Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

windows xp

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#37
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 11.06.2009

Vizualizare mesajlordsidious, pe 10th November 2009, 20:00, a scris:

Te întreb încă odată.Sistemul merge bine?
Dacă da,ignoră "sfaturile" cu reinstalarea.
Da ,sistemul se misca bine,de asta am si spus ca ma voi gandi daca reinstalez Windows-ul
Dar nu mai aveam loc in C ,eram tot timpul sub 200 de mega si de aia am deschis acest subiect

Vizualizare mesajliujiazi, pe 10th November 2009, 20:04, a scris:

Da ,sistemul se misca bine,de asta am si spus ca ma voi gandi daca reinstalez Windows-ul
Dar nu mai aveam loc in C ,eram tot timpul sub 200 de mega si de aia am deschis acest subiect
Oricum tot e mult in folderul WINDOWS,am 11giga acum,dar am mai castigat cu ce a mai sters cC cleaner-ul si am aproape 10% liber pe C
Mai folosesc zilele urmat cC cleanerul si mai vad eu ce mai sterg sa ajung la 15% liber pe C,sa pot face si eu o defragmentare normala

#38
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 426
  • Înscris: 28.02.2008
tsk tsk tsk

da e valabila "chestia"cu dllcache. poti sterge tot din dllcache
ocupa cam mult si e degeaba..

#39
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 11.06.2009

Vizualizare mesajliujiazi, pe 10th November 2009, 20:32, a scris:

Sanatate si stai klinistit ca ai dreptate!
dar nu stiu daca sa sterg dllcache!

#40
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 426
  • Înscris: 28.02.2008
doamne dumnezeule
sa nu stergi folderul
ci tot ce e in el
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
is niste backup-uri vechi ale fisierelor de sistem care NU o sa le foloseasca windows-ul niciodata..
e 100% SAFE sa le stergi

Editat de dszz, 10 noiembrie 2009 - 20:38.


#41
nucrys

nucrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 30.10.2009
Am avut si io o problema asemanatoare cu ceea ce ai tu in calculator, nu prea imi ieseau la socoteala vreo 3-4GB pe partitia cu windowsu'. Pana sa am inspiratia sa opresc System Restore (win logo+pause/break, apoi la tabul de system restore ai grija sa bifezi casuta aia cu "turn off..."). Doamne ce m-a frecat la ridiche lipsa asta nejustificata atunci... :)

Si ar mai fi o posibilitate pentru spatiu nejustificat, dar devine un pic off-topic ca fisierele la care ma refer nu sunt in C:\Windows , ci pe C:\ , e vorba de fisierul hybernate.sys, asa cum a mai fost mentionat mai sus: chiar daca tu dezactivezi serviciul, windowsul "uita" sa il mai stearga din C:\, si ca sa il vezi trebuie sa debifezi "hide protected operating system files (recommended)" din windows explorer.

Hmm, ce ar mai fi spatiu exagerat si nejustificat... intr-adevar 1,5 GB in Documents and Settings e mult, mai mult ca sigur ai in Temp/Temporary Internet Files ceva dinozauri, babai si vechituri. C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temp si C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files . Daca esti chiar paranoic si esti in lipsa de spatiu acuta, intra si in C:\Documents and Settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5 si sterge tot.

Daca ai instalat QuickTime si te uiti/te-ai uitat la filmulete stream de pe internet, iar papa si acolo destul de mult spatiu liber.

Ce ar mai putea fi... cat spatiu iti ocupa directorul C:\WINDOWS\SoftwareDistribution?

Editat de nucrys, 10 noiembrie 2009 - 21:01.


#42
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 11.06.2009

Vizualizare mesajnucrys, pe 10th November 2009, 20:56, a scris:

Am avut si io o problema asemanatoare cu ceea ce ai tu in calculator, nu prea imi ieseau la socoteala vreo 3-4GB pe partitia cu windowsu'. Pana sa am inspiratia sa opresc System Restore (win logo+pause/break, apoi la tabul de system restore ai grija sa bifezi casuta aia cu "turn off..."). Doamne ce m-a frecat la ridiche lipsa asta nejustificata atunci... :)

Si ar mai fi o posibilitate pentru spatiu nejustificat, dar devine un pic off-topic ca fisierele la care ma refer nu sunt in C:\Windows , ci pe C:\ , e vorba de fisierul hybernate.sys, asa cum a mai fost mentionat mai sus: chiar daca tu dezactivezi serviciul, windowsul "uita" sa il mai stearga din C:\, si ca sa il vezi trebuie sa debifezi "hide protected operating system files (recommended)" din windows explorer.

Hmm, ce ar mai fi spatiu exagerat si nejustificat... intr-adevar 1,5 GB in Documents and Settings e mult, mai mult ca sigur ai in Temp/Temporary Internet Files ceva dinozauri, babai si vechituri. C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temp si C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files . Daca esti chiar paranoic si esti in lipsa de spatiu acuta, intra si in C:\Documents and Settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5 si sterge tot.

Daca ai instalat QuickTime si te uiti/te-ai uitat la filmulete stream de pe internet, iar papa si acolo destul de mult spatiu liber.

Ce ar mai putea fi... cat spatiu iti ocupa directorul C:\WINDOWS\SoftwareDistribution?
740mega

#43
nucrys

nucrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 30.10.2009
Pun pariu ca mai toti din astia 740 sunt in C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download . Poti sa il razi fara probleme, de exemplu.

#44
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.222
  • Înscris: 23.03.2007
era o faza nu mai tin  bine minte prin care stergeai punctele de system restore infara de ultimul incearca si o defragmentare

#45
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.813
  • Înscris: 02.08.2007
Faza e asa : start\run\cleanmgr ,apoi Enter.Selectezi C si după ce termina de "scotocit",
te duci in TAB-ul More Options si de acolo stergi toate punctele de restaurare,apoi apesi OK.
Cum ti s-a spus mai sus,goleste continutul Software Distribution\Downloads(acolo descarca
Windows-ul update-urile).
Ca sa vezi exact cine si cum ocupa spatiul,foloseste WinDirStat.
PS.O sa ignor "metaforele" semidoctului.

Editat de lordsidious, 10 noiembrie 2009 - 21:43.


#46
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 426
  • Înscris: 28.02.2008
Vai copii, dar cata panarama numai de la curatarea Windows-ului...
mda..
apropo de system restore, mai bine ii dai turn off decat sa cureti restore point-urile, asta daca nu il folosesti, bine inteles.


p.s. terminati-o cu povestile despre mecanici, aci e forum nu irc :crying:

Editat de dszz, 10 noiembrie 2009 - 23:17.


#47
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 11.06.2009

Vizualizare mesajnucrys, pe 10th November 2009, 21:24, a scris:

Pun pariu ca mai toti din astia 740 sunt in C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download . Poti sa il razi fara probleme, de exemplu.
erau 680,i-am ras ,bye!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate