Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole..

* * * * * 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12545 replies to this topic

#10297
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
Un dormitor 16 mp, o sufragerie 25 mp, o bucătărie 9 mp, pt grași inmulțim cu 2 și, să zicem, că ajung 100 mp!!!

#10298
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostSILIKA, on 02 septembrie 2017 - 22:10, said:


Intrebarea e, ce inseamna magaoaie? Posted Image  
Dupa mine '"magaoaia'" ajunge sa fie acea cladire pentru intretinerea careea nu mai ajung bani.. E precum caratul valizei fara torti - sa o duc nu mai am putere, iar sa o abandonez nu ma lasa inima.. Posted Image

#10299
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postgushpi, on 03 septembrie 2017 - 09:34, said:

Un dormitor 16 mp, o sufragerie 25 mp, o bucătărie 9 mp, pt grași inmulțim cu 2 și, să zicem, că ajung 100 mp!!!

Pentru un apartament e mai mult decat bine. Pentru o casa... e cam la limita de jos, pentru simplul fapt ca atunci cand spui casa, spui "spatiu". Nu mult si fara rost, dar suficient.

Oricum, e subiectiva treaba, dar e clar ca fiecare trebe sa se intinda cat il duce plapuma. Posted Image

#10300
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016
Eu, când mă gândesc la spațiu, mă gândesc la camere spațioase nu multe. Am un amic care și-a făcut S+P+E+M. Cu garaj cu tot, bate la 400 mp Ad. Totuși viața familiei - 4p - se derulează pe parter și etaj. Asta e risipă de spațiu / bani...

#10301
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View PostSILIKA, on 02 septembrie 2017 - 22:10, said:

Intrebarea e, ce inseamna magaoaie? Posted Image

Unde se termina casuta si unde incepe palatu'?
Dupa socotelile mele, undeva la 40mp de caciula; peste incepe extravaganta.

Edited by adinosh, 04 September 2017 - 20:21.


#10302
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sau poate vreun vis.
Nu fi rau.

#10303
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Multi prieteni au trait visul unei nopti de iarna. Majoritatea s-a! mutat in doua camere iar restul casei s-a umplut de igrasie.

Edited by adinosh, 04 September 2017 - 21:18.


#10304
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

View Postsanjuro, on 29 august 2017 - 14:33, said:



Din ciclul surprize la VTP - 7 vrabii in ventilator (6 in poza si una urmeaza sa fie extrasa) ...direct in ventilator - cos de fum diam. 8 cm - 6 m inaltime !

Poza e de anul trecut, dar am gasit-o intamplator si nu m-am putut abtine sa nu o arat si altora Posted Image

Concluzia: must have plasa de protectie la cosuri de fum, in special la produsele cu peleti...viata bate filmul !
Confirm. Gasesc si eu cand curat cosul, in partea de jos una-doua dupa iarna...

#10305
mlmlml

mlmlml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 12.10.2006

View Postforbes29, on 04 septembrie 2017 - 21:52, said:


Confirm. Gasesc si eu cand curat cosul, in partea de jos una-doua dupa iarna...
Eu am gasit doua cucuvele...una a fost resuscitata si salvata .':))

#10306
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmlmlml, on 05 septembrie 2017 - 07:06, said:

Eu am gasit doua cucuvele...una a fost resuscitata si salvata .'Posted Image)
Cheama-l pe NIght King sa le invie si le faci pet-uri :) !

#10307
anny852008

anny852008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2014

View Postgushpi, on 29 august 2017 - 14:08, said:



azi Ă®ți iei una de 30 kW
te va costa Ă®ntre 15000 și ... cât poți duce
criterii:
-modul de curățare al arzătorului; (manual/automat)
-materialele din care e facută; (oțel de cazan obișnuit, mai gros sau mai subțire; sau poate alte aliaje mai deocheate)
-capacitatea bunkerului de peleți (de la 3 saci la 30 saci) asta Ă®ți asigură autonomia

restul e poveste!

Multumesc frumos pentru raspuns! Aveti idee intre ce marci as putea alege, sau imi puteti recomanda ceva?

View PostCAZANE, on 28 august 2017 - 17:19, said:


Recomandari se pot face multe, dar sincer dupa parerea mea nu stiu care ar fi gradul tau de satisfactie in cazul utilizarii peletilor la o casa prost  izolata dupa cum afirmi si recunosti. Ca prioritate cred ca mai intai ar trebui sa izolezi casa si dupa aceea sa te gandesti la un cazan pe peleti.
Imi pare rau ca o spun dar eu cred ca nu v-ei fi multumit/a de niciun tip de cazan, daca izolatia casei este slaba.

View Postanny852008, on 06 septembrie 2017 - 13:56, said:



Multumesc frumos pentru raspuns! Aveti idee intre ce marci as putea alege, sau imi puteti recomanda ceva?


#10308
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postanny852008, on 06 septembrie 2017 - 13:57, said:

Multumesc frumos pentru raspuns! Aveti idee intre ce marci as putea alege, sau imi puteti recomanda ceva?
ai mesaj PM

#10309
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgushpi, on 06 septembrie 2017 - 15:02, said:

ai mesaj PM
Sunt curios, ce i-ai recomandat, o soba sau un termosemineu pe peleti??Posted Image Posted Image

#10310
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
Nu recomandare, ci povestire cum funcționează la mine! Stai liniștit, nu pot fura clienți...

#10311
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgushpi, on 07 septembrie 2017 - 05:08, said:

Nu recomandare, ci povestire cum funcționează la mine! Stai liniștit, nu pot fura clienți...
Eu sunt mai mult decat linistit, eu am glumit si sper ca nu te-ai suparat din asta.  I-ai povestit :
-ca mai intai trebuie sa anvelopeze cat mai bine casa si dupa aceea sa se gandeasca la o centrala pe peleti?I-ai povestit:
-ca o centrala supradimensionata ca putere dupa cum se obisnuieste la noi, nu este ok?
-ca o centrala ce are arzator cu sistem automat mecanic de curatare poate functiona cu aproape orice tip de peleti si agropeleti, dar atentie nu toate isi fac treaba cum trebuie ....datorita sistemului de curatare care la unele este eficient,la altele deloc.
-ca este foarte importanta automatizarea cazanului, in sensul in care sa fie cat mai completa oferind posibilitatea comandarii mai multor pompe de circulatie, vane de amestec,etc.
-ca este foarte important cine iti monteaza acel cazan si cine iti asigura service

Edited by CAZANE, 07 September 2017 - 08:28.


#10312
ciobicata

ciobicata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.09.2008
ce preturi la peleti mai stiti?
eu personal sunt dezamagit de  caracterul romanilor producatori de peleti.
daca in anul 2007 am trecut pe o astfel de incalzire cu un pret de 650 lei to cu tva astazi cand am vrut sa cumpar am avut surpriza sa nu gasesc cu 950 lei fara TVA
pai in aceste conditii am reevaluat situatia.
si....am constata ca pe mine ma costa un pret adica 7,5 to (cat imi trebuie mie pentru cele 8 luni de caldura) x950 lei to  =7125 lei +19% tva (1353 lei)= 8458 lei pentru un sezon.
ASTFEL am trecut imediat la o centrala electrica 400 v.
voi experimenta si incalzirea electrica.
ca din 2007 pana astazi pretul/kw este cam acelasi si.. nicidecum nu s-a dublat ca peletii.

PS. cu 950 lei nu gasesc decat cu programare peste cateva luni . Daca vreau acum cumpar cu 1200-1400 lei de la praktiker sau dedeman.

#10313
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Lemnul pe picior din padure s-a scumpit cu peste 30% in 2017. De asemeni si furtul din padure s-a mai diminuat un pic - de aici si presiunea suplimentara pe preturile la lemnul de foc si cherestea.

Pur si simplu s-a scumpit materia prima. Si cred ca si centralele pe peleti s-au inmultit. De ex in Bucuresti inteleg ca lemnul de foc nu prea se gaseste deci decizia logica este sa treci de pe lemn pe peleti. Daca pana acum decizia asta tinea de confort, acum si costurile ridicate cu lemnul te imping inspre peleti. Vorbim desiguri de cei care locuiesc la oras si cumpara lemn din depozite.

Deci ... mortul de la groapa nu prea mai are cum sa se intoarca.

#10314
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postciobicata, on 07 septembrie 2017 - 11:46, said:

ce preturi la peleti mai stiti?
eu personal sunt dezamagit de  caracterul romanilor producatori de peleti.
daca in anul 2007 am trecut pe o astfel de incalzire cu un pret de 650 lei to cu tva astazi cand am vrut sa cumpar am avut surpriza sa nu gasesc cu 950 lei fara TVA
pai in aceste conditii am reevaluat situatia.
si....am constata ca pe mine ma costa un pret adica 7,5 to (cat imi trebuie mie pentru cele 8 luni de caldura) x950 lei to  =7125 lei +19% tva (1353 lei)= 8458 lei pentru un sezon.
ASTFEL am trecut imediat la o centrala electrica 400 v.
voi experimenta si incalzirea electrica.
ca din 2007 pana astazi pretul/kw este cam acelasi si.. nicidecum nu s-a dublat ca peletii.

PS. cu 950 lei nu gasesc decat cu programare peste cateva luni . Daca vreau acum cumpar cu 1200-1400 lei de la praktiker sau dedeman.
Numa ce plătii 16 lei/sac la dedeman!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate