Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Cartelele PrePay vândute doar pe baza buletinului?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
127 răspunsuri în acest subiect

#127
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Ei, ei, sintem de aceiasi parere (spun asta ca sa nu para ca ma cert cu fiecare post din threadul asta cind de fapt sintem de acord) dar sa n-o ciorbim chiar asa.

Directiva EU (mai precis 2006/24/EC) obliga operatorii sa retina anume date DESPRE convorbire dar nu convorbirea in sine (adica trebuie sa se uite la ceea ce apartine in general de "control plane"). De asemenea toate datele sint pur tehnice, nu sint legate de utilizator decit in masura in care sint legate de un numar de telefon sau de un telefon anume (dar nu e nici o obligatie sa ai un nume de persoana nicaieri).
Iar legea prin care s-a incercat transpunerea directivei EU in legislatia nationala a fost respinsa drept neconstitutionala (decizia Nr. 1258 din 8 octombrie 2009, publicata in Monitorul Oficial NR. 798 din 23 noiembrie 2009). Stiu ca de curind Romania (si Germania) au fost interpelate privind "raminerea in urma" la capitolul asta in legislatia interna dar nu am mai urmarit ce s-a intimplat.

De asemenea sint destule tari EU care nu au "SIM cu buletinul" (mai mult dupa cum spuneam UK nu are buletin...) si se conformeaza directivei EU de retentie a datelor.

Repet sint chestiuni independente dar EXTRAORDINAR de periculoase impreuna.

#128
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Consider ca ideea asta cu cartele pe baza de buletin e o cretinitate. Ma duc si cumpar 100 de cartele si le impart aiurea pe strada. Ma risc sa ma caute politia peste vreo doi ani, sa-mi spuna ca unu a facut nu stiu ce cu telefonul lui si cu cartela cumparata de mine. Asa, si ?!
    Sau, pot sa ma duc la un nene sa-i dau 10 lei si sa-l rog sa-mi cumpre o cartela ca nu am buletinu la mine.
    Si asta in conditiile in care dai cu piciorul pe strada in cartele sim aruncate, pentru simplul motiv ca e mai ieftin sa cumperi o cartela noua decat sa o incarci pe cea veche.
    Ma intreb cine va sta sa actualizeze baza asta de date ? Oamenii cumpara telefoane, le vand, emigreaza, mor, etc. In maxim doi ani companiile de telefonie vor pierde urma acelor sim-uri. Cata vreme e trecut un CNP si un nume in baza de date nu mai e treaba lor sa verifice daca ala nu cumva a murit intre timp.
Si-apai trebuie cate un politist in fiecare magazin care vinde asa ceva. Altfel, vanzatoru e interesat sa vanda. Daca ala nu are buletinu la el, ce face ? Inventeaza repede un nume si un CNP. Sau, completeaza cu datele clientului precedent. Compania de telefonie nu poate verifica acuratetea informatiilor.
   Adevaratii infractori nu cred ca isi vor face griji in privinta asta. Sim-urile din alte tari merg foarte bine si in Ro. E adevarat ca trebuie sa le incarci periodic, dar poti sa rogi un prieten. Daca esti un terorist international, nu ar trebui sa ai probleme in privinta asta.
    Singurii care au probleme in privinta asta sunt aia care fac interceptari ilegale la serviciile secrete. Te chinui sa fabrici un dosar unui politician, si ala isi suna amanta, care amanta are prepay. E greu sa dai de urma pupezei daca nu ai o baza de date, si nici nu poti sa faci prea multe valuri pentru ca activitatea este ilegala.
La fel sta treaba si cu spionajul economic. Doi oameni de afaceri cinstiti isi vor trece numele corect in baza de date si vor fi mai usor de interceptat ilegal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate