca nu... zau ca nu vad de ce ai vrea asa ceva.
Bafta

#832
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Io care mi-am luat Qosmio..... ti-l recomand. Dell-ul de mai sus face sa suspine multe desktopuri atat la performante cat si la dolarei.
Cred ca orice om  care mai cauta cat de cat inainte sa achizitioneze un notebook suspina cand vede configuratia de mai sus.

#833
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005
Nu pot sa inteleg...am postat si eu un mesaj de ajutor... sa imi spuneti si mie o parere, doua...si nimic...zici ca parca am scris niste aberatii fara sens...Am crezut ca gasesc si eu aici niste ajutoare printre voi... :w00t:

Din pacate vad ca doar daca pun ceva de genul :" Domne am 10.000 de $ sa imi iau un laptop...Ia ziceti asta ... e super bun nu?" , raspundeti si voi, Nu va suparati pe mine, dar asa este... ;)

#834
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View PostMorphy, on Apr 23 2006, 22:47, said:

SAlut.
Stiu ca pot parea plictisitor dar am citit cam 80% din ce s-a scris pe aici si tot nu am ajuns la o concluzie...ideea e ca si eu vreau un laptop dar am ramas cu aceleasi intrebari:

1. Celeron sau Centrino
2. WXGA sau doar XGA
3. ATI Xpress200 sau Intel GMA
4. daca nu are wireless e chiar asa o problema...
5. Toshiba, Fujitsu, Acer, HP ?

O sa il folosesc pentru un html, php, mysql, grafica (macromedia, photoshop, corel draw), niste filme, poate un  joc doua cand si cand...
PS : asa ca un ajutor  :P  ma uitam la :

http://www.emag.ro/n...pAPED208562J3EE

http://www.emag.ro/n...PSAA2E-01J00ZG3

http://www.emag.ro/n...--pLX.A5105.119

Thanks !!!

Am vrut sa iti raspund, insa era prea mult de scris si eram f. grabit. Ulterior, am uitat. My bad
Oricum, si tu pui niste intrebari pe care.... le punem toti :D. Eu iti voi raspunde dpdv subiectiv, si cu putine argumente:
1. Ai spus ca ai citit 80% din acest topic, sper ca ai observat ca centrino e de fapt o platforma, formata din trei elemente. De ce ai scos Turion? Eu personal as prefera Turion, pe care il poti compara doar cu pentium m de la echipa adversa. Motivul? Este mai ieftin si ai performante putin mai bune fata de un pentium m la aceeasi frecventa si in aceeasi configuratie. Te-as ruga sa nu ma pui sa iti aduc argumente, ptr ca ele se afla/gasesc pe internet peste tot. Plus de asta a mai fost un flame la un moment dat cu conqueror care se agata insistent de o idee. Nu mai vreau in nici un caz sa readuc timpurile alea  :peacefingers: Daca te duci in spate, vei vedea ca am dat 3 link-uri cel putin despre aceasta problema, referitoare parca strict la notebook. Pe parte desktop oricum am facut personal tot felul de teste. Concluzia? Vrei multimedia masiv, fara discutie amd. Vrei calcule puternice - intel. Oricum, la ce vad ca vrei sa il folosesti, nu gresesti cu nici unul din cele 4 proc: celeron vs sempron, pentium m vs turion. Totul e sa te prinzi de chestia aia simpatica (ce se afla cel mai greu de fapt): pret / performanta.
2. E chestie de gusturi. Vrei 15" sau 15.4" ? Oricum, eu si acum as prefera la orice ora SXGA
3. Daca vrei platforma centrino, sigur nu o sa ai parte de ati ca chipset ci vei avea automat chipset 915 Express (este unul dintre cele 3 componente ce formeaza centrino). Oricum, din nou diferenta nu este majora. Eu spre exemplu am ati xpress200. Sunt foarte multumit. Am fost chiar curios sa vad ce e cu acest chipset, pentru ca abia aparuse cu o luna inainte de a-mi lua eu laptop.
4. Hai sa fim seriosi.... e o problema macar dpdv al ideii de laptop : mobilitate ! Eu personal nu as lua un laptop fara wireless. Parca as lua jumatate de laptop.
5. Toshiba sau HP in aceste vremuri....

Depinde si:
- cat de mult il folosesti pe acumulator => acumulator cat mai bun
- cat de mult il porti => greutate cat mai mica
- cat de mult citesti efectiv texte pe monitor/programezi => ecran cu rezolutie nativa cat mai mare (de la SXGA in sus)
- cat de mult si ce fel de jocuri vei juca => vid cat mai buna cu memorie proprie si personala.
.... si ar mai fi
Bafta

#835
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Posthades, on Apr 25 2006, 09:05, said:

Salut,

Gata se apropie momentul sa-mi schimb si eu batranul Toshiba cu ceva nou. In topul meu, la inceputul anului erau 3 jucarii :

Toshiba Qosmio, Fujitsu_Siemens 3438G si un Dell.

FS 3438G ai iesit din calcule, multe pareri contra insotite de o vizita la un magazin unde era expus. Nu zic ca ar avea ceva, doar ca nu mi-a placut.

Au ramas in cursa Qosmio si Dell XPS 1710. Toshiba mi-a castigat increderea deja, dar lipsa unei placi video Nvidia cu 256Mb,  nu poate fi trecuta prin design extraordinar sau accesorii suplimentare cum ar fi tv-tuner-ul inclus.

Dell 1710 tocmai am aflat ca nu poate fi importat in Romania dar, unul din importatorii Dell de la noi mi-a facut urmatoarea oferta :

 Procesor Intel Pentium Duo Processor T2400 (1.86GHz, 2x1MB cache, 667MHz FSB), chipset Mobile Intel 945GM Express; TouchPad; 1 slot ExpressCard (1.5/3.3V, 34/54mm); porturi: audio (mic + stereo out), IEEE 1394a, RJ-11, RJ-45, S-video TV-Out, 6 x USB 2.0, VGA, DVI-D; 5-in-1 Card Memory Reader (MS; MS Pro; SSD/SDIO; MMC; xD; CD tip I/II & IBM Microdrive prin adaptor ExpressCard); baterie „smart” LiIon (6 celule) 53WHr; 3,49Kg
 butoane multimedia;
 1024MB DDRAM (2x512MB) SoDIMM DDR2 667MHz, max. 2GB (2 sloturi)
 HDD 100GB 5400rpm SATA;
 8x DVD+/-RW + software;
 Geanta extra-large din nylon;
 Controler audio Sigmatel STAC92XX C-Major HD Audio, difuzoare stereo 2W + subwoofer 5W cu port bass relfex;
 Modem 56Kbps V.92, internal;
 LAN interface 10/100, internal;
 Wireless LAN - Intel® ProWireless 3945 802.11a/b/g 54 Mbps miniPCI
 Bluetooth – Dell TrueMobile 350
 Display 17" UltraSharp WUXGA (1920 x 1200dpi),
 Video nVidia GeForce 7800 Go 256MB DDRAM PCI-Express x16;
 Sistem de operare: Microsoft Windows XP Professional SP2 ;
 MS Works 7.0 English;
 Garantie 3 ani;
 BONUS: Mouse optic cu scroll + pad DELL;
 Stoc limitat;

Ce parere aveti ?

Pretul e piperat, dar are inclusa o garantie de 5 ani pe piese. 3096$ TVA inclus la curs BNR.

Abia astept sa vad comentariile voastre.


Laptopul asta costa in State maxim 1500$ cum de ajunge in Romania la >3 mii? Asa mari sunt taxele?

#836
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 05.09.2005
@hades    Eu sunt clar pentru desktop replacement....ce vrei tu sa iti iei...dell-ul ala e superb. Parerea mea e ca  mdc nu are dreptate cu pretul de $1500 din State. M-am uitata pe site-urile din State si l-am vazut pe la $2600 varianta cu placa video 7900 GTX.  Daca ai esti dispus sa dai atatia bani pe un laptop, atunci da-i pe dell-ul asta , e super tare. SI poate faci si un review, niste benchmark-uri. Bafta!

#837
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 16.12.2003
Are pe undeva dreptate, e in jur de 2000$ in SUA, ca sunt aici. Dar aici e si Qosmio cu Intel Duo.
Taxele nu cred ca-s mari in RO, adaosul comercial e mare la noi.

Banii ii am ca sa zic asa, adica mi-i da firma.
De folosit, il voi folosi la joace, garantat. Si la editare video. In rest doar Office.
O sa dau OK-ul acasa sa-l comande. Eu vroiam XPS da in tara nu se vinde.

Cat despre faza cu 10 000$ iau laptop marfa, n-are rost sa zic nimic.
BTW : imi luam Alienware daca dispuneam de 10 000$

:P

#838
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View Posthades, on Apr 26 2006, 08:10, said:

Cat despre faza cu 10 000$ iau laptop marfa, n-are rost sa zic nimic.
BTW : imi luam Alienware daca dispuneam de 10 000$
:P
Nu iti luai unul... iti luai vreo 2-3 :D

#839
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
sa va aduc aminte ca vorbiti de calculatoare? ce dumnezeu faci cu un laptop de 3000 $ ?

daca iti trebuie mega placa vidoe si mega putere de calcul, nu e inca timpul sa renunti la desktop.

#840
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005
"4. Hai sa fim seriosi.... e o problema macar dpdv al ideii de laptop : mobilitate ! Eu personal nu as lua un laptop fara wireless. Parca as lua jumatate de laptop. "

REFERITOR la chestia 4. As putea sa am wireless si cu un simplu stick pe USB...am vazut o multime prin magazine. Nu merge si asa ?

Despre baterie as vrea sa tina cat mai mult, insa la preturi ieftine si bateriile sunt mai slabute...macar un 2h ar fi ceva. De jucat foarte rar...il iau ca sa fac bani cu el nu ca sa ma joc. Ma uit tot mai serios la Toshiba. Am auzit lucruri destul de bune.

Oricum multumesc mult pentru raspunsuri...pe care le asteptam... :coolspeak:
SAlve

#841
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View PostMorphy, on Apr 26 2006, 15:01, said:

"4. Hai sa fim seriosi.... e o problema macar dpdv al ideii de laptop : mobilitate ! Eu personal nu as lua un laptop fara wireless. Parca as lua jumatate de laptop. "

REFERITOR la chestia 4. As putea sa am wireless si cu un simplu stick pe USB...am vazut o multime prin magazine. Nu merge si asa ?
Eu imi mentin indeea cu "jumatate de laptop" :) Iarasi e chestie de gusturi. De ce sa imi omor un port de USB + sa ma car tot timpul dupa mine cu acel stick? Recunosc, sunt cam lenes de felul meu si imi plac chestiile complete. Plus ca ce e din fabrica..... e din fabrica si gata. Adica ai putea sa ai performante mai mici cu acel stick cumparat ulterior decat cu wireless nativ.

View PostMorphy, on Apr 26 2006, 15:01, said:

Despre baterie as vrea sa tina cat mai mult, insa la preturi ieftine si bateriile sunt mai slabute...macar un 2h ar fi ceva. De jucat foarte rar...il iau ca sa fac bani cu el nu ca sa ma joc. Ma uit tot mai serios la Toshiba. Am auzit lucruri destul de bune.

Oricum multumesc mult pentru raspunsuri...pe care le asteptam... :coolspeak:
SAlve
De ce nu mergi pe asa ceva ? Ii mai pui niste meorie si cam gata. Am impresia ca si-a luat cineva de aici si a zis si cateva chestii despre el.... Sa stii ca nu gresesti daca te uiti la toshiba. Hac.... parerea mea. Pe partea cu turion, Hp nx 6125 e singurul viabil pret/performanta. Il gasesti pe la vreo 35 - 36 mil cu Xp Home.

#842
jobrasov

jobrasov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.12.2004
Salut! Vreau si eu sa imi cumpar un laptop si mi-am pierdut ore intregi cautand pe net. Am ajuns la doua variante:

Acer Aspire AS3005
http://www.emag.ro/n...--pLX.A5505.492

sau

Fujitsu-Siemens 1650G
http://www.emag.ro/n...:SEE2-N6EAS6-A1

Ca pret sunt apropiate. Pe care sa il aleg? Pun mare pret pe display.


Multumesc

#843
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View Postjobrasov, on Apr 26 2006, 16:09, said:

Salut! Vreau si eu sa imi cumpar un laptop si mi-am pierdut ore intregi cautand pe net. Am ajuns la doua variante:

Acer Aspire AS3005
http://www.emag.ro/n...--pLX.A5505.492

sau

Fujitsu-Siemens 1650G
http://www.emag.ro/n...:SEE2-N6EAS6-A1

Ca pret sunt apropiate. Pe care sa il aleg? Pun mare pret pe display.
Multumesc
Mai pune 450 respectiv 350 RON in plus si ia un toshiba-satellite-m70-122
Sempron ptr notebook sunt de fapt semproanele de desktop underclocked. Asadar, acel fujitsu sigur e cam gros. Iar acer fata de toshiba..... nu stiu, dar parca as alege toshiba.

#844
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Si eu zic la fel.

#845
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005
Mai am o intrebare si am terminat...De ce e asa innebunita lumea sa ia laptopuri la urma urmei...Peste un an s-ar putea toti sa trecem la Windows Vista.(64 biti) Momentan numai Turionul este pe 64 biti...Stiti ceva de Vista si pe 32 de biti? Tocmai de aceea eu nu ma arunc pe la cine stie ce preturi...ce rost are sa iau marea cu sarea cand  o sa se indulceasca toata la anu? (sa zicem) am vazut Toshiba la 23 mil...mai pun un 512MB DDR2 si cu 24-25 de milioane am laptop bunicel...nu ultimul racnet dar merge, nu?


Era o parere nu sariti pe mine  :naughty:

#846
manuro

manuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.04.2006
Salut! Am mare nevoie de ajutor. Imi trebuie neaparat un notebook, mai ieftin (max. 23-24 milioane, cu tot cu marirea memoriei la 512), dar ceva care sa nu ma lase la greu. Dupa ce am vazut toate ofertele m-am oprit la 2 modele :
- Toshiba Satellite A100-528 - CPU Intel Celeron M380/ 1.6 GHz/ 1 MB L2 Cache/ FSB 400 MHz/ Dothan; LCD 15.4" TFT color TruBrite rez. WXGA+ 1280 x 800 pixeli; 256 MB DDR2 533 MHz; HDD 40 GB 5400 rpm Serial ATA; combo DVDROM + CD-RW; W DL; video ATI Radeon Xpress 200M max. 128 DDR2; sunet Toshiba Bass Enhanced Sound System + boxe stereo; faxmodem 56 KB/s V.90; LAN Ethernet 10/100 MB/s; FireWire IEEE 1394 i.LINK; PC Card tip II; DC-in line-in; line-out; VGA; 4 x USB 2.0; TV-Out/ S-Video; bat. Li-Ion 2:42 ore; sist. op. MS Win XP Home; aplicatii: MS Office OneNote 2003/ manual modem/ Toshiba ConfigFree/ Connectivity Doctor/ Toshiba utilities and drivers/ InterVideo WinDVD Creator 2 Platinum/ Sonic RecordNow!/ Norton Internet Security 2005 (licenta 90 zile); 360 x 267 x 29.8 mm; 2.72 kg; garantie 1 an ; PRET  22.000.000
- HP NX6110 (despre care s-a mai discutat pe aici) - CPU Intel Celeron M370/ 1.5 Ghz/1 MB L2 Cache/LCD 15" TFT XGA ; video Intel Graphics Media Accelerator 900 max 128 DDR2 shared; etc.... PRET 21.000.000
Dupa mine, diferenta de 1 milion pentru Toshiba, regasita in procesorul mai puternic, ecranul mai mare si sistemul de operare instalat se merita. Ce nu stiu despre Toshiba....cum sta treaba cu sistemul de service?; despre HP am citit pe aici si se pare ca e OK.
Cu siguranta va trebui sa merg la un magazin unde se gasesc aceste modele, pentru a vedea pe viu cam ce poate fiecare, insa voiam sa va cer si voua parerea.
Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate