Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Romani discriminati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Rromii sunt discriminati. Un jurnalist de la Adevarul s-a costumat cam cum a crezut el ca se imbraca un rom si trait sub acoperire o saptamana. I-a fost foarte greu, s-a simtit discriminat aproape in permanenta. Dar de cealalta parte a baricadei cum o fi? Noi, romanii, care nu apartinem niciunei etnii si care nu ne putem deghiza, nu suntem discriminati in fiecare zi?

Haideti sa privim un pic tabloul si din unghiul celor care discrimineaza oficial: a romanilor care traiesc intr-un oras, intr-un cartier, cu destul de multi cetateni romi. Ca sa fim “politically correct”. Sa alegem un cartier bucurestean, cu istorie, case vechi, in care in proportie de 30 la suta traiesc cetateni romi. Traiesc in case ocupate ilegal, in cea mai mare parte, la 15 minute de kilometrul zero din Bucuresti. Trebuie sa fac un efort ca sa pot scrie cateva aspecte care se constituie intr-o discrimare crasa la adresa romanilor care au privilegiul sa traiasca intr-un astfel de cartier. Sa incepem!

* Iesi pe poarta, la prima ora, sa duci copilul la cresa. Niciodata nu faci dreapta, cum ar fi normal, fiind drumul cel mai scurt. Este o strada pe care, desi nu e vreun semn de interzis pentru cei care nu locuiesc pe ea, e bine sa nu mergi. La fiece ora din zi si noapte exista 2-3 caini care sar la tine, chiar daca stapanul e in preajma. Daca nu ai copilul dupa tine, te mai incumeti. Altfel, e o experienta inutila, preferabil sa nu o traiesti alaturi de un copil de gradinita.

Asadar, din moment ce am hotarit ca ai interzis pe partea dreapta, faci stanga. Aici e important sa te uiti pe unde calci: peste tot sunt fecale de ciine care nu au neaparat un miros imbietor. Cel putin la 3 zile pe saptamana vei avea in fata portii, la 4-5 metri, o cetateana roma care cere ceva: tigara, bani. Desi tu nu i-ai cerut niciodata nimic, te injura si te afuriseste pentru ca nu ii raspunzi si nici nu ii dai ce vrea. Drumul pana la cresa este relativ lejer. Te izbesti de saci de gunoaie insirate de cainii fara de stapan sau ai caror stapani ii lasa liberi. In speta, stapanii sunt cetateni romi discriminati.

* Important e sa nu dai niciodata replica. Faptul ca nu ai masina personala poate fi un cosmar de zile mari. In statia de unde trebuie sa iei autobuzul, sunt tot timpul in jur de 5 si 30 de cetateni de etnie roma. Discriminati, dealtfel! E un parculet unde isi fac veacul linistiti. Si care, culmea, este curatat zilnic de muncitorii de la salubritate, nu ca restul strazilor. Te rogi sa vina autobuzul mai repede si poti purta ochelari de soare la orice ora. Asta ca sa nu ai contact vizual direct.

* Manelele si scandalurile sunt la ele acasa la orice ora din zi si noapte. Nu are rost sa apelezi la organele competente; este un gest de o inutilitate stupida.

* Cei 100 de metri pe care trebuie sa ii parcurgi pana acasa sunt destul de greu de digerat. Mereu se va gasi un pustan ori un cetatean din etnia mentionata care ori iti va cere ceva ori iti va spune cam cat de tare te-ar f***. Evident, din pricina discriminarii la care este supus zilnic.

* Mirosul pe care il degaja casele in care stau cam 30 de romi este unul greu, fetid. Veti spune ca ii discriminez pentru ca nu le suport mirosul. De ce nu si invers: eu de ce trebuie sa suport eternul miros fetid de fecale, urina, gunoaie? De ce trebuie sa fac slalom ca sa nu fiu nevoita sa calc in zoaiele aruncate direct in strada?

* Curentul electric se intrerupe frecvent. Si asta deoarece aceiasi romi discriminati fura curent si reteaua electrica isi tot da firescul duh.

* Faptul ca intr-o zi copilul tau va creste si va dori sa mearga de unul singur la joaca este o utopie totala. Din moment ce tu il cresti in spiritul discriminarii continue si asidue a cetatenilor romi, nu-i vor permite sa mearga singur, de exemplu la varsta de 10 ani, in parc. Are sanse mari sa ajunga fara banii de inghetata ori fara minge. Asta in cazul fericit.

Si as putea sa continui cu nenumarate exemple de discriminare a romanilor de catre romi. As putea chiar scrie un roman. Nu stiu in ce masura merita efortul. Dar din moment ce eu platesc taxe, merg la munca zi de zi, ma comport normal, nu injur, nu scuip, nu cer, nu eman mirosuri fetide, nu calc oamenii la propriu in picioare, nu ii dau la o parte cand stau la o coada, nu ii amenint etc, de ce trebuie sa fiu umilita zi de zi ? Si nu, nu vreau sa aud ca, de fapt, si romanii fac acelasi lucru. Eu sunt discriminata zi de zi de catre cetatenii de etnie roma. Si nimeni, dar nimeni, nu imi apara drepturile. Avanti!

Autor:ALINA

Edited by Pagan14, 20 November 2010 - 19:26.


#2
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Ce sa zic...un subiect interesant. Parerea mea este ca 90% din rromi sunt personaje negative, 9% personaje pozitive si 1% rromi care merita tot respectul din partea noastra a romanilor.

#3
rockredbones

rockredbones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.11.2010
Nu o puteai spune mai bine. Felicitari pentru post!

#4
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
@ovi_dany Pot sa stiu si eu pe e baza ti-ai exprimat opinia?Ne poti impartasi cateva argumente?

View Postcleopatra00, on 20th November 2010, 22:19, said:

@ovi_dany Pot sa stiu si eu pe ce baza ti-ai exprimat opinia?Ne poti impartasi cateva argumente?


Incepatoare. :D

#5
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View PostPagan14, on 21st November 2010, 04:24, said:

Noi, romanii, care nu apartinem niciunei etnii, nu suntem discriminati in fiecare zi?
Nu am inteles chestia asta ?

In rest, mesajul tau depicteaza o imagine deploprabila a realitatii in care traiesc rromii. Si mie mi-ar fi scarba sa fac doi pasi prin acele cartire, dar totusi nu reusesc sa disting unde e discriminarea in cele povestite de tine. Aproape tot mesajul se concentreaza pe mizerie, gunoaie, manele, mirosuri si fecale de caini.
Nici chiar tiganusul care-ti explica cum ti-ar pune-o sau tiganca cersetoare, nu constituie discriminare.
Daca ei traiesc in asemenea hal, fi sigura ca nu o fac ca sa discrimineze romanii din jurul lor. O fac pentru ca asa este natural pentru ei. Involuntar.

Definitii ale notiunii discriminare

Politică prin care un stat sau o categorie de cetăteni ai unui stat sunt lipsiti de anumite drepturi pe baza unor considerente neîntemeiate.
Segregatie.
Supunerea cetătenilor de o anumită rasă la tratamente deosebite, la persecutii.
Separare, deosebire, distinctie netă între mai multe elemente.

Nu vad astea in mesajul tau.

Quote

Eu sunt discriminata zi de zi de catre cetatenii de etnie roma.
Cum ?
A face slalom printre fecale de caine si a suporta mirosuri fetide nu e discriminare. Astea sunt pur si simplu consecinte ale faptului ca traiesti in preajma lor sau printre ei [a rromilor].
Nu ma intelege gresit, stiu ca si rromii discrimineaza cand vine vorba de romani, numai ca mesajul tau nu reflecta asta. Dupa cum am spus, este un mesaj despre salubritate sau mai bine zis lipsa de...

Edited by ValaMaldoran, 20 November 2010 - 22:01.


#6
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Nici eu nu inteleg unde este discriminarea.
Pur si simplu stilul tau de viata este diferit de cel al tiganilor.

Jurnalistul acela a fost un prost, dupa parerea mea.
A incercat sa dovedeasca discriminarea tiganilor si nu i-a iesit nimic.
Pai normal ca o sa fii discriminat ca tigan cand tu te imbraci asa cum s-a imbracat ala plus ditamai lantul de aur la gat la vedere.

#7
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
[quote name='cleopatra00' date='20th November 2010, 21:21' post='9081214']
@ovi_dany Pot sa stiu si eu pe e baza ti-ai exprimat opinia?Ne poti impartasi cateva argumente?

Am un serviciu in care am sansa sa cunosc foarte multi oameni zi de zi:bogati, saraci, romani, rromi si alte nati :rolleyes: . In liceu am avut doi colegi de etnie rroma dar unul din ei era cel mai destept din clasa din 30 de elevi cati eram in clasa si celalalt era pe la jumatatea clasamentului. Din cate am aflat eu fostul coleg rrom(cel destept) a ajuns profesor si preda copiilor romani. Am vazut si rromi :nonobad: ...din pacate nu pot sa ma exprim ca primesc avertisment si acuzat de rasism :nonobad: . Din punctul meu de vedere sondajul care e facut de mine se inspira din viata mea personala. Poate alti au avut ghinionul sa intalneasca doar rromi  :thumbdown: .

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postovi_dany, on 20th November 2010, 19:47, said:

Ce sa zic...un subiect interesant. Parerea mea este ca 90% din rromi sunt personaje negative, 9% personaje pozitive si 1% rromi care merita tot respectul din partea noastra a romanilor.
Dovada clara de discriminare. Daca din 10% pozitivi apreciezi doar 1%...

Pe mine ma enerveaza chestia asta cu discriminarea. In loc sa ne intoarcem pe Luna, ne batem capul care pe cine discrimineaza. Probleme minore.

#9
raNKeR

raNKeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.08.2008

View PostDihorul Razboinic, on 21st November 2010, 22:44, said:

Dovada clara de discriminare. Daca din 10% pozitivi apreciezi doar 1%...

Pe mine ma enerveaza chestia asta cu discriminarea. In loc sa ne intoarcem pe Luna, ne batem capul care pe cine discrimineaza. Probleme minore.


De acord.
In loc sa`i trimitem pe tigani pe Insula Serpilor sau eu stiu, undeva izolat de noi si / sau de restul lumii, noi ne certam aici.
Hai, la treaba!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate