Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

(lobaloba) Casa Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#91
lobaloba

lobaloba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.05.2008

 vycxs2, on 17th May 2011, 22:05, said:

Pe 14 mai cand am intrebat ar fi trebuit sa stii.....

:confused:

maine + poimaine urmeaza stalpii de la parter.
tot maine vine si STH-ul 38, dirigintele recomanda sa nu punem caramida pe placa (nici macar pe grinzi), ci pe langa...baga niste spaime in mine :unsure:

#92
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
De tevile de apa era vorba, dar deja la o zi dupa ce am intrebat ai pus poze cu umplutura compactata, si la doua zile placa turnata.
De exemplu dexter cred ca stat cel putin o saptamana sa bibileasca la faza asta :)

P.S. dirigul are dreptate ;) si lasa ca nu-i nimic, esti la parter, nu-i multa alergatura. doreii vor ca sapt asta sa termine de zidit parterul?

Edited by vycxs2, 17 May 2011 - 22:13.


#93
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
La dexter s-a bibilit pantru ca are parter si aproape toate tevile de canal treceau prin toata casa. Elevatia a durat 3 zile si placa 2 zile.
Parerea mea e ca nici peretii sa nu-i zideasca pe grinzi, poate se lasa casa.
Treaba asta cu pusul caramizii pe placa n-are niciun fundament tehnic. Greutatea e in jur de 800 kg/mp, adica daca pui 10 oameni mai grei pe 1mp de placa se lasa placa. Yeah, right.
Am pus eu 7 sa vad daca imi tine cofragul de la placa, ce a tinut un dulap de 8x8 nu tine o placa de 10 cm...
In plus, dupa ce se aseaza paletii pe placa, in zona grinzilor, se desfac paletii si se imprastie uniform caramida pe toata placa. Operatiune ce dureaza mai putin de 2 ore.
Dar de ce sa muncesti 2 ore cand poti munci 3 zile. Doar nu munceste dirigul sau beneficiarul sau oricine-si da cu parerea.
E o idee sa se astepte 28 de zile si apoi sa se puna caramida pe placa, in timpul ala mai torni vreo 2 placi.

Si, uite, ca sa fiu si mai explicit. Un om poate termina lejer un perete de 10 caramizi in jumatate de zi. Deci, asta inseamna, la o caramida de 38 cum este aici ca intra 4 caramizi/ml x 10 randuri, adica 760 kg/ml, pe 38 cm. Adica, pe mp ar iesi de aproape 3 ori mai mult, rezulta in jur de 2200 kg/mp. Deci placa nu tine 800 kg/mp cat are un palet, dar tine 2000 cat are un zid, plus motarul aferent.
Total aberant, dar in viata joci cum canta cel care te plateste sau cel care e mai mare in grad, indeferent de logica si aritmetica impusa.

De ce sa schimbi rotile pe elevator cand poti pune 10 insi sa ridice masina la mana? Faza e ca acum masinile vin dotate cu macarale, special sa ti le puna acolo unde doresti, ba mai si platesti pentru treaba asta, ca sa le mai iei odata la mana, total inutil.

Edited by Astrul, 17 May 2011 - 23:40.


#94
lobaloba

lobaloba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.05.2008

 vycxs2, on 17th May 2011, 23:11, said:

doreii vor ca sapt asta sa termine de zidit parterul?

quick update: azi au terminat de facut stalpii (ma rog, mai au vreo 3 din 20), maine "ii monteaza".
tot maine se apuca de caramida (astazi a venit, :thumbup: , e asa de frumoasa :rolleyes: )
vycxs2, planul e sa terminam cu caramida de parter pe luni...

 vycxs2, on 17th May 2011, 22:05, said:

Anyway, cu viteza asta jurnalul ajunge la finalizate pana in pagina 10 :peacefingers:

am noroc de baieti harnici!
:band:

#95
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 Astrul, on 17th May 2011, 23:59, said:

....Dar de ce sa muncesti 2 ore cand poti munci 3 zile.....
Uite eu sunt perfect de acord cu tine si cu logica ta, dar ia in considerare un singur aspect care iti da oarecum peste cap toata logica, si-anume faptul ca nu toti soferii de camion stiu sa manevreze o macara si un soc datorat unui palet de caramida plasat neglijent pe placa poate crea mari neplaceri daca ma pot exprima asa. Deci poti sa pui si 10 insi pe placa pe 1 mp, dar ia pune-i sa sara toti la unison, sa vedem ai curaj ? :naughty:

#96
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
pe o placa cofrata inca, ca doar de aia vorbim, eu am curaj sa pun sa arunce cu paletul de la 10-15cm cm si sa facem rezonanta la placa sa vedem eventuale microfisuri.( dupa 72 ore de la turnare,adica 3 zile cu temperaturi de 15+grade bc 16-20 sau mai mult)

#97
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Si constructorul, si dirigintele sunt platiti la lucrare si au interesul sa primeasca banii cat mai repede.
Eu nu as accepta motivatie gen "asa (nu) se face" nici de la unul, nici de la altul.
Cu placa, e simplu: se ia graficul de intarire al betonului, se coreleaza cu clasa betonului turnat si cu greutatea unui palet de caramida si se afla cat timp trebuie asteptat.
Din mesajul tau se intelegea ca vrei sa urci caramida pe placa a doua zi, ceea ce evident e mult prea repede.
Dupa 3 zile, e alta treaba. N-am graficul ala in fata, dar sunt sigur ca ti-l poate arata constructorul daca i-l ceri, ca sa stai cu inima impacata.

#98
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
eu sunt cu inima impacata, la cat ne-au batut la cap in facultate cu graficul ala il stiu si in somn
pentru exemplificare:

Attached Files



#99
lobaloba

lobaloba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.05.2008
ne-am apucat de caramida :)

Attached Files



#100
lobaloba

lobaloba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.05.2008
1/2 din casa, caramida la 6 randuri - merge destul de greu din cauza caldurii, placarii stalpilor... :bandit:

baietii mi-au promis ca maine termina 6 randuri peste tot...oricum se lucreaza curat, cu grija, abateri mici - per total sint multumit

Attached Files



#101
lobaloba

lobaloba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.05.2008
incep primele modificari functionale fata de proiect, modificam inaltimea parterului:
    
    a) in proiect avem, 10 randuri de caramida 38 sth (23.8 caramida + 1.2 mortar), deci 25 x 10 = 2.50 m. Apoi 30 cm centura - 2.8m. Minus placa 15 cm, minus 5 cm sapa (atat a pus proiectantul), raman 2.60m
    B) modificam astfel: 10 randuri de caramida 38 sth (porotherm), deci 2.50 m. Apoi inca un rand de caramida brickston 38 x 15 cm (inaltime) = 2.65 m. Plus centura 30 cm, ajungem la 2.95. Minus 15 cm placa, minus 5-10 cm sapa, raman 2.70m.

    cum vi se pare randul acela de caramida de 15 cm (inaltime) - brickston peste porotherm?

#102
dexter000

dexter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 16.04.2008

 lobaloba, on 23rd May 2011, 22:43, said:

incep primele modificari functionale fata de proiect, modificam inaltimea parterului:
    
    a) in proiect avem, 10 randuri de caramida 38 sth (23.8 caramida + 1.2 mortar), deci 25 x 10 = 2.50 m. Apoi 30 cm centura - 2.8m. Minus placa 15 cm, minus 5 cm sapa (atat a pus proiectantul), raman 2.60m
    B) modificam astfel: 10 randuri de caramida 38 sth (porotherm), deci 2.50 m. Apoi inca un rand de caramida brickston 38 x 15 cm (inaltime) = 2.65 m. Plus centura 30 cm, ajungem la 2.95. Minus 15 cm placa, minus 5-10 cm sapa, raman 2.70m.

    cum vi se pare randul acela de caramida de 15 cm (inaltime) - brickston peste porotherm?

Nu cred ca e o problema.

#103
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Exista doar o solutie pentru cei 15 cm la latimea de 38, de la Brikston, o caramida de 24 langa una de 14, ambele au latimea de 29: http://www.brikston....-290x240x138-2/ http://www.brikston....-290x140x138-2/
Ambele sunt caramizi portante Rc > 10.

#104
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Modificarea a fost validata de structurist, presupun?

#105
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 lobaloba, on 23rd May 2011, 23:43, said:

incep primele modificari functionale fata de proiect, modificam inaltimea parterului:
    
    a) in proiect avem, 10 randuri de caramida 38 sth (23.8 caramida + 1.2 mortar), deci 25 x 10 = 2.50 m. Apoi 30 cm centura - 2.8m. Minus placa 15 cm, minus 5 cm sapa (atat a pus proiectantul), raman 2.60m
    B) modificam astfel: 10 randuri de caramida 38 sth (porotherm), deci 2.50 m. Apoi inca un rand de caramida brickston 38 x 15 cm (inaltime) = 2.65 m. Plus centura 30 cm, ajungem la 2.95. Minus 15 cm placa, minus 5-10 cm sapa, raman 2.70m.

    cum vi se pare randul acela de caramida de 15 cm (inaltime) - brickston peste porotherm?


Poate sa existe o problema la lungimea petrecerii armaturii la stalpi. Daca barele au fost taiate la fix, atunci nu vei mai putea respecta lungimea pentru petrecere.

#106
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ca inalti parterul e foarte bine
eu tot la petrecerea din stalpi ma gandeam ,dar nu cred ca ar fi o extrem de mare problema
banuiesc ca la stalpi se poate pacali petrecerea mai mult decat la grinzi unde fortele la un cutremur actioneaza pe directii diferite
vezi si tu ce zice structuristul

#107
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 10.05.2007
Sau poate Dorel s-o fi gandit inainte si o fi lasatbarele mai lungi? Ar fi ceva :)

#108
lobaloba

lobaloba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.05.2008

 vycxs2, on 24th May 2011, 00:14, said:

Modificarea a fost validata de structurist, presupun?

nu am discutat cu structuristul: petrecerea din stalpi e ok, nu vad alta problema

+ constructorul si dirigintele sint ok cu solutia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate