Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Timp mort dupa boot

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
darius10

darius10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.08.2005
Poate ca e calcul vechi si de-aia face asa, bios-ul unui calc vechi nu prea accepta hdd-uri mari cum ar fi ala al tau de 80 gb (la unii se intampla sa nu-l vada deloc), de aceea poate ca e nevoie de un up-great la bios. Sau tre sa te uiti sa nu faca teste la rami, adica sa tot verifice ramii de vreo 3 ori cum face la unele calc si atunci el tot sta pana verifica ramii - pt. asta tot in bios tre sa te uiti.

#20
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Si nu a mers nici faza cu cablul scos din calculator?

#21
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005

darius10, on Aug 23 2005, 16:29, said:

Poate ca e calcul vechi si de-aia face asa, bios-ul unui calc vechi nu prea accepta hdd-uri mari cum ar fi ala al tau de 80 gb (la unii se intampla sa nu-l vada deloc), de aceea poate ca e nevoie de un up-great la bios. Sau tre sa te uiti sa nu faca teste la rami, adica sa tot verifice ramii de vreo 3 ori cum face la unele calc si atunci el tot sta pana verifica ramii - pt. asta tot in bios tre sa te uiti.

<{POST_SNAPBACK}>


Am un Athlon XP 1700+ pe un MSI KT3V chipset via KT333  2X256MB RAM DDR 333 1XHDD Maxtor 40 GB (cel original) + 1XHDD WD  80 GB nou instalat.Dupa cum spuneam nu e problema la testele BIOS ci dupa ce trece de secventa de boot "ingheatza ".

And btw(off topic) se zice upgrade nu up-great.

Edited by Sono, 23 August 2005 - 16:42.


#22
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005
Am incercat si cu cablul de retea scos....nimic.

#23
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Mai exact unde? Apare cumva ecranu ala cu windows in starting up? Sau nu apare nimic (black screen)

#24
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
reinstaleaza

#25
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005
Apre un black screen .Si nu prea as vrea sa reinstalez ca nu prea am timp sa pun totul la loc cum a fost

#26
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
dai un repair si nu pierzi nimik de pe el, incearca , poaste merge.

#27
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Nu cred sa fie de la windows neaparat, mai ales daca e nou instalat. Incearca niste softuri de reparare a registry-ului, poate ai instalat prea multe odata si au aparut erori. Mai poti sa incerci si Tune Up Utilities 2005, care iti poate configura calculatorul automat, foarte usor. Pentru repararea registrului recomand Registry Mechanic 5.

#28
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Tu ce zici rendatule!?!?! :D :D :D :P

Edited by UnForsaken, 23 August 2005 - 18:06.


#29
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Cum ai pus hardurile? Amandoua pe acelasi cablu? Jumperii isnt ok? Incearca sa le pui pe cabluri diferite - eventual scoate asa de proba cdromul si pune hardul nou in locul lui si vezi ce zice.

#30
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005
HDD-urile sunt pe acelasi cablu  pe primary cel de 80 master +cel  de 40 slave iar pe secondary am un dvd-rw asus master+cd-rw benq slave. Jumperii sunt ok.
Cand o sa am timp o sa incerc sa umblu un pic in carcasa... pana atunci sunt deschis si la alte sugestii :)

Edited by Sono, 23 August 2005 - 18:24.


#31
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005

UnForsaken, on Aug 23 2005, 18:03, said:

Nu cred sa fie de la windows neaparat, mai ales daca e nou instalat. Incearca niste softuri de reparare a registry-ului, poate ai instalat prea multe odata si au aparut erori. Mai poti sa incerci si Tune Up Utilities 2005, care iti poate configura calculatorul automat, foarte usor. Pentru repararea registrului recomand Registry Mechanic 5.

<{POST_SNAPBACK}>


prea multe ce? softuri? HDD-uri?
O sa incerc cu Tune up Utilities

Edited by Sono, 23 August 2005 - 18:27.


#32
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Sono, on Aug 23 2005, 19:20, said:

HDD-urile sunt pe acelasi cablu  pe primary cel de 80 master +cel  de 40 slave iar pe secondary am un dvd-rw asus master+cd-rw benq slave. Jumperii sunt ok.
Cand o sa am timp o sa incerc sa umblu un pic in carcasa... pana atunci sunt deschis si la alte sugestii :)

<{POST_SNAPBACK}>

Incearca sa bootezi de pe primary master, nu de pe slave. Muta 40G pe primary master si zi cum se comporta

#33
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005
repet  DE LA PRIMUL REBOOT PE CARE L-A FACUT WINDOWSUL IN TIMPUL INSTALARII FACE FAZA ASTA
...iar prima data cand am pus HDD-ul asta nou master si am vrut sa bootez de pe cd-ul  cu win am avut niste mesaje de eroare de la BIOS ceva de genul "boot sector write!.Virus warning! continue? yes/no" am dat vreo 2 restarturi pan a trecut de faza asta...s-a mai bulit o data in timp ce incarca windowsul fiserele(se pregatea de instalare) tot un mesaj ciudat de eroare dupa care nu am mai avut probleme....decat faza ca face freezul asta ciudat pe fondul unui black screen imediat ce booteaza , dupa care apare windows logo si se incarca normal

#34
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005

renderman, on Aug 23 2005, 18:33, said:

Incearca sa bootezi de pe primary master, nu de pe slave. Muta 40G pe primary master si zi cum se comporta

<{POST_SNAPBACK}>

windows-ul este instalat pe asta de 80 gb deci booteaza de pe primary master :|

#35
Sono

Sono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.08.2005
PS: prima data cand am pus HDD-ul nou in calculator am si reinstalat windows-ul pe el

#36
Cosminelu5

Cosminelu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.05.2005
S-ar putea sa fie de la antivirus.Ai cumva Kaspersky?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate