Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

intrebare...

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
TOSCkE

TOSCkE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2007
Salut ...in urma cu cateva zile am avut parte de un nefericit accident prin care au rezultat o aripa si un prag infundat , bara , far avariat ....masina nu este inscrisa in Romania , asigurarea este facuta in Germania la Allianz Versicherungs-AG...si intrebarea mea ar fi urmatoarea avand in vedere ca nu sunt la curent cu toate legile ..se poate in vreun fel repara masina in Romania..fara a fii nevoit sa o fac pe banii mei.. ? Am un numar de la birouri din Sos.Stefan Cel Mare ...urmeaza sa sun si acolo pentru mai multe informatii dar va dati seama ca aia ar putea sa " ma dea pe gheata" avand in vedere ca nu stiu cum merge toata chestia asta!!

#2
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Din cate stiu eu la Allianz nu platesti din buzunarul tau nimic, nicaieri in europa, la alte firme de asigurare se mai intampla sa platesti si iti returneaza ei banii dupa. Eu nu am la allianz, dar stiu ca asa procedeaza ei.

#3
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
sunt curios daca constatarea o poti face tot la allianz.

Cel mai bine ar fi sa le dai un mail/telefon celor din Germania.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 cosminnuss, on Sep 30 2008, 11:20, said:

sunt curios daca constatarea o poti face tot la allianz.

Cel mai bine ar fi sa le dai un mail/telefon celor din Germania.

pai a intrat in vigoar faza cu constatatul direct la asigurator ? :w00t:

#5
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Constatarea asiguratorului, gigi! Si ala trebuie sa constate si sa-si dea acceptul pentru dosar.

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,846
  • Înscris: 22.11.2007
E destul de complicata treaba, intr-adevar constatarea se face la un sediu de aici, insa acceptul de plata trebuie sa il dea firma de acolo din Germania. Se trimit pozele pe mail,devizul la fel si am inteles ca de multe ori dureaza ff mult pana isi dau aia din strainatate acceptul..

#7
TOSCkE

TOSCkE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2007

 bossake, on Oct 1 2008, 12:00, said:

E destul de complicata treaba, intr-adevar constatarea se face la un sediu de aici, insa acceptul de plata trebuie sa il dea firma de acolo din Germania. Se trimit pozele pe mail,devizul la fel si am inteles ca de multe ori dureaza ff mult pana isi dau aia din strainatate acceptul..

Da stiu ca e complicata...intr-un final m-am hotorat sa o fac pe banii mei...si o inmatriculez , imi fac asigurare aici si aia e..plus ca o sa ma misc putin mai rpd ca cei din Germania :) ms frumos oricum ...

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,846
  • Înscris: 22.11.2007
Eu cred ca s-a facut o confuzie. In urma accidentului ai fost la politie? Sau ai lovit masina de vreun gard, si vrei sa o faci pe RCA? Tu din germania cred ca ai doar RCA nu si CASCO. RCA acopera doar daca tu ma lovesti pe mine, imi dai asigurarea ta, dar masina ta ti-o faci singur.

Sunt 2 chestii separate RCA si Casco.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate