Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

placarea cu aur

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
raicuandreea2000

raicuandreea2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 31.03.2009
Am deschis topicul asta pt. ca intentionez sa imi deschid o casa de amanet si nu detin prea multe informatii :rolleyes:
Parintii imi ofera sansa sa am afacerea mea si dupa un studiu de piata ,o casa de amanet vreau sa fiu un inceput.  :D


Imi amintesc ca am auzit mai demult o discutie despre aurul placat in amanet .
Am cautat pe internet si am gasit cateva aricole .

Voi ce stiti ? ...daca imi deschid o casa de amanet nu e posibil ca lumea sa cumpere bijuteriile din piata dupa sa le placheze cu aur si eu sa  pot depista !?... :cursing:

Astept raspunsurile voastre.  :proud:

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Este impropriu spus placat cu aur. Poleit (suflat) cu aur mai degraba.
      Dar ca sa iti dai seama ce inseaman poleit cu aur iti spun ca folosind un singur gram de aur poti ''sufla'' o  
      statuie ce reprezinta un cal si calaretul .
      Bijuteriile se verifica frecand usor suprafata si apoi se aplica o solutie speciala . In cazul in care sunt doar poleite acest strat este fff subtire.

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.269
  • Înscris: 02.04.2004

 raicuandreea2000, on Mar 31 2009, 22:49, said:

Am deschis topicul asta pt. ca intentionez sa imi deschid o casa de amanet si nu detin prea multe informatii :rolleyes:
Parintii imi ofera sansa sa am afacerea mea si dupa un studiu de piata ,o casa de amanet vreau sa fiu un inceput.  :D


nu vrei sa investesti totusi in altceva, daca tot ai bani de aruncat?

#4
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.253
  • Înscris: 19.11.2007
Casele de amanet au,de obicei,salariat/salariati de meserie bijutier,care stie toate "smecheriile".E mai bine sa deschizi o afacere la care te pricepi.

#5
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.034
  • Înscris: 06.10.2007
Am si eu un lantic si o bratara si nu stiu cum sa aflu daca e aur sau nu,pe ele scrie B018K

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.685
  • Înscris: 29.03.2006
Daca cineva chiar vrea sa te pacaleasca, nu prea ai sanse sa te prinzi, decat daca esti super-paranormal si-l refuzi pe motiv de presimtire... :)
Aurul se poate placa si in strat gros, oricat de gos, astfel incat un test care sa elimine posibilitatea masluirii, ar fi nerezonabil de distructiv pt. bijuterii.
Densitatea specifica f. mare a aurului, sensibil mai mare decat au plumbul si fierul adunate, este greu de evaluat atat pt. unele forme goale in interior, cat si datorita utilizarii comune a aliajelor de aur-argint (ilegal chiar si cupru) cu tot mai putin aur, iar argintul este mult mai usor fata de aur - densitate 7 fata de 19,5...
De asemenea, pt. densitatea f. mare se pot utiliza nu doar metale platinice - scumpe, dar si uraniu natural sau saracit - mult mai ieftin, care placat cu aur, poate fi si ecranat de radiatii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate