Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...
 Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv
 CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla

Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd
 

Cartelele PrePay vândute doar pe baza buletinului?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
127 răspunsuri în acest subiect

#19
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.914
  • Înscris: 31.12.2010

View PostBlackDay, on 26th February 2011, 14:45, said:

amenzi, cu o valoare cuprinsă între 500 și 5.000 de lei, atât pentru utilizatorii PrePay, cât și pentru operatorii de telefonie mobilă
Nu e de ajuns ca imi suspenda serviciile?! Trebuie sa le dau si amenda pentru ca nu mi-am declarat identitatea? Si cum au de gand sa ii 'prinda' pe cei care nu si-au declarat identitatea? Ii vor localiza pe toti unul cate unul prin chestii gen 'mobile tracking' pe care le vezi numai prin filme? :rolleyes:

#20
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009
problema este alta, poate sunt oameni care au nevoie de carelele prepay sa fie anonime, din motive obiective, nu pentru a face glume proaste.

#21
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.090
  • Înscris: 27.09.2005
Daca vreau sa iau un prepay sa il fac cadou cuiva trebuie sa declar datele mele sau cele ale utilizatorului final?cu ce drept sa declar eu datele altcuiva?
Mi se pare cea ma mare prostie si un abuz.
Dea Domnu sa nu treaca!

#22
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postrsn13, on 26th February 2011, 15:04, said:

problema este alta, poate sunt oameni care au nevoie de carelele prepay sa fie anonime, din motive obiective, nu pentru a face glume proaste.

Pai sa gaseasca solutii alternative. Sa sune cu numar necunoscut... sa faca ce vor. Daca limitezi apelurile false de la 112 prin asta, eu sunt de acord. La fel si sunatul aiurea la ore tarzii.

Ce motive obiective poti avea sa ai un numar de telefon anonim?

#23
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010

View PostproIntel, on 26th February 2011, 14:54, said:

Nu e de ajuns ca imi suspenda serviciile?! Trebuie sa le dau si amenda pentru ca nu mi-am declarat identitatea? Si cum au de gand sa ii 'prinda' pe cei care nu si-au declarat identitatea? Ii vor localiza pe toti unul cate unul prin chestii gen 'mobile tracking' pe care le vezi numai prin filme? :rolleyes:

Le dezactiveaza cartelele ;)

Si eu zic ca este foarte-foarte bine sa se stie exact carei persoane apartine cutare numar de telefon. Vrei sa vorbesti anonim? Foloseste telefon public.

Sau incepe turma sa zbiere "incalcarea dreptului la intimitate?" Li se va rupe. Si mie la fel  :P

Editat de muteki, 26 februarie 2011 - 15:18.


#24
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.338
  • Înscris: 02.11.2008
Eu cred ca sunt strict interesati de posibilitatea interceptarii convorbirilor telefonice de pe cartele. Cosmote ofera gratis astfel de SIMuri.
Politicienii romani sunt extrem de interesati de ascultarea telefoanelor. E veche aceasta deprindere.
In Ungaria se inventeaza si alte aberatii.

Quote

Ungaria ar putea acorda voturi în plus părinților de copii minori
http://www.realitate...ori_806804.html


#25
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postdjpadrecito, on 25th February 2011, 22:29, said:

In prezent, RDS, la achizitionarea cartelei prepay pentru DIGI, solicita C.I. !

Si daca am pierdut cartela, pt blocarea numarului trebuie musai sa cumpar o alta cartela cu numar.  :death:

View Postcrustaceu, on 26th February 2011, 12:02, said:

1. acum o sa te poata intreba "de ce tu firma X reincarci SIM-ul lui Ionescu Gigel? Care este legatura intre tine si el?"

2. uite un exemplu ...
iti fura telefonul ... te duci la politie ... politia verifica cu operatorii ce SIM a fost bagat in el ... se duce la gigel la usa si il intreaba de unde il are.

1. Pai, daca eu vreau sa pun credit cuiva, de ce trebuie sa "dau raportu' " despre asta ? Vreau, il pun si gata.
2. Aici e vorba de cartele. Cum crezi ca politia se poate duce la usa cuiva si sa spuna ca telefonul pe care il are apartine de fapt altcuiva ? Pe baza la ce dovada ? Daca noul detinator ( hotul sau cumparatorul telefonului de la hot ) a aruncat cartela prepay gasita anterior in telefon, cum se poate dovedi ca telefonul respectiv e cel cautat ?

Editat de BlueSky2009, 26 februarie 2011 - 15:29.


#26
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.818
  • Înscris: 30.04.2009

View Postcristi7, on 26th February 2011, 15:13, said:

Pai sa gaseasca solutii alternative. Sa sune cu numar necunoscut... sa faca ce vor. Daca limitezi apelurile false de la 112 prin asta, eu sunt de acord. La fel si sunatul aiurea la ore tarzii.

Ce motive obiective poti avea sa ai un numar de telefon anonim?

Daca ar vrea in realitate sa limiteze apelurile false la 112, sau sunatul aiurea, ar fi suficient sa blocheze telefonul dupa codul IMEI.  





View PostBlackDay, on 26th February 2011, 15:23, said:

Eu cred ca sunt strict interesati de posibilitatea interceptarii convorbirilor telefonice de pe cartele.

Si eu cred la fel.

View Postcristi7, on 26th February 2011, 15:13, said:

Ce motive obiective poti avea sa ai un numar de telefon anonim?
Poate vezi un infractor care face o infractiune si vrei sa anunti dar sa ramai anonim.   Este un motiv obiectiv ?

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Tactica clasica. Vi se da un serviciu "gratis" cum ar fi cel de 112 pe un produs care se vrea controlat (mobile prepay). Dupa care se spune ca este un serviciu "esential" pentru viata publica. Dupa care se vine cu povestea ca este abuzat de pe cartelele prepay, care trebuie ca atare sa fie identificate...

Chiar prinde tactica la majoritatea populatiei... Nu sta nimeni sa se intrebe de 2 ori "de ce nu blocheaza 112 la cartelele prepay, cu deblocare la cerere expresa, cu buletinul si gata"?

Editat de SuperDuper, 26 februarie 2011 - 15:56.


#28
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.755
  • Înscris: 05.11.2008

View PostBlueSky2009, on 26th February 2011, 15:23, said:

2. Aici e vorba de cartele. Cum crezi ca politia se poate duce la usa cuiva si sa spuna ca telefonul pe care il are apartine de fapt altcuiva ? Pe baza la ce dovada ? Daca noul detinator ( hotul sau cumparatorul telefonului de la hot ) a aruncat cartela prepay gasita anterior in telefon, cum se poate dovedi ca telefonul respectiv e cel cautat ?



Dupa IMEI, fiecare telefon mobil are un cod unic primit de la producator, asa stiam.

#29
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.338
  • Înscris: 02.11.2008
La 112 nu se poate suna si fara SIM in mobil ?

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru cei care isi imagineaza ca ce bine ar fi daca toate cartelele ar fi inregistrate ar fi bine sa va ginditi ca exista o diferenta imensa intre a da o lege care sa prevada nu stiu ce prostie cu buletinul si intre a avea intr-adevar fiecare caller la 112 identificat. Legea este simplu de dat, identificarea insa este absolut IMPOSIBILA, cel putin daca nu vorbim despre un caller idiot care se duce si isi inregistreaza cartela si dupa aia suna de pe ea.
Argumente:

- in Germania exista legea de peste 10 ani (da, dinainte de September 11th (2001), nu ma intrebati de ce erau speriati). Situatia actuala? Cartelele preplatite si telefoanele 2nd hand sint prima marfa la tirgurile de vechituri si probabil in top pe ebay. Se vind cartele preinregistrate cu zecile, la un pret de ordinul 1 EUR/bucata. Ultima data in Romania inca mai puteai sa iei facturi fiscale super-ultra-personalizate in tirg, crede cineva in mod serios ca o sa respectam noi mai bine legea decit nemtii?
- dupa cum se mentioneaza la http://en.wikipedia....elephone_number majoritatea telefoanelor pot suna la 112 fara SIM (motivul cel mai practic fiind sa poti sa dai telefon la salvare cu un telefon la care nu stii PIN-ul cartelei). Nu mai stiu exact daca IMEI-ul este prezentat retelei intr-o convorbire de genul asta dar e nerelevant, exista multe telefoane la care IMEI-ul poate fi schimbat
- exista tari in care nu trebuie buletin la cumpararea unei cartele, mai mult exista tari in care NU POATE exista principial aceasta cerinta pentru simplul motiv ca n-au buletin (cele mai relevante exemple: US, UK). Poti cumpara SIM-uri din UK cu sub 1 pound/bucata (si 2-3GBP transportul). Sunatul la 112 in roaming este la fel de gratis ca si in retea si merge tot la emergency-ul local (adica nu suna salvarea din UK daca esti in roaming in Romania)

Leagea asta o sa aibe acelasi efect in ceea ce priveste glumele la 112 cum ar avea o lege impotriva razboaielor si saraciei: frectie la un picior de lemn.

#31
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010
Daca legea o sa prevada amenzi pentru cel pe numele caruia este inregistrata cartela, nu o sa o vanda nici dracu in targ. Nici cu un euro, nici cu o suta.

#32
Teodov

Teodov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.110
  • Înscris: 25.05.2010

View PostBlackDay, on 26th February 2011, 16:02, said:

La 112 nu se poate suna si fara SIM in mobil ?

Ba da, adevaratul ID este IMEI-ul telefonului.

#33
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010

View PostBlackDay, on 26th February 2011, 16:02, said:

La 112 nu se poate suna si fara SIM in mobil ?

Acum se poate.

In viitor e extrem de simplu sa nu se mai poata.

Spuneti-mi si mie o treaba: voi cand va vindeti masina, o vindeti in targ fara sa faceti niciun act?

Asa ma gandeam si eu...

Daca legea e facuta calumea de niste juristi, se rezolva toate intrebarile tampitele puse aici pe thread: daca,daca,daca,daca....

Pur si simplu pe viitor daca vrei sa cumperi o cartela te duci cu buletinul.
Daca vrei sa o vinzi, te duci cu buletinul noului proprietar.
Daca esti cu gica contra ti se dezactiveaza cartela.
Evident o cartela dezactivata nu poate suna la 112.

Din punctul meu de vedere e simplu de implementat.

Editat de muteki, 26 februarie 2011 - 16:16.


#34
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.818
  • Înscris: 30.04.2009

View Postmuteki, on 26th February 2011, 16:11, said:

Acum se poate.

In viitor e extrem de simplu sa nu se mai poata.

Spuneti-mi si mie o treaba: voi cand va vindeti masina, o vindeti in targ fara sa faceti niciun act?

Asa ma gandeam si eu...

Daca legea e facuta calumea de niste juristi, se rezolva toate intrebarile tampitele puse aici pe thread: daca,daca,daca,daca....

Pur si simplu pe viitor daca vrei sa cumperi o cartela te duci cu buletinul.
Daca vrei sa o vinzi, te duci cu buletinul noului proprietar.
Daca esti cu gica contra ti se dezactiveaza cartela.
Evident o cartela dezactivata nu poate suna la 112.

Din punctul meu de vedere e simplu de implementat.


Spuneti-mi si mie o treaba:
Cand se fac abuzuri la 112 de ce nu se dezactiveaza cartela si telefonul dupa IMEI ?

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmuteki, on 26th February 2011, 16:06, said:

Daca legea o sa prevada amenzi pentru cel pe numele caruia este inregistrata cartela, nu o sa o vanda nici dracu in targ. Nici cu un euro, nici cu o suta.

Daca legea o sa prevada amenzi pentru cel care depaseste viteza legala nici dracu nu o sa depaseasca viteza. Valabil si pentru vindutul facturilor false (in sensul ca nu ai cumparat nimic pe ele dar ele de altfel bune si care se obtin cu un purcoi de acte si la care ti se face o poza cind ceri sa ti le tipareasca si o poza cind le ridici). Si pentru darea si luarea de mita. Si pentru circulatul pe drumurile publice fara RCA, vignieta si alte alea.

Da, singura chestie care ne lipseste sint niste legi in plus. Toate pe care le avem sint respectate la singe, problema e ca nu avem destule.

#36
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010
Pentru ca pana acum nu s-a pus nimeni problema. Si-o pun autoritatile de acum incolo si se pune baza pe cartela.

Orice are un inceput.

Eu sunt super de acord ca smurd-ul nu trebuie pus pe drumuri pentru niste glume proaste.

Editat de muteki, 26 februarie 2011 - 16:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate