Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole..

* * * * * 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12545 replies to this topic

#10333
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 24.07.2009

 James1234, on 08 septembrie 2017 - 12:20, said:

Este primul an cand voi folosi incalzirea pe peleti,am achizitionat un arzator PellasX revo ..multumita ajutorului si recomandarile acestui grup ��, iar zilele trecute am sunat la un tip care are peleti de vanzare .. doar de rasinoase si mi-a zis ca ar fi bn sa intreb de unde am achizitionat arzatorul daca poate functiona doar cu peleti de brad caci au o putere calorica foarte mare si ar fi avut cazuri in care a vandut catre diverse persoane si ar fi avut plangeri cum caci ar fi deformat cazanul si arzatorul.. nu cunosc mai multe detalii . Credeti ca este posibil? Sau poate fi altul motivul.Pana acum am achizitionat fiind primul an doar peleti de la Schw si Ecolemn Caransebes sunt  singurii in zona Drobeta care se gasesc iar de vreo doua saptamani au aparut la Brico Depot si peleti din Oradea cu 18 si 20 lei sacul.. Sper sa nu am experiente proaste. Va multumesc
La Drobeta Turnu Severin exista un producator de peleti foarte buni facuti din salcam, ard super pe orice cazan si soba pe peleti.Si colegul @buneam cumpara peleti de prin zona aia a ta, are si el un arzator identic ca al tau ,ia legatura cu el ca am uitat localitatea de unde ii cumpara.
Arzatoarele pellas sunt super calitative, nu se deformeaza nicicum, indiferent de tipul peletilor utilizati, de cazane nu ma pot pronunta ca se deformeaza, sau nu toate ca nu le fac eu...

Edited by CAZANE, 08 September 2017 - 12:31.


#10334
RoDP

RoDP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.05.2006

 CAZANE, on 08 septembrie 2017 - 12:30, said:

La Drobeta Turnu Severin exista un producator de peleti foarte buni facuti din salcam, ard super pe orice cazan si soba pe peleti.Si colegul @buneam cumpara peleti de prin zona aia a ta, are si el un arzator identic ca al tau ,ia legatura cu el ca am uitat localitatea de unde ii cumpara.
Arzatoarele pellas sunt super calitative, nu se deformeaza nicicum, indiferent de tipul peletilor utilizati, de cazane nu ma pot pronunta ca se deformeaza, sau nu toate ca nu le fac eu...

Este vorba de Alexander forest. Nu pun link sa nu se considere spam dar se gaseste cu un simplu search pe google. Confirm ca ard foarte bine. Singura diferenta fata de Schw este ca cenusa este mai pufoasa si ocupa mai mult spatiu, dar in rest la putere sunt ok. In acest moment deja sunt foarte solicitati si cred ca deja au comenzi pentru cateva luni. Au redus si aria de livrare la Meheidnti, Caras-Severin, Dolj, Gorj si Olt. Pana vara asta livrau si in Teleorman si Valcea. Cred ca aprovizionarea cu lemn este o problema in acest moment si trebuie sa ne facem aprovizionarile cat mai devreme.

#10335
James1234

James1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.07.2017
Da asa este..Alexander forest din Ostrovul Corbului Mehedinti.. doar ca nu gasisem pe cineva sa imi spuna ca sunt ok.. sunt si pe facebook .. si multumesc pt confirmare ca sunt buni.. inca odata multumesc grupului pt ajutor 👍

#10336
RoDP

RoDP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.05.2006

 James1234, on 08 septembrie 2017 - 12:43, said:

Da asa este..Alexander forest din Ostrovul Corbului Mehedinti.. doar ca nu gasisem pe cineva sa imi spuna ca sunt ok.. sunt si pe facebook .. si multumesc pt confirmare ca sunt buni.. inca odata multumesc grupului pt ajutor ��

Ai fost pe lemne si ai trecut pe peleti ? Ce te-a determinat sa faci mutarea ?

#10337
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

 mlmlml, on 08 septembrie 2017 - 07:33, said:

Daca vreti peleti ...este un tip in adunati care vinde cu 950 tona fatra transport...amestec fag cu rasinoase...merge si in biodom fara probleme..a incercat adinosh

Si pe Edilkamin merg peletii de la Adunati...dar nu cu setarile de baza Posted Image !

#10338
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,314
  • Înscris: 17.01.2012

 James1234, on 08 septembrie 2017 - 12:20, said:

Este primul an cand voi folosi incalzirea pe peleti,am achizitionat un arzator PellasX revo ..multumita ajutorului si recomandarile acestui grup �, iar zilele trecute am sunat la un tip care are peleti de vanzare .. doar de rasinoase si mi-a zis ca ar fi bn sa intreb de unde am achizitionat arzatorul daca poate functiona doar cu peleti de brad caci au o putere calorica foarte mare si ar fi avut cazuri in care a vandut catre diverse persoane si ar fi avut plangeri cum caci ar fi deformat cazanul si arzatorul.. nu cunosc mai multe detalii . Credeti ca este posibil? Sau poate fi altul motivul.Pana acum am achizitionat fiind primul an doar peleti de la Schw si Ecolemn Caransebes sunt  singurii in zona Drobeta care se gasesc iar de vreo doua saptamani au aparut la Brico Depot si peleti din Oradea cu 18 si 20 lei sacul.. Sper sa nu am experiente proaste. Va multumesc
Dar voi n-aveți trepte de putere la navele voastre cosmice? Cum adik să deformeze arzătorul???

#10339
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 24.07.2009

 gushpi, on 09 septembrie 2017 - 17:24, said:

Dar voi n-aveți trepte de putere la navele voastre cosmice? Cum adik să deformeze arzătorul???
Alea cu trepte de putere sunt de pe vremea lui Burebista....Posted Image omul si-a achizitionat arzator adevarat cu automatizare ce moduleaza puterea  5-100% Posted Image , sper sa fie montat si pus in functiune corect pentru a avea rezultate foarte bune. A intrebat de teama a ceea ce a auzit de la diversi vanzatori de peleti care stiu ei ce stiu din auzite si confirm ca DA exista asa zise arzatoare pe peleti sau cazane care se deformeaza dupa cateva luni de functionare. Am vazut ca sunt din astea o gramada pe piata romaneasca si din pacate se arunca multi nestiutori sau neinformati....

Edited by CAZANE, 09 September 2017 - 17:50.


#10340
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 James1234, on 08 septembrie 2017 - 12:20, said:

[...] daca poate functiona doar cu peleti de brad caci au o putere calorica foarte mare [...]
Abureală! De cînd bradul (coniferele) are/au o putere calorică așa de mare? Păi ce te faci cînd folosești esențele tari? Posted Image

#10341
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Per kg doar salcamul bate rasinoasele ca putere calorica.

#10342
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
coniferele au cea mai mare putere calorica pe kg. salcamul e pe locul 2 alaturi de fag.
informatii gasiti in majoritatea cartilor CT pe lemn sau simplu pe google :
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
STEJARUL are  putere calorică  3460 kcal/kg.
BRADUL are  puterea calorică de 3710 kcal/kg,
FAGUL are o putere calorică de 3600 kcal/kg
SALCÂMUL are și el o putere calorică de 3600 kcal/kg.
CIREȘUL are  putere calorică de  3560 kcal/kg.
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

#10343
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
@CAZANE- treptele de putere si modulatia continua nu se exclud una pe alta. Din trepte se seteaza puterea maxima adecvata cazanului si arzatorul moduleaza intre minimul si maximul setat. Vorbesc de pellasx revo.

#10344
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 24.07.2009

 rusman, on 10 septembrie 2017 - 06:41, said:

@CAZANE- treptele de putere si modulatia continua nu se exclud una pe alta. Din trepte se seteaza puterea maxima adecvata cazanului si arzatorul moduleaza intre minimul si maximul setat. Vorbesc de pellasx revo.
Si eu tot de pellas revo sau similare vorbesc,ce au aceeasi automatizare cu modulare automata 5-100%..
In al doilea rand aceste automatizari de la aceste arzatoare ce se afla montate pe mai multe marci de cazane, ca sa fac o mica paranteza inclusiv Viadrus au cazane din otel cu aceste arzatoare,nu au posibilitatea setarii treptelor de putere , ci moduleaza in mod automat in functie de cat cere casa respectiva, nu stai toata ziua sa setezi ba 5 sau 15 kw ....Eu raman de aceeasi parere ca acele automatizari cu setarea treptelor sunt depasite moral in primul rand si nu sunt deloc eficiente in comparatie cu celelate,lucru studiat de altfel, cel putin mie personal nu-mi plac deloc.

Edited by CAZANE, 10 September 2017 - 07:23.


#10345
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Te las sa te mai documentezi.

#10346
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 24.07.2009

 rusman, on 10 septembrie 2017 - 09:12, said:

Te las sa te mai documentezi.
Chiar ma faci sa rad...eu de 10 ani ma tot documentez zi de zi, unde consider ca-mi scapa ceva intreb ca nu este asta o rusine, in pus avem vreo cateva sute de centrale pe peleti montate si consider in acest moment ca pot sa fac diferenta intre automatizari depasite si cele de ultima generatie . Restul e can-can...

Edited by CAZANE, 10 September 2017 - 10:31.


#10347
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Dar despre ce automatizari depasite vorbim? Eu ma refeream strict la S.Control de la PellasX care permite setarea puterii maxime a arzatorului. Ex: Daca montezi un arzator de 26kW pe un cazan de 12kW ii permiti sa arda la puterea maxima? Eu as fixa limita pe treapta imediat apropiata puterii cazanului, in cazul acesta ar fi 16kw. Cel putin asa recomanda producatorul sa se procedeze. Asta fiindca ana la apropierea de temperatura setata arzatorul nu moduleaza flacara, pur si simplu functioneaza la maximul setat.

#10348
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 24.07.2009

 rusman, on 10 septembrie 2017 - 11:16, said:

Dar despre ce automatizari depasite vorbim? Eu ma refeream strict la S.Control de la PellasX care permite setarea puterii maxime a arzatorului. Ex: Daca montezi un arzator de 26kW pe un cazan de 12kW ii permiti sa arda la puterea maxima? Eu as fixa limita pe treapta imediat apropiata puterii cazanului, in cazul acesta ar fi 16kw. Cel putin asa recomanda producatorul sa se procedeze. Asta fiindca ana la apropierea de temperatura setata arzatorul nu moduleaza flacara, pur si simplu functioneaza la maximul setat.
Eu ma refeream la acele automatizari depasite de la diverse cazane care permit setarea treptei 1 pana la 4. In primul rand numai un nestiutor in domeniu poate face asemenea greseli, sa montezi arzator pe peleti de 26kw pe un cazan de 12kw...se monteaza un arzator de 16kw! Automatizarea S. Control permite setarea puterii maxime X la 100%, medie Y la 50% din putere si minima la 30%. Si cu valorile aferente acestora putem jongla cum vrem ....moduleaza in functie de valorile H1 si H2 in modul standard si complet automat(adica nu tine cont de H1 si H 2), in modul fuzzy-logic.

Edited by CAZANE, 10 September 2017 - 11:56.


#10349
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
QED.

#10350
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

 csi1, on 10 septembrie 2017 - 01:07, said:

coniferele au cea mai mare putere calorica pe kg. salcamul e pe locul 2 alaturi de fag.
informatii gasiti in majoritatea cartilor CT pe lemn sau simplu pe google :
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
STEJARUL are  putere calorică  3460 kcal/kg.
BRADUL are  puterea calorică de 3710 kcal/kg,
FAGUL are o putere calorică de 3600 kcal/kg
SALCÂMUL are și el o putere calorică de 3600 kcal/kg.
CIREȘUL are  putere calorică de  3560 kcal/kg.
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Eu gasisem asa ceva...

Salcâm - 6,3 kwh/kg (5.420 kcal/kg)
*Carpen - 5,3 kwh/kg (4.560 kcal/kg)
*Molid, brad - 4,5 kwh/kg (3.870 kcal/kg)
*Pin - 4,4 kwh/kg (3.784 kcal/kg)
*Arțar, mesteacăn - 4,2 kwh/kg (3.612 kcal/kg)
*Fag - 4,1 kwh/kg (3.526 kcal/kg)
*Stejar - 3,7 kwh/kg (3.180 kcal/kg)
*Plop - 3,1 kwh/kg (2.666 kcal/kg)
Care or fi valorile reale nu stiu.
Din auzite stiu ca salcamul are o putere calorica mare si in cazul in care are o umiditate ridicata.

On: Brico Baneasa 19,5 lei sacul de peleti Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate