Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

windows xp

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.06.2009

 lordsidious, on 10th November 2009, 20:00, said:

Te întreb încă odată.Sistemul merge bine?
Dacă da,ignoră "sfaturile" cu reinstalarea.
Da ,sistemul se misca bine,de asta am si spus ca ma voi gandi daca reinstalez Windows-ul
Dar nu mai aveam loc in C ,eram tot timpul sub 200 de mega si de aia am deschis acest subiect

 liujiazi, on 10th November 2009, 20:04, said:

Da ,sistemul se misca bine,de asta am si spus ca ma voi gandi daca reinstalez Windows-ul
Dar nu mai aveam loc in C ,eram tot timpul sub 200 de mega si de aia am deschis acest subiect
Oricum tot e mult in folderul WINDOWS,am 11giga acum,dar am mai castigat cu ce a mai sters cC cleaner-ul si am aproape 10% liber pe C
Mai folosesc zilele urmat cC cleanerul si mai vad eu ce mai sterg sa ajung la 15% liber pe C,sa pot face si eu o defragmentare normala

#38
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 28.02.2008
tsk tsk tsk

da e valabila "chestia"cu dllcache. poti sterge tot din dllcache
ocupa cam mult si e degeaba..

#39
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.06.2009

 liujiazi, on 10th November 2009, 20:32, said:

Sanatate si stai klinistit ca ai dreptate!
dar nu stiu daca sa sterg dllcache!

#40
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 28.02.2008
doamne dumnezeule
sa nu stergi folderul
ci tot ce e in el
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
is niste backup-uri vechi ale fisierelor de sistem care NU o sa le foloseasca windows-ul niciodata..
e 100% SAFE sa le stergi

Edited by dszz, 10 November 2009 - 20:38.


#41
nucrys

nucrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.10.2009
Am avut si io o problema asemanatoare cu ceea ce ai tu in calculator, nu prea imi ieseau la socoteala vreo 3-4GB pe partitia cu windowsu'. Pana sa am inspiratia sa opresc System Restore (win logo+pause/break, apoi la tabul de system restore ai grija sa bifezi casuta aia cu "turn off..."). Doamne ce m-a frecat la ridiche lipsa asta nejustificata atunci... :)

Si ar mai fi o posibilitate pentru spatiu nejustificat, dar devine un pic off-topic ca fisierele la care ma refer nu sunt in C:\Windows , ci pe C:\ , e vorba de fisierul hybernate.sys, asa cum a mai fost mentionat mai sus: chiar daca tu dezactivezi serviciul, windowsul "uita" sa il mai stearga din C:\, si ca sa il vezi trebuie sa debifezi "hide protected operating system files (recommended)" din windows explorer.

Hmm, ce ar mai fi spatiu exagerat si nejustificat... intr-adevar 1,5 GB in Documents and Settings e mult, mai mult ca sigur ai in Temp/Temporary Internet Files ceva dinozauri, babai si vechituri. C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temp si C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files . Daca esti chiar paranoic si esti in lipsa de spatiu acuta, intra si in C:\Documents and Settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5 si sterge tot.

Daca ai instalat QuickTime si te uiti/te-ai uitat la filmulete stream de pe internet, iar papa si acolo destul de mult spatiu liber.

Ce ar mai putea fi... cat spatiu iti ocupa directorul C:\WINDOWS\SoftwareDistribution?

Edited by nucrys, 10 November 2009 - 21:01.


#42
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.06.2009

 nucrys, on 10th November 2009, 20:56, said:

Am avut si io o problema asemanatoare cu ceea ce ai tu in calculator, nu prea imi ieseau la socoteala vreo 3-4GB pe partitia cu windowsu'. Pana sa am inspiratia sa opresc System Restore (win logo+pause/break, apoi la tabul de system restore ai grija sa bifezi casuta aia cu "turn off..."). Doamne ce m-a frecat la ridiche lipsa asta nejustificata atunci... :)

Si ar mai fi o posibilitate pentru spatiu nejustificat, dar devine un pic off-topic ca fisierele la care ma refer nu sunt in C:\Windows , ci pe C:\ , e vorba de fisierul hybernate.sys, asa cum a mai fost mentionat mai sus: chiar daca tu dezactivezi serviciul, windowsul "uita" sa il mai stearga din C:\, si ca sa il vezi trebuie sa debifezi "hide protected operating system files (recommended)" din windows explorer.

Hmm, ce ar mai fi spatiu exagerat si nejustificat... intr-adevar 1,5 GB in Documents and Settings e mult, mai mult ca sigur ai in Temp/Temporary Internet Files ceva dinozauri, babai si vechituri. C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temp si C:\Documents and settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files . Daca esti chiar paranoic si esti in lipsa de spatiu acuta, intra si in C:\Documents and Settings\(contul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5 si sterge tot.

Daca ai instalat QuickTime si te uiti/te-ai uitat la filmulete stream de pe internet, iar papa si acolo destul de mult spatiu liber.

Ce ar mai putea fi... cat spatiu iti ocupa directorul C:\WINDOWS\SoftwareDistribution?
740mega

#43
nucrys

nucrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.10.2009
Pun pariu ca mai toti din astia 740 sunt in C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download . Poti sa il razi fara probleme, de exemplu.

#44
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
era o faza nu mai tin  bine minte prin care stergeai punctele de system restore infara de ultimul incearca si o defragmentare

#45
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Faza e asa : start\run\cleanmgr ,apoi Enter.Selectezi C si după ce termina de "scotocit",
te duci in TAB-ul More Options si de acolo stergi toate punctele de restaurare,apoi apesi OK.
Cum ti s-a spus mai sus,goleste continutul Software Distribution\Downloads(acolo descarca
Windows-ul update-urile).
Ca sa vezi exact cine si cum ocupa spatiul,foloseste WinDirStat.
PS.O sa ignor "metaforele" semidoctului.

Edited by lordsidious, 10 November 2009 - 21:43.


#46
dszz

dszz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 28.02.2008
Vai copii, dar cata panarama numai de la curatarea Windows-ului...
mda..
apropo de system restore, mai bine ii dai turn off decat sa cureti restore point-urile, asta daca nu il folosesti, bine inteles.


p.s. terminati-o cu povestile despre mecanici, aci e forum nu irc :crying:

Edited by dszz, 10 November 2009 - 23:17.


#47
liujiazi

liujiazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.06.2009

 nucrys, on 10th November 2009, 21:24, said:

Pun pariu ca mai toti din astia 740 sunt in C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download . Poti sa il razi fara probleme, de exemplu.
erau 680,i-am ras ,bye!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate